25. 2. 2013 – 16.30

Ponedeljek zvečer, akcija! Hitro! Na ga ne bo zmanjkalo!!!

V OKVIRU TEDNA IZBRISANIH:

Cankarjev dom, dvorana Lili Novy ob 17h:
forum z naslovom IZBRIS MED PRAVOM IN POLITIKO, na katerem bodo sodelovali:

Ljubo Bavcon (Pravna fakulteta, predsednik nekdanjega Sveta za varstvo človekovih pravic), Metka Mencin Čeplak (FDV, predlagateljica amandmajev, ki bi preprečili izbris),

Mirt Komel (filozof in pisatelj),

Katarina Vučko (Mirovni inštitut, pravna svetovalka),

Borut Mekina (novinar Mladine in pred tem Večera, ki že 20 let spremlja izbris),

Mirjana Učakar (aktivistka Amnesty International z izkušnjo izbrisa).

 

Metelkova mesto:

 

Menza pri koritu:

17:00 – 19:00 Cirkuške delavnice

Prost vstop.

21:15 MLADE RIME #75

Poezija je kul.

Svoje pesmi bere: Maša Močnik, Klemen Godec, Larisa Javernik, Urška Aplinc, Katja Božič in Karlo Hmeljak (predstavlja svojo novo knjigo pesmi Krčrk)

Gostja večera: Anja Golob

Poezija je nujna & kul!

Prost vstop.

 

Channel Zero ob 22:00: DubLab: BLEND MISHKIN (Cast-a-Blast Rec, GR) Rojen in odraščal v Atenah, producent in DJ Blend Mishkin, avtoriteta glasbenih partnerstev in koalicij ža skoraj 15 let. Njegova dela uspejo absorbirati, zabavati in pritegniti zanimanje številnih DJ-ev in ljubiteljev kvalitetne glasbe.

 

Jalla Jalla ob 21:00: Radio Defonija: rola Micelij

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

Gledališče Glej ob 19:00: Oni živijo (V iskanju ničelnega teksta), performans

Srbski dvojec v sestavi Milan Marković in Maja Pelević je s subverzivnim projektom Oni živijo "ubesedila" svojo politično izkušnjo in "razgalila nerazgledanost, oportunizem in lahkomiselnost devetih političnih strank v Srbiji (Delo)

Srbska dramatika in dramaturga Maja Pelević in Milan Marković sta se nedavno včlanila v devet političnih strank v Srbiji in bila kmalu povabljena v mnoge njihove odbore. Strankarskim voditeljem sta poslala besedilo/program kulturne politike in političnega marketinga z naslovom Ideja, strategija, gibanje (Ideja strategija pokret). Besedila so pri strankah naletela na odličen sprejem. Pelevićeva in Marković sta v svojem programu uporabila besedilo nemškega nacističnega politika Josepha Goebbelsa Znanje in propaganda iz leta 1928, v katerem sta spremenila le tri pojme: "propagando" je nadomestil "politični marketing", "nacionalni socializem" je postal "demokracija, socializem ali liberalna demokracija" – odvisno od usmeritve stranke, "Hitler" pa je bil spremenjen v ime posameznega strankarskega voditelja.

Avtorja in performerja: Milan Marković in Maja Pelević

 

Cankarjev dom, Gallusova dvorana ob 19:30: Barka (The Ark)

Režija: Julie Lachance

Skladatelj: Denis Gougeon

Večmedijska predstava, ki povezuje cirkus, glasbo in nove tehnologije. Posvečena je problematiki okolja ob velikih in pomembnih spremembah. Vsako sekundo, vsako minuto, vsako uro vsakega dne izgine kakšna roža, kakšna žuželka, ki je bogatila našo življenjsko raznovrstnost. Predstava je bila ustvarjena kot niz presenetljivih tablojev, prizorov nenavadne senzibilnosti. Vznemirila bo gledalce, ki bodo skupaj z umetniki izkusili izjemne akrobacije. Izvirna glasba, v živo izvajana tolkala in poezija spreminjajočih se vizualnih pokrajin jemljejo dih.

Barka je predstava brez besed, namenjena pa je gledalcem vseh generacij. Slavi moč domišljije in sveta, ki nas obkroža, ko sledi občutljivemu ravnovesju med človekom in naravo. Spominja nas, da je prihodnost sveta odvisna od vsakogar izmed nas.

 

SNG Drama ob 19:30: Mati

Brechtov najdaljši učni komad Mati je mala šola komunistične revolucije, nekakšen abecednik marksizma za ljudske množice. Skozi lik Pelageje Vlasove, ki jo skrb za sina preobrazi iz skromne gospodinje v prvoborko proletarske emancipacije, se v štirinajstih dokumentarnih prizorih izriše jasno sporočilo, da je revolucija za vsakogar, še posebno za malega človeka, ki čuti, da nima s tem nič opraviti. Ker smo pri nas revolucijo že davno tega soglasno pokopali, hkrati pa jo v zadnjem času ponovno obujamo od mrtvih, bo uprizoritev preverila, kam smo investirali svoj tranzicijski kapital in ali nam prinaša ustrezen donos na obresti.

 

MGL:

19:30 Črna žival žalost

Vroč poletni večer v gozdu. Bukve, hrasti, borovci, lipe, tu in tam kakšna vrba … Pripelje kombi. Iz ohlajene notranjosti avtomobila zleze šest odraslih ljudi: dve ženski in štirje moški. Mlajša od žensk ima s seboj dojenčico, Glorio. Pločevinke piva, kola, voda, vino, steklenica konjaka, kečap, majoneza, sir, plastične vreče z zelenjavo, kruh, klobase, kotleti, kozarci, krožniki, pribor, vreča oglja, prenosni žar. Začimbe. Kitara. In še. In še. Narava vsenaokrog je zelo lepa. To bo čudovit poletni večer v prečudovitem gozdu.

Fotografinja, njen mlajši brat umetnik, arhitekt, lastnik modne agencije, pevec, manekenka.

Izletniki jedo, pijejo, pojejo, kadijo. Iz pogovorov počasi razberemo, mestoma le zaslutimo, kakšni ljudje so to, kakšni so njihovi medsebojni odnosi, kakšne zgodbe jih povezujejo. Za hip imamo morda celo občutek, da so stvari jasne in zelo preproste. Ponoči, ko vsi zaspijo, pa pride veliko presenečenje. Pride nekaj, kar bo spremenilo vse. Prav VSE.

Pričujoče besedilo je nastalo po naročilu gledališča Schauspiel Hannover in bilo tam tudi prvič uprizorjeno. Leta 1975 rojena Anja Hilling spada med najbolj uspešne in nagrajevane dramatike svoje generacije.

20:00 Hudič babji

Samotno bivališče nekje v gozdu blizu meje. V njem živita mlada ženska (Viktorija Bencik) in njen skrivnostno bolehni mož (Gregor Čušin). Na prvi pogled sta revna in skromna, v resnici pa kar precej premožna in zvita. Nekje v hiši je skrit zaklad, pridobljen s tihotapljenjem. Misel na bogastvo in skorajšnjo selitev v mesto spravlja mlado ženo v dobro voljo in ji izpolnjuje sicer prazne, enolične in samotne dni. Nenadoma se pojavi nov komandant carinskega prehoda in z njim nov načrt: k zakoncema bo poslal čednega graničarja (Jurij Drevenšek), ki naj zapelje žensko in ji izmami podatke o skrivnem premoženju. Mož pa svojo družico prav presenetljivo nagovarja k nasprotnemu: ona naj s svojo privlačnostjo ulovi in ukroti graničarja.

Nevarno poigravanje z ljubeznijo in erotiko se tako začne. Zgodba seveda prestopi načrtovane okvire ter z nepričakovano silovitostjo spremeni usodo vseh treh vpletenih, jih dobesedno vsrka in popolnoma spremeni.

Gre za napeto ljubezensko zgodbo s pridihom kriminalke, napisano v psihološko rafiniranem poetičnem slogu.

 

SNG Drama ob 20:00: Ponorela lokomotiva

Stanisław Ignacy Witkiewicz je eden najkompleksnejših avtorjev poljske in svetovne avantgarde. Danes sodi med klasike 20. stoletja. Ponorela lokomotiva (1923) na nevsakdanji in izjemno duhovit način povzema njegova umetniška in filozofska iskanja.

Strojevodja in kurjač, ki ju žene nenavadna in skrivnostna strast, skleneta, da bosta z nezaslišano hitrostjo pognala svojo parno lokomotivo čez vse razumne omejitve, postaje in signale. Rada bi doživela vznemirljivi vrhunec hitrosti in zanosa in videla, kako je na drugi strani. Izkaže pa se, da nista navadna železničarja, temveč razvpita zločinca, ki sta se izmaknila roki pravice. Njun nevarni eksperiment pokvarijo potniki, ki bi radi ustavili drveči vlak. Tako se nori poskus izkusiti katastrofo metafizičnih dimenzij sprevrže v "navadno" železniško nesrečo.

 

Slovensko mladinsko gledališče ob 20:00: Portreti III; avtorski projekt Vita Tauferja

Vito Taufer se bo skupaj z umetniškimi sodelavci ukvarjal s fenomenom sreče, ki je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja doživel konjunkturo na področju različnih znanosti, pa tudi v vsakdanjem življenju, saj "industrija sreče", kot jo posredujejo različni mediji, obljublja hitre poti do nje. Poleg psevdopsiholoških uspešnic z recepti za srečo in številnih delavnic na to temo se je občutno povečal tudi obseg znanstvene literature o tej tematiki. V novem tisočletju je prišlo do razmaha pozitivne psihologije, ki se ukvarja s psihologijo blagostanja, z osebnostnimi močmi in vrlinami, z upanjem, hvaležnostjo itd.

Mednarodne raziskave zadovoljstva z lastnim življenjem kažejo na to, da smo prebivalci Slovenije glede sreče vedno na repu, med "najbolj srečnimi" pa so Danci, Kanadčani, Švicarji, Švedi itd. Zanimiv je tudi kulturni pluralizem med posameznimi mediji; del medijev še vedno inscenira podobe tradicionalne, družinske sreče, del pa že kaže zadovoljstvo posameznika zunaj tradicionalnih okvirov heteroseksualnega družinskega para (npr. sreča samskega posameznika ali posameznice). Hkrati opažamo, da v zadnjih desetletjih temelj za identiteto in status posameznika vse bolj postaja telo, young perfect body pa njegov skonstruirani cilj, tako da lepota, uspeh in sreča počasi postajajo sinonimi.

V Portretih I se vam bodo predstavili Marko Mlačnik, Marinka Štern in Blaž Šef, v Portretih II Robert Prebil, Primož Bezjak in Maruša Geymayer-Oblak, v Portretih III Olga Kacjan, Mojca Partljič in Matija Vastl, Desa Muck in Uroš Kaurin pa bosta povezovala vse tri večere.

Po ogledu enega dela trilogije ob predložitvi že uporabljenih vstopnic popust pri nakupu vstopnic za druga dva.

 

Foerster bar ob 21:00: Večer stand-up komedije v Foerster baru 7: nov material in odprt mikrofon

tokrat nastopijo:

Klemen Mauhler

Iva Lačan

Simon Zajc

Nina Konvalinka

Peter Grandič

Rok Mulc

 

Cankarjev dom, Kosovelova dvorana ob 18:00: Wagnerjevi skriti svetovi, Dr. Gregor Pompe

V sodelovanju z Društvom Richard Wagner Ljubljana

Ustvarjalnost Richarda Wagnerja prinaša pomembne zareze v logiko operne dramaturgije – v tetralogiji Nibelungov prstan je utemeljil svojo obliko glasbenega gledališča, ki je najtesneje povezano z logiko drame, z zadnjim delom Parsifal pa kaže, da je stopil še korak dlje. V dramaturških nastavkih je mogoče razločno prepoznati ostanke ritualnosti, ki pa niso povezani samo s krščansko liturgijo, temveč predvsem z budistično logiko in ostalinami antične tragedije ali njenih ritualnih predhodnic. Tako je dokončno uresničil zgodnjo Nietzschejevo željo po ponovnem "rojstvu tragedije iz duha glasbe".

Vstopnina: 5 €

 

KOŽ ob 18:00: Dušan Rutar: Psihologija kot dekla kapitalizma

Predavatelj bo spregovoril o absurdnem izkoriščanju psihologije v komercialne namene, o psihologiziranju in hlapčevanju ljudi, ki so pripravljeni biti izkoriščani. Poiskal bo tudi odgovor na vprašanje, kaj je v človekovi naravi takega, da je njihovo izkoriščanje sploh mogoče. Zanimalo ga bo tudi vprašanje, kaj psihologija sploh je in kako je mogoče - tudi z njeno pomočjo - obrniti svet na bolje.

Vstop je prost, vabljeni!

 

Cankarjev dom, Klub CD ob 19:00: Andrej Capuder: KNJIGE MOJEGA ŽIVLJENJA

Cikel predavanj

Prof. dr. Andrej Capuder je bil vse svoje življenje zavezan knjigam. Bral jih je, prevajal, razlagal in tudi pisal. Zato je razumljivo, da se sedaj, ko si daje na ramo sedmi križ, s hvaležnostjo ozira nazaj h knjigam, ki so z njim delile življenje in bile nekako njegova usoda. Javnosti jih namerava predstaviti na štirih predavanjih, ki naj bi povzela štiri življenjska obdobja: Deček–Mladenič–Mož–Starec.

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

18:00 Večer SFA: Slovenski dokumentarni film

Če kruhek pade ti na tla, Talal Hadi, Slovenija, 1978, 35mm, barvni, 10'

Pogled stvari, Filip Robar Dorin, Slovenija, 1979, 35mm, barvni, 13'

Zadnje lastovke, Marika Milkovič, Slovenija, 1979, 35mm, barvni, 11'

Žabe, Jože Bevc, Slovenija, 1978, 35mm, barvni, 10'

Beli nomadi, Jože Pogačnik, Slovenija, 1978, 35mm, barvni, 10'

Pogreb, Grega Tozon, Slovenija, 1979, 35mm, barvni, 14'

Ritem dela, Franček Rudolf, Slovenija, 1979, 35mm, barvni, 10'

20:00 Večer SFA: 40-letnica celovečernega filma

Ljubezen na odoru, Vojko Duletič, Slovenija, 1973, 35mm, 1.66, barvni, 104'

Strastna in prvinska Afra (Metka Franko) je prisiljena živeti z ostarelim možem v zakonu brez ljubezni. Na dom jo veže trda hribovska zemlja in kopica otrok. Ima jih že sedem, ko se strastno zaljubi v postavnega drvarja Voruha in z njim dobi še osmega otroka. Ko mož odkrije Afrino nezvestobo, je njune zveze konec. Afra se z najmlajšim otrokom preseli k Voruhu. Njuna ljubezen je tako močna in iskrena, da jo kmalu priznajo celo vaščani. Nato se nekega dne med gozdnimi opravili pripeti tragedija.

 

Kinodvor:

18:45 Zadnjič! Ljubezen (Amour), Michael Haneke, Avstrija/Francija/Nemčija, 2012, 35 mm, 127'

Ljubezen – zaslužena druga zlata palma za Michaela Hanekeja – je briljantno odigran in mojstrsko zrežiran intimen komorni film o moči ljubezni vpričo smrti. Te najnovejše stvaritve avstrijskega avtorja, ki so jo mnogi razglasili za mojstrovino in film leta, nikakor ne smete zamuditi.

21:00 Resničnost (Reality), Matteo Garrone, Italija / Francija, 2012, 35 mm, 116'

Satirična fellinijevska pravljica o fantazmagoričnih učinkih resničnostne televizije na običajnega človeka, umeščena v postberlusconijevsko Italijo, je režiserju Gomore Matteu Garroneju prinesla drugo nagrado žirije v Cannesu.

 

Kino Komuna:

19:00 Seanse (The Sessions), drama, Ben Lewin, ZDA, 2012, 95'

20:50 Nesrečniki (Les Miserables), glasbena drama, Tom Hooper, Velika Britanija, 2012, 157'

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.