14. 5. 2018 - 16.30

Meči naj raje ostanejo v nožnici.

Metelkova mesto:

 

Klub Gromka ob 21:00: KiborgSpužva Büking: JEX THOTH (ZDA) >> Psihedelični rock, doom, retro-rock. Hudič in glasba sta nepremagljiva in že dolgo hodita vštric.

Hudič in glasba sta nepremagljiva in že dolgo hodita vštric – spomnimo se le Paganinijeve violine, Roberta Johnsona na razpotju, simpatične uspešnice Stonesov, Iommijevega diaboličnega intervala in praktično celotne metalske karavane. Če vmes poseže še deklina (in stoji na čelu benda), potem res nastane cel hudir. Konec 60-ih let so Američanom tako dvigovali pritisk in (ne)moralo satanistično-okultistični rokerji Coven s »krvavo grofično« Jinx, podobno tradicijo pa na nek način v zadnjem desetletju goji tudi Jessica Bowen, ki lažje razume na ime (svoje zasedbe) Jex Thoth. Dokaza o tem, da bi sklenila pogodbo z luciferjem, zaenkrat nismo zasledili, a je zato znano, da se Jex močno navdušuje nad poganstvom, magijo, okultizmom, starodavnimi verovanji ter mitologijo, kar spretno uporablja pri glasbi. Ta ni nikakršen bavbav, prav nasprotno, je zelo speven ter težko ubranljiv preplet (proto) dooma, retro melodike 70-ih in acidrockovskih balad, vse skupaj pa zaljša krepak karizmatični glas vrhovne svečenice JT.

Preden se maja povrnejo na mesto Gromkinega zločina in nas znova popeljejo v skrivnostne, ezoterične in mračne (zvočne) rituale, ne bo odveč, če si pobliže ogledate kak nauk LaVayja ali Crowleyja (ter se nato nemudoma sprehodite do bližnje spovednice). Toda vedite (in to naj bo obenem moto koncerta): »Satan's listening very smiling. Have you ever danced with the devil (woman)?!«

Diskografija:

Totem EP* (2007, I Hate Records)*posnamejo pod prvotnim imenom Totem

Jex Thoth (2008, IHR)

Witness EP (2010, IHR)

Blood Moon Rise (2013, IHR)

Vplivi:

Coven, The Crazy World Of Arthur Brown, Amon Düül II, Black Widow, Black Sabbath

Asociacije:

The Devil's Blood, Jess And The Ancient Ones, Purson, Witchcraft, Jefferson Airplane

 

Channel Zero ob 22:00: Dub Lab: Overjam Pre Party w/ Overjam Sound, Dejah & Mufajah, Widikal (Ita) Dub Lab bo tokrat potekal pod taktirko vsem znanega Overjam Festivala, ki se odvija na najbolj zelenem kraju za festivale, v Tolminu.

 

Glasba izven:

 

Uršulinska cerkev Sv. Trojice v Ljubljani ob 19:30: Berea College in Chamber Singers, Kentucky, ZDA

Zborovska glasba

Vljudno vabljeni na koncert Chamber Singers in Koncertnega zbora Berea College iz Kentuckya v ZDA, pod vodstvom dirigenta dr. Stephena Bolsterja. Na sporedu bodo sakralna dela evropske, ameriške ter afro-ameriške tradicije.

Vstopnine ni, zaželeni prostovoljni prispevki!

 

Klub CD od 20:00: Druga godba: Josephine Foster + Xylouris White

UVOD V 34. DRUGO GODBO V KLUBU CD

Poleg rednega festivalskega dogajanja bos letos na Drugi godbi potekal tudi poseben koncertni večer z Josephine Foster in Xylouris White.

JOSEPHINE FOSTER (ZDA)

Ameriška folk ustvarjalka, mojstrica vsestranskih pristopov do forme in vsebine. Njena glasba in narativi so ustvarjanje mita, v katerem najdemo prastare in moderne podobe, teme, prigode ter ljudi. Josephine Foster s svojim izrazjem lahkotno podira vse meje med glasbo in poslušalcem.

XYLOURIS WHITE (GRČIJA, AVSTRALIJA)

Vizionarski dvojec Giorgos Xylouris, mojstrski muzikant na grški lutnji in Jim White, bobnar, ena tretjina čaščene avstralske "umazane trojke" Dirty Three, Xylouris White se vrača s promocijskim koncertom ob izidu novega kritiško hvaljenega albuma "Mother" tudi tokrat v produkciji Guya Picciotta iz kultnega postpunkovskega benda Fugazi.

