23. 4. 2013 – 16.30

Ne bomo komplicirali

Mesto Metelkova:

 

A-Infoshop ob 19:00: Veganska večerja

 

Jalla Jalla ob 20:00: TORKPEDO-> "Ichi the Killer" (2001)

 

Channel Zero ob 21:00: Young Vibes: BLACKBIRD BLACKBIRD (ZDA) - Blackbird Blackbird je umetniško ime izvajalca iz San Francisca, s pravim imenom Mikey Maramag. S svojo dovoljšno mero unikatnosti pri produkciji sanjajoče folktronike je večino časa na turnejah....

 

Glasba Izven:

 

Klub CD ob 20:00: JONO MCCLEERY

Jono McCleery, glas, kitara;

Dan See, bobni, sample pad;

Dan Gulino, bas

Novi folk-soul zven naše dobe v prodorni, minimalistični izvedbi

Novi veliki up založbe Ninja Tune. Po izjemno uspešnem drugem albumu There Is (prvem po Ninja Tune), ki med drugim vključuje odlično priredbo Blackove Wonderful Life, bo londonski pevec in kitarist Jono McCleery predstavil svoj dosedanji opus in pesmi za tretji album. >>Novi folk/soul zven naše dobe v prodorni, minimalistični izvedbi, intelektualni izziv kot odraz časa.<<

 

Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta – Jam session: Morgan Finlay (Kanada)

Kanadski indierock kantavtor Morgan Finlay, ki je na glasbeni sceni že 11 let in je igral domala po celem svetu, se v okviru solo unplugged evropske turneje po več kot šestih letih vrača v Slovenijo.

Potujoči trubadur črpa vplive iz alter rocka, indie rocka, grungea in folka - največji navdih zanj pa so izvajalci Dave Matthews, Mark Knopfler, Faith No More, Pearl Jam, Soundgarden in Coldplay.

Singer-songwriter, Morgan Finlay is a Canadian-born, but globally minded musician, with an impressive history of touching the minds and souls of many fans from many places. With a voice that has been compared to those of Bruce Cockburn and Jeff Buckley, Finlay’s sound is complex, passionate and reinforced by poetically strong lyrics.

 

Kino Šiška, Komuna ob 21:00: DIVANHANA (BiH)

Mlada, mednarodno vse bolj uveljavljena sarajevska zasedba, ki večno tradicijo sevdalink osvežuje z modernim jazz-rock prizvokom in zapeljujočo čutnostjo.

Cena vstopnice: 10 EUR (na dan koncerta), d-š-u (6,40 EUR)

Leila Ćatić (vokal)


Nedžad Mušović (harmonika)

Ismar Porić (klarinet in saksofon)

Neven Tunjić (klavir)

Azur Imamović (bas kitara)


Danijel Čondrić (kitara)


Rifet Čamdžić (bobni)


Irfan Tahirović (tolkala)

Iz Sarajeva, ki zgodovinsko velja za križišče med vzhodom in zahodom, nas pozdravlja zasedba Divanhana s svojimi iskrivimi novimi aranžmaji urbane tradicionalne bosansko-hercegovske glasbe. Poseben poudarek je na otožnih zvokih sevdalinke, glasbenega sredstva za izražanje ljubezenskega hrepenenja in melanholije, strasti in sreče, ki s koreninami seže vse do časov Otomanskega imperija. Zasedbo so leta 2009 ustanovili študenti sarajevske glasbene akademije, ki s svojimi sodobnimi orkestracijami trobil, klavirja, basa in bobnov dopolnjujejo tradicionalno harmoniko in vokale ter sefardske in orientalske elemente sevdalinke razpirajo za novo senzibilnost jazza, metdem ko pevka Leila Catić s svojim čistim glasom spretno zaobjema vsa čustva od srčne bolečine do igrivosti.

 

Orto Bar ob 21:00: Orto Fest 2013: Avtomobili

 

Ringlšpil Bar, Litijska 132 ob 21:00: Jam Session

Predstavil se bo nov jazz trio 3KIT, ki ga sestavljajo:

Vid Drašler - bobni

Jošt Drašler - kontrabas

Miloš Rebula - pianino

 

Koncertna dvorana ROG ob 22:00: La Pince + Petula Clarck, punk noise

 

Teater, razstave & predavanja:

 

Festival Exodos:

Španski borci ob 19:00: MIET WARLOP: SPRINGVILLE

V stalno spreminjajočem se malem vsemirju skušajo liki, napol ljudje napol predmeti, delovati skupaj in drug ob drugem. Poetična igra kaosa, pričakovanj in presenečenj nam z logiko absurda in igro proporcev vzbuja sočutje do njihove neopravilnosti. Mimogrede zapravijo zaupano jim naravo in okolje postaja negibna krajina, ki se divje in odprto steka v neskončnost.

Izrazito vizualno predstava, v kateri se scenografija, kostumi, rekviziti in liki tesno prepletajo in prelivajo.

Lutkovno gledališče Ljubljana ob 21:00: SCWALBE: SCHWALBE GOLJUFA

Kakšni smo, ko nas stisnejo v kot? Kakšni smo, ko se nasprotnik izkaže za šibkejšega? Kakšni smo, ko nasprotnik ne igra po pravilih?

»Saj gre le za igro,« pravimo, da bi se izmazali. A čim so besede izgovorjene, ni vrnitve v resnico.

»Goljufanje ne pomeni, da ne igramo po pravilih, niti ne namiguje na ferplej. Naše predstave nagovarjajo temnejšo plat človeka: tisto, za kar vsakdo upa ali morda verjame, da nima v sebi. Na igranje gledamo kot na boj, ki je del našega vsakdana, odkar smo preveč omikani.«

 

MGL ob 19:30: Ženske na robu živčnega zloma

Predpremiera

Jeffrey Lane, David Yazbek



SNG Drama ob 19:30: Misterij buffo

Pesnik, prozaist in dramatik Vladimir Majakovski si je s svojim ustvarjanjem, umetniško usmeritvijo in javnim delovanjem prislužil nazive: vodilni pesnik ruskega futurizma, pesnik agitator, pesnik tribun, bard revolucije. Naslov njegovega prvega dramskega dela Misterij buffo združuje dve konvencionalno povsem nezdružljivi zgodovinski oznaki: misterij kot formo srednjeveške religiozne dramatike in epiteton buffo kot oznako za komičnost, zabavnost, šaljivost. Avtor je v prologu k igri iz leta 1921 zahteval, da "v prihodnje vsi, ki boste Misterij buffo igrali, uprizarjali, prebirali ali ponatiskovali, spreminjajte vsebino – naredite vsebino igre sodobno, današnjo, trenutno". Svojo vero v družbene spremembe je združil z radikalno novimi idejami o jeziku, ki so futurista Majakovskega vzpostavile kot izpraševalca o večnih vprašanjih sveta skozi nove oblike umetniškega izraza.

Misterij buffo je delo, ki zahteva temeljito refleksijo družbenega in političnega trenutka. Prav zato je to delo za vse čase.



Šentjakobsko gledališče ob 19:30: Da, gospod Premier, režija Boris Kobal - za izven

Komedija

Režija: Boris Kobal

Prevod: Iris Žnidarič

Lektorica: Rudenka Nabergoj

Scenografija: Ana Rahela Klopčič

Kostumografija: Bojan Vister, Boris Kobal

Izbor glasbe: Boris Kobal

Igrajo:

Jim Hacker, premier..........Damijan Perne

Bernard Wooley, državni sekretar..........Bojan Vister

Sir Humprey Appelby, vodja kabineta..........Srečko Kermavner

Claire Sutton, posebna politična svetovalka..........Tina Tavčar

Veleposlanik Kumranistana..........Janez Vlaj

Jeremy Burnham, generalni direktor BBC-ja..........Grega Usenik

Simon Chester, napovedovalec BBC-ja..........Marko Skok

Robin Simpson, glas novinarja BBC-ja, snemalec..........Tomaž Cvar

O predstavi:

Večkrat nagrajena svetovna gledališka uspešnica, ki temelji na tudi pri nas predvajani televizijski nanizanki z istim naslovom, končno prihaja na slovenski oder. Stari znanci, novi zapleti. Znova se znajdemo v družbi premierja Velike Britanije in njegovih najožjih sodelavcev. Ob vsakodnevnih težavah (brezposelnost, širitev EU, globalno segrevanje…), ki jih bolj ali manj spretno rešujejo v splošno – in predvsem osebno – korist, in ob nenehnem spletkarjenju se morajo spoprijeti z na videz nerešljivo zadrego: da bi izpeljali več milijard vreden posel z naftno bogato državo Kumranistan, morajo zadostiti nezaslišanim zahtevam njihovega zunanjega ministra. Kako izpeljati umazan posel in ob tem ostati čist? Razplet je presenetljiv …



KUD France Prešeren ob 21:00: Impro liga - IMPROGOJNICA 2013

Predstava učencev gledališke improvizacije.

Vstop prost.

 

Ljudmila (Rimska 3) ob 17:00: 3De-Generik - delavnica

Ljudmila vabi k sodelovanju vse ljubitelje tretje dimenzije, amaterske 3D tiskarje in vohljače PLA plastike, izbirčneže po naročilu, Blender nažigače, odprtokodne frike in gike, skratka vse, ki jih 3D(IY) tehnologija vsaj malo zanima, (če jim že ne osmišlja življenja!).

3De-Generik je (de)-generični 3D eksperiment, ki se bo izvajal čez celo leto 2013 preko štirih delavnic: 3D skeniranja, 3D oblikovanja, 3D tiskanja ter sestavljanja 3D tiskalnika in skenerja. Delavnice bodo namenjene izmenjavi idej, "šraufanju", fotografiranju, industrijskem oblikovanju, tiskanju in predvsem druženju. Končni rezultat delavnic bo oblikovanje unikatnih produktov za na prvi pogled običajen prostor, v katerem bomo z majhnimi intervencijami zamenjali nam vsakdanje objekte s 3D natiskanimi (pazijo naj se kljuke, vtičnice, ventilčki, luči, …). Konec leta bodo Ljudmiline sobane zablestele v popolnoma novi, abstraktni, neuravnoteženi in ne-industrijski robi.

Udeležbo potrdite na @email.

 

Moderna galerija ob 18:00: Ive Šubic, slikar Poljanske doline

Sodelujejo Barbara Borčić, Jože Ciuha in Milena Sitar.

Naključje je, da je UNESCO leta 1995 razglasil za svetovni dan knjige in avtorskih pravic 23. april, rojstni dan slovenskega slikarja Iveta Šubica. Ive Šubic, "slikar Poljanske doline", se je rodil tega dne leta 1922, lani bi praznoval devetdeset let, malo pred 91-letnico rojstva pa je izšla prva velika monografija, posvečena slikarjevemu življenju in delu – Ive Šubic – slikar Poljanske doline.

Na to imenitno knjigo, ki jo lahko zdaj občudujete že v drugi izdaji, bi bili gotovo ponosni tudi trije veliki književniki, Miguel de Cervantes, William Shakespeare in Inca Garcilaso de la Vega, ki so umrli 23. aprila 1616 – na isti dan – in v katerih počastitev praznujemo 23. april kot dan knjige.

Prva ljubljanska predstavitev knjige – predstavili smo jo že v Škofji Loki in Kamniku – bo torej v torek, 23. aprila 2013, ob 18. uri v Moderni galeriji (Tomšičeva 14, Ljubljana). O slikarju in njegovem ustvarjanju se bosta pogovarjala kritičarka in kustosinja Barbara Borčić ter slikar, ilustrator in Šubičev prijatelj Jože Ciuha. Pogovor bo povezovala Milena Sitar. Tega dne bo v Moderni galeriji na ogled tudi razstava Šubičevih filatelističnih izdaj.

 

Galerija Equrna ob 19:00: Jonini travniki noči posvečeni Joni Knapič Kink

cikel slik "Jonini travniki noči" oživlja čas prehoda med dnevom in nočjo, med tišino in besedo, med praznino in podobo, obliko, med življenjem in smrtjo..

so zasledovanje, izrisani zemljevidi, poti cveta, ki se dviguje k zvezdi in zvezde, ki se spušča k zemlji, v zanosu hrepenenja, da bi njun dialog bil intimen šepet, dotik in preobrazba, ko en postane tudi drug in se meje med svetovi zabrisujejo, stapljajo, prepletajo v tkanino svilenih niti in valov oceana ljubezni.

so nikoli dokončano pismo noči (*tu pri noči je široki o, z obrnjeno strešico), so dih lepote samosti in sreča, ko se samosti med bitji srečujejo in darujejo.

so prizorišče praznovanj življenja v vseh premenih in posvečeni čas, da se zazre skoznje.

so krajine duha, ki se širi v vse strani.

so vsakič na novo postavljena sozvočja harmonij.

 

Galerija Fotografija ob 19:00: Roberto Kusterle: Znamenja metembioze

Roberto Kusterle se bo predstavil z najnovejšo serijo črno-belih fotografij Znamenja metembioze (2012). Avtorja zanima raziskovanje prezentacije človeka in njegove povezanosti z naravo. S podobami ustvarja svet, kjer se ločnice med sanjami in realnostjo, človekom in živaljo spojijo v tesno sožitje polno etičnih tenzij.



Trubarjeva hiša literature ob 19:00: Literarni pogovor: Marina Bahovec – Tri knjige in pol in nekaj slik s potovanja (življenjskega namreč); bralni večer s pogovorom o delu pisateljice, akademske slikarke in profesorice jezikoslovja, ki sledi Rilkejevemu napotku mlademu pesniku: piši poezijo o tem, kar te teži, o svojih željah, o svojih mimobežnih mislih, o svojem verovanju v vse, kar je lepo...; pogovor z gostjo bo vodila znanstvena svetnica Ida Eržen.

