Ponedeljkove budnice!!!
Metelkova mesto:
Gala hala ob 20:00: Dirty Skunks predstavljajo: TAAKE (Norveška) IVJE (Slovenija) GORGE OF CERBERUS (Slovenija)
Vstopnina: 24 € na dan koncerta
Klub Gromka ob 21:00: RNKA RNKA: DALIDA (Fr) + BUTE (Fr) >> francoski crust-powerviolence dvojec brez bobnarja vs. krautwawe noise trio
Channel Zero ob 22:00: DubLab: WAITAPU (Hr), Support: DYnASTY DUBZ, EmiXXL, Liquidator - Člani benda vlečejo svoje korenine iz bendov s stoner/heavy/hard core predznakom.
Spomladanski šamar:
PTL pb 20:00: Koncert zasedbe LUZ (IT)
Giacomo Ancillotto – kitara
Igor Legari – kontrabas
Federico Leo – bobni
Tomeka Reid – čelo
Trio je luč ugledal v Rimu 2011, Luz je združitev treh sil: Giacomo Ancillotto, Igor Legari in Federico Leo. Redno igrajo po celi Italiji na festivalih ali na kultnih dogodkih, kot so Jazz al Popolo 2012, noLebol Music Fest, Peperoncino Jazz Festival 2012, Rumori nell’Isola, La Strada in Jazz. V decembru 2012 se je skupini pridružila še čelistka Tomeka Reid, ena najbolj prepoznavnih glasov današnje čikaške avantgardne scene. Spoj čela, kitare, basa in bobnov ustvarja intenziven zvok nepredvidljive narave, ki se pokaže v hibridni, na čase siloviti, nedorečljivi in izmuzljivi glasbi, kot kak zvočni posnetek izmišljenega filma ali ljudska glasba neznane dežele.
Prulček Bar ob 22:00: Simbolični orkester
Virtuozni in energični glasbeniki se enako hedonistično predajajo glasbi sveta, ne glede na to ali je njihova avtorska, "narodna", delo klasičnih skladateljev ali pa pop avtorjev.
Zasedba večinoma klasično izobraženih glasbenikov, katere jedro tvorijo člani slovite zasedbe Terrafolk, v svojem etru združuje različne glasbene svetove v želji po žlahtnih glasbenih srečanjih z vsemi – brez zgodovinskih, geografskih ali ideoloških meja. Spoznavajo raznoliko evropsko glasbo, raznolikost pa dojemajo v zgodovinskem, geografskem in socialnem merilu. Učijo se od mojstrov srbske romske glasbe, skandinavskih 'fidlerjev', irskih prijateljev, jazz skladateljev, klasičnih umetnikov in od vseh mimoidočih.
Ko so leta 2011 skupaj (Terrafolk&Simbolični orkester) napolnili Gallusovo dvorano Cankarjevega doma, so za 2 leti šli vsak svojo pot. Zatem, ko so se v letu 2013 počasi ponovno ovohavali pri uličnem igranju, oplemenitili na poroki v Istanbulu in Brdih, izvedli koncert pod koprskim stadionom in na 1700 metrov nadmorske višine, so ugotovili, da jih skupno igranje še vedno zelo veseli ne glede na to, kje se nahajajo. Septembra 2013 so bili povabljeni, da zaigrajo tudi na največjem Harley Davidson moto zboru v Evropi. Razširjena zasedba je decembra 2013 ob obletnici Amnesty international Slovenija napolnila Slovensko filharmonijo do zadnjega kotička, koncertni video za skladbo Meta Luna pa je pristal na prvem mestu slovenskih videospotov.
Virtuozni in energični glasbeniki se enako hedonistično predajajo glasbi sveta, ne glede na to ali je njihova avtorska, "narodna", delo klasičnih skladateljev ali pa pop avtorjev.
Teater, razstave, predavanja:
SNG Drama:
Veliki oder ob 19:30: Kaligula
Kaligula (1938) je Camusovo osrednje dramsko delo, v katerem je izpostavil enega najprivlačnejših in najbolj usodnih zgodovinskih motivov. Kaligula pooseblja posebno obliko spervertirane oblasti, ki razglaša, da deluje v imenu pravega in koristnega, je pa brez nujnega moralnega čuta. Čeprav je Kaligula v "vsakem izmed vas", kakor je Camus zapisal v enem izmed prvih osnutkov, ni naključje, da se mu je ideja za dramo porodila v času vzpona fašističnih voditeljev in da je igro pisal ter dopolnjeval v času svetovne vojne. Kaligula je prototip avtoritarnega oblastnika, ki pod krinko ciničnega leporečja o prizadevanju za občo srečo uveljavlja izključno le svojo neizprosno in hladnokrvno voljo do moči.
mala drama ob 20:00: Prijatelji
Igra japonskega pisatelja in dramatika Koba Abeja Prijatelji (Tomodachi, 1967) je napeta in duhovita drama o destrukciji individuuma. V stanovanje mladega moškega nepričakovano vstopi nenavadna družina in se naseli pri njem. Družina se odloči, da bo mladega moškega rešila osamljenosti. Mladi moški, pretresen ob nenavadnem vdoru, jih poskuša prepričati, naj odidejo, vendar je razum ob njihovem "dobrohotnem" vztrajanju popolnoma neučinkovit.
Stara mestna elektrarna ob 21:00: Beton Ltd.: Vse, kar smo izgubili, medtem ko smo živeli
Predstava Vse, kar smo izgubili, medtem ko smo živeli izhaja iz absurda, kot ga opredeljuje trenutni kontekst časa in kot ga v delu Morilec brez razloga razvija francoski dramatik Eugène Ionesco. Drzen glamur in vrhunski šov; veličastne stavbe in čas, ko je vse mogoče; so to le sanje, ki pripadajo preteklosti? V kaj smo se rodili in med čim odrasli? Kaj bi morali narediti, pa nis[m]o? O čem bi morali premišljevati, pa nis[m]o? Nis[m]o bili ne racionalni, ne odgovorni. Zato, ker nismo premišljevali o rezultatih, ampak ustvarjali predstave. Kot da je celotno življenje, medtem ko smo živeli, nadomestila lažna svoboda, v kateri drugi odločajo o tem, ali bomo nekje v bližnji prihodnosti pomirjeni državljani, obupani posamezniki in/ali emigranti nekje daleč stran.
Center in Galerija P74 ob 18:00: Prostorske intervencije
Organizacija: Zavod P.A.R.A.S.I.T.E. v sodelovanju s Fakulteto za arhitekturo, Ljubljana
Mentorji: prof. dr. Aleš Vodopivec, doc. mag. Anja Planišček, asistent Gašper Medvešek
Po letu 1957, ko se je Ljubljana razdelila na več mestnih občin, je tudi Šiška dobila svojo upravno enoto. Po ureditvenih načrtih za center občine Šiška je proti koncu 50-ih let zraslo novo urbano komunalno središče, locirano med glavni prometnici med Spodnjo in Zgornjo Šiško. Okoli glavnega trga oziroma ploščadi se zvrstijo: upravna enota – občina, trgovska hiša, kino dvorana, samski dom, ki kasneje dobi še prizidek in spremeni namembnost v hotel. V zaledju kasneje zgradijo še pošto, zdravstveni dom, osnovno šolo in vrtec.
"Trgovska hiša" je del urbanistične ureditve Trga Prekomorskih brigad - nekdanjega "komunalnega centra" Šiške, ki so ga sestavljali stavba Občine Šiška, kino in hotel.
Prvotno sta bila tu načrtovani dve trgovski hiši, od katerih sta bila zgrajena le ena in manjši trgovski paviljon. Arhitekt Miloš Bonča je za delo leta 1964 prejel nagrado Prešernovega sklada. Kino Šiška je bil zgrajen leta 1961, njegova prenova v Center urbane kulture v
arhitekturnem smislu (avtorica idejnega predloga je arhitektka Anja Planišček) predstavlja predvsem funkcionalne izboljšave, povezane z novo namembnostjo.
Delavnica "Prostorske intervencije" načenja/problematizira temo ohranjanja moderne arhitekture kot pomembnega segmenta nacionalne dediščine, njene prenove/obnove in preobrazbe ter re-artikulacije v novo namembnost. "Prostorske intervencije" so zato dialog med umetnostjo arhitekture, urbanizmom in produkcijo prostora. Namen delavnice je razmislek o kompleksni preureditvi skupnih prostorov Upravne enote Šiška na Trgu Prekomorskih brigad 1. Prostori so trenutno nefunkcionalni in zato neuporabni.
Delavnica je razdeljena na tri faze: idejno, oblikovalsko in izvedbeno (RAZMISLI, OBLIKUJ, NAREDI). Po uvodnem srečanju, bodo študenti oblikovali skupna programska izhodišča. V nadaljevanju bodo razvili oblikovalske predloge (skice, načrte, makete itd.) in jih javno predstavili uporabnikom ter strokovni publiki. V predstavitvi se bo oblikoval sintezni predlog oz. sklop intervencij, ki jih bodo študenti po svojih močeh oz. v sodelovanju z ostalimi strokovnjaki tudi izvedli.
Cilj delavnice je, da študenti z minimalnimi materialnimi in finančnimi sredstvi na inventiven način in v sodelovanju z uporabniki, razmišljajo o izboljšanju rabe prostora. Rezultati
delavnice bodo predstavljeni na zaključni predstavitvi/razstavi v Centru in Galeriji P74 v ponedeljek, 5. 5. 2014, kjer bodo sodelujoči z načrti, idejnimi projekti, skicami, maketami ipd. predstavili svoje prostorske in konceptualne rešitve.
KOŽ ob 18:00: Podvodna dediščina v Sloveniji: izbrane antične raziskave – mag. Miran Erič
Mag. Miran Erič bo predstavil delo Zavoda za raziskovanje kulturne dediščine RS na področju podvodnega raziskovanja antičnih najdišč v našem priobalnem in teritorialnem morju in tudi v celinskih vodah Slovenije.
Poseben poudarek bo posvečen dediščini barjanske Ljubljanice ter najnovejšim raziskavam najdišč zadnjih desetih let v Kaminu pri Bevkah, Zalogu pri Ljubiji in Sinji Gorici, kjer so potekale raziskave po vodstvom dr. Andreja Gasparija in mag. Mirana Eriča ob prispevku sodelavcev, fotografov Arneta Hodaliča in Roka Kovačiča ter potapljačev iz društva Tornado in Društva za raziskovanje morja Ljubljana. Septembra 2008 so v Ljubljanici, pri Sinji Gorici, našli ostanke rimske tovorne ladje, ki jo umeščajo na začetek 1. stoletja našega štetja. Gre za izjemno pomembno odkritje, ki daleč presega lokalni in regionalni pomen, saj z ugotovljeno tehniko gradnje z železnimi spojkami predstavlja manjkajoči člen v raziskavah tehnologije gradnje mediteranskega tipa plovil in razvoja ladjedelništva takratnega časa.
Knjižnica Šiška ob 18:00: mag. Marko Ogris: Volja kot notranja Sila človeka
Ker se mesec maj, glede na živahnost - tako narave kot duha v nas - po pravici naziva kot "mesec mladosti" - bo naš tokratni poudarek fenomen "volje" v zgodovini filozofije.
Čeprav se nam naše vsakdanje življenje pogosto razkriva kot "Sizifovo delo" brez pravega smisla, je na drugi strani prav "volja" tista iracionalna (duhovna?) sila, ki nas žene naprej in vsakič znova prepriča, da je vredno živeti polno življenje prav v tem svetu tukaj in zdaj.
Ob takšnem tematskem zastavku bo naša tokratna rdeča nit "filozofija volje" od A. Schopenhauerja preko F. Nietzscheja do A. Camusa.
In navsezadnje - Nas kot ljudi vodijo zgolj potrebe telesa (biokemija nagonov, želja in telesnih potreb) ali se kot "bitja duha" in potemtakem "svobodne volje" vendarle odločamo po lastni zavestni presoji?
Posebni oddelek:
Poljane MIC ob 17:00: Astrolosko Svetovanje - Kako to, da ne spoznam Prave/ga?
Vstopnina: 40,00 Eur, potrebno se je naročiti - termini možni med 15 in 19.uro
Kino kino kino!!!
Kinoteka:
19:00 Večer SFA: Slovenski kratki in animirani film
-
Kratka himna domovini
-
En prišparan tolar
-
Hop, Skip & Jump
-
Kako se znebiš Mačota
-
Križišče 2
-
Kratka himna domovini Boris Palčič, Slovenija, 1999, 35mm, barvni, 20'
-
En prišparan tolar Eka Vogelnik in Borko Radešček, Slovenija, 1999, 35mm, barvni, 5'
-
Hop, Skip & Jump Srdjan Vuletić, Slovenija, 2000, 35mm, barvni, 17'
-
Kako se znebiš Mačota Marjan Manček in Marta Manček, Slovenija, 2000, 35mm, barvni, 10'
-
Križišče 2 Miloš Radosavljević in Franci Slak, Slovenija, 2000, 35mm, barvni, 6'
21:00 Večer SFA: 25-letnica slovenskega celovečernega filma
Nekdo drug, Boštjan Vrhovec, Slovenija, 1989, 35mm, 1.37, barvni, 76'
Ljubljano ustrahuje morilec žensk, ki se ga je oprijelo ime Jack Razparač. Damjan Petrič (Marko Mlačnik), biljeter v kinematografu, zagleda na železniški postaji sumljivega moškega, ki je že prej v kinu pritegnil njegovo pozornost. Ko opazi, da domnevni morilec zasleduje neko žensko, se odpravi za njima. V temi parka moški izgine, Damjan, ki skuša opozoriti žensko, pa jo po nerodnosti preplaši in pri prerivanju stakne rano na glavi. Isto noč se v parku zgodi nov umor. Kriminalna drama o domnevnem množičnem morilcu. Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu Republike Slovenije.
Kinodvor:
16:45 Grand Budapest hotel (The Grand Budapest Hotel), Wes Anderson, Velika Britanija / Nemčija, 2014, DCP, 100'
Brezčasna zgodba o prijateljstvu, časti in izpolnjenih obljubah, posneta po navdihu klasičnih hollywoodskih komedij iz 30-ih let in spominih dunajskega pisatelja Stefana Zweiga, je divje kinetična krimi-komedija, ki od režiserjevih značilno ekscentričnih likov poka po šivih.
18:45 Najini otroci (À perdre la raison), Joachim Lafosse, Belgija / Luksemburg / Francija / Švica, 2012, DCP, 111'
Režiser je novico iz črne kronike brez trohice senzacionalizma spremenil v intenzivno, napeto in večplastno psihološko študijo 'nepredstavljive' družinske tragedije. Film pripada Émilie Dequenne (Rosetta bratov Dardenne), ki je za vlogo prejela nagrado za najboljšo igralko v canneski sekciji Posebni pogled.
21:00 Nebraska, Alexander Payne, ZDA, 2013, DCP, 115'
Alexander Payne (Potomci, Stranpoti, Gospod Schmidt) se vrača na cesto z nežno in pretanjeno komedijo, ki se izkaže kot izvrsten eliksir za te krizne čase. Film je veteranu Bruceu Dernu prinesel nagrado za najboljšega igralca v Cannesu in nominacijo za oskarja.
Mala dvorana ob 19:00 in 21:15:
Abeceda (Alphabet), Erwin Wagenhofer, Avstrija / Nemčija, 2013, DCP, 113'
Analiza in obsodba tekmovalno naravnanega sodobnega izobraževalnega sistema ter poziv k izobraževanju, ki bi temeljilo na človeški domišljiji in ustvarjalnosti.
Kino Komuna:
17:45 Atomski z desne, romantična komična drama, Srđan Dragojević, Srbija, Črna Gora, 2014, 97'
19:45 Sivolasi žigolo, komedija, John Turturro, ZDA, 2013, 90'
21:30 Nimfomanka - 2. del, drama, Lars von Trier, Danska, Nemčija, Francija, Be, 2013, 123'
Dodaj komentar
Komentiraj