Vstopnina: 15EUR, za imetnike festivalskih vstopnic Druga godba: 10EUR

 

Trainstation SubArt, Kranj ob 20:00: Hrupni ponedeljek: Snogg + Azbuka,Neo-Cymex, Kutwyv

KUTWYV

Kutwyv (Lorna Buckley) je nedvomno ena najuspešnejših nizozemskih noise artistov, čeprav prihaja originalno iz Irske, katere glavna značilnost je, da preseneča s svojimi nastopi, tako v glasbenem smislu,

kot v oderski prezenci. Kot članica mendarodne zasedbe FCKN BSTRDS se je predstavila že po celotni Evropi, med drugim pa je tudi ena glavnih organizatorjev festivala sodobnih umetnostu SOTU v Amsterdamu.

NEO-CYMEX

Neo-Cymex je solo eksperimentalni projekt, za katerim stoji Dejan Požegar, drugače član noise rock zasedbe Nakajima. V svojem ustvarjanju se nagiba k zvrstem, kot so drone, dark ambient, space ambient ter noise. Projekt ni zastavljen eno žanrsko, tako, da se z vsako izdajo stil in zvočna podoba nekoliko spreminjata. Edina stalnica je mračno vzdušje, ki je občasno podkrepljeno s socialno kritičnim pridihom.

SNØGG + AZBUKA

Azbuka - solo noise projekt Nevena M. Agalme (N.M.A., Dodecahedragraph, Ontervjabbit, Cadlag, HuxDexAA).

Organizator Zasavje Noisefest International festivala, ki se letno odvija v rudarski kopalnici/slačilnici (vašhavi), v Trbovljah. Tekom leta se odvija tudi koncertni cikel pod imenom Komore zvoka/Sound Chambers, po različnih industrijskih lokacijah v Zasavju, ter po drugih slovenskih mestih v kolaboraciji z drugimi organizatorji. Poudarek organiziranja je na odprtem pristopu sodelovanja in koprodukcije z ostalimi posamezniki in grupami, ki jih združuje skupen interes.

N.M.A. je aktiven v večih noise/drone/ambient/experimental projektih, od solo do veččlanskih zasedb, ter v sodelovanju z drugimi posamezniki/skupinami, raziskuje dodatne možnosti v zvočnem pristopu, ter je trenutno eden vidnejših predstavnikov (z ostalimi prijatelji/sodelavci) noise zvočne estetike na slovenskih tleh.

Snøgg je experimentalni black metal duet iz Velenja nastal leta 2013, znan po zelo raznovrstnih nastopih, ki segajo od tradicionalnega black metala, preko post metala do akustičnih in noise performensov. V večini primerov na odru nista sama, ampak sta obdana z več ali manj gosti. V skoraj petlenem obstoju je Snøgg izdal demo in tri ep-je (self-titled, Qivitoq, Abeloth), poleg Slovenskih nastopov pa imajo za seboj že 4 turneje po vzhodnji in južni Evropi ter tudi nekaj posameznih koncerov v Nemčiji in na Nizozemskem.

Brez vstopnine

 

Kavarna Kino Šiška ob 21:00: IMPRONEDELJEK

V sodelovanju s priznanim pianistom in skladateljem Rokom Zalokarjem vas vabimo na redne ponedeljkove večere za vse željne prostega igranja, jamanja in deljenja oziroma iskanja glasbenih idej.

V domačem vzdušju naše kavarne navezujemo, krepimo in vedno znova obnavljamo stike s skupnostjo glasbenikov, ki delujejo pod skupnim imenovalcem improvizacije. Vsak večer bo otvorila zasedba, sestavljena za prav tisti večer, zatem pa je oder odprt za vse.

Začetna postava:

Jelena Soro – oboa

Ana Kravanja – violina

Boštjan Simon – saksofon

Blaž Celarec – bobni

vstop prost

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

Španski borci ob 18:00: Iztok Kovač/EnKnapGroup: Huda mravljica

S kratkimi replikami in dialogi, izvrstno glasbo Tomaža Groma in ilustracijami tandema nejaaka se ustvarja radoživ in pester svet duhovitih živalic. Mravljice pa so najbolj vesele, če se jim na odru pridružite tudi otroci!

