Prst u luft!

Oddaja
2. 4. 2019 - 16.30

Avtonomno mesto:

 

Klub Gromka ob 17:00: PANK PONG >> Rekreacija za nešportnike.

 

A-Infoshop ob 19:00: veganski kuharski večeri
 

Jalla Jalla ob 21:00: The Tin Drum (1979)

 

Muska izven:

 

Cankarjev dom:

Klub CD ob 20:00: Cankarjevi torki – Mart + The Frictions

Mart: Ram Cunta, kitara; Jani Peljhan, ba; Rok Velikonja, klavir; Nejc Franca, tolkala, bobni; Igor Vuk, zvok
The Frictions: Chris Eckman, glas, el. kitara; Bernard Kogovšek, el. kitara; Tomi Popit, bas; Luka Šalehar, bobni

Mart je glasbena skupina iz Vipavske doline, ki deluje že ducat let. Skupina skozi glasbo orisuje trenutke doživljanja, počutja in razmišljanja, ki so zajeti skozi improvizacijo med glasbenimi druženji in kjer je močna ritem sekcija je dobra podlaga za barvanje s kitarskimi in klavirskimi melodijami.

Frictions so ameriško slovenski rock & roll kombo, ki je nastal leta 2006. Igrajo rock glasbo, destilirano do osnovnega bistva. Brez umetnih dodatkov, brez neželenih preusmeritev. Glasba je ustvarjena iz preproste vere, da so hrupne, hipnotične pesmi, ki jih igrajo štiri osebe v prostoru, več kