19. 11. 2012 – 16.30

Nekaj namigov,

Metelkova mesto:

 

Jalla Jalla ob 21:00: Radio Defonija: rola RAČKI

 

Menza pri koritu ob 21:00: Why? (ZDA). Indie, hiphop.

Vstopnina: 15 €

 

Channel Zero ob 22:00: DubLab: Webcam Hi-Fi (F) - Fredread z WEBCAM HI-FI že 25 let ustvarja na underground glasbeni sceni v Franciji in izdaja na svoji založbi Tube Dub Sound Records. V tem času je sodeloval z mnogimi priznanimi glasbeniki kot so Kenny Knots, Earl Sixteen, Anthony John, Carlton Livingston..

 

Izven:

 

Gallusova dvorana Cankarjevega doma ob 20. uri: Belgijski nacionalni orkester

Dirigent: Stefan Blunier

Solistka: Alice Sara Ott, klavir

Jean Sibelius, Labod iz Tuonele, op. 22 št. 2

Edvard Grieg, Koncert za klavir in orkester v a-molu, op. 16

Peter Iljič Čajkovski, Simfonija št. 5 v e-molu, op. 64

GLOBINE USODE

Kakšne globine skriva priljubljeni Grie­gov Klavirski koncert? Kako ganljiv je spev Sibeliusovega Laboda iz Tuonele, ki plava ob otoku mrtvih? In kaj o vprašanju človekove usode pove Peta simfonija Čajkovskega?

Belgijski nacionalni orkester so od ustanovitve 1936 zaznamovali mnogi dirigenti, v zadnjem času še najbolj M. Franck in W. Weller, ki je z orkestrom ra­ziskoval znane in pozabljene simfonične dragulje. Od 2012 je dirigent orkestra Andrej Borejko, znan po odprtosti za glasbo različnih zvrsti, inovativnost pa je tudi cenjena odlika gostujočega diri­genta Stefana Blunierja.

Orkester redno sodeluje s slavnimi solisti in obetavnimi talenti. Ob izvajanju repertoarja od 19. do 21. stoletja in no­vosti se posveča tudi filmski glasbi ter izobraževalnim projektom. Orkester redno koncertira v bruseljskem Cen­tru lepih umetnosti in po Belgiji. V tu­jini je zaslovel z odličnimi posnetki del skladateljev romantike in 20. stoletja, z uspešnimi gostovanji po Japonski in Evropi ter z inovativnimi nastopi v največjih koncertnih dvoranah sveta.

Mlada nemško-japonska pianistka Alice Sara Ott obeta legendo. Kot najst­nica je prejela številne prestižne nagrade na klavirskih tekmovanjih, danes pa sodi med najbolj iskane virtuozinje. S solističnimi recitali, kot izvajalka ko­morne glasbe ali kot solistka z odličnimi orkestri žanje navdušene kritike. Za posnetke Chopina, Čajkovskega in Lisz­ta je bila nagrajena po izbiri urednikov revij Classic FM in International Piano ter imenovana za »mlado umetnico leta 2010« pri nemških nagradah echo klas­sik. Ottova raziskuje izrazni spekter romantičnega repertoarja z osupljivo tehniko, prestižnostjo tona od kristalne jasnosti do surove moči, z neizčrpno energijo, prepričljivostjo in nezmotljivo intuicijo. A najbolj preseneča zrelost, s katero v glasbi išče globino.

 

Kino Šiška, preddverje v pritličju ob 23:00: PINGPONG JAZZ

Ponedeljkovi večeri z mlado slovensko jazzovsko ekipo poleg glasbe nudijo tudi partijo pingponga!

Vstopnine ni

Cene Resnik - tenor saksofon

Luka Batista - kitara

Goran Krmac - tuba

Iztok Repovž – bobni

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

SNG Drama Ljubljana:

19:30 Veliki briljantni valček

20:00 Ponorela lokomotiva

 

Galerija TR3 ob 19:00: Bernd & Hilla Becher

V ponedeljek, 19. novembra 2012 ob 19. 00 uri bo v odprtje razstave fotografij priznanih nemških fotografov Bernda in Hille Becher. Becherjeva sta za svoje delo leta 2004 prejela Hasselbladovo nagrado.

 

Mestni muzej ob 18:00: ŽGANE PIJAčE V KOLONIALNI DOBI, ciklus predavanj dr. Marka Prpiča

Kolonialno dobo so zaznamovale alkoholne pijače in suženjstvo, ki gotovo sodi med najbolj sramotna poglavja zahodne civilizacije. To je bil čas velikih odkritij ter hkrati velikih priložnosti za drzne in pohlepne. Spremljali bomo boj za svetovno prevlado, nastanek prvih multinacionalnih družb in pogledali, kako so s tem povezani rum, gin in viski.

 

Kosovelova dvorana Cankarjevega doma ob 18. uri: Literatura in film. Vinko Möderndorfer - Pokrajina št.2

Cikel pogovorov in filmskih projekcij Literatura in film postavlja v središče vprašanje o tem, kako se zgodba obnaša v obeh oblikah. Skratka, kako se literarizira filmski scenarij oz. ekranizira literarno predlogo. V zadnjih letih je namreč nastalo kar nekaj filmov, ki so jih režirali ali zanje napisali scenarije literarni ustvarjalci.

Tokrat se bo Cvetka Bevc pogovarjala z Vinkom Möderndorferjem, ki je svoj roman predelal v filmski scenarij, ki ga je sam tudi režiral. Tako je nastal celovečerni film, ki je na 11. Festivalu slovenskega filma pobral kar šest nagrad, med drugim tudi za najboljši film. Videli so ga na najvećjih filmskih festivalih v Berlinu, Cannesu in Benetkah, bil pa je celo kandidat za tujejezičnega oskarja. Po pogovoru sledi projekcija filma.

Vlomilca Sergej in Polde ukradeta dragoceno sliko Pokrajina št.2. Sergej po naključju ukrade tudi skrivnostni dokument s konca 2. svetovne vojne. Inštruktor prevzame izsleditev ukradne slike in dokumenta, kar sproži diabolični mehanizem preteklosti.

Vinko Möderndorfer je študiral na Akademiji za gledališče, radio, film in TV. Po študiju je prišel z delom v slovenskih gledališčih, hkrati pa je prevzel umetniško vodenje gledališča Glej. V svojem režijskem iskanju se je spoprijel z vsemi gledališkimi zvrstmi, stili in žanri. Vzporedno z gledališkimi režijami dela tudi kot radijski, televizijski in filmski režiser. Leta 2003 je po svojem romanu posnel svoj prvi celovečerni film Predmestje, ki je na mednarodnih festivalih prejel številne nagrade. Za svoje delo je prejel številne nagrade, med drugim nagrado Prešernovega sklada, Župančičevo nagrado, Borštnikovo nagrado za režijo in mnoge druge.

 

Trubarjeva hiša literature ob 19:00: DVA JEZIKA, DVE KULTURI – o sodobni literaturi v Sloveniji in na Švedskem, o stanju v sodobni družbi ter o podobi Evrope v literaturi se bo eden izmed vidnejših pripadnikov mlade švedske pisateljske generacije pogovarjal s pisateljem in pesnikom Dušanom Šarotarjem.

 

Hostel Celica ob 20:00: Potopisni večer v Celici: UGANDA medicinsko-humanitarna odprava

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

18:00 Večer SFA: Filmi po izboru Ivana Marinčka

Filmski obzornik, november 1946 (točka 3), France Kosmač, Slovenija, 1946, 35mm, čb, 5'

Trije spomeniki, Dušan Povh, Slovenija, 1958, 35mm, barvni/čb, 16'

Naši najboljši, Dušan Povh, Slovenija, 1959, 35mm, barvni, 14'

Štehvanje, Ernest Adamič, Slovenija, 1959, 35mm, barvni, 11'

Nočna pustolovščina, Jane Kavčič, Slovenija, 1960, 35mm, barvni, 20'

Grenka sol, Jane Kavčič, Slovenija, 1967, 35mm, barvni, 9'

Nova maša, Dušan Povh, Slovenija, 1968, 35mm, čb, 10'

Naš praznik, Milan Guček, Slovenija, 1969, 35mm, barvni, 10'

20:00 Večer SFA: Film po izboru Ivana Marinčka

Ne joči, Peter, France Štiglic, Slovenija, 1964, 35mm, 2.35, čb, 92'

Partizanska minerja Dane (Lojze Rozman) in Lovro (Bert Sotlar), ki sta sama svoja "četa", bi si želela kakšno večjo nalogo, kot je razstreljevanje železniških prog. V taboru ju pokliče komandant in jima da novo, zanju prav osupljivo nalogo: na osvobojeno ozemlje morata prepeljati tri otroke. Partizanska komedija z otroki.

 

Kinodvor:

19:30 Mlada noč (Příliš mladá noc), Olmo Omerzu, Češka/Slovenija, 2012, DCP, 65'

Celovečerni prvenec Olma Omerzuja je svojo mednarodno pot začel v sekciji Forum na letošnjem Berlinalu. Alegorična pripoved, ki jo je revija Film Comment uvrstila med 10 najboljših filmov festivala, raziskuje svet med otroštvom in odraslostjo, ljubeznijo in poželenjem, normo in tabujem.

21:00 Mlada noč (Příliš mladá noc), Olmo Omerzu, Češka/Slovenija, 2012, DCP, 65'

Mala dvorana:

19:45 Jaz sem Janez Janša, Janez Janša, Slovenija, 2012, DCP, 68'

Dokumentarec o imenih in preimenovanjih se osredotoča na neobičajno spremembo imena treh umetnikov, ki so leta 2007 uradno postali Janezi Janše. Film, ki je v slovenski javnosti povzročil razburjenje, še preden ga je kdorkoli videl, vas bo pripravil do tega, da boste spet poguglali svoje ime.

21:15 Jaz sem Janez Janša, Janez Janša, Slovenija, 2012, DCP, 68'

 

Kino Komuna ob 18:30 in 21:00:

Misija Argo (Argo), triler, ZDA, 2012, 120'

 

 

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.