Bila je huda mravljica ... ki je drugim mravljicam nagajala pri delu in igri, jih cukala in strašila, po tleh metala bananine olupke, brez prestanka rigala, lončarju pobila vse lonce na trgu, vrh vsega pa napadla še bika in ga pohrustala. Ampak s takim obnašanjem ni prišla daleč. Kmalu namreč ni bilo nikogar več, ki bi mu lahko nagajala in ga strašila. Vse mravljice, vsi biki, lončarji in otroci so se razbežali in poskrili. In ničesar več ni bilo, kar bi lahko razbila in uničila. Sredi ruševin in črepinj je ostala čisto, čisto sama. Takrat je spoznala, da sta hudobija in uničevanje nesmiselna in da je življenje mnogo prijetnejše, kadar živimo v slogi in sožitju z ljudmi in stvarmi, ki nas obdajajo.

Kljub temu, da se je do drugih mravljic grdo obnašala, pa ji tega ne zamerijo in ji slabega ne vrnejo z enakim. Sprejmejo jo medse in ji dajo priložnost, da popravi škodo, ki jo je povzročila. Med urejanjem nereda mravljice skupaj zapojejo in zaplešejo, najbolj vesele pa so, če se jim na odru pridružite tudi vi, otroci.

Interaktivna plesna predstava za najmlajše gledalce je nastala po motivih že skoraj ponarodele otroške pesmice Branka Rudolfa in Marijana Vodopivca Huda mravljica, ki je v različnih duhovitih izvedbah rdeča nit predstave in dobi, čisto po ljudsko, nov, drugačen konec. Predstava z glasbo, plesom in besedo pripoveduje preprosto zgodbo o odraščanju, o sprejemanju odgovornosti in o sodelovanju.

Za otroke od 2. leta dalje (V/2+, OŠ1)

Vstopnice: 5,5 eur

 

SNG Drama Ljubljana: Veliki oder ob 18:30: Visoška kronika

"Prav ima gospod Bog, da nas še vedno tepe!"

Zgodovinski roman, objavljen leta 1919 kot podlistek v Ljubljanskem zvonu in leta 1921 v prvi knjižni izdaji, velja kljub nedokončanosti (Tavčarja je prehitela smrt) za eno najboljših del v slovenski književnosti. Čeprav je dogajanje postavljeno v 17. stoletje, so bile zgodovinske teme – tridesetletna vojna, preganjanje čarovnic, preganjanje protestantov – po véliki vojni bralstvu blizu in vsako novo obdobje odkriva v pripovedi svoje probleme. Starinski slog kronike prinaša sočen, razgiban jezik, v katerem se pisateljeva domišljija in čustvo družita z močno ironijo in realističnim opazovanjem življenja, vsebinsko pa namenja Tavčar poleg boja proti klerikalizmu in družbeni zaostalosti veliko pozornosti domoljubju in ljubezni do zemlje: z izbiro kmečke snovi, opisovanjem lepote domačih krajev in jasnimi protinemškimi stališči. Kako aktualno nas nagovarja kronika davnih časov še stoletje pozneje – z gledališkega odra?

 

Slovensko mladinsko gledališče ob 19:30: Simona Hamer: Pošasti

Po romanu Gospodar muh

POŠASTI

Letošnja Grumova nagrajenka Simona Hamer se pri pisanju besedila navdihuje pri znameniti antiutopiji Williama Goldinga Gospodar muh in se osredotoča na vprašanje socialnih, političnih in osebnostnih okoliščin, ki svetlobo človeka prevesijo v temo tirana. Vzporednice med Goldingovo antiutopijo in z bodečo žico obdano Evropo se ponujajo kar same in silijo k ponovnemu razmisleku o mehanizmih človeške uničevalnosti. Kakšno podobo privzema gospodar muh današnjosti? Kakšen je okus strahov, s katerimi nas hrani, kakšen je ritem divjega plesa našega plemena? In seveda kaj je tisto, kar nam je najbolj sveto?

Vstopnina: 15,50 EUR / 9,50 EUR (dijaki, študentje, upokojenci)

 

Šentjakobsko gledališče Ljubljana ob 19:30: Ne šlataj 220V

Kupite stanovanje. Dvosobno. Vselite se. Ob tem pa se vam nasmehne sreča in spoznate še Polono, ki končno privoli, da pride k vam na obisk. Celo na večerjo … Priprave na zanimivo srečanje in morebitno "večerjo" so v polnem teku … nato pa krrrrrc!, zmanjka elektrike.

Sprašujemo vas: Ste tudi vi že kdaj imeli težave z elektriko? Z zastarelo električno napeljavo? Jo je zmanjkalo v vašem stanovanju ali v celotnem bloku? Vas je lift pustil na cedilu? Kako hitro so prišli električarji? So odkrili in odpravili okvaro? Kaj je lahko še hujšega?! … Aja – mojstri! Ti prihajajo in odhajajo, pa spet prihajajo in odhajajo …

Veste, to kar bomo zdaj napisali drži. Zagotovo! Ne šlataj – 220 V! je elektro-komedija o vseh nas, ki smo se odločili, da slepo verjamemo modrim kombinezonom, pametnjakovičem in gobezdačem. Pa se res ne dá nič storiti zoper to? Smo res ljudje najbolj varni v svojem ovčjem tropu, ki verjame, da se "itak ne dá nič storiti"? … Ali pač ne?

Drznite si vstopiti v blok na Tovarniški 45, blok s podobnimi problemi, mogoče pa tam odkrijete mojstra po svojem  okusu v najbolj naelektreni komediji Iztoka Lovrića.

Vstopnina: Od 7 EUR dalje

 

- - -

 

Galerija Instituta "Jožef Stefan" ob 18:00: Razstava: Mirsad Begić

Kiparska razstava

Osnutki za tivolski spomenik

Mirsad Begić je eden redkih kiparjev, ki se portretiranju od nekdaj z veliko klasičnega znanja v celoti predaja. Ker je pri portretu pomembno upodobiti značaj portretiranca, se s pogledom sprehaja po konfiguraciji obraza in išče najvidnejše detajle, ki ga določajo (pri nekom nos, pri drugem oči, pri tretjem lasje, drža ...).

Največkrat so osnove za portrete fotografije, le redko živ model. To izkušnjo je dodobra izkoristil pri nastajanju kipa v nadnaravni velikosti pisatelju Borisu Pahorju.

Spomenik od leta 2017 stoji v ljubljanskem Tivoliju, ideja o spomeniku pa sega v leto 2013, ko so tržaškemu pisatelju ob praznovanju njegovega stotega rojstnega dneva, med srečanjem pri Kocbekovem spomeniku, omenili zamisel, da bi Ljubljana dobila tudi njegov spomenik.

Brez vstopnine

 

Center za poezijo Tomaža Šalamuna ob 19:00: Pesnice za pesnice: Miriam Drev

Miriam Drev (1957, Ljubljana) je pesnica, pisateljica, književna prevajalka, kritičarka, publicistka. Tirso je njena peta pesniška zbirka, izdala je tudi dva romana in knjižico za otroke. Njen prevodni opus šteje več kot devetdeset knjig, mnogi avtorji so prav na njeno pobudo prvič izšli v slovenščini.

Živi kot svobodna kulturna ustvarjalka v Ljubljani.

Večer vodi in povezuje Barbara Korun.

Brez vstopnine

 

Trubarjeva hiša literature:

17:00 Kjer ljudje pozabijo umreti … – Ana Zibelnik in Jaka Gerčar (predavanje in odprtje razstave)

Modre cone so bile v medijih večidel predstavljene idilično – četudi je takšna predstava do določene mere ustrezna, je vse prej kot popolna in poštena. Morje, ki ločuje Sardinijo in Ikarijo od kontinenta, odseva družbeno razliko in sili v razmislek o dolgoživosti; o človeku, ki se rodi, naredi, izgubi in umre, ki zboli ali ne zboli, o telesu, ki zdrži dlje od duha in o duhu, ki se ne preda. Ana Zibelnik in Jaka Gerčar, fotografinja ter filozof in pisec, v zadnjem letu raziskujeta fenomen evropskih modrih con; območij, kjer ljudje živijo dlje kot kjerkoli drugje na svetu. V THL pripravljata razstavo in predavanje o mistifikacijah dolgoživosti.

