26. 2. 2025 – 16.30

ob večeru

Vir: screenshot

.: 1 :.

GLASBA

 

 

Osmo/za // 20.00 // Studio 8.1.: Brina Kren + Mladi Raziskovalci VIII.: Anja Kralj

V sredo, 26. februarja 2025 ob 20.00 se bo v Osmo/zi v Ljubljani odvil dvojni koncert, ki bo predstavil delovanje dveh programov Inštituta .abeceda. V prvem delu bo Brina Kren s svojo zasedbo predstavila avtorski projekt z naslovom Locus, ki ga je razvijala v sklopu programa Studio 8.1, v drugem delu pa bo nastopila rezidentka programa Mladi Raziskovalci Anja Kralj in s svojo zasedbo predstavila avtorski projekt z naslovom es-/súnthesis.

 

 

Zorica // 19.00 // Poslušalnica

Na tokratni ediciji Poslušalnice, nas bo Jure Reherman popeljal v svet glasbe njegovega otroštva. Ko smo mali smo kot spužve. Kar poslušajo starši poslušajo, poslušamo mi. Tako se povežemo in učimo o svetu. Jureta je že zelo zgodaj zaznamovala glasba njegovega dedka, ki je bil strasten pevec. Pel je v cerkvenem zboru, v svojem vokalnem kvintetu in prav vsakič ko so skupaj z družbo rajali. Juretova starša sta tudi imela svojo kolekcijo vinilnih plošč, katere je Jure kaj kmalu prisvojil za svoje. Vedno je bil Juretov dom obdan z zelo raznoliko glasbo. Od kantavtorjev do starega rocka in jazza. V tem raznožanrskem vzdušju Juretova kolekcija glasba počasi a vztrajno raste.

 

 

MKNŽ // 21.00 // Planet of Zeus (GR: stoner rock)

 

 

 


 

.: 2 :.

POGOVORI IN PREDSTAVE

 

 

PLAC // 18.00 // Obrati kapitala: Plačn in pokojninska reforma

Inštitut za delavske študije vabi na naslednjega v vrsti dogodkov Obrati kapitala, ki so posvečeni razmisleku o aktualnopolitičnih temah.
 
Tokratna okrogla miza je namenjena minimalni plači in pomenu njenih usklajevanj, plačni reformi in njenemu učinku na najslabše plačane delavke in delavce javnega sektorja ter vladnim izhodiščem za pokojninsko reformo in tveganjem, ki ga ta predstavlja za bodoče upokojence. Sodelovali bodo Anže Dolinar, Mojca Žerak (Mladi plus) in Goran Lukič (Delavska svetovalnica). Moderiral bo Nejc Kralj.

 

 

Glej // 20.00 // Opijske ladje

Opijske ladje so vizualni esej s poslikano keramiko in pripovedovanjem. So čajni obred, po katerem nas vodijo zgodbe petih opijskih ladij, ki pripovedujejo zgodovino trgovine z opijem in čajem v drugi polovici 18. in v 19. stoletju na Kitajskem. V zgodbah ladij pa se ne skrivajo le mednarodni konflikti, kolonizacija in razvoj potrošništva, temveč iz njih vznika razmislek o globokih posledicah trgovine s čajem in opijem na današnji čas.

 

 

 


 

.: 3 :.

KINO

 

 

Dvorana Kinodvora // 16.00 // Samota

Stari Gunnar živi mirno in preprosto življenje na samotni kmetiji na islandskem podeželju. Nekega dne pa ga obišče možakar s kravato, ki ga obvesti, da bo moral zaradi gradnje jezu zapustiti svoj dom. Gunnar stoično sprejme odškodnino, proda svoje konje in se preseli v mesto. Tam spozna desetletnega Arija, ki po soseski raznaša časopise …

Prvenec islandske režiserke je topla, a nikoli sentimentalna zgodba o utehi, ki jo lahko prinese nepričakovano prijateljstvo.

 

 

Dvorana Kinodvora // 17.50 // Maria

September 1977. Maria Callas ima 53 let in že več kot štiri leta ni nastopila pred občinstvom. Svoje zadnje dni preživlja v razkošnem pariškem stanovanju, kjer ji družbo delata le zvesta gospodinja Bruna in butler Ferruccio. Tavajoča med preteklostjo in sedanjostjo upa, da bo znova našla svoj glas in se vrnila na oder …

Čilski režiser Pablo Larraín se po filmih o Jacqueline Kennedy (Jackie) in princesi Diani (Spencer) vrača s tretjim delom neuradne trilogije o slavnih, tragičnih ženskah 20. stoletja. Film si zamišlja zadnji teden v življenju legendarne operne dive, ko se je spopadala z vse bolj zabrisanimi mejami med čaščeno ‘La Callas’ in ranljivo, krhko Mario.

 

 

Mala dvorana Kinodvora // 19.30 // V tišini življenja

Manca Košir, upokojena novinarka in profesorica, prostovoljka pri Slovenskem društvu Hospic, ki so ji leta 2019 postavili diagnozo raka, odkrito spregovori o življenju, smrti in umiranju. Že leta ima pripravljen govor za svoj pogreb, izbrano ima tudi parcelo na pokopališču. Pravi, da je smrt njena največja učiteljica, njeno prijateljstvo z njo pa naj bi se začelo pri devetnajstih letih, ko je v filmu Breza večino časa ležala v krsti. Režiserka Mančino zgodbo preplete z lastnim doživljanjem očetove smrti. V tišini življenja je zgodba o odhajanju, spominjanju in ljubezni. Film, ki slavi življenje.

 

 

Dvorana Kinodvora // 20.30 // Queer

Ciudad de México, petdeseta leta. William Lee živi samotno življenje sredi majhne skupnosti ameriških izseljencev. Postopa po ulicah, obiskuje gejevske bare in uživa vse prepovedane substance, ki mu pridejo pod roke. Ko nekega dne na ulici opazi mladega, enigmatičnega Eugena Allertona, se vanj na mah zaljubi. Skupaj se podata na odisejado, ki ju v iskanju skrivnostne droge popelje vse do ekvadorske džungle …

Daniel Craig kot alter ego Williama S. Burroughsa v čutnem, z romantičnim hrepenenjem in psihedeličnimi drogami prepojenem filmu, ki ga je Luca Guadagnino (Pokliči me po svojem imenu, Izzivalci) posnel po nedokončanem, avtobiografsko navdahnjenem romanu ikoničnega beatnika.

NOVO NA SPOREDU

 

 

Slovenska Kinoteka // 18.00 // Ali je bilo kaj animiranega?

Nabor animiranih filmov.

 

 

Slovenska Kinoteka // 20.00 // Ali je bilo kaj avantgardnega?

Med letoma 2013 in 2023 je Slovenska kinoteka ohranila in digitalizirala 179 kratkih filmov, nastalih v obdobju socializma (1945–1991), vendar pretežno zunaj takrat prevladujoče državne produkcije. Te filme danes z zamudo prepoznavamo kot eksperimentalne in kot pomemben, inovativen del slovenske filmske dediščine, ki je danes po dolgem času ponovno viden. Naslov si film izposoja pri članku Silvana Furlana, pokojnega direktorja Kinoteke, ki velja za pionirja raziskav zgodovine slovenskega avantgardnega filma. Produkcija filma Ali je bilo kaj avantgardnega? je radikalno pospešila prizadevanja po ohranitvi, digitaliziranju in restavriranju tega segmenta slovenske kinematografije.

Avtorji del

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.