 

Daktari ob 20:00: Večer resničnih zgodb

Kaj vse se nismo smeli, pa bi, kaj vse ne smemo pa bi...

Mogoče celo smo pa za to nihče ni izvedel...

V kaj me je zapeljal prijatelj, v kaj sem ga zapeljala jaz...

Skušnjava - tema za vse starosti.

Tisti, ki se ne boste mogli upreti mikrofonu, vas razumem, a vendarle se poskušajte držati osnovnih navodil:

- zgodba mora biti resnična in je fajn, da ni daljša od 8 minut

- najdite njen začetek in jo vodite h nekem smiselnem koncu

- probajte se držati ene same zgodbe

- vaša zgodba je vaša in naj veseli tudi vas

Vstop je prost!

P.S. Rezervacija ni možna, zato vam svetujem, da pridete kakih 20 minut pred osmo.

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka: Ob izidu zbornika/80-letnica rojstva Živojina Pavlovića

19:00 Vstaja zombijev: Nevidno zlo: Drugi svet (Resident Evil: Extinction), Russell Mulcahy, Avstralija/Nemčija/VB/ZDA/Francija, 2007, 35mm, 2.35, barvni, 94', sp

V tretjem delu seriala je morilski virus že davno ušel iz korporativnih laboratorijev in svet uspešno preobrazil v puščavo, gosto poseljeno z zombiji in sorodnimi gensko deformiranimi spakami. Redkim preživelim še vedno načeluje Milla Jovovich, še vedno pa od nekod niti vleče tudi zlobna korporacija, ki je proizvedla virus.

21:00 Slovenska premiera: Ena ženska, eno stoletje (Jedna žena, jedan vek), Želimir Žilnik, Srbija, 2011, video, barvni, 110', ap

Dokumentarni film, sestavljen iz izjav, intervjujev in rekonstrukcij, slika fascinantno življenjsko zgodbo stoletnice Dragice Srzentić. Še vedno nadvse agilna in lucidna gospa je bila po nenavadnem spletu naključij prisotna pri vrsti ključnih dogodkov, ki so sooblikovali usodo Jugoslavije v obdobju pred, med in po drugi svetovni vojni. Pogled na stoletje naše junakinje je obenem vpogled v stoletje balkanske zgodovine, vpogled v še ne preiskane labirinte intelektualnega in ideološkega življenja kar osmih držav in političnih sistemov, ki jih je zamenjala v Istri rojena Dragica. Večna partizanka je prestala mučenja in aretacije, vendar njene besede danes še vedno odzvanjajo s humorjem in dostojanstvom, ne pa z jezo ali žalostjo. Monumentalen priklon nekemu monumentalnemu življenju.

Projekciji sledi pogovor z avtorjem, ki ga vodi Majda Širca.

 

Kinodvor:

18:45 Ne! (No), Pablo Larraín, Čile/ZDA/Mehika, 2012, DCP, 118'

Napet politični triler in obenem hudomušna medijska satira beleži resnično zgodbo o padcu Pinochetove diktature, do katerega ni pripeljala krvava revolucija, ampak nalezljiv slogan, spevna melodija in pisan logotip. Nominacija za oskarja za najboljši tujejezični film 2013.

21:00 Čudežu naproti (To the Wonder), Terrence Malick, ZDA, 2012, 35 mm, 113'

Terrence Malick se le dobro leto po Drevesu življenja vrača z lirično in impresionistično vizualno meditacijo o ljubezni v vseh njenih oblikah, pa tudi o tem, kako lahko ljubezen spremeni, uniči in ponovno osmisli življenje.

Mala dvorana ob 20:00:

Nekoč je bila dežela pridnih, Urša Menart, Slovenija, 2012, HDcam, 78'

V obdobju 1977–1991 se je tako v slovenskem kot v jugoslovanskem prostoru izoblikovala podoba Slovenije kot zelene, demilitarizirane in miroljubne dežele pridnih ljudi, v kateri je drugačnost ne le dovoljena, ampak tudi zaželena. Dokumentarni film Nekoč je bila dežela pridnih na duhovit način pripoveduje zgodbo o tem, kako je s pomočjo umetnosti, pop kulture in oglaševanja nastajala ta specifična podoba Slovenije, hkrati pa dokumentira spremembe, ki so v zadnjem času pripeljale do povsem drugačnega razumevanja narodne identitete.

 

Kino Komuna:

18:15 Ana Karenina (Anna Karenina), zgodovinska drama, Joe Wright, Velika Britanija, 2012, 130'

20:45 Podkupljeno mesto (Broken City), triler, Allen Hughes, ZDA, 2013, 109'

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.