Mnogo imen torka

Oddaja
12. 3. 2019 - 16.30

Metelkova mesto:

 

Menza pri Koritu ob 18:30: Skupnostni dogodek: pokrita alternativna tržnica&izmenjava semen

Zadnja pokrita tržnica v sezoni, nato se premaknemo na metelkovsko dvorišče!
Dogodki so namenjeni odpiranju nekomercialnih prostorov druženja, ki jih morda v teh zimskih dneh še toliko bolj pogrešamo.
S svojimi distribucijami poleg tržnice v koordinaciji Zadruge Urbane, sodelujejo tudi kolektivi Jallla Jalla, Acerbic distribucija radikalne literature, A-Infoshop in še kdo. Poleg tega bo iz
A-infoshopa v Menzo pri koritu prestavljena tudi klasična veganska večerja ob 19h. Na skupnostnemu dogodku se bo našel tudi otroški kotiček (pokukajte na oder).
Zadruga Urbana koordinira alternativno tržnico na kateri se bo menjalo, dajalo, jemalo… prinešena semena, kozarce ozimnice in pridelke z vrtov. Gre za projekt iniciative, ki si želi okrepiti direktno vez med ponudnikom in potrošnikom. Z mesečnimi dogodki želimo okrepiti avtonomno, samoorganizirano in mrežno delovanje na področju izmenjave hrane.
Na tržnici se bodo mize šibile pod težo vloženih kozarcev, sirom, čaji, vinom, začimbami, olivnim oljem, jabolčnim in hruškovim sokom in kisom, šnopcom, namazi, čili omakami, orehi, kombučami in morda še kakšno domačo dobroto.
Prinesite semena in naj se izmenjava začne! Se vidimo!

 

Tovarna ROG:

Spomladansko čiščenje v Rog

Za hrano bo poskrbljeno. Če se da, prinesite delovne rokavice.

Cirkusarna NaokROG:

17:00 Ples na zračni tkanini

Delavnica bo potekala v slovenskem in/ali angleškem jeziku pod mentorstvom Danijele Zajc.

19:00 Ashtanga Vinyasa Yoga with Fabian

 

Muska izven:

 

Cankarjev dom:

Gallusova dvorana ob 20:00: Camerata Salzburg

Slogovna prehajanja

Dirigent in solist: François Leleux, oboa
Solistka: Lisa Batiashvili, violina 

Program:
Felix Mendelssohn-Bartholdy, Hebridi, uvertura
Felix Mendelssohn-Bartholdy, Koncert za violino in godala v d-molu, op. posth.
Gija Kančeli, Chiaroscuro, za violino in komorni orkester
Ludwig A. Lebrun, Koncert za oboo in orkester
Wolfgang A. Mozart, Simfonija št. 31 v D-duru, "Pariška", K 297

Vstopnina: 24, 34, 49, 60 EUR

Klub CD ob 20:00: JUNEsHELEN & Alja Petric + Joshua Abrams NIS (Cankarjevi torki)

JUNEsHELEN & Alja Petric: Zvočne krajine – Spevi & Arije + Joshua Abrams & Natural Information Society
dvojni koncert:
Zvočne krajine – Spevi & Arije: JUNEsHELEN, glas, sampler, klaviature; Alja Petric, glas, gongi, tolkala
Natural Information Society: Joshua Abrams, gimbri, kontrabas; Lisa Alvarado, harmonij, gong; Jason Stein, basovski klarinet; Mikel Avery, tolkala
Umetniški projekt JUNEsHELEN in Alje Petric je v svojevrstnosti gotovo ena najbolj zanimivih glasbeno zasnovanih idej in izvedb v Sloveniji v zadnjem času in predstavlja redko izkušnjo sprejemanja žive glasbe, ki ima v času, ko oblika prevladuje nad vsebino, izjemen kulturni potencial. Projekt Zvočne krajine – Spevi & Arije se je začel decembra 2017, ko je JUNEsHELEN osnovala album Spevi in Arije, ki sloni na raziskovanju intuitivnega sveta s simbiozo dronovskih, orkestralnih melodij, harmoničnosti in intuitivnega petja v namišljenem jeziku. Ob viziji o skupnem sodelovanju in širjenju projekta z vokalistko Aljo Petric je nastal glasbeni tandem pod skupnim imenom Zvočne krajine – Spevi & Arije. Kompozicije z albuma so se spojile s subtilnim zvočnim svetom, skozi frekvence starodavnih akustičnih glasbil, ki ustvarijo meditativne glasbene ambiente.
Eden najbolj posebnih glasbenikov na čikaški glasbeni sceni se vrača z novim dvojnim albumom kot nadaljevanjem izjemno uspešnega albuma Simultonality, ki sta ga The Wire in Pitchfork označila kot enega najboljših albumov leta 2015. Jedro glasbe NIS sta kontinuiteta in ponavljanje v čudoviti inštrumentalni kombinaciji, ki širi polja glasbenih pejsažev v obzorja neskončnosti. Meditativnost, ki jo lahko v določenem trenutku in okolju presežejo le kakšni The Necks, pri NIS ne ovinkari, ampak obiskovalce že na začetku prikuje na stol, ki ne potrebuje varnostnega pasu.
To bo glasbeni večer, na katerem bodo duše sanjale resničnost.
Klub CD, 15, 10*€

