Mestni napovednik

Oddaja
10. 2. 2019 - 16.30

Napovednik, mestni napovednik.

 

// Teater //

LGL, ob 17.00: Ti loviš!
Veseloigra s tekom in petjem za najmlajše v režiji celovitega lutkovnega umetnika Silvana Omerzuja je likovno izčiščena, glasbeno navdušujoča, igriva in dinamična. Na preprosto sestavljivem odru z lesenimi lutkami in rekviziti se pred gledalci odvije napeta in prav do konca zanimiva tekma med sosedoma, ki postaneta prijatelja. Duhovito besedilo je zapisala pisateljica mlajše generacije Saša Eržen, ki se je s slikanico Tista o bolhah lani uvrstila med pet finalistov za nagrado izvirna slovenska slikanica.

SNG Opera in balet Ljubljana, ob 17.00: Prodana nevesta
Bedřich Smetana (1824–1884) je vse svoje življenje posvetil ustvarjanju češke nacionalne glasbene kulture. Izredno nadarjen sin podeželskega glasbenika je z devetnajstimi leti odšel v Prago, kjer si je pridobil izvrstno strokovno znanje. Medtem se je že bližalo revolucionarno leto 1848 in skladateljevo sodelovanje v vrenju nacionalnih čustev mu v času Bachovega absolutizma ni bilo ravno v prid, zato je leta 1856 sprejel ponudbo iz Göteborga, kjer je postal osrednja osebnost tamkajšnjega glasbenega življenja. Po vrnitvi v Prago se je posvetil predvsem komponiranju za glasbeno gledališče. Napisal je osem oper, ki se vse naslanjajo na češko kulturno izročilo. Med njimi je najbolj znana Prodana nevesta (1866).

Slovenska filharmonija, Dvorana Marjana Kozine, ob 19.30: Ena misel sama: Ti
Večer ljubezenske poezije in najlepših skladb na temo ljubezni: DUO CLARIPIANO (Dušan Sodja, klarinet; Tatjana Kaučič, klavir), Saša Mihelčič, dramska igralka
"Ljubezen, ta večer se ne bojimo te besede. V sebi skriva vse, kar nas gradi, greje, spodbuja, osmišlja in kleše. V njej, v ljubezni smo ranljivi in pogumni obenem. Večer glasbe in poezije, ki slavi partnersko ljubezen in govori o njej v vseh odtenkih. Živimo v ciničnih časih, ki se posmehujejo ljubezni, a globoko v sebi so je lačni, lačni ljubezni, ki jo dihamo s polnimi pljuči in z odprtim srcem, lačni bližine, ki jo ljubezen spodbuja in pred katero včasih zbežimo. Zbrane pesmi govorijo o različnih ljubeznih, ki so vse prave, vse, ki so resnično občutene in spoštljivo slavijo drugega. Pesmi so zbrane iz vseh obdobij, saj ljubezen nima časa, ni važno ali trubadur na konju poje pod oknom, ali se sodobni moški vozi z avtom na drug konec celine, da bi prosil za roko svojo ljubezen iz otroštva. Veliko je ljubezni, tista, ki je vsa v hrepenenju, druga, ki je le v spominu in jo je sedaj zamenjala žalost, pa ljubezen, ki slavi mladost in tista, ki je skrita v vsaki gubi in traja do konca poti. Kolikor je ljudi, toliko je barv ljubezni, že zbujenih ali še spečih. In ko boste te dni kupovali čokoladna srca za Valentinovo, boste po našem koncertu, vedeli, kaj napisati v priloženo voščilnico …" – Saša Mihelčič

Anton Podbevšek Teater, 20.00: Demian
"Demian je revolucionarni roman Hermanna Hesseja, ki tematizira obdobje odraščanja  v ekstremnem času. Ekstremnem času, ko spoznavamo svoje telo, funkcije in v času ko spoznavamo zunanjost sveta, z vojno na čelu, ki velja za največjo grozo človeštva. Slutnja po spremembi, po zrelosti zaradi izkušnje, ki je tako imenovani greh, v nekaterih primerih vzbuja sram ali celo gnus. A vendarle se nekaterih »strategij« poslužuje tudi glavni lik, da lahko doseže neko izkustvo zaradi strmenja k sprejetju v družbi, zaradi lastne neprepričanosti, ki nas sili v napačne odločitve. Predstava v nastajanju po motivih romana Demian, ustvarja novo refleksijo branja revolucionarnega besedila, ki je bila in je še pomembna v tem tranzicijskem, stalno pripravljenem času »na« (nekaj udarnega). Poglablja in odpira polje vprašanj identitete, spola, lastne eksistence in možnost simbioze v svetu, kjer poznamo grozodejstva, ki se zrcalijo v vojni, samomorih ali drugih oblikah življenja in želje po preživetju."

