4. 4. 2013 – 7.09

Naj bo sonce, naj bo smeh

GLASBA

Menza pri koritu, 20:00 - koncert

HORA LEGALIS: Matej Kermavner, Lynch, Portmänteau, ZsaZsa Bizarre in Coloured Sweat (Slovenija). Mladinski večer

Vstopnina: 2 €. 

 

Channel Zero, 21:00 -  koncert

KAMIZDAT PACIFICATION (Wanda & Nova deViator) - Album “PACIFICATION” izhaja iz koncertnega performansa “Zamrznjene podobe (Frozen Images)”, ki sta ga Wanda & Nova deViator krstno uprizorila na deskah Metelkovskih odrov tri leta nazaj. Od takrat je doživel številne popravke, odvode, derivate... 

 





Klub Gromka, 22:00 - klubski večer

TRASHNJICE >> 4 člana slovensko-srbska naveza združena v bratstvu i jedinstvu treša vam obljublja večer zeza i keza. 

 



Jalla Jalla, 22:00 - klubski večer

Dj BoBson ::: Rock'n'roll Ajntopf!

 

Kino Šiška, 21:00 - koncert

Gang of four - Odpovedano!

 

Kavarna Nebotičnik, 21:00 - jam session

Jazz jam session, soul & funk.

Vstop prost.

 

RinglŠpil bar, 21:00 - koncert

Nula Kelvina (SLO).

Vstopnine ni.

 

Orto bar, 22:00 - Ortofest

Da Phenomena (SLO).

 

GLEDALIŠČE

Lutkovno gledališče, 19:00 - lutkovna predstava za otroke

Jean Genet: Ona. Glavna tema še neprevedenega in na slovenskih odrih še neuprizorjenega Genetovega besedila Ona (1955) je v režiji Tatjane Peršuh slika – slika kot varljiva podoba, kot imidž. V enem prostoru se srečata nosilec podob in lovec na podobe. Gre za fotografiranje papeža in vprašanje, kaj njegova podoba predstavlja milijonom ljudi, kako vpliva na njih in na kateri točki podoba postane močnejša od njenega nosilca.

Vstopnina: 3€

 

Šentjakobsko gledališče, 17:00 - komedija

Da, gospod premier: Večkrat nagrajena svetovna gledališka uspešnica, ki temelji na tudi pri nas predvajani televizijski nanizanki z istim naslovom, končno prihaja na slovenski oder. Stari znanci, novi zapleti. Znova se znajdemo v družbi premierja Velike Britanije in njegovih najožjih sodelavcev. Ob vsakodnevnih težavah (brezposelnost, širitev EU, globalno segrevanje…), ki jih bolj ali manj spretno rešujejo v splošno – in predvsem osebno – korist, in ob nenehnem spletkarjenju se morajo spoprijeti z na videz nerešljivo zadrego: da bi izpeljali več milijard vreden posel z naftno bogato državo Kumranistan, morajo zadostiti nezaslišanim zahtevam njihovega zunanjega ministra. Kako izpeljati umazan posel in ob tem ostati čist?

 

Gledališče Glej, 19:00 - drama

Kabaret Kurac: Superheroji drugič. Meje. Kabare Kurac se tudi v drugo igra z mejami – do njih ima ambivalenten odnos. Proces. Kabare Kurac tudi v drugo ni izdelek. Njegov problem ni  dovršenost, ampak ravno njena nemožnost. Nesmisel. Kabare Kurac tudi v drugo ničesar ne sporoča. Za Kabare Kurac vprašanje dobrega in slabega ne pride zares v poštev. Čeprav ima neko idejo, kaj želi proizvesti vsaj za časa svojega trajanja, tega vseeno nikakor ni mogoče napovedati. Za začetek si želi Kabare biti vsaj prijeten, če ne več. Zato postreže s pijačo, mogoče hrano, pa tudi muzike je veliko.

 

SNG Opera in balet, 19:30 - opera

Claudio Monteverdi: Orfej: V letu 2012 v Sloveniji prvič izvedena prva operna mojstrovina je bila skupen projekt treh umetniških akademij Univerze v Ljubljani: Akademije za glasbo, Akademije za gledališče, radio, film in televizijo ter Akademije za likovno umetnost in oblikovanje. Predstava, ki so jo študenti uprizorili na Ptuju, v Mariboru, v Ljubljani in na gostovanju v Benetkah, je doživela velik uspeh ter prejela zelo dobre ocene. Interdisciplinaren pristop pri pripravi je posebna dragocenost predstave, ki združuje mladostno energijo skoraj stotih študentov pod vodstvom domačih in tujih mentorjev.

 

SNG Drama, 19:30 - drama

Ay, Carmela!: Čas dogajanja: 1938. Kraj dogajanja: Španija. Komedijanta in varietejska umetnika, Paulino in Carmela, ki med državljansko vojno potujeta po podeželju, zaideta na ozemlje, ki so ga zavzeli frankisti. V strahu za svoje življenje odigrata predstavo za italijanskega poročnika, Francove vojake in njihove ujetnike, člane mednarodnih brigad. Njuna predstava je zadnje, kar bodo na smrt obsojeni videli, preden bodo stopili pred fašistični strelski vod, in hkrati tudi njun zadnji skupni nastop. Razdvojena med tem, ali naj s svojim nastopom zabava Frankove pučiste in smeši republikance ali ohrani dostojanstvo in prepričanje, se Carmela upre frankistom in s tem tudi Paulinu, ki želi v strahu za svoje življenje ustreči Frankovim vojakom. Med izvajanjem njune zadnje točke Carmela sleče plašč, pod katerim ima okoli napol golega telesa zavito le republikansko zastavo, in se pridruži uporniškemu petju ujetnikov, ki spremljajo predstavo. Dejanje plača z življenjem.

