22. 1. 2013 – 16.30

Nekaj čudnega v zraku

Mesto Metelkova:

 

A-Infoshop ob 19:00: veganski kuharski večeri

Marx, Engels in Jovanka Broz pripravljajo:

- Juha Zmešani Lukašenko

- Janša v omaki z Angelo Merkel

- Socialna pita

- Bolani Chavez

- Posebni gost: Veseli Jelcin

 

Glasba Izven:

 

Klub CD ob 20:00: DRAGO IVANUŠA & ENOS KUGLER: WHITMAN

Drago Ivanuša, harmonika;

Enos Kugler, bobni;

vizualne podobe: kolektiv Komposter (Luka Umek, Akaša Bojić)

Duo sestavljata skladatelj, harmonikar in pianist Drago Ivanuša, ki ga poznamo po njegovi filmski glasbi (V leru, Kruh in mleko, Ruševine, Cirkus fantasticus ...) in glasbi za gledališče (več kot sto predstav - režiserji in koreografi Dušan Jovanović, Sebastijan Horvat, Iztok Kovač, Meta Hočevar ...) in bobnar Enos Kugler, ki ga srečamo v zasedbah Fake Orchestra, Sekou Kouyate Experience.

Tretji, virtualni član zasedbe je ameriški pesnik 19. stoletja Walt Whitman, ki je s vojim delom revolucionarno zaznamoval ameriško in svetovno književnost. Velja za začetnika moderne poezije, ki je močno vplivala na poznejše ustvarjalce, med drugim beatniško generacijo avtorjev sredi 20. stoletja.

Ivanuša & Kugler postavljata Whitmana v središče svoje glasbe, igrata se z besedami, ki jih Ivanuša reproducira s pomočjo Midi harmonike, z ritmi in za Whitmana tako značilnimi naštevanji. V 21. stoletju se civilizacija vrača k duhovnosti, po koncu sveta se začenja nov svet in Whitmanova poezija z glasbo dua Ivanuša & Kugler je pravi uvod v to.

Premiera!

Vstopnina: 14, 11 EUR

 

Cankarjev dom, Gallusova dvorana ob 19:00: Richard Wagner: Leteči Holandec (Der fliegende Hollander)

Vstopnina: 16, 18, 23,50, 28, 14 EUR

 

Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta: Lat inTent

Skupina izvaja avtorske instrumentalne jazz skladbe v kombinaciji s klasicnimi jazz standardi, adaptiranimi v afrokubanskem in latin jazz slogu.

Ariel Cubria (Kuba) – guitar & vocal

Julio Valdés (Kuba) – piano & vocal

Kresimir Tomec (Hrvaška) - bass

Lazaro A Hierrezuelo (Kuba) - percussion & vocal

Brezplačno

 

Ortič ob 22:00: Stari rock, hard rock in blues: D. j. Čule vam bo pričaral zlate stare rockerske čase!

 

Teater, razstave & predavanja:

 

Lutkovno gledališče Ljubljana:

17:00: Lalanit

Pravljica o repi velikanki je pravzaprav zgodba o nastanku sveta. Kdo je izpulil repo velikanko, ki je planet? Miška je prijela kokoške, kokoške so prijele goske, goske so prijele ovčke, ovčke so prijele kravico, kravica je prijela babico, babica je prijela dedka, dedek je prijel repo; vlekli so in vlekli, pulili in izpulili – VELIKI POK. Potem so vsi padli po tleh, valjali so se in se smejali, smejali, smejali …

17:30 Bobek in barčica

Bobek živi ob jezeru. Vsak dan se igra ob njem. Po vodi spušča svoje male barčice in sanjari, da je kapitan. Rad bi imel čisto pravi čoln: če bi ga imel, si misli, potem bi odplul čez vodo in prišel na drugo stran. O, ko bi mogel, ko bi le lahko …

Pa se zgodi, da res dobi pravi čoln. Pogumno sede vanj, a takoj ko zapluje, že je tu miška. Potem ga kliče žabica, za njo zajček, lisica, medved. Jih ni za čolniček malo preveč? Le kako se bo to končalo …

 

MGL:

mala scena ob 17:00: Ubij me nežno

V stari vili ob morju živi ekscentrična "teta", prevajalka pogrošnih romanov, ljubiteljica hitrih avtomobilov in modernih plesov. Pridruži se ji nečak David, biolog in znanstvenik, ki s seboj pripelje ženo Julijo – nimfomanko. Kmalu se pojavi še mlada Cita, uslužbenka založbe. Teti naj bi pomagala pri delu. A resnega garanja bomo videli bolj malo. V nastalem ljubezenskem štirikotniku se vrstijo izbruhi nebrzdanih strasti, ki vse udeležene potegnejo v vrtinec bizarnih ljubezni in sovraštva, srhljivih eksotičnih doživetij, skrivnostnih smrti in umorov … Kaj je pogrošni roman in kaj resnica?

Absurdno fantastično komedijo Ubij me nežno je Franček Rudolf napisal za režiserja Boštjana Hladnika. Z odrsko priredbo se (v okviru širšega cikla Nostalgija) letos že drugič priklanjamo temu velikanu slovenskega filma.

Domiselne in nekonvencionalne situacije spretno lovijo tanke linije med svetom realnosti in pokrajino fantazije, med pojavnostjo simpatičnega kiča in poplavo abotnega neokusa na drugi strani … Snov je še vedno in spet aktualna: izziva, odpira tabuje ter razgalja lažno moralo in navidezni "prav".

Veliki oder ob 19:30: Komedija z ženskami

Jenny Nägle, marljiva delavka na gradbišču, brigadirka, aktivistka, vzorna in življenjske moči polna oseba, se po končanem delovniku gola kopa v gradbeni jami. To moške člane gradbinske ekipe najprej seveda navduši in vznemiri, kmalu zatem pa se v obratu razvijejo strastne oblike zgražanja, pregona, diskreditiranja …, ki po svojih razsežnostih in besnilu bolj kot na komunistični spominjajo na inkvizicijski kontekst. V odgovor na plaz smešnih predsodkov in izobčenje Jenny Nägle (med drugim) začne nenavadno akcijo: iz prostovoljk sestavljena ženska ekipa se bo lotila opravil, ki so do tedaj veljala za povsem moška: najprej, recimo, montaže žerjava na novem gradbišču.

 

Slovensko mladinsko gledališče ob 20:00: Portreti II; avtorski projekt Vita Tauferja

Vito Taufer se bo skupaj z umetniškimi sodelavci ukvarjal s fenomenom sreče, ki je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja doživel konjunkturo na področju različnih znanosti, pa tudi v vsakdanjem življenju, saj "industrija sreče", kot jo posredujejo različni mediji, obljublja hitre poti do nje. Poleg psevdopsiholoških uspešnic z recepti za srečo in številnih delavnic na to temo se je občutno povečal tudi obseg znanstvene literature o tej tematiki. V novem tisočletju je prišlo do razmaha pozitivne psihologije, ki se ukvarja s psihologijo blagostanja, z osebnostnimi močmi in vrlinami, z upanjem, hvaležnostjo itd.

Mednarodne raziskave zadovoljstva z lastnim življenjem kažejo na to, da smo prebivalci Slovenije glede sreče vedno na repu, med "najbolj srečnimi" pa so Danci, Kanadčani, Švicarji, Švedi itd. Zanimiv je tudi kulturni pluralizem med posameznimi mediji; del medijev še vedno inscenira podobe tradicionalne, družinske sreče, del pa že kaže zadovoljstvo posameznika zunaj tradicionalnih okvirov heteroseksualnega družinskega para (npr. sreča samskega posameznika ali posameznice). Hkrati opažamo, da v zadnjih desetletjih temelj za identiteto in status posameznika vse bolj postaja telo, young perfect body pa njegov skonstruirani cilj, tako da lepota, uspeh in sreča počasi postajajo sinonimi.

V Portretih II se vam bodo predstavili Robert Prebil, Primož Bezjak in Maruša Geymayer-Oblak, povezovala pa bosta Desa Muck in Uroš Kaurin.

 

Španski borci ob 20:00: Skin - ekg

Četudi ima predstava S.K.I.N. nepredvidljivo in neponovljivo strukturo – gradijo jo vnaprej dogovorjeni motivi, katerih zaporedje izvajalci določajo sproti – pa je daleč od improvizacijskih projektov z zgolj naključnimi trki in zaiskritvami. Ima trdno ogrodje v knjigi "La pelle" (Koža, 1949) Curzia Malaparteja, enega najbolj vplivnih in tudi kontroverznih italijanskih avtorjev fašističnega obdobja in obdobja po 2. svetovni vojni.

Koža je nadrealistična zgodba o degradaciji moralnih in družbenih vrednot v Neaplju med letoma 1943 in 1944, kjer je po zavezniški osvoboditvi mesta vse naprodaj. Predstava je bila v koreografiji Iztoka Kovača in Julyena Hamiltona prvič izvedena leta 2003, spomladi lansko leto pa jo je v avtorsko prenovljeni in predelani obliki prikazala skupina EnKnapGroup.

Diabolični kitarski izziv plesalcem bo v živo zagotavljal izvrstni bosanski kitarist in (anti)kantavtor Damir Avdić.

koncept_Iztok Kovač / ustvarjalci in izvajalci_EnKnapGroup (Luke Thomas Dunne, Bence Mezei, Ida Hellsten, Tamás Tuza) / oblikovanje svetlobe v živo_Jaka Šimenc / oblikovanje zvoka_Gal Škrjanec Skaberne / glasbeni gost_Damir Avdić

Vstopnice: 6*/10 eur (*dijaki, študenti, upokojenci, brezposelni, hendikepirane osebe)_60 min

 

Gledališče Glej ob 20:00: Glej, čez mejo: Lekcija anatomije - forenzična pravljica

V gledališki predstavi "Lekcija anatomije - forenzična pravljica" nastopila flamska umetnica Marijs Boulogne, ki bo skupaj s slovensko umetnico Kajo Janjić preko interaktivne anatomske izkušnje pripovedovala zgodbo o življenju, smrti, rojstvu.

Interaktivno anatomsko gledališče

 

SNG Drama - Mala drama ob 20:00: Božič pri Ivanovih

Režijo Božiča pri Ivanovih ruskega absurdista Aleksandra Ivanoviča Vvedenskega v prevodu Draga Bajta podpisuje vodilni hrvaški gledališki režiser mlajše generacije Oliver Frljić, ki je znan po svojih provokativnih in šokantnih uvidih v sodobno družbo. Uprizoritev odlikuje odlična zasedba igralk ansambla SNG Drama Ljubljana, ki v predstavi odigrajo tako ženske kot moške vloge.

 

Galerija Srečišče, Hostel Celica ob 18:00: Mateja Kavčič - Razstava za ptice in naključnega sprehajalca

 

Cankarjev dom, Konferenčne dvorane M ob 19:00: Fotografija leta 2013, Emzinovo predavanje

Karel Cudlin: MOJE ŽIVLJENJE IN DOKUMENTARNA FOTOGRAFIJA in

Harry Gruyaert: KORENINE

 

Galerija Vžigalica ob 19:00: Neca Flak: Potovanje v nič

Če v slikarskih delih Nece Falk po eni strani digitalna fotografska in/ali video podoba nastopa kot izhodiščna referenca podobe na slikarskem mediju, pa v okviru teh načel konstruirana slikarska podoba povratno (re)opredeljuje optiko, ali z drugimi besedami, način gledanja in presoje danih, sopostavljenih digitalnih podob. Abstraktno v sliki torej nastopa kot rekonstrukcija bodisi sekvence gibljive bodisi statične digitalne podobe (katere motiv je v osnovi še vedno predmetni svet, le da je popačen) v podobo, ki ne reprezentira neke konkretne predmetnosti, temveč tisto, kar nam morda v današnji vseprisotni HD-resoluciji uhaja; slikarska podoba implicitno reuprizarja, ustavlja nek (očem skriti) moment organizacije čutnega aparata prek "digitalnega zaslona".

 

Cankarjev dom, Mala galerija ob 20:00: Herbert Nussbaumer: Vodne zgodbe in druge slike (Water Tales and other paintings)

Otvoritev razstave je zaradi splošne stavke v javnem sektorju prestavljena na torek, 22. 1. ob 20. uri.

Študiral je elektroniko in nadzorne sisteme na Dunaju, kjer Nussbaumer (r. 1951 v avstrijskem Lienzu) živi in dela od leta 1969. Od 1988 se intenzivno predaja umetniški fotografiji in raziskovanju različnih fotografskih metod, navdih išče pri klasični umetniški fotografiji in abstraktnem slikarstvu. Od leta 1993 se predstavlja samostojno in v okviru skupinskih razstav v Avstriji in v tujini.

V svojem fotografskem delovanju Herbert Nussbaumer od vsega začetka sledi umetniškim smernicam, ki omogočajo ustvarjanje novih načinov zaznavanja. Z leti je avtor postal bolj dovzeten za nasprotje med subjektivnostjo in objektivnostjo. Gledalca vodi v ustvarjanje lastne, individualne stvarnosti in ga ob vživetju v fotografsko delo rahločutno spodbuja k poglobljenemu razmišljanju o pomenu resničnosti.

Razstava Vodne zgodbe in druge slike vključuje dela, ki so jih navdihnila vodna obrežja Tihega oceana ob zahodnoameriški obali.

 

Festivalna dvorana ob 19:00: Sledi bližine

Predstavitev druge pesniške zbirke, avtorice Marjetke Krapež, Sledi bližine (zabložba eBesede) v interpretaciji igralke Saše Pavlin Stošić ob glasbeni spremljavi Uroša Jezdića. Na prireditvi bo sodeloval tudi Prešernov nagrajenec, pesnik in pisatelj, Milan Vincentič.

 

Trubarjeva hiša literature ob 19:00: GLEDALIŠČE IN LITERATURA: SAŠA PAVČEK – svet igralke, pesnice, dramske pisateljice in predavateljice tesno prepleta gledališko in literarno umetnost, njen obsežen opus pa zajema tako pisano kot govorjeno besedo.

 

Kino Šiška, KIOSK (mobilna enota) ob 20:00: STRIPOLIS

Serija družabnih večerov za vse striporisce in stripoljubce.

vstopnine ni

Dragi striporisci in stripoljubci!

Prišel je čas za drugi Stripolis, ki se v ponovoletnem času začenja s polnim žarom. Naš gost v prvem delu programa bo Nicholas Gurewitch, najuspešnejši spletni stripar vseh časov in avtor legendarnih štirisličnih mojstrovin znanih pod imenom Perry Bible Fellowship, katerih knjižna izdaja je lep čas kraljevala na vrhu seznama Amazonovih knjižnih uspešnic.

Večer bomo začeli s kratko projekcijo Gurewitchevih stripov ob glasbeni spremljavi, da se bodo z njimi lahko seznanili še neposvečeni, sledila bo kratka predstavitev in analiza njegovega dela s strani Izarja Lunačka, nato pa se nam bo Nick pridružil še na Skypu za intervju in pogovor s publiko. Sočasno bomo otvorili tudi manjšo razstavo izbranih Gurewitchevih del.

V drugem delu programa bomo kot na prvi večer spet poslušali samopredstavitve mladih slovenskih striparjev: tokrat lahko potrdimo udeležbo vsaj Gašperja Rusa, nadaljni kandidati pa so vljudno vabljeni k opogumljenju. Večer bomo zaključili z občim pijančevanjem, stripovskimi debatami in kovanjem novih zarot za osvojitev sveta.

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

18:00 Retrospektiva: Andrej Tarkovski

Andrej Rubljov (Andrei Rublev), Andrej Tarkovski, SZ, 1966, 35mm, 2.35, čb/barvni, 185’, sp

Osem epizod izmišljenega življenja ruskega slikarja ikon iz 15. stoletja Andreja Rubljova, ki kot nekakšen Kristus opazuje trpljenje ljudi in razklane Rusije, ki jo oblegajo Tatari. Izjemna poustvaritev srednjeveškega življenja dramatizira večni problem umetnika: naj se udeleži življenja okrog sebe ali naj ga le opazuje in s svojim ustvarjanjem komentira. "V Rubljovu kaplje, padajoče na ikono, oznanjajo konec filma: konji za zaveso dežja se mirno pasejo. Tarkovski združi svoji najdragocenejši figuri: očeta boga in konje nedolžnosti – med živahnim nalivom nebeške vode. Snop svetlobe vstopi med dve figuri, dež je obljuba čistosti." Antoine de Baecque

21:30 Retrospektiva viteškega filma: Viteško izročilo v Evropi

Meso in kri (Flesh + Blood), Paul Verhoeven, Nizozemska/ZDA/Španija, 1985, 35mm, 2.35, barvni, 126', sp

V kaotični, moralno in tudi drugače opustošeni Evropi na prelomu 15. in 16. stoletja despotski vladar najame hordo krvoločnih plačancev pod vodstvom neusmiljenega bojevnika (Rutger Hauer), da bi ponovno zavzela mesto in grad, ki sta padla v prevratu. V zameno jim obljubi 24 ur neomejenega plenjenja. Ko obljubo prelomi, se mu suroveži maščujejo z ugrabitvijo in posilstvom deviške zaročenke njegovega sina. Prvi hollywoodski film nizozemskega ikonoklasta Paula Verhoevena, stampedo nasilja in seksa, kjer v bitki med dobrim in zlim zmaga močnejši.

 

Kinodvor:

19:00 Ljubezen (Amour), Michael Haneke, Avstrija/Francija/Nemčija, 2012, 35 mm, 127'

Ljubezen – zaslužena druga zlata palma za Michaela Hanekeja – je briljantno odigran in mojstrsko zrežiran intimen komorni film o moči ljubezni vpričo smrti. Te najnovejše stvaritve avstrijskega avtorja, ki so jo mnogi razglasili za mojstrovino in film leta, nikakor ne smete zamuditi.

21:30 Django brez okovov (Django Unchained), Quentin Tarantino, ZDA, 2012, DCP, 165'

Dve leti pred ameriško državljansko vojno sužnja Djanga, ki ga brutalna preteklost pripelje do srečanja z v Nemčiji rojenim lovcem na glave dr. Kingom Schultzem. Schultz sledi morilskim bratom Brittle in samo Django ga lahko pripelje do njegovega plena. Nenavadni Schultz najame Djanga z obljubo, da ga bo osvobodil, ko ujameta Brittlove – žive ali mrtve. A tu se zgodba šele dobro prične ...

Mala dvorana:

19:15 Jaz sem Janez Janša, Janez Janša, Slovenija, 2012, blu-ray, 68'

Dokumentarec o imenih in preimenovanjih se osredotoča na neobičajno spremembo imena treh umetnikov, ki so leta 2007 uradno postali Janezi Janše. Film, ki je v slovenski javnosti povzročil razburjenje, še preden ga je kdorkoli videl, vas bo pripravil do tega, da boste spet poguglali svoje ime.

20:45 Blokada, Igor Bezinović, Hrvaška, 2012, 93'

Blokada ponuja edinstven insajderski vpogled v najdaljše, najbolj množične in politično najpomembnejše študentske demonstracije, ki so se zgodile na Hrvaškem v zadnjih štiridesetih letih. Dokumentarec mladega hrvaškega režiserja z nalezljivo vnemo odpira tudi pri nas nadvse aktualen problem komercializacije visokega šolstva.

 

Kino Komuna:

18:00 Ljubezen je vse, kar potrebuješ (Den skaldede fris?r / Love is All You Need), romantična komedija, Danska, Švedska, Italija, Fra, 2012, 116'

20:15 Jack Reacher (Jack Reacher), kriminalna drama, ZDA, 2012, 130'

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.