osmo/za, ob 18.00 in 20.00: REKA, REKA/ Syntapiens::IZ
REKA, REKA/ Syntapiens::IZ je predstava o igralki Ivi Zupančič. Kmalu po drugi svetovni vojni je Iva Zupančič odigrala na Odru 57 prelomne vloge: od Ismene v “Antigoni”, Dominika Smoleta do predstave Otroka reke, dramatika Daneta Zajca, ki je doživela svojo praizvedbo leta 1962. V njej je Iva Zupančič impresivno odigrala vlogo Reke.

Režija: Dragan Živadinov
Scenografija in kostumografija: Dunja Zupančič
Digitalna konstrukcija: Miha Turšič
Glasba: Dario Seraval

Miranda Trnjanin – Iva Zupančič
Borut Veselko – Dane Zajc, pesnik
Marko Mlačnik – Dane Zajc, dramatik
Davor Janjić – Tujec

Mini teater, ob 20.00: Zgodovina nasilja
V četrtek, 24. decembra, na pariškem Place de la République, na poti domov z božične večerje mladi Édouard sreča Redo, mladeniča alžirskega porekla. Pogovarjata se, začneta flirtati in kmalu bo Édouard povabil Redo v svoje stanovanje. Dvojica preživi noč skupaj. Reda govori o svojem otroštvu in očetu, ki je iz Alžirije pobegnil v Francijo, kjer je opravljal najtežja dela. Razpoloženje je razigrano, smejeta se, si izmenjujeta nežnosti in imata spolni odnos. Ampak ko se nekaj ur kasneje poslavljata, Édouard odkrije, da je izginil njegov pametni telefon. Reda nenadoma izvleče pištolo in mu grozi, situacija se hitro spremeni v ustrahovanje, nasilje in posilstvo. Naslednje jutro Édouard odide na policijo in poišče zdravniško pomoč. Ne ve, kako naj se sooči s travmo, zato pobegne k sestri Clare na severnofrancosko podeželje in se ji zaupa. Reakcije na dramatični incident, pogovori z ljudmi okoli njega, izpraševanje policijskega in zdravniškega osebja, odkrivajo rasizem, homofobijo in nejasne strukture moči, globoko zakoreninjene v današnji kapitalistični družbi.
V avtobiografskem romanu Zgodovina nasilja z rekonstrukcijo travmatične noči francoski avtor Édouard Louis ustvari besedilo, ki je osebna in prodorna družbena analiza časa, hrepenenja, migracijskih vprašanj in rasizma. Skozi različne glasove, ki se odzovejo na nad njim storjeni zločin, Louis orisuje na rob družbe potisnjene oblike nasilja.
To je srčno, pogumno in ambiciozno besedilo enega najizzivalnejših mladih svetovnih piscev, čigar dela so prevedena v številne jezike in uprizorjena v več državah.

 

// Kino //

Kinodvor:
17:00 / Dvorana: Bojevnica, Benedikt Erlingsson
18:00 / Mala dvorana: Maria Callas, Tom Volf
19:00 / Dvorana: Črni KKKlanovec, Spike Lee
20:30 / Mala dvorana: Maria Callas, Tom Volf
21:45 / Dvorana: Najljubša, Yorgos Lanthimos

Slovenska kinoteka:
17:00: Kinotečna matineja: Ne čakaj na maj
film: Moje poletje ljubezni
My Summer of Love
Pawel Pawlikowski, VB, 2004, 35mm, 1.85, barvni, 87', sp 

19:00: Družinske vezi
film: Imitacija življenja
Imitation of Life
Douglas Sirk, ZDA, 1959, 35mm, 1.85, barvni, 125', svp

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness