Ne pustite se hipnotizirati! Ali: bolje mačka v roki...
Mesto Metelkova:
A-Infoshop ob 20:00: Veganska večerja
Udeležite se direktne akcije na vaše brbončice.
Jalla Jalla 20:00: TORKPEDO »Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965)"
Klub Gromka ob 21:00: Večer sveže stand-up komedije v maju: Tokrat bomo naredili nekakšno zmes novega in kvalitetnega, nabor novih komikov ki se kalijo v nekem drugem prostoru in bodo prišli dobro pripravljeni, da nasmejejo mamo Gromko in stara imena, ki imajo nekaj za povedat in hočejo to najprej povedat prav tukaj.
Glasba Izven:
Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta – Jam session: Nova Jazz Quintet
Ringlšpil Bar ob 21:00: Jam Session
Tokrat bo torkov večer z jazz, blues in funk standardi odprla nova zasedba odličnih glasbenikov. Igrali bodo Vid Drašler, Jošt Drašler in Miloš Rebula.
Vabljeni, da se jim pridružite na odru ali pod njim.
Teater, razstave, predavanja...:
Slovensko mladinsko gledališče ob 17:00: Svetlana Makarovič: Krizantema na klavirju; Glasbeno-gledališki projekt Janje Majzelj
Večer šansonov nenadkriljive pesnice Svetlane Makarovič, v katerih obravnava predsodke, zablode in razgalja ukoreninjene vzorce. Na novo jih je preoblekla in ekspresivno odpela igralka in pevka Janja Majzelj. ZADNJIČ V SEZONI! Za obonma ob 17h in izven.
Zasedba
Igrajo:
Janja Majzelj - vokal
Joži Šalej - klavir, harmonika
Jelena Ždrale - violina, mandolina
Blaž Celarec - tolkala, klarinet
Nino de Gleria - bas
MGL ob 19:30: Ženske na robu živčnega zloma
Stara mestna elektrarna ob 20:00: Mare Bulc: Gremo vsi!
Gledališko-glasbeni projekt
Gledališko-glasbeni projekt "gledališči" glasbeno, da bi seciral selitev in nemožnost selitve, odhajanje in ostajanje, razloge, zakaj vztrajati in zakaj oditi. Izbira "neigralske" glasbene ekipe nastopajočih pa je ustvarila možnosti za nevsakdanji ustvarjalni proces in režiserju ponudila enkraten izziv, kako gledališčiti razgledališčeno, glasbeno situacijo.
Režija: Mare Bulc
Izvajalci: Jaka Berger, Miha Blažič – N’toko, Matija Dolenc, Polona Janežič, Tina Perić, Irena Preda
Oblikovanje zvoka: Jure Vlahović
Glasba: izvajalci
Scenski gib: Branko Potočan
Kostumografija: Mateja Benedetti
Oblikovanje svetlobe: Igor Remeta
Lutkovno gledališče:
20:00 Romeo & Julija
V tokratni uprizoritvi mojstrovine Williama Shakespeara bomo imeli še vedno opravka z usodnim ljubezenskim zapletom med Romeom in Julijo, še vedno boste gledalci priča legendarnemu prizoru na balkonu in še vedno bo na koncu polno mrtvih, tako tistih, ki so si to zaslužili, kot tistih, ki so si to zaslužili malo manj. A ker gre za lutkovno predstavo, bo v njej precej manj besed kot v izvirniku, zato pa mnogo več odrske dinamike, naj gre za glasne prepire, divje pretepe, strastni ples ali (ne)ubrano petje. Uprizoritev, namenjena tistim s konca devetletke in naprej, bo spregovorila v lutkovnem jeziku in na način, kot do zdaj na slovenskih odrih še ni. Torej, še vedno zgodba o usodni ljubezni in njenih posledicah, o zvestobi, predanosti, pripadnosti in brezusodnosti, a na svež, sodoben in izviren način. Romeo & Julija.
21:00 Robinson
Verjetno si je vsak od nas že kdaj zaželel oditi na samotni otok, kjer bi se, tako kot Robinson, spoprijel s kruto naravo, si jo z iznajdljivostjo in oblastiželjnostjo tipičnega novoveškega človeka pokoril in si zgradil svoj mali zasebni raj. Samotni otok je sinonim za svobodo, za nov začetek, daleč stran od omejitev družbenega in družabnega življenja. Hkrati pa samota od človeka tudi terja, da se sooči s samim sabo, si pogleda v dušo in preizpraša vest.
Šentjakobsko gledališče ob 20:00: Da, gospod Premier, režija Boris Kobal - za izven
Komedija
Režija: Boris Kobal
Prevod: Iris Žnidarič
Lektorica: Rudenka Nabergoj
Scenografija: Ana Rahela Klopčič
Kostumografija: Bojan Vister, Boris Kobal
Izbor glasbe: Boris Kobal
Igrajo:
Jim Hacker, premier..........Damijan Perne
Bernard Wooley, državni sekretar..........Bojan Vister
Sir Humprey Appelby, vodja kabineta..........Srečko Kermavner
Claire Sutton, posebna politična svetovalka..........Tina Tavčar
Veleposlanik Kumranistana..........Janez Vlaj
Jeremy Burnham, generalni direktor BBC-ja..........Grega Usenik
Simon Chester, napovedovalec BBC-ja..........Marko Skok
Robin Simpson, glas novinarja BBC-ja, snemalec..........Tomaž Cvar
O predstavi:
Večkrat nagrajena svetovna gledališka uspešnica, ki temelji na tudi pri nas predvajani televizijski nanizanki z istim naslovom, končno prihaja na slovenski oder. Stari znanci, novi zapleti. Znova se znajdemo v družbi premierja Velike Britanije in njegovih najožjih sodelavcev. Ob vsakodnevnih težavah (brezposelnost, širitev EU, globalno segrevanje…), ki jih bolj ali manj spretno rešujejo v splošno – in predvsem osebno – korist, in ob nenehnem spletkarjenju se morajo spoprijeti z na videz nerešljivo zadrego: da bi izpeljali več milijard vreden posel z naftno bogato državo Kumranistan, morajo zadostiti nezaslišanim zahtevam njihovega zunanjega ministra. Kako izpeljati umazan posel in ob tem ostati čist? Razplet je presenetljiv
Plesni Teater Ljubljana ob 21:00: Gyula Cserepes: New Age Gypsies / Novodobni nomadi
Kino Šiška, Kamera ob 20:00: KRALJ SVETA!
fotografska razstava, avtor: Miha Mally
vstopnine ni
Fotograf Miha Mally, pripadnik generacije X, v razstavi portretov predstavlja ljudi v njihovem naravnem (urbanem) miljéju. Portretirance sadi v male svetove iz katerih rastejo kot bitja svoje provenience: portreti namigujejo, da je okoliški svet za naše oči vedno prilagojen nam, deformiran za nas. Da je vsakdo svoj kul princ, neizbežno ujet na svojem mini-svetku z enim samim 'drevesom' (ali križem). Ali da je svet jabolko in smo mi vsi črvi. Domiselna in senzibilna nadgradnja tehnologije, ki prvič dobi svoj smisel v portretu.
Trubarjeva hiša literature:
17:00 LITERARNI POGOVOR: TRŽAŠKI POPOLDNEVI – o Rebulovi kratki prozi ter o vlogi prevodne literature pri uveljavljanju njegovega opusa onstran matičnih meja bo spregovorila literarna zgodovinarka prof. Marija Pirjevec.
19:00 Gledališče in literatura: Ivan Peternelj in Matjaž Farič
majski večer bo posvečen literarno-gledališki uprizoritvi Škrat Kuzma dobi nagrado, spisani po pravljici Svetlane Makarovič; "Svetlanine zgodbe so hvaležne ... ah, gledališče je hvaležno njenim zgodbam" ob predstavi piše Staša Bračič; več o tem, kako Svetlana navdihuje gledališki svet, pa v pogovoru z režiserjem predstave Mladinskega gledališča Matjažem Faričem in igralcem v vlogi škrata Kuzme Ivanom Peterneljem.
Klub K4 ob 19h: MARKO KOSNIK: 'Od kraskih jam do sonorostatov', predavanje in menjava zvocnega ambienta
Menjava zvocnega ambienta (po predavanju v prehodu med Kersnikovo 4 in 6): BAST ROOM 5 (1988) - zvocna instalacija, izvirno postavljena ob razstavi Mareta Kovacica v Galeriji Skuc (z Borutom Canjkom)
Sonoretum 4
Z naslednjim stirinajstdnevnim predvajalnim ciklom iz opusa restavriranih zvocnih ambientov Marka Kosnika iz osemdesetih let prejsnjega stoletja zakljucujemo dvomesecno iniciacijsko fazo vzpostavljanja zvocne platforme Sonoretum, ki bo tudi nadalje delovala 24 ur na dan, vse dni v letu, ter naprej gostila domace in tuje ustvarjalce elektroakusticne in eksperimentalne glasbe.
'Zame najpomembnejsi ambientalni projekt pa je bil za Kovacicevo razstavo Kipi (Programiranje pogleda) v Skucu 1988. Ze prej sem komponiral na podlagi akustike doticnega prostora, takrat v Skucu pa sem po dvomesecnem delu uspel voditi stiri glasove (v smislu stiriglasnega skladanja), ki so vsak pokrivali volumen ene od soban, v dolocenih razmerjih, ki so ustrezala resonancnim tonom teh konkretnih prostorov. Na tem mestu je pomembno govoriti o tem zato, ker je polurna skladba, ki se je samodejno ponavljala ves cas razstave, upostevala nekaj moznih izborov, po katerih si je del dogodkov soustvarjal sam obiskovalec s poljubnostjo gibanja po prostoru. Dramaturgija odprte strukture, ki je zasnovana na topografskem napredovanju opazovalca, na zveznem gibanju in ustanavljanju spomina, napovedi in ugibanju o naslednjem moznem koraku ...'
Likovne Besede 79–80, 2007 str. 102 - 116: Padanje vznak; Petra Kaps, intervju z Markom Kosnikom
Povezava: sonoretum.org
Produkcija: Institut Egon March / egonmarch.org
Kino kino kino!!!
Kinoteka:
17:00 Posvečeno: Žarko Laušević, Okrogla miza
Ob slovenskem prevodu avtobiografije Leto mine, dan nikoli. Knjigo je na podlagi svojih zaporniških zapiskov napisal Žarko Laušević, v drugi polovici osemdesetih eden najbolj perspektivnih in nadarjenih mladih igralcev bivše Jugoslavije in pozneje novonastale federacije. Med liki, ki jih je upodobil, se ga večina gotovo spomni kot Šilja iz kultne jugoslovanske nadaljevanke Sivi dom (1984–85), ali kot partizanskega poročnika iz filma Oficir z vrtnico – za vlogo je bil nagrajen s puljsko zlato areno. Toda leta 1993 se mu je sredi blesteče filmske in gledališke igralske kariere življenje nenadoma obrnilo na glavo. V Podgorici je bil namreč vpleten v pretep, v katerem je v samoobrambi ubil dva fanta in enega huje ranil. Tragedija je sovpadla s krvavim razpadom Jugoslavije, ki ga je od leta 1993 naprej Laušević preživljal v zaporu. Leto mine, dan nikoli utripa v ritmu avtorjevega osebnega doživljanja, neposredno. O Žarku Lauševiću in njegovi avtobiografiji se bodo pogovarjali Miljenko Jergović, Svetozar Cvetković, Radko Polič in Dušan Jovanović.
Vstop prost.
19:00 Posvečeno: Žarko Laušević: Oficir z vrtnico (Oficir sa ružom), Dejan Šorak, Jugoslavija, 1987, 35mm, 1.66, barvni, 108', sp
Malo po koncu druge svetovne vojne se partizanski oficir Petar Horvat (Žarko Laušević) s svojim dekletom Ljiljano vseli v zagrebško mestno stanovanje, katerega lastnica je Matilda Ivančić, mlada vdova. Ta začne kmalu privlačiti Petra, vendar ljubezenska zveza partizanskega oficirja z meščansko gospo kmalu skrene na nesrečno pot.
21:00 Ob razstavi Fragmenti sreče v umetnosti v Mestni galeriji Ljubljana
Angel, Ernst Lubitsch, ZDA, 1937, 35mm, 1.37, čb, 91', svp
Marlene Dietrich, srečno poročena žena visokega vladnega uradnika, se zaplete v takisto srečno romanco s prikupnim neznancem, za katerega pa se kmalu izkaže, da je odličen in star prijatelj njenega moža. Tenkočutna komedija zmešnjav in prvovrstna ljubezenska zgodba v isti sapi pokaže mojstra Lubitscha na vrhuncu moči.
»Šale so tihe – vse dokler (značilno za Lubitscha) sam slog ne postane šala.« James Harvey
Kinodvor:
Kavarna ob 19:00: Filmski teden Evrope: Sugar Mamas - Postkolonializem 'črne celine'. Okrogla miza po filmu Paradiž: Ljubezen.
19:15 Čudežu naproti (To the Wonder), Terrence Malick, ZDA, 2012, 35 mm, 113
Terrence Malick se le dobro leto po Drevesu življenja vrača z lirično in impresionistično vizualno meditacijo o ljubezni v vseh njenih oblikah, pa tudi o tem, kako lahko ljubezen spremeni, uniči in ponovno osmisli življenje.
21:15 Razglasitev vojne (La guerre est déclarée), Valérie Donzelli, Francija, 2011, DCP, 100'
Avtobiografska pripoved o mladem paru, soočenem s težko življenjsko preizkušnjo, je vojna napoved obupu in hvalnica življenju, ki kljub težki tematiki prekipeva od energije, humorja in igrivosti. Zabaven in romantičen film, poln glasbe in novovalovskih vibracij, je bil v domači Franciji velika komercialna in kritiška uspešnica.
23:00 Filmski teden Evrope: Samo veter (Csak a szél), Benedek Fliegauf, Madžarska/Nemčija/Francija, 2012, DCP, 91'
Vstop prost!
Film, navdahnjen z resničnimi dogodki, je ganljiva socialna drama in obenem napet psihološki triler o mladi romski družini, ki živi pod nenehno grožnjo brutalnega rasističnega napada. Dobitnik srebrnega medveda v Berlinu in finalist lanskoletne nagrade LUX.
Mala dvorana ob 20:00:
Nekoč je bila dežela pridnih, Urša Menart, Slovenija, 2012, HDcam, 78'
V obdobju 1977–1991 se je tako v slovenskem kot v jugoslovanskem prostoru izoblikovala podoba Slovenije kot zelene, demilitarizirane in miroljubne dežele pridnih ljudi, v kateri je drugačnost ne le dovoljena, ampak tudi zaželena. Dokumentarni film Nekoč je bila dežela pridnih na duhovit način pripoveduje zgodbo o tem, kako je s pomočjo umetnosti, pop kulture in oglaševanja nastajala ta specifična podoba Slovenije, hkrati pa dokumentira spremembe, ki so v zadnjem času pripeljale do povsem drugačnega razumevanja narodne identitete.
Kino Komuna:
19:00 Prvo leto po poroki (I Give It A Year), romantična komedija, Dan Mazer, Velika Britanija, 2013, 97'
21:00 Umri pokončno: Dober dan za smrt (A Good Day to Die Hard), akcijski triler, John Moore, ZDA, 2013, 99'
Dodaj komentar
Komentiraj