19:00 Poligonija (predavanja)

Projekt Poligonija je platforma, pri kateri se bo v svojih predavanjih različno število članov iz svojega zornega kota dotaknilo določene teme. Prva tema bodo spomeniki oz. umetniški artefakti, ki s svojo konceptualno ravnjo posegajo po preteklosti, kot objekti pa eksistirajo v sedanjosti in tako predstavljajo most med različnimi časi in prostori. Štirje študentje različnih smeri iz dveh fakultet (FF, FRI) se bodo dotaknili te teme iz zornih kotov, ki izpostavljajo kompleksno naravo samih objektov, njihove materialnosti in idej, ki stojijo za njihovo produkcijo in konzumacijo.

Predavali bodo: Nastja Uršula Virk, Martin Justin, Nejc Hirci in Kristjan Sedej.

 

Trainstation SubArt, Kranj ob 18:00: Turbo galerija: 3 Platna Maruša Štibelj Marcipan

Turbo galerija: 3 Platna – Maruša Štibelj Marcipan

O projektu: izbranemu umetniku ponudimo 3 prazna bela platna. Umetnik oziroma umetnica ima nekaj tednov časa za ustvarjanje. Nato se tri polna platna vrnejo nazaj v Trainstation, kjer jih obesimo in razstavimo v Turbo galeriji.

Brez vstopnine

 

KUD Franc Kotar Trzin ob 19:00: Literarni večer z Mojco Širok

Vabljeni na zanimiv literarni večer, na katerem bo gostja slovenska novinarka Mojca Širok, ki jo mnogi prepoznajo s televizijskih ekranov, saj je bila dolgoletna dopisnica iz Italije in Vatikana.

Poznavanje italijanske politike in družbe je obeležila tudi v treh knjigah. Oblast brez obraza (2010) orisuje moč italijanske mafije. Zadnji rimski cesar (2010) govori o razpadu italijanskega strankarskega sistema in političnem projektu Silvia Berlusconija. V zadnji knjigi, Od Benedikta do Frančiška (2014), ki je izšla tudi v ponatisu, Mojca analizira ozadje odstopa papeža Benedikta XVI. in razloge za izvolitev papeža Frančiška.

Avtorica bo predstavila svoj literarni prvenec "Pogodba", s katerim je zmagala na literarnem natečaju Modra ptica 2018. "Pogodba" je izmišljen kriminalni roman z resničnim ozadjem, ki bralca odpelje v osrčje mafijskega dogajanja. Kriminalka se sicer dogaja v Italiji, kjer je mafija globoko vraščena v družbeno tkivo, a bi teme, o katerih govori, lahko mirno prenesli tudi v slovensko okolje.

"V vili v ulici Michele Mercati v prestižni rimski četrti Parioli so policisti nekaj po četrti uri odkrili moško truplo. Po neuradnih podatkih je lastnik vile eden najuspešnejših rimskih odvetnikov Giovanni Maria Silvestri di Sant Cristoforo," pravi suhoparno novinarsko poročilo. Temu umoru sledi še prometna nesreča na drugem koncu Rima in samomor najvplivnejšega mafijskega bossa v zaporu. Naključja pa obstajajo samo v romanih, pravi glavni policijski preiskovalec.

Brez vstopnine

 

Bežeče sličice!!!

 

Kinoteka: ni predstav

 

Kinodvor:

17:15 Diplomski filmi AGRFT 2017

Slovenija / 2017 / 76'

Še sreča! (Jure Dostal), Čevljarna (Martin Emeršič), Anja Ganja (Peter Bizjak), Kar ostane (Neli Maraž)

19:30 Babica (Sage femme), Martin Provost / Francija, Belgija / 2017 / 117'

Zgodba o nenavadnem prijateljstvu med dvema zelo različnima ženskama, v kateri blestita veliki imeni francoskega filma: Catherine Frot in Catherine Deneuve.

22:00 Nikoli zares tukaj (You Were Never Really Here), Lynne Ramsay / Velika Britanija, Francija, ZDA / 2017 / 90'

Lynne Ramsay nam pod krinko surovega in temačnega trilerja ponudi tankočutno značajsko študijo, ki drzno kljubuje pravilom žanra.

 

Komuna:

18:00 Filmske zvezde ne umirajo v Liverpoolu (Film Stars Don't Die in Liverpool), Paul McGuigan, biografska romantična drama, Velika Britanija, 106'

20:00 Maščevalci: Brezmejna vojna (Avengers: Infinity War), Anthony Russo, Joe Russo, akcijska domišljijska pustolovščina, ZDA, 155'

 

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj