Ne pustimo se motiti
Metelkova mesto:
Menza pri koritu 17:00 – 19:00: Cirkuške delavnice
Jalla Jalla ob 21:00: radio Defonija
Gala hala ob 21:00: Sean Price (Bootcamp Clik/Duckdown) DJ: Pf Cuttin K’pow (Rdyo Dj’s) Leta 1993 je ameriško vzhodnoobalno in svetovno hip hop sceno udaril meteor z imenom Boot Camp Clik (BCC) . Kreativna, zapohana druščina fantov, na čelu katere so paradirali Heltah Skeltah, Black Moon, Smif-N-Wessun in O.G.C.
Channel Zero ob 22:00: DubLab: DubLab: TRESK, DUB, RADIO ŠTUDENT!
- večer nekonvencionalnih dub ritmov, domujočih na 89,3 MHz, ki jih bodo v okviru predpriprav na TRESK #4, obračuna glasbe in založništva, na posluh, ogled in pretres navzočih notranjih organov na Dub Labu ponudili sodelavci Radia Študent.
Vstopnina: 2 eur
Teater, razstave, predavanja...:
Gledališče Glej ob 19:00: Dolg Rakef Saške / Dolg RS
Dolg Rakef Saške / Dolg RS je procesni projekt, zasnovan v želji spodbujanja dialoga na temo (osebnega) dolga / dolgovanja, s ciljem izmenjave praktičnih strategij soočanja z dolžniško krizo.
Dolg Rakef Saške / Dolg RS je raziskovalni trajajoči performans, ki prepleta različne discipline: umetnost, družboslovje (ekonomija, pravo) ter zdravstvo (psihoterapija) in je zasnovan v želji dialoga na temo (osebnega) dolga / dolgovanja, s ciljem izmenjave praktičnih strategij soočanja z dolžniško krizo.
Izhodišče je rastoči finančni dolg/blokada na osebnem računu Saške Rakef in njegov vpliv na dinamiko njenega vsakdanjega življenja (psihofizično počutje, življenjski standard in organizacija aktivnosti, dinamika medsebojnih odnosov, perspektiva/vizija oziroma pomankanje le-te, strategije reševanja: bankrot, delo na črno, off-shore računi).
V sodelovanju z eksperti s področja umetnosti, ekonomije, prava in psihoterapije projekt išče paralele med procesi, ki potekajo znotraj osebne, specifične zgodbe in tistimi, ki jih prepoznavamo znotraj širše družbene stvarnosti in so povezani s povečevanjem državnega dolga (posledice gospodarske/finančne/politične/socialne situacije v državi).
Koncept in izvedba: Saša Rakef
Avtorica teksta: Saša Rakef v sodelovanju s Klavdijo Zupan
Režija, scenografija in kostumografija: Barbara Kapelj Osredkar
Avtor in oblikovalec zvoka: Brane Zorman
Dramaturgija: Klavdija Zupan
Produkcija: Maska Ljubljana
31 minut in 4 sekunde
MGL ob 19:30: Črna žival žalost
Vroč poletni večer v gozdu. Bukve, hrasti, borovci, lipe, tu in tam kakšna vrba … Pripelje kombi. Iz ohlajene notranjosti avtomobila zleze šest odraslih ljudi: dve ženski in štirje moški. Mlajša od žensk ima s seboj dojenčico, Glorio. Pločevinke piva, kola, voda, vino, steklenica konjaka, kečap, majoneza, sir, plastične vreče z zelenjavo, kruh, klobase, kotleti, kozarci, krožniki, pribor, vreča oglja, prenosni žar. Začimbe. Kitara. In še. In še. Narava vsenaokrog je zelo lepa. To bo čudovit poletni večer v prečudovitem gozdu.
Fotografinja, njen mlajši brat umetnik, arhitekt, lastnik modne agencije, pevec, manekenka.
Izletniki jedo, pijejo, pojejo, kadijo. Iz pogovorov počasi razberemo, mestoma le zaslutimo, kakšni ljudje so to, kakšni so njihovi medsebojni odnosi, kakšne zgodbe jih povezujejo. Za hip imamo morda celo občutek, da so stvari jasne in zelo preproste. Ponoči, ko vsi zaspijo, pa pride veliko presenečenje. Pride nekaj, kar bo spremenilo vse. Prav VSE.
Pričujoče besedilo je nastalo po naročilu gledališča Schauspiel Hannover in bilo tam tudi prvič uprizorjeno. Leta 1975 rojena Anja Hilling spada med najbolj uspešne in nagrajevane dramatike svoje generacije.
SNG Drama ob 20:00: Lunine mene
Lunine mene so najnovejše besedilo znamenitega ameriškega dramatika, igralca in režiserja Sama Sheparda. Stara prijatelja, ki nekega avgustovskega večera sedita na verandi, počasi srkata bourbon, globokoumno razpravljata, se spominjata svoje mladosti, vmes malo motovilita s puško in se nato spet vrneta k svojim iskrivim dialogom, čakata lunin mrk. Na pogled običajna situacija sčasoma začenja prehajati na spolzka tla vrednotenja medsebojnega zaupanja, prijateljstva in nekdanjih skupnih dogodivščin. Bridka, a obenem s pikrim humorjem prežeta igra je nadvse pronicljiva meditacija o starosti, o izgubljanju in tudi o (ne)zanesljivosti spomina, ki ga načenjajo zametki demence, hkrati pa tudi kaplje viskija. Melanholična drama o dveh prijateljih, ki ju ne druži le dolgoletna privrženost in zaupnost, temveč tudi zavist in tekmovalnost.
Foerster bar ob 21:00: Večer stand-up komedije v Foerster baru: nov material in odprt mikrofon
Dvorana Slovenske matice ob 17:00: Uspešno upravljanje države - kakšen volilni sistem hočemo?
Na okrogli mizi "Uspešno upravljanje države – kakšen volilni sistem hočemo?" bodo sodelovali: dr. Matej Makarovič, dr Ciril Ribičič in dr Milan Zver. Razpravo bo povezoval mag. Bernard Brščič.
Cankarjev dom, Kosovelova dvorana ob 18:00: Wagner – Beethoven – Wesendonckova
Teja Saksida, Lovorka Nemeš Dular
V sodelovanju z Društvom Richard Wagner Ljubljana
Na koncertnem predavanju bomo naprej izvedeli, kako in kdaj je nastala Wagnerjeva edina fantazija za klavir, ki jo bomo nato primerjali z eno od njegovih pozneje nastalih klavirskih sonat. Osvetlili bomo predvsem Beethovnove vplive na obe deli. Wagnerjeva glasba se bo prek slišane sonate po časovni premici premaknila naprej; v različici za glas in klavir bomo slišali kultni cikel pesmi za glas in orkester, posvečen Mathildi Wesendonck. Nato se bomo posvetili ženski, ki je bila kot Wagnerjeva muza ena odločilnejših figur v Wagnerjevem življenju in posledično tudi pri njegovem delu. Kakšno je bilo njuno razmerje in za kaj vse je zaslužna ta markantna ženska, katere pesmi so Wagnerja premamile? Raziskali bomo vseh pet pesmi in ugotovili, kaj je Wagnerja v njih pritegnilo. Dotaknili se bomo tudi vpliva, ki ga je imela na Wagnerjevo odločitev za uglasbitev ljubezenske strasti v operi Tristan in Izolda.
Knjižnica Otona Župančiča ob 18:00: Rok Kralj: O alternativah, predavanje
Pravijo nam, da ni alternativ današnjemu političnemu in ekonomskemu sistemu. Ne samo, da alternative so, govorimo lahko o jasnih in nekaterih že preizkušenih rešitvah. Danes imamo na primer odlična spletna orodja, ki omogočajo široko vključenost državljanov v procese političnega odločanja; nikakor ne smemo pristati na logiko političnih elit, da nam pripada samo "demokracija" volilne "izbire" in pasivno opazovanje političnega resničnostnega show-a. Tudi na področju ekonomije lahko govorimo o novih konceptih delitve dobrin, demokratičnega ekonomskega odločanja, "ljudskega" bančništva in tako naprej. O teh alternativah bomo razmišljali.