 

Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta - Zlatko Kaučič TRIJO

Cene Resnik - sax
Jan Jarni - kitara
Zlatko Kaučič - bobni, kompozicije
TRIJO je nova, sveža domača zasedba Zlatka Kaučiča. Glasbo, ki jo igrajo je mogoče slišati na marsikateri njegovi izdani zgoščenki. Zvok tega novega tri(j)a je v nenehnem procesu razvijanja in razčlenjevanja Zlatkove glasbe, ki jo tri(j)o ozvoči na povsem nov način. Značilnost tri(j)a je da se v skupni igri igrajo s prosto improvizacijo, melodijami in odprtimi formami samih kompozicij in skupnega zvoka. Zanimivost zvoka tega tri(j)a je težko opisati samo z besedami, saj kreativna glasba sama opisuje tistega, ki jo igra, opisuje pa tudi čas v katerem živimo.
Letos mineva 40 AKTIVNIH let glasbenika Zlatka Kaučiča.

Sledil bo Celični jam.

Brez vstopnine

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

Veliki oder LGL ob 17:30: Martin Krpan

Predstava za otroke

Vstopnina: 5.00 €

 

SNG Drama:

Veliki oder ob 19:30: Macbeth

 

PTL ob 20:00: Veronika Valdes: NOR.MAL

Plesna predstava

Vstopnina: 10/7EUR

 

- - -

 

Knjigarna FF ob 17:00: Besedna postaja: Zgodbe otrok

Otrokovo pripovedovanje zgodbe je naravna pot njegovega izražanja misli in čustev ter razumevanja zapletenih socialnih odnosov, hkrati pa je pripovedovanje zgodbe tudi način, kako otrok misli oblikuje v pripovedno strukturo. Zgodbe otrok se z razvojem spreminjajo, so vse bolj zapletene na ravni vsebine in strukture. Razvoj pripovedovanja zgodbe otrok je povezan s številnimi sociokulturnimi dejavniki, med katerimi sta še posebej pomembna pogostost in kakovost skupnega branja odraslih in otrok.

Knjigo ZGODBE OTROK: razvoj in spodbujanje pripovedovanja
(Znanstvena založba FF, Razprave FF) bodo predstavili psihologi dr. Ljubica Marjanovič Umek, dr. Urška Fekonja in dr. Matija Svetina.

Brez vstopnine

 

KOŽ ob 18:00: Dr. Milček Komelj: Življenje z umetnostjo

Predstavitev knjige

Jubilejna monografija ob 70-letnici akademika dr. Milčka Komelja Življenje z umetnostjo (Slovenska matica, 2018) je panoramski pregled vseh področij avtorjevega delovanja in ga predstavlja kot umetnostnega zgodovinarja in umetnika. O obsežni avtobiografiji se bo z gostom pogovarjala dr. Ignacija J. Fridl.

Brez vstopnine

 

Mestni muzej Ljubljana ob 18:00: Zgodovina v kozarcu: Coca-Cola

Predavanje

Prisluhnite predavanju dr. Marka Prpičao kultni pijači, ki še deli potrošnike!

Brez vstopnine

 

Pritličje ob 18:00: Predavanje prof. dr. Lučke Kajfež Bogataj

Cena Antropocena

15. marca letos bo potekal globalni protest mladih za podnebno ukrepanje. Tej akciji za prihodnost se bodo pridružili tudi mladi v Sloveniji s Podnebnim štrajkom.

V Pritličju prizadevanja za podnebno pravičnost podpiramo, zato v okviru pogovornega cikla Cena antropocena na predprotestni torek, 12. marca, ob 18. uri vabimo na predavanje klimatologinje prof. dr. Lučke Kajfež Bogataj.

Prof. dr. Lučka Kajfež Bogataj je predstojnica katedre za agrometeorologijo na Biotehniški fakulteti v Ljubljani in članica Medvladnega odbora za podnebne spremembe pri Združenih narodih (IPCC), ki je leta 2007 prejel Nobelovo nagrado za prizadevanja pri mobilizaciji sveta proti grozečim podnebnim spremembam. V predavanju bo predstavila stanje okolja in trende pri podnebnih spremembah - kje smo in kam gremo. S tem bo orisala dejansko ceno antropocena; ceno, ki jo bodo plačale zlasti prihajajoče generacije zaradi naših ravnanj v novi geološki dobi - antropocenu.

Brez vstopnine

 

Knjižnica Šiška ob 19:00: Gregorjevo

Gregorjevo je imeniten praznik,12. marca obhajamo ljubezen in večno prebujanje narave. Čeprav je verjetno kot praznik zaljubljencev danes bolj znano Valentinovo, imamo torej tudi Slovenci svojo različico, Gregorjevo.

Brez vstopnine

 

Klub Daktari od 19:00: Literarni večer: Jurij Hudolin in Drago Glamuzina

Vabljeni na literarni večer z Jurijem Hudolinom, ki bo predstavil svoj novi roman "Ljubljanske ulice". Gost večera bo Drago Glamuzina, ugledni hrvaški pesnik, ki bo predstavil tudi knjigo svojih zbranih pesmi "Sami v tem gozdu".

Brez vstopnine

 

Kino Šiška, dvorana Komuna ob 20:00: Batman: ŽIveČE Protislovje

Kljub svoji tragični in zaznamovalni izgubi staršev je imel Batman tekom svoje zgodovine več očetov, kot jih lahko naštejemo na prste obeh rok; vse od skromnih "ghostwriterjev" do najvplivnejših hollywoodskih režiserjev.

Vsak od njih je na liku pustil svoj pečat in kot pravi starši so tudi ti pisci odgovorni za Batmanovo kompleksno psihologijo, ki je tudi sama začrtala popularne trende ameriškega stripa. Ob 80. obletnici Batmana se bomo zazrli v kreativno zgodovino tega sodobnega mita in se vprašali, če opazujemo nepregledno zmešnjavo nepovezanih vplivov ali čvrsto rdečo nit jasno razvitih filozofij. So njegovi nasilni podvigi konzervativne mokre sanje ali nam lahko povedo kaj več o konceptih maščevanja, pravice in družine? Skozi ta vprašanja nas bo vodil Tilen Javornik, samooklicani stripar, ilustrator in netopirski entuziast. Vstop prost. Organizacija: Kino Šiška.

 

Trubarjeva hiša literature:

18:00 Pogovor z zaslužnim akademikom, dr. Tinetom Hribarjem ob izidu njegove trilogije Nesmrtnost in neumrljivost.

Eden največjih sodobnih slovenskih intelektualcev, filozof dr. Tine Hribar, širši javnosti poznan predvsem s svojo družbeno angažirano držo še posebej v času osamosvajanja Slovenije, ožji publiki pa kot eden najvidnejših predstavnikov fenomenološke šole pri nas, se je s svojo novo trilogijo Nesmrtnost in neumrljivost lotil interpretacije večne teme; človekove želje po neumrljivosti oz. nesmrtnosti. Čeprav se v vsakdanjem razmišljanju vprašanje nesmrtnosti pojavlja predvsem kot vprašanje religije, pa omenjena trilogija prestopa ozki religiološki okvir saj vsebuje prikaz, analizo in interpretacijo človekove želje po neumrljivosti oz. nesmrtnosti od svetovnih religij prek filozofije do prizadevanj na področju sodobne znanosti. Široka zastavitev še enega epohalnega dela Tineta Hribarja odpira številna vprašanja, ki se jih bomo dotaknili in premislili na prihajajočem dogodku. V kontekstu našega pogovora bo še posebej izpostavljen odnos želje po nesmrtnosti do pravrednot človečnosti in človeškosti: posvečenosti mrtvih, svetosti življenja, človekovega dostojanstva in zlatega pravila, ki so bile - in še zmeraj so - izzvane, nemalokrat prav s človekovo željo po nesmrtnosti, ki se manifestira enkrat kot izključujoči monoteizem spet drugič kot ideološki monizem. Pogovor z avtorjem bo vodil Tadej Urbanija.

Dogodek organizira Slovensko filozofsko društvo v sodelovanju s Trubarjevo hišo literature. Več o dogodku tudi na spletni strani društva.

20:00 Literarno novinarstvo – Boštjan Videmšek in Leonora Flis (literarni dogodek)

Literarno novinarstvo je žanr, ki združuje lastnosti novinarskega in literarnega pisanja. Gre za novinarska besedila, ki se berejo kot zgodbe, a je v njih vse res. Kakšno osnovo ima literarno novinarstvo in kam se razvija danes? Več o tem v pogovoru med Boštjanom Videmškom in Leonoro Flis.

 

Bežeče sličice!!!

 

Kinoteka:

19:00 Večer SFA: Ob devetdesetletnici rojstva Boštjana Hladnika

Čas brez pravljic, Boštjan Hladnik, Slovenija (Jugoslavija), 1986, 35mm, 1.66, barvni, 96

Takoj po italijanski okupaciji na začetku druge svetovne vojne se oče petčlanske družine (Boris Kerč) odpravi v partizane. Okupatorji in domači kolaboracionisti nato zaslišijo in zastrašijo mater (Bernarda Gašperič), zato se ta odloči, da se bo z otroki umaknila k znancem na kmete. A tudi tu niso dolgo varni. Pripoved o usodi družine med drugo svetovno vojno.
21:00 Retrospektiva: Andrej Zdravič

ČLOVEŠKO BIVANJE in UMETNOST KIRURGA: Anastomosis

Andrej Zdravič, ZDA, 1982, 16mm, barvni, zvočni, 58', bp

Imel sem srečo, da sem dve leti sodeloval s Harryjem J. Bunckejem, pionirjem mikrokirurgije v ZDA. Skupaj sva realizirala vrsto mikrokirurških filmov (Davies Medical Center, San Francisco). Namen mojega filma Anastomosis, ki sem ga ustvaril z mislijo na širše občinstvo, je bil razkriti zvezo med fascinantnim in delikatnim delom mikrokirurga in širšo zgradbo vsakdanjega življenja. To je film o človeški roki, o njeni notranji lepoti, ki nam jo odkrivajo kirurgi, in o roki kot čudovitem instrumentu, ki igra bistveno vlogo v našem poklicnem življenju, pri igri in v našem odnosu do sveta. (AZ)

 

Kinodvor:

17:00 Stiks (Styx), Wolfgang Fischer / Nemčija, Avstrija / 2018 / 94'

»Štiridesetletna Rike je uspešna zdravnica, ki jo služba povsem zaposluje. /…/ Že se zdi, da se bo njena želja po brezskrbnih počitnicah uresničila, a po viharju se čudovita pustolovščina nenadoma spremeni v nepričakovan izziv, ko v bližini odkrije hudo poškodovano in močno prenapolnjeno ladjo z begunci.«- Berlinale

19:00 Videnje (Vision), Naomi Kawase / Japonska, Francija / 2018 / 109'

Čuten film o ženski, ki sredi čarobnega gozda išče redko zdravilno rastlino, najde pa sledove lastne preteklosti. Naomi Kawase je v glavno vlogo postavila Juliette Binoche.

21:15 Colette, Wash Westmoreland / Velika Britanija, ZDA / 2018 / 111'

Biografska drama o radoživi francoski pisateljici, ki na pragu moderne dobe s svojim življenjem in delom ruši tabuje, izziva vladavino patriarhata in nazadnje pokoplje figuro pokorne žene.

Mala dvorana:

20:00 O ljudeh in vaseh Visages Villages), Agnès Varda, JR / Francija / 2017 / 94'

Agnès Varda in ulični umetnik JR, ki ju druži ljubezen do običajnih ljudi in njihovih zgodb, sta ustvarila topel in duhovit film ceste – ganljivo meditacijo o prijateljstvu, minljivosti in moči umetnosti. Nagrada za najboljši dokumentarec v Cannesu in nominacija za oskarja.

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.