Iracionalno
MUZIKA
Gromka ob 20. uri - IGNOR #7- platforma za literaturo, zvočenje in performans
Zadnji majski dan se bo zaključil nepredvideno. Tako, kot se nepredvideno konča pač vsak Ignor. Zvočenje, poezija, glasba, performans, proza in na koncu, seveda, live zine z istim imenom. Ignoriramo vrhove, odlično se počutimo v podzemlju. Ker smo se pomedvedili.
Besedni kotiček z VSŽ // 2 minuti
Ronja Von Rönne - kolumna (prevod Anja Silovšek) // 10 minut
Muzikačaka - glasba // 10 minut
Glorjana Veber - poezija // 10 minut
Besedni kotiček z VSŽ // 2 minuti
Jaka Berger Brgs - zvočenje // 25 minut
Neža Agnes Momirski - video // 10 minut
Ana Pepelnik, Miha Šajina in Matevž Kolenc - poezija z glasbo // 15 minut
Mišo Mičić & Ana Marija Garafol - performans // 15 minut
Muzikačaka - glasba // 10 minut
Besedni kotiček z VSŽ // 2 minuti
Jalla Jalla ob 21. uri – klubski večer
Surfin' On Moody Waters w/DJ Arsa Zmaj
Stara Mestna Elektrarna ob 20. uri – koncert No Sailor
Z imenom No Sailor se ljubljanski javnosti predstavljata ameriški kantavtor Kieran Garvey in njegova petčlanska folk zasedba, ki na debitantskem albumu Anchor Broken Free preigravata pripovedi o ljubezni s pretečenim rokom trajanja, frfotavih romancah in nesmislih novodobnih zmenkarijah.
Mestni muzej Ljubljana ob 20. uri - Obetavno #7: Tomaž Grom, Loup Abramovici, Katarina Pejović
OBETAVNO! je serija performativnih dogodkov, ki jih Loup Abramovici in Tomaž Grom skupaj s svojimi gosti sprožata na različnih lokacijah po Ljubljani.
Gostja: Katarina Pejović
Potencial gibanja: Loup Abramovici
Potencial zvoka: Tomaž Grom
LITERATURA
Slovenski gledališki institut, dvorana v 1. nadstropju ob 17. uri - predstavitev knjige Henrika Neubauerja Slovenske opere - od Belina do Božjega delca;
Knjiga Slovenske opere – od Belina do Božjega delca ima blizu 300 strani in skoraj 200 enot slikovnega gradiva se posveča operam in operam podobnim skladbam, ki so jih napisali slovenski skladatelji. Vsa dela obravnava z vidika njihove recepcije glede na medijske odmeve in mnenja v strokovni glasbeni literaturi. Predstavitev bo vodila novinarka Neva Brun s sodelovanjem avtorja dr. Henrika Neubauerja in pisca spremne besede dr. Boruta Smrekarja.
Trubarjeva hiša literature ob 17. uri - Dr. Martin Machovec: Egon Bondy in češki underground
Z urednikom, literarnim kritikom, prevajalcem in univerzitetnim predavateljem dr. Martinom Machovcem se bomo pogovarjali o inspiratorju češkega undergrounda, pesniku, pisatelju in filozofu Egonu Bondyju in njegovem znanstvenofantastičnem oz. distopičnem romanu Invalidna sorojenca (1974), ki je v slovenskem prevodu pred kratkim izšel pri založbi KUD Police Dubove.
Trubarjeva hiša literature ob 19. uri - Mesto bere … južnoameriške zgodbe. Bolivijski dnevnik: Che, revo - predavanje Nine Cvar odpade
Znamenit odtis Chejevega obraza je morda eden najbolj znanih artefaktov pop kulture iz druge polovice dvajsetega stoletja. Toda kaj se skriva za ikonično podobo? Kdo je bil Che; zakaj je svoje življenje končal v bolivijskih pragozdovih, predvsem pa, kako razumeti njegovo reprezentacijo v širši pop kulturi? Na zastavljena vprašanja bodo odgovorili z analizo njegovih dnevniških zapiskov iz Bolivije in pa Soderberghove biografije iz leta 2008, posnete v dveh delih.
POGOVOR
LUD Literatura ob 19.30 - Z gmajne na vrt
Kakšni so pogoji dela na področju kulture tako z vidika širšega vprašanja kulturne politike kot tudi povsem konkretnih primerov? Kako produkcijski pogoji vplivajo na ustvarjalnost? Do kakšne mere na delo posameznika_ce vpliva javno dobro in kakšno je v njem mesto zasebnega interesa? Kaj naposled to pomeni za širšo podobo kulturne krajine? Z Andrejem Blatnikom, Tadejem Meserkom in Svetlano Slapšak se bo pogovarjal Aljaž Krivec.
Pritličje ob 21.30 - Nočni pogovori: Dražen Dragojević
Dražen Dragojević je človek, ki je razpet med več javnih vlog in več načinov vstopa v družbeno stvarnost. Med več mest, ki jim pravi dom. Niha med umetniško, medijsko, družbeno teorijo in prakso. Med knjigami, televizijo in odrom. Med Ljubljano in Berlinom. Z njim se bo pogovarjala Dijana Matković.
RAZSTAVA
Muzej za arhitekturo in oblikovanje ob 18. uri - BIO 25: Spremljevalni projekti: Sočutje za prihodnost!
Zgodba mednarodne razstave Sočutje za prihodnost! se je začela v učilnicah šestih evropskih šol, kjer so učenci na delavnicah delili svoja mnenja, iskali informacije in podajali pobude na temo migracij. Umetniške upodobitve njihovih spoznanj bodo razstavljene v času 2. mednarodnega projektnega srečanja Erasmus+ na OŠ Nove Fužine in v parku Muzeja za arhitekturo in oblikovanje.
Narodna galerija, Prešernova cesta 24 ob 19. uri - odprtje razstave Giambattista Tiepola Risbe iz zbirk Civici Musei iz Trsta
Giambattista Tiepolo je bil vplivna osebnost na vélikem prizorišču likovne ustvarjalnosti 18. stoletja in eden najpomembnejših poznobaročnih slikarjev. Značilnosti njegove umetnosti so prostorski iluzionizem, svojevrstna interpretacija mitoloških in literarnih motivov in pripovednost.
Najboljši vpogled v pestrost tehničnih in slogovnih rešitev ter v umetnikovo razmišljanje in delovanje nam zagotavljajo njegove risbe. Na razstavi bo na ogled sedeminsedemdeset risb iz Civico Museo Sartorio v Trstu, ki hrani eno najbogatejših zbirk Tiepolovih risb.
Galerija Škuc ob 19. uri – odprtje skupinske razstave Open Call
Sleherno umetniško sceno, na določen prostor in čas vezano okolje umetniške produkcije, obvladujejo diskurzi, ki lokalni umetniški produkciji dajejo konceptualni okvir in teoretski kontekst, oporne točke in referenčno polje, hkrati pa v veliki meri določajo umetniško produkcijo tako glede koordinat njenih premislekov kot tudi glede načinov materializacije idej.
Razstavljajo: Urška Aplinc, Maks Bricelj, Maja Burja, Gašper Capuder, Janja Kosi, Blaž Miklavčič, Danilo Milovanović
Razstavo bo odprl performans Urške Aplinc in Maje Burja Variable.
GLEDALIŠČE
SNG Drama – Drama festival
17.00 - Dramatika in tranzicija
19.00 - Pavol Weiss Iz življenja človeštva V distopični drami uveljavljenega slovaškega dramatika Pavola Weissa gledamo uporniška mladeniča – na začetku podobna v svojem boju za drugačno družbo –, ki se počasi razvijeta v predstavnika diametralno nasprotnih (političnih) polov. Krstna uprizoritev v režiji bosanskega režiserja Dina Mustafića je del projekta, v katerem uveljavljeni tuji režiserji režirajo nove slovaške drame.
22.30 Pogovor z ustvarjalci uprizoritve Iz življenja človeštva
Gledališče Glej ob 20. uri - Generični dogodek #1 – delo v nastajanju
Pravkar vabljeni na generični dogodek #1, ping ponk ouvertournament, poznopomladansko uvodno predstavitev letošnjih rezidentov...
FILM
Slovenska kinoteka
20.00 Fokus: Duh samurajev/In memoriam: Michael Parks
Ubila bom Billa 1
Kill Bill: Vol. 1
Quentin Tarantino, ZDA, 2003, 35mm, 2.35, barvni, 111', sp
Kinodvor
17.45 Izginotje
Flaskepost fra P
Hans Petter Moland, Danska / Nemčija / Švedska / Norveška, 2016, DCP, 112 min
Srhljiv in razburljiv nordijski noir, ekranizacija popularne kriminalke Jussija Adler-Olsena v režiji Hansa Pettra Molanda (Amaterji).
Mala dvorana
19.00 Nisem tvoj zamorec
I Am Not Your Negro
Raoul Peck, ZDA / Francija, 2016, DCP, 95 min
Globoko oseben, ganljiv in poetičen, a kot britev oster filmski esej prikaže Ameriko skozi oči ikone gibanja za pravice temnopoltih, karizmatičnega in vizionarskega Jamesa Baldwina. »Jaz nisem zamorec. Človek sem. Ampak če vi mislite, da sem zamorec, pomeni, da ga potrebujete. In vprašati se morate, zakaj.« Zmagovalec ljubljanskega Festivala dokumentarnega filma in nominiranec za oskarja za najboljši dokumentarec.
20.00 Molk
Silence
Martin Scorsese, ZDA / Tajvan / Mehika, 2016, DCP, 161 min
Eden najbolj osebnih filmov Martina Scorseseja, epska, napeta, a tudi kontemplativna zgodovinska drama, ki sprašuje, zakaj Bog molči, ko človek trpi, in kje tiči jedro tiste prave, globoko nesebične vere.
Dodaj komentar
Komentiraj