Vstop je prost, vabljeni!
Hostel Celica ob 20:00: Potopisni večer v Celici: Turčija in Egipt s Shappo
Kino kino kino!!!
Kinoteka:
18:00 Večer SFA: Slovenski dokumentarni film
Preprosto povedano, Ivo Lehpamer, Slovenija, 1977, 35mm, barvni, 14'
Deziluzija, Ciril Gale, Slovenija, 1977, 35mm, barvni, 4'
Impol – folije, Jože Pogačnik, Slovenija, 1977, 35mm, barvni, 1'
Impol – mreže, Jože Pogačnik, Slovenija, 1977, 35mm, barvni, 1'
Impol – žice, Jože Pogačnik, Slovenija, 1977, 35mm, barvni, 1'
Kolesarji – previdno na cesti, Jože Bevc, Slovenija, 1977, 35mm, barvni, 3'
Na cesti nisi sam – sporazumevanje na cesti, Jože Bevc, Slovenija, 1977, 35mm, barvni, 3'
Nepravilno prehitevanje – odvzem vozniškega dovoljenja, Jože Bevc, Slovenija 1977, 35mm, barvni, 3'
Neprimerna hitrost – poglavitni vzrok smrtnih nesreč, Jože Bevc, Slovenija, 1977, 35mm, barvni, 3'
Toper – plaz, Jure Pervanje, Slovenija, 1977, 35mm, barvni, 2'
FIS 78 Kranjska Gora, Jane Kavčič, Slovenija, 1978, 35mm, barvni, 2'
Iskra – sistemi prihodnosti, režiser neznan, Slovenija, 1978, 35mm, barvni, 3'
Ben Daut, režiser neznan, Slovenija, 1978, 35mm, barvni, 9'
20:00 Muzej slovenskih filmskih igralcev/Večer SFA: 50-letnica celovečernega filma
Samorastniki, Igor Pretnar, Slovenija, 1963, 35mm, 1.66, čb, 94'
Slovenska Koroška v 18. stoletju. Ožbej se s šolanja vrne na graščino Krnice, kjer mu oče pove, da bo ostal doma, ker ga je izbral za bodočega gospodarja. Na Krnice pride za deklo čedna Meta in Ožbej se vanjo zagleda. Meta zanosi, toda Ožbejeva mati jo prekolne, oče pa ukaže, da jo bičajo in preženejo iz graščine. Ožbej ne more brez Mete, v gozdu ji reče, da se je zaradi nje pripravljen odpovedati Krnicam. Meta ponovno zanosi in Ožbejevi starši se še bolj razhudijo. Kljub ostremu nasprotovanju vse okolice Meta rojeva in rojeva nezakonske otroke – samorastnike. Socialna drama o prepovedani ljubezni v fevdalni dobi.
Kinodvor:
19:00 Lov (Jagten), Thomas Vinterberg, Danska, 2012, DCP, 115'
Lov, ki ga številni kritiki opevajo kot najboljši film Thomasa Vinterberga po njegovi mednarodni senzaciji Praznovanje (Festen), je napeta psihološka drama o moči laži ter uničujočih posledicah krive obtožbe. Mads Mikkelsen je za svojo vlogo na letošnjem festivalu v Cannesu prejel nagrado za najboljšega igralca.
21:15 Na cesti (On the Road), Walter Salles, Francija/Brazilija, 2012, 35 mm, 137'
Delo, ki je definiralo bitniško generacijo in obveljalo za klasiko svetovne literature, na veliko platno končno prinaša režiser Motoristovega dnevnika, Walter Salles.
Kino Komuna:
19:00 Seanse (The Sessions), drama, Ben Lewin, ZDA, 2012, 95'
20:50 Nesrečniki (Les Miserables), glasbena drama, Tom Hooper, 2012, Velika Britanija, 157'
Dodaj komentar
Komentiraj