Iz luknje v luknjo...

Oddaja
17. 9. 2018 - 16.30

Metelkova mesto:

 

Channel Zero ob 21:00: Dub Lab: Ohoroho

 

Glasba izven:

 

Činčin ob 17:00: Jazz Ponedeljek: Ratko Divjak s prijatelji

Ratko "Rale" Divjak, stric iz ozadja ponedeljkovih jazzijad v Tobačni, je oral YU-rock ledino s kultnimi bendi, kot sta September in Time, 40 let je bobnal v Big Bandu RTVS, njegovo igranje pa je zapisano na preko 10.000 posnetkih.

Tokrat si bo na odru pod zvezdami podajal note s saksofonistom Janijem Šepetavcem, kontrabasistom Miho Korenom in klaviaturistom Nejcem Škoficem.

- - - - -

Jani Šepetavec (saksafon)
Nejc Škofic (klaviature)
Miha Koren (kontrabas)
Ratko Divjak (bobni)

Vstopnine ni

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

Atrij ZRC ob 18:00: Tržaške Slovenke / Odprtje razstave in predstavitev zbornika Ženska literarna ustvarjalnost na Primorskem.

Razstavo sta pripravili Narodna in študijska knjižnica iz Trsta ter Zveza slovenskih kulturnih društev v Italiji, ki sta se z njo želeli spomniti na 120-obletnico izhajanja Slovenke, prve slovenske ženske revije, ki je začela izhajati v Trstu leta 1897.

Razstava želi opozoriti na nekatere izmed žensk, ki so vsaka na svoj način poskušale izboljšati okolje, v katerem so živele ali pa še živijo, in so pripomogle k prepoznavnosti svoje skupnosti na Tržaškem in tudi širše. Seveda bi lahko bil njihov seznam mnogo daljši, omejili pa so se na enajst posameznic, ki so se uveljavile na najrazličnejših področjih: od kuharstva do novinarstva, od inženirstva do športa, od zgodovine in literature do glasbe, od gledališča do politike. Fotografijam in življenjepisom v slovenščini in italijanščini je dodana tudi kratka misel, značilna za njihovo poklicno ali osebno življenje. Prvič so jo prikazali na Slofestu, prazniku Slovencev v Italiji, ki je lanskega septembra zaživel v središču Trsta.

Zbornik Ženska literarna ustvarjalnost na Primorskem (ur. Marija Pirjevec), ki ga je izdala tržaška založba Mladika (2017) v sodelovanju s Slavističnim društvom Trst-Gorica-Videm, vsebuje devetindvajset prispevkov različnih avtorjev in avtoric iz zamejstva in matice, ki osvetljujejo žensko literarno ustvarjalnost v primorskem prostoru od konca 19. stoletja do sodobnosti. Poudarek je predvsem na tistih avtoricah, ki so bila doslej premalo upoštevana oziroma poznana (npr. Ivanka Hergold, Lelja Rehar Sancin, Irena Žerjal itn.). Besedila so bila predstavljena na simpoziju 26. Primorski slovenistični dnevi maja 2016 na Opčinah pri Trstu. Za objavo v zborniku so bila razširjena in dopolnjena.

Prijazno vabljeni!

 

KOŽ ob 19:00: Pozicija jazzovskih glasbenikov, pogovor

Okrogla miza v okviru pogovonih večerov Nova frekvenca bo na temo položaja jazzovskih glasbenikov pri nas in na tujem. O tem, kako pomembno je mreženje tekom študija, kako so slovenski jazzovski glasbeniki sprejeti v tujini in kako tuji pri nas ter ali služba v orkestru odpira vrata tudi solističnim projektom bosta z univ. dipl. muzikologinjo Nino Novak spregovorila gosta Vid Jamnik, diplomant univerze Berklee v Bostonu, in Adam Klemm, redni član Big Banda RTV Slovenija. Dogodek bo pospremljen z izidom druge številke Jazzopisa, pogovoru pa bo sledil koncert Patricije Škof tria.

Brez vstopnine

 

Kino Šiška, Kamera ob 19:00: Eva Juričan: YESTERDAY, cikel samostojnih razstav

Akademska slikarka Eva Juričan črpa navdih v kompoziciji in barvitosti fotografij subkultur, ki so se konec osemdesetih in v začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja zadrževale v okolici kalifornijske zahodne obale. Njen barvit vizualni izraz, raznoliki slikarski nosilci in ljubezen do neon roza vrvi ter lepilnega traku bodo skupaj z zelenjem, ki ga je prijazno posodilo Zavetišče za zavržene rastline, v zgornjem preddverju Kina Šiška poustvarili skejtersko džunglo.

Slikarka se poslužuje različnih materialov in kombinacije tehnik, vedno pa so prisotne žive barve, kar je posledica zanimanja za alternativno in urbano umetnost. Sicer klasično podobo kalifornijske četrti ali ceste po navadi dopolnjuje preprost graffiti tag ali daljši napis, ki slikarsko delo iz zgolj mimetičnega postavi v refleksivno področje ustvarjanja. S tem avtorica prestopi temporalno in lokacijsko vrzel med Ljubljano leta 2018 in Los Angelesom v poznih osemdesetih. Neonsko roza lepilni trak umetnici služi kot preprost, a pomemben vizualni element, kot nit, ki slikarska dela in instalacije poveže med seboj ter zasidra v enovit razstavni prostor.

Eva Juričan (1992) je študentka podiplomskega študija slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Svoja dela je prvič razstavila leta 2015 na skupinski razstavi v hostlu Celica na Metelkovi, istega leta pa je tudi diplomirala z delom Street art: iz ulice na platno. Razstavljala je na samostojnih razstavah, v letu 2018 tudi na skupinski razstavi AIR4 v Ravnikar Gallery Space. Poleg slikarstva jo zanimajo ilustracija, fotografija in oblikovanje. Trenutno deluje znotraj kulturno-umetniškega društva Bum Bum Banana, ki je aktivno predvsem na področju promocije alternativne glasbe in umetnosti v slovenskem okolju.

Zavetišče za zavržene rastline se zavzema za pomoč zapuščenim rastlinam v urbanih prostorih. Delo zavetišča je osredotočeno predvsem na lončnice, ki jih različne trgovine, cvetličarne, podjetja ali posamezniki zavržejo, ko začnejo odmirati in postanejo nezanimive ali zato, ker preprosto nimajo več časa ali prostora zanje. Članice in člani zavetišča so predani reševanju teh rastlin, poskrbijo, da si opomorejo, in jim iščejo nove domove.

Cikel samostojnih razstav je niz razstavnih projektov v zgornjem preddverju Kina Šiška, ki ga vsako leto pripravlja kurator ali kuratorka mlajše generacije.

Kuratorka: Tia Čiček.

vstop prost

 

Trubarjeva hiša literature ob 19:00: Ni je šole brez karjole – Andrej Jelačin

Knjiga je duhovit kolaž humorja in satire, ki v verzih in v prozi na svojevrsten način slika obdobje med tranzicijo in po njej, vse do današnjih dni. V njej si avtor sproščeno in satirično privošči in obdela vse sloje naše družbe in vse stranpoti, v katere smo zašli in še zahajamo. Knjigo je uredil prof. Jože Hočevar, karikature zanjo pa je prispeval slikar Radko Oketič.

Andreja Jelačina poznamo kot uspešnega direktorja nekdanjega goriškega gledališča in koprskega podjetja Globus film, poznejšega ravnatelja študijske knjižnice v Kopru in vodjo režije na Radiu Koper. Predvsem pa je znan kot avtor humoresk, ki jih je objavljal v Primorskih novicah ali posnel za Radio Koper. Foto: Dean Jelačin

 

Bežeče sličice!!!

 

Kinoteka: muzejski ponedeljek

 

Kinodvor:

17:45 Črni KKKlanovec (BlacKkKlansman), Spike Lee / ZDA / 2018 / 134'

Vizionarski režiser Spike Lee in producent Jordan Peele (Zbeži!) sta na platno prenesla neverjetno, a resnično zgodbo iz Amerike sedemdesetih let, ki utripa v duhu sočnih bleksploatacijskih krimi komedij, a prinaša brezkompromisen in še kako aktualen pogled na rasna razmerja v Ameriki danes. Velika nagrada žirije letošnjega Cannesa.

Premiera slovenskega filma

20:30 Vsi vejo (Todos lo saben), Asghar Farhadi / Francija, Italija, Španija / 2018 / 132'

Oskarjevec Asghar Farhadi (Ločitev, Trgovski potnik) svojo značilno mešanico psihološkega trilerja in družinske drame s Penélope Cruz in Javierjem Bardemom v glavnih vlogah tokrat umesti v idilo španskega podeželja. Otvoritveni film letošnjega Cannesa.

Mala dvorana ob 19:30: Codelli, Miha Čelar / Slovenija / 2017 / 85'

Codelli je igrano-dokumentarni film o malo znani afriški avanturi znamenitega slovenskega izumitelja, barona Antona Codellija, znanega tudi po tem, da je leta 1898 v Ljubljano pripeljal prvi avtomobil.

 

Balassijev inštitut Ljubljana - Balassi Intézet ob 19:00: Filmski klub – Taksidermija (László György)

Taksidermija je ena od instantno kultnih mojstrovin sodobnega madžarskega filma; groteskni triptih, v katerem se pod taktirko Pálfijeve nadrealistične režije prepletajo odsevi zadnjih 70 let madžarske zgodovine. Tri zgodbe treh generacij iste družine nas popeljejo skozi obdobje druge svetovne vojne, kjer se v bizarnem prešuštvu rodi sin s prašičjim repom in ki v letih hladne vojne postane prvak v hitrostnem žretju, nato pa vse do sodobnosti, v kateri bizarno sago rodbine zaključi taksidermist Lajoska.
György Pálfi izhaja iz šole srednjeevropskega nadrealizma, spojenega z body horrorjem ter ustvari grozljivo morečo, a obenem presunljivo formalno dovršeno poetično alegorijo. Film je zgradil na adaptaciji dveh zgodb Lajosa Partija Nagyja in zaključni del filma spisal sam: “Želel sem ustvariti ne samo avtorski film, temveč osebni avtorski film, ki bo preživel zob časa. S sporočilom, ki opominja, da smo pod tančico civiliziranosti še zmeraj zgolj živali, ki ubijajo, mučijo in razžirajo druge živali.”
Film bomo predvajali v madžarščini s slovenskimi podnapisi. Film je primeren za gledalce starejše od 18 let.

 

Poligon -> kreativni center ob 19:00: Portuguese Cinema at Poligon

Outro País, Sérgio Tréfaut, 2015, dokumentarni, 70', english subtitles
Trailer: https://vimeo.com/79772280
FREE ENTRANCE

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness