Pogovorna sreda

Oddaja
20. 1. 2021 - 16.30

_____________GLASBA

Massive! Selector's Diary #60, 19H:
Tune in alongside The W!ld Citizen and plenty of good music this Wednesday 20.01.2021
You can follow our stream on YouTube channel Reggae Box or Big Nose Ent Twitch channel.

_____________POGOVOR

Starost / Simone de Beauvoir: dr. Mirjana Nastran Ule, dr. Metka Mencin in dr. Eva D. Bahovec, 17H: (Trubarjeva hiša literature in Mestna knjižnica Ljubljana)
Čeprav uradno nikoli ni dobila takšnega naziva, Starost predstavlja eno temeljnih del s področja sociologije staranja. Gre namreč za celovito in natančno študijo starosti in statusa starih, ki je, veliko preden je postalo modno govoriti o starih, prepoznala relevantnost tega redko obravnavanega fenomena. 
Pogovor bo moderiral Otto Gerdina.
zastonj preko zoom-a (https://fb.me/e/3pUKwaWtb)

Literarno novinarstvo – Vlasta Jeseničnik in Leonora Flis, 19H: (Trubarjeva hiša literature in Mestna knjižnica Ljubljana)
Literarno novinarstvo je žanr, ki združuje lastnosti novinarskega in literarnega pisanja. Gre za novinarska besedila, ki se berejo kot zgodbe, a je v njih vse res. Kakšno osnovo ima literarno novinarstvo in kam se razvija danes? O tem bosta spregovorili Vlasta Jeseničnik in Leonora Flis. 
zastonj preko fb profila Trubarjeve hiše literature in preko zoom-a (https://tinyurl.com/yyyj7gwo)

Afrika in dediščina gibanja neuvrščenih, 19H: (Vodnikova domačija)
Pogovor s Tino Palaić in Draganom Petrevskim o Gibanju neuvrščenih, ki je s svojo nevtralno politiko stkalo pomembne vezi med Jugoslavijo in nekdanjim koloniziranim svetom. Ob kritični oceni dekolonialnih teženj tedanje politike, bomo v središče pogovora postavili prenos in izmenjavo znanj in kulture, ki je pomembno vplivala tudi na obdobje plodnega prevajanja afriške literaturi pri nas.
Tina Palaić je etnologinja, kulturna antropologinja in pedagoginja. Je tudi doktorska kandidatka na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Raziskovalno se posveča vlogi in pomenu muzejev, še zlasti Slovenskega etnografskega muzeja, pri zbiranju in predstavljanju dediščine neevropskih ljudstev iz obdobja neuvrščenih.
Dragan Petrevski je doktorski študent na Podiplomski šoli ZRC SAZU. Znotraj modula Kulturna zgodovina se ukvarja s proučevanjem in vključitvijo teorije medijskih memov v individualno in kolektivno proizvodnjo, ohranjanje in prenos spominov na Jugoslavijo preko digitalnih medijev.
zastonj peko zooma-a https://tinyurl.com/yyfjhc4w  ali fb profila Vodnikove domačije

ARTIST TALK | Nina Goropečnik, 17H: (DobraVaga in Kino Šiška)
predstavitev in pogovor  z Nino Goropečni, ki bo govorila o svojih performansih, ki so nastajali med letoma 2015 in 2019, in o razstavi Umetnica na mesec: ki se (še) ne vidi v DobriVagi.
Nina Goropečnik se v svoji praksi ukvarja z odnosom med zasebnim in javnim ter raziskuje meje performansa in njegove dokumentacije. Na razstavi ki se (še) ne vidi predstavlja sledi performativnih akcij, v katerih je gledalcem v njim nerazumljivem jeziku pripovedovala intimne zgodbe. Njeno delo zapleta trenutek, ko nekaj postane vidno, saj se umetnica v njem igra z razkrivanjem in prikrivanjem.
zastonj preko zoom-a https://tinyurl.com/y38pu84m

Znanost na cesti: Človek človeku virus, 18H: (Mestna knjižnica Kranj in Znanost na cesti)
Pogovor z dr. Renato Salecl (SAZU in Pravna fakulteta, UL), ki ga bo moderiral Lenart J. Kaučič.
"Znanost na cesti" (ZnC) je akcija, s katero raziskovalci prispevamo k zavedanju pomena znanosti za gospodarstvo in družbo. Projekt je bil zasnovan l. 2013 kot odgovor znanstvene sfere na vztrajno krčenje sredstev za znanost. Pozivi k uličnim protestom so nas spodbudili k razmišljanju v proaktivni smeri in samokritičnemu razmišljanju o vlogi in ugledu znanosti v Sloveniji. 
zastonj prenos  preko yt https://www.youtube.com/watch?v=kEs5Y7j7tvc&feature=youtu.be

Srečanje študentov MKŠ: Trumpizem po Trumpu?, 18H: 
Srečanje študentk in študentov Medijskih in komunikacijskih študij (MKŠ) ter alumni srečanje, v okviru katerega letos pripravljamo pogovor na aktualno temo: Trumpizem po Trumpu? Vdor podpornikov ameriškega predsednika v odhajanju, Donalda Trumpa, v stavbo spodnjega doma ameriškega kongresa 6.1. 2021, sproža serijo vprašanj, ki so tesno zvezana z razumevanjem narave sodobnega medijskega prostora in s tem javne sfere. Trumpov način komuniciranja, tako tekom tega nedavnega incidenta, kot med njegovimi predsedniškimi kampanjami in predsednikovanjem, se je izkazal za posebej kontroverznega in polarizirajočega, tako po formi, kot po vsebini. 
Dr. Ksenija Vidmar Horvat je profesorica sociologije kulture na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Njeno znanstvenoraziskovalno delo se osredotoča na problematiko kulturne globalizacije, postsocializma, transkulturalizma, kulturne identitete, manjšin, spomina, vprašanj postnacionalnega kozmopolitstva in evropeizacije.
Dr. Mojca Pajnik je profesorica medijskih študij na Fakulteti za družbene vede in raziskovalka na Mirovnem inštitutu.  V svojem raziskovanju se posveča predvsem temam državljanstva, medijev in komuniciranja, spola, migracij in rasizma.
Dr. Matthew McManus je profesor politologije na ameriški univerzi Whitman College. Njegovi raziskovalni interesi vključujejo raziskave politične desnice, kritiko post-modernosti in teorijo človekovih pravic.
zastonj preko zoom-a (https://tinyurl.com/yylbc7vh Meeting ID: 976 1011 0126, Passcode: 067287)

_____________PREDSTAVA

V živo preko spleta: GEJM, 20H: (NOVA POŠTA, Slovensko mladinsko gledališče, Tretji oder)
Ljudje, ki so prepešačili pol sveta, da bi pobegnili pred vojnami, preganjanjem, nasiljem in uničujočo revščino, zadnjih dobrih sto kilometrov poti, ki jih v Bosni in Hercegovini še loči do njihovega cilja v Evropski uniji, imenujejo gejm (iz the game – igra).
Gejm nima pravil, zakoni ne veljajo, policijska pooblastila so neomejena, nasilje vse brutalnejše, nevarnosti vse večje, možnosti pa vse manjše in poti čedalje bolj oddaljene ... Številni poskušajo večkrat, tudi dvajset-, tridesetkrat: enkrat jim mora uspeti.
Za marsikoga se gejm konča usodno. Na naših mejah je po dostopnih podatkih življenje do zdaj izgubilo okoli dvajset ljudi.
Avtorski projekt Gejm preizprašuje vlogo in odgovornost Slovenije in njene mejne politike za življenje in usodo ljudi na begu.
cena vstopnice 9€ (nakup https://tretjioder.si/trgovina/predstava-gejm-20-1)

Čar hudega, 20H: (SNG Nova Gorica)
Dogodek bo odprt do 24.00. Premiera je bila štiridnevni spletni dogodek, ki je trajal od 16. do 19. decembra 2020.
1. in 2. slučaj (jutri, v četrtek še 3. in 4. slučaj)
Uprizoritev, ki je v celoti uprizorjena na spletu, je nastaja po principu kolektivnega gledališča, ki se navdihuje pri teatroterapiji Nikolaja Jevreinova (1879–1953) in pri gledališču spontanosti ter psihodrami J. L. Morena (1989–1974). Osvetljuje pomen kreativnih postopkov, ki so jih v preteklosti uporabljali ruski avantgardisti in zaradi katerih je ta umetniška smer dosegla globalni odziv, primerljiv z renesanso. Tematsko projekt reflektira teme "upanje", "obup", "bog" in "umetnost resničnega" ter si prizadeva ponovno vzpostaviti povezavo med umetnostjo in vero, temelječo na delu in življenjski zgodbi svetovno znanega ruskega avantgardnega pisatelja in umetnika iz St. Peterburga Daniila Harmsa in njegove avantgardne skupine Oberiu.
zastonj prenos preko yt (https://www.youtube.com/channel/UCCaVOS2SlcXGtLXeicBuxaQ)

__________________________________________________________

Prijave za dogodek odprte do danes (dogodek je jutri):
DIY PRESTIŽ: Pobarvanka: (Rdeče Zore in KUD Mreža) 
Barvam. Barvaš? Barva!
Pobarvajmo feministične krajine. Vizualije preteklih Rdečih zor v črnobeli izdaji, na voljo za svobodno interpretacijo.
Ob pogovoru o feminizmu, spolni identiteti, kvir vsakdanjiku. Vabljene_i, da se nam pridružite na prvem benefitu sezone. Rdeče zore se niso vdale_i in okoliščinam navkljub načrtujemo festival, četudi še ne vemo kolikšen del ga bomo lahko izvedle_i v živo in koliko del preko spleta ali v kakem drugem formatu.
Vse_i prijavljene_i boste prejele_i povezavo do spletnega dogodka in v dneh pred dogodkom povezavo do pobarvanke, ki si jo lahko natisnite doma. 
Prijavnica je dostopna preko povezave: https://tinyurl.com/y23rhl8m

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness