Kam danes
Metelkova:
Jalla Jalla ob 21:00: Radio Defonija: rola Zez
Channel Zero ob 22:00: DubLab: BRO, ELECTRIC BOOGIE, REGGAENERATION SOUND (Slo) - BRO je na slovenski glasbeni sceni prisoten že več kot 10 let
Menza pri koritu ob 22:00: Vabljeni na elektro-etno-dub dvojec Filastine & Nova.
Vstopnina: 7 €.
Grey Filastine je producent/glasbenik in aktivist nastanjen v Barceloni, vendar ga tam le redko najdemo. Vse prej nanj lahko naletimo na splavu po Mississippiju, na festivalu Shambhala v Kanadi, na majhni breakcore zabavi sredi Osake ali pred štiridesettisočglavo množico na festivalu Boulevards v Casablanci. Filastine je svetovni nomad, glasbeno gledano pa se ga da le stežka kategorizirati, saj skače med zavozlano elektroniko in tolkalsko akustiko, vse to pa v živo izvaja tudi s pomočjo ozvočenega nakupovalnega vozička. Leta 2006 je izdal svoj prvenec Burn It, ki je požel veliko pozitivnih kritik, album je bil označen kot živahen in originalen, všeč je bil različnim glasbenim okusom. Na njem se znajde hiphop, world, elektronska in eksperimentalna glasba. Leta 2009 je zvok na svojem drugem albumu, Dirty Bomb, popeljal do transnacionalnega soundclasha z urbanim ritmom, kjer se dubstep prefinjeno meša z balkanskimi trubami ali hiphop z bollywoodom.
Aprila letos je izšel njegov zadnji album, Loot. Bogate akustične melodije se tukaj mešajo s programiranimi sintesajzerji, sempli indonezijskih gamelanov in z vokali, signal pa razgrajujejo terenski posnetki in statika. Album Loot se kopa v blatni luži našega vse bolj onesnaženega planeta in naznanja ples, ki ga je treba še izumiti. Na turneji ga tokrat spremlja indonezijska vokalistka Nova Ruth iz javanskega mesta Malang. Fuzija njenega hipnotičnega vokala in večdimenzionalnega zvočnega zida pod Filastinovo taktirko nam neposrednost ulice prenese na koncertna prizorišča.
Klub Gromka ob 22:00: VEČER KREATIVNEGA AKTIVIZMA (CreAction!) >>
1. “Swap-shop”: (Prinesi - Zamenjaj)
2. Projekcija filmov
3. Spoznaj "Mašto"
4. Vsesplošno rajanje
Glasba izven:
KUD Španski borci, Mala dvorana ob 17:00: Čistimo ušesa - Zavod Sploh, Glasbena delavnica za otroke
Prost vstop (obvezne predhodne prijave) / 45 min
Glasba je izvor tisočerih možnosti. Inovativna delavnica, ki se postavlja po robu komercializaciji instant glasbe in nezahtevni zabavni glasbi, ki jo ponujajo nekatere šole, otrokom omogoča poslušanje in doživljanje že obstoječih glasbenih del, muziciranje, petje ter spoznavanje osnovnih načel ustvarjanja glasbe in zvoka. Delavnica je odprta za vse otroke, ne glede na to, ali že igrajo kakšen inštrument ali ne. Delavnico vodi Tomaž Grom.
Strokovnjaki so si enotni; glasba je vseprisotni dejavnik, ki lahko pomembno zaznamuje vzgojo otrok že v najnežnejših letih. Pomembno je pripraviti teren, na katerem si otrok oblikuje lasten glasbeni okus. Le kakovostno glasbeno doživetje pri otrocih lahko spodbuja prave občutke za glasbo, za v zdajšnjem času, ob poplavi pritlehnih viž, še kako pomembno dojemanje in vrednotenje glasbe. V znatni meri lahko sooblikujemo otrokova nagnjenja in potrebe do glasbe. Aktivno pomagamo pri razvoju njegovih glasbenih vrednot, posluha, okusa in potenciala. Vse to, če ga znamo primerno motivirati. Cilj glasbene delavnica je postaviti se po robu komercializaciji instant glasbe, populistični cenenosti glasbenih izdelkov, slaboumnim besedilom in poenostavljenim napevom. Nezahtevna zabavna glasba namreč omejuje in oža otrokov glasbeni in umetnostni horizont. In veliko preveč tovrstne glasbe je na programih “otroku prijaznih” zasebnih glasbenih šol. Prav tako pa želimo z delavnico Čistimo ušesa zapolniti vrzel poučevanja glasbe na tradicionalno usmerjenih glasbenih šolah, kjer po naše nekoliko rigidno ponujajo izključno klasični repertoar. Glasba je izvor tisočerih možnosti. Delavnica je odprta za vse otroke, ne glede na to, ali že igrajo kakšen inštrument ali ne. Otrokom omogoča poslušanje in doživljanje že obstoječih glasbenih del, muziciranje, petje, spoznavanje osnovnih načel ustvarjanja glasbe in zvoka.
Udeleženci naj bodo stari med 5 in 12 let. Njihovo število je omejeno, zato je potrebna vnaprejšnja prijava na @email. Udeležba je brezplačna.
Letni vrt Društva slovenskih pisateljev ob 20:00: Študentski jam session
Cankarjev dom, Gallusova dvorana, ob 20:00: Andrej Šifrer: Ideje 30 let kasneje
Ob izidu plošče
Kino Šiška, Komuna ob 21:30: Igor Matković – promocija albuma "SONIC MOTION"
Vstopnine ni
GLASBENIKI:
Igor Matković - trobenta, elektronika
Marko Črnčec - klaviature
Robert Jukič - bas
Vladimir Kostadinović - bobni
Igor Matkoić “SONIC MOTION” je zasedba, ki jo je Matković ustanovil leta 2011. K sodelovanju je povabil odlične glasbenike, ki uspešno delujejo na glasbenem področju doma in v tujini.
Tokrat Matković predstavlja avtorsko glasbo, ki v svoji osnovi temelji na širokem konceptu vpeljevanja jazza v različne glasbene žanre. Mešanica jazza, elektronske glasbe, efektiranih inštrumentov, ambientalne glasbe je odraz različnih glasbenih vplivov, ki jih je bil deležen. Vse skupaj pa nas spominja na evropski pristop k jazz glasbi.
Teater, razstave, predavanja...:
MGL:
Veliki oder ob 19.30: Ženitev, komedija
Agatja Tihonovna (Jana Zupančič) se moži. Njena stara teta Arina (Bernarda Oman) si zanjo želi trgovca, kot je bil pokojni oče, ženitna posredovalka Fekla (Tanja Dimitrievska) pa išče nekaj boljšega; naj bo Agatjin bodoči mož plemenit, ugleden gospod. Na drugi strani se za poroko končno odloči tudi zapriseženi samec, dvorni svetnik Podkoljosin (Jožef Ropoša), a se nikakor ne more odločiti za eno od nevest, ki mu jih priporoča Fekla.
Po treh mesecih ga spreten trgovec, prijatelj Kočkarjov (Sebastian Cavazza), končno odvleče na obisk k Agatji. Na njenem domu se prav takrat zbere pisana druščina odcvetelih samcev, eksekutorjev, častnikov in nekdanjih pomorščakov, ki jih je Fekla kot primerne kandidate po stasu in stanu nalovila po mestu. Med njimi se vname petelinji boj.
Agatja izbere in zgodba se že nagiba k srečnemu koncu. A čeprav je ponudba za ženitev še tako mamljiva, je poleg izbire ključen tudi dokončen akt odločitve.
Mala scena ob 20.00: Dlje od najdlje
Avtorica je pri pisanju sledila resnični zgodbi o skrivnostnem otočku z imenom Tristan da Cunha, kjer je nekaj let kot anglikanski duhovnik služboval in z družino živel njen ded. Vulkanski otok v južnem Atlantiku sicer velja za najbolj odročen naseljen kraj na svetu in je del britanskega prekomorskega teritorija.
Na drobcenem otoku je življenje povsem drugačno kot na celini: ladja na njem pristane vsakih šest mesecev, otočane pa združuje nekakšna mešanica kultur in obdobij, poseben jezik, svojstvene navade ter predvsem velika skrivnost in občutek krivde, ki sta skrbno varovana pred zunanjim svetom. Otoška skupnost šteje okrog 170 prebivalcev, ki lovijo jastoge in jedo pingvinja jajca. Na otoku ni elektrike in ni dreves, edina razsvetljava so oljenke, hiše pa so zgrajene iz kamna in desk, ki jih je prineslo z ladijskih razbitin.
Bill Lavarello (Milan Štefe), otočan v poznih 50-ih, živi s svojo ženo Mill (Judita Zidar). Njun mladi nečak Francis (Jure Henigman) na otok pripelje podjetnika iz Cape Towna, gospoda Hansna (Matej Puc), ki s poslovno idejo napoveduje spremembe v življenju otočanov. Zaradi izbruha vulkana otočane evakuirajo v Veliko Britanijo. Z lažjo, da vrnitev zaradi vulkanske katastrofe ni mogoča, podjetnik Hansen otočane zadržuje na delu v svoji tovarni. Vendar je hrepenenje po vrnitvi tako močno, da je Mill pripravljena izdati celo otoško skrivnost, ki si jo deli z Billom ter mlado in osamljeno Rebecco (Tjaša Železnik).
SNG Drama Ljubljana (Mala drama) ob 20:00: Slika Doriana Graya
Nemški pisatelj in dramaturg John von Düffel je dramatiziral roman Oscarja Wilda Slika Doriana Graya, ki je ob izidu (1891) zaradi "pohujšljivega" odnosa do morale vzbudil ogorčenje literarne kritike, a se kasneje uvrstil v klasiko evropskega romanopisja. Doriana Graya, mladeniča iz londonske visoke družbe s konca 19. stoletja, ob pogledu na svoj mladostni portret prešine misel: "Ko bi lahko ostal večno mlad jaz in bi se slika starala! (…) Svojo dušo bi dal za to!" Želja se mu kmalu začne uresničevati, a se hkrati s staranjem podobe na portretu spreminja tudi njegova osebnost. Krut, ošaben in s pokvarjeno dušo postaja odraz razpadajoče podobe na sliki. Lik Doriana Graya, nekoč predstavnika viktorijanske Anglije, je nadčasoven in zato aktualen tudi danes. Večna mladosti je v dobi individualizma največkrat razumljena kot pogoj za uživanje ter zunanjo lepoto in le redkokdaj sinonim za ohranjanje duhovne vitalnosti.
Cankarjev dom, Dvorana Duše Počkaj ob 20:00: David Ives - Zadet pravi čas
Prevod Srečko Fišer
Diplomska predstava
Produkcija VIII. semestra dramske igre, gledališke režije in dramaturgije
Zadet pravi čas je skupek enodejank, ki jih David Ives piše od osemdesetih naprej. V uprizoritvi pod istim imenom predstavljamo štiri, ki so bile napisane med prvimi. Ives se duhovito poigrava z odnosi, časom in kontradiktornostmi zahodne civilizacije. V središče vsake izmed enodejank je postavljen človek, ki vpet v vsakdanje okoliščine in odnose ne sprevidi komičnosti in enoličnosti svojega življenja. Pa vendar to ni uprizoritev neke eksistencialne drame ali (malo)meščanskega naturalizma. Čeprav tekst lahko beremo in razumemo zelo zares, si moramo dovoliti, da se nasmehnemo, ko se v likih, ki se nam v gledališki iluziji trudijo prikazati nekaj domačnega, lahko prepoznamo. Uprizoritev izpostavi ključen problem človeškega obstoja - čas. Komično (in melodramatično) kaže, kako si v življenju kar naprej prizadevamo doseči: zadet pravi čas.
O avtorju
David Ives (rojen 1950) je sodobni ameriški pisec dram, libretov in otroške literature, najbolj poznan po komičnih enodejankah, zbranih v dveh antologijah Zadet pravi čas (All in the Timing) in Čas beži (Time flies). Za gledališče je začel pisati že pred vpisom na študij dramskega pisanja na univerzi Yale, njegovi prvi celovečerni igri Platno (Canvas, 1972) in Sveti Freud (Saint Freud, 1975) pa je uprizorilo majhno gledališče Circle Repertory Company v New Yorku, ki je dajalo priložnost neuveljavljenim mladim dramatikom in igralcem. V večja gledališča se je prebil s sklopom enodejank pod naslovom Zadet pravi čas, ki so se prej posamično pojavljale na letnem festivalu enodejank na Manhattnu, mednje sodijo tudi: Jasna stvar (Sure Thing), Besede, besede, besede (Words, words, words), Variacije na smrt Trockega (Variations on the Death of Trotsky), Philip Glass kupi hleb kruha (Philip Glass buys a loaf of bread) in Univerzalni jezik (Universal language). Strnjeno jih je prvič uprizorilo gledališče Primary Stages, ki se je osredotočalo na predstavljanje nove ameriške dramatike, prek njih pa se je izvorni sklop enodejank Zadet pravi čas pojavil tudi v večjem gledališču v New Yorku in doživel 606 ponovitev. Poleg dveh zbirk komičnih enodejank je izdal tudi zbrane celovečerne igre z naslovom Poljska šala in druge igre (Polish joke and other plays).
V devetdesetih letih 20. stoletja je pisal kratke komade za revije New Yorker, New York Times in Spy, redno se je začel ukvarjati tudi z glasbenim gledališčem. Napisal je libreto za opero po Burnettovi zgodbi Skrivni vrt (Secret garden) in več predelav klasičnih ameriških muzikalov. Prevajal in predeloval je tudi klasična dramska dela Molierja, Feydeauja,Twaina in Corneilla. Za svoje delo je prejel več priznanj, med njimi tudi nagrado Johna Gassnerja za najboljšo igro newyorške produkcije, nagrado Josepha Jeffersona za priredbo Feydeaujeve Bolhe v ušesu (Une puce a l'oreille) in nagrado hull-warriner, ki jo podeljujejo dramatiki dramatikom, za politično igro Novi Jeruzalem (New Jerusalem). (pripravila Nina Zupančič)
Cene vstopnic: 8, 5* EUR
Klub Cirkus ob 20.30: Daniel Ryan Spaulding Solo show
Večer stand komedije v angleškem jeziku
Mestna knjižnica LJ, enota Kolodvor ob 19.00: 3. samostojna likovna razstava Zvezdane Zatler
Na likovni razstavi se nam bo predstavila razstavljalka z likovnimi deli zadnjega obdobja.
Stara elektrarna: Subverzivni forum, konferenca »Prihodnost Evrope«: prenos v živo
V sklopu Subverzivnega foruma, ki bo potekal v Zagrebu, bo tudi mednarodna konferenca Prihodnost Evrope, ki bo prostor razmisleka in aktivizma ponudila pomembnim mislecem sedanjega časa. Del konference bomo v živo prenašali v Stari mestni elektrarni – Elektro Ljubljana; predavanja in okrogle mize bo spremljalo debatersko večerno majsko druženje.
19:00 Saskia Sassen: Globalna ulica, nastajanje političnega (predavanje)
21:00 Slavoj Žižek: Znaki iz prihodnosti (predavanje)
Kino kino kino!!!
Kinoteka: Retrospektiva: Matjaž Klopčič: Dan za dokumentarec
19:00
Na sončni strani ceste, Matjaž Klopčič, Slovenija, 1959, 35mm, 1.37, čb, 17'
Vzpon na Trisul, Matjaž Klopčič, Slovenija, 1961, 35mm, 1.37, barvni, 19'
Zadnja šolska naloga, Matjaž Klopčič, Slovenija, 1961, 35mm, 1.37, čb, 19'
Podobe neke mladosti, Matjaž Klopčič, Slovenija, 1965, 35mm, 1.37, čb, 16'
21:00
Kras – pravljični svet, Matjaž Klopčič, Slovenija, 1974, 35mm, 1.37, barvni, 13'
Portret Bena Zupančiča, Matjaž Klopčič, Slovenija, 1978, 35mm, 1.37, barvni, 21'
Portret Janeza Vipotnika, Matjaž Klopčič, Slovenija, 1983, 35mm, 1.37, barvni, 25'
Ognjišče molka, Matjaž Klopčič, Slovenija, 1993, 35mm, 1.37, barvni, 18'
Kinodvor:
17:00 Umetnik (The Artist), Michel Hazanavicius, Francija / Belgija, 2011, DCP, 100'
Umetnik je prisrčen in zabaven poklon klasičnemu obdobju ameriške kinematografije. Združujoč komedijo, romanco in melodramo izrisuje zgodbo o epohalnem trenutku filmske zgodovine in je hkrati sam natanko tisto, kar slavi: črno-beli nemi film, ki se, da bi očaral občinstvo, zanaša na podobe, igralce in glasbo. Eden najbolj nagrajevanih filmov leta 2011 je med drugim prejel oskarja za najboljši film, režijo, glavnega igralca, izvirno glasbo in kostumografijo.
19:00 Habemus Papam: imamo papeža, Nanni Moretti, Italija, 2011, 35 mm, 104'
Nestrpno pričakovani 'vatikanski' film velikega italijanskega režiserja (in levičarja) Nannija Morettija združuje edinstven avtorjev humor in ironijo z globokim humanizmom. V vlogi poglavarja rimskokatoliške vere v eksistencialni krizi blesti legendarni Michel Piccoli.
21:00 Pobalinka (Tomboy), Céline Sciamma, Francija, 2011, 35 mm, 82 min, 10+, francoski s slovenskimi podnapisi
Drugi film avtorice Vodnih lilij je zgodba o nedolžni otroški prevari, ki razkrije nepričakovane resnice o odnosih med otroki, otroki in starši, ter o še bolj zapletenem razmerju med srcem in telesom. Očarljivo, zabavno in lahkotno kot dolg poletni dan.
21:15 Kavarna:
Visoka šola za umetnost Univerza v Novi Gorici predstavlja: Beneške povezave
6 kratkih dokumentarcev o zanimivih poklicih in osebnostih mesta na vodi.
Komuna:
19:00 Prijatelja (Intouchables), komedija, Francija, 2011, 112'
21:30 Prijatelja (Intouchables), komedija, Francija, 2011, 112'
Dodaj komentar
Komentiraj