 

Cankarjev dom, Linhartova dvorana, 20:00 - drama

Salve: Kar zadeva ples, je Maguy Marin vselej svobodna, kar zadeva etično zavest, nikoli. To je avtorica, ki natančno ve, kaj hoče s svojimi predstavami povedati, in zna to tudi uresničiti. Zato se njena dela kažejo kot nujna. To so freske/epopeje o sodobnosti, v kateri ustvarjalka vidi polje ruševin, ki so jih za sabo pustile velike kolektivne katastrofe 20. stoletja. Salve so kot nočna mora, osebna vizija apokalipse, obenem pa navdušuje s silovitostjo umetnosti.

 

RAZSTAVE

Galerija Alkatraz, 21:00 - otvoritev razstave

Galerija Alkatraz vabi na otvoritev razstave umetnice Katje Tukiainen in umetnika Riiko Sakkinena, Teorija torte,v četrtek 4. aprila 2013, ob 21. uri, v Galerijo Alkatraz. Kustos razstave je Jernej Škof. Razstavo bo odprl Nj. eksc. g. Pekka Metso, Veleposlanik Republike Finske. 

 

Bikofe, 21:00 - otvoritev razstave

Na ogled postavi svoja dela grafični oblikovalec in ilustrator Jure Engelsberger, takozvani Engels (1977) z odpiranjem svojega zaprašenega arhiva, kjer pa NE BO možno videti plakatov Klubskega maratona, CD ovitkov, digitalnih ilustracij in logotipov, ampak slike na platnu, risbe s tušem pod tušem, zidne šablone in ščepec še nikoli videnega. Razstava bo na ogled en mesec.

 

Galerija ŠKUC, 20:00 - otvoritev razstave

končna razstava udeležencev šole za kustose in kritike sodobne umetnosti Svet umetnosti, temelji na raziskovanju nove produkcije avtorjev s področja vizualnih umetnosti. Na skupinski razstavi, pretežno študentov in diplomantov Akademije za likovno umetnost in oblikovanje ter nekaterih drugih umetniških šol, kustosi predstavljajo prerez trenutnega stanja v kulturi in družbi, kot ga zaznava predstavljen izbor umetnikov. Avtorji razmišljajo o lastni poziciji znotraj (umetnostnega) sistema ter reflektirajo zgodovino svojega ožjega in širšega okolja. Umetniki na sproščen, mestoma humoren, vendar poglobljen način raziskujejo mehanizme delovanja in izražanja, s tem pa (ne)hote vzpostavljajo svoje paralelne sisteme in modele. /…/ Ob razstavi bo izšel tudi razstavni katalog, pripravljeni pa bodo tudi spremljevalni dogodki.

 

POGOVORI, PREDAVANJA, PRIREDITVE

Trubarjeva hiša literature, 19:00 - pogovor

Povej mi kaj bereš in povem ti kdo si: MC N'Toko, z njim se bo pogovarjala Tina Košir Mazi.

 

Socialni center Rog, 19:00 - pogovor

Podjetje Foxconn samo na Kitajskem zaposljuje več kot milijon ljudi. Kot največji pogodbeni proizvajalec dela za Apple in mnoge druge znane znamke na trgu elektronike. Zaposleni, ki Foxconn proizvajajo komunikacijske naprave kot so iPhone in iPad, so iSužnji, ki delajo v grozljivih delovnih razmerah. Leta 2010 pozornost svetovne javnosti vzbudila serija samomorv med delavci v Foxconnovih tovarnah na Kitajskem. Uprava je obljubila, da bo izboljšala delovne pogoje in povišala plače, kljub temu se od takrat razmere ni so veliko spremenile. Foxconn je zgolj pospešil selitev tovaren v notranjost Kitajske, kot “ceneno” delovno silo pa še vedno zaposluje dijake na delovni praksi in se zanaša militaristični režim upravljanja.  Vendar so delavci in delavke v Foxconnu daleč od tega, da bi sprejeli vlogo tihih žrtev. Ritmu montažne linije se na različne načine upirajo vsak dan, v več tovarnah po državi pa jim je uspelo organizirati tudi stavke. Pogovor temelji na skupnih raziskavah in aktivnostih, ki jih gongchao.org izvaja v povezavi z boji kitajskih migrantskih delavcev. Situacija v Foxconnu bo predstavljena tudi s pomočjo slik in avdio-vizulanih materialov. Sledila bo diskusija o tem kako lahko iSužnje podpremo in najdemo povezave med njihovimi in našimi boji.

 

KINO

Kinodvor

18:15 - Daleč za griči (Dupa dealuri), Cristian Mungiu, Romunija, 2012, DCP, 152 min

18:30 - mala dvorana, Mea maxima culpa: Molk v božji hiši (Mea maxima culpa: Silence in the house of god), Alex Gibney, ZDA, 2012, DigiBeta, 107 min

20:30 - mala dvorana: Nekkoč je bila dežela pridnih (Nekoč je bila dežela pridnih), Urša Menart, Slovenija, 2012, HDcam, 78 min

21:00 - Gospodar (The Master), Paul Thomas Anderson, ZDA, 2012, DCP, 137 min

 

Slovenska kinoteka

19.00 - Klasiki:  Vse, kar dovoli nebo (All That Heaven Allows), Douglas Sirk, ZDA, 1955, 35mm, 1.77, barvni, 89', svp

21.00 - Klasiki:Pirati iz Moonfleeta (Moonfleet), Fritz Lang, ZDA, 1955, 35mm, 2.35, barvni, 87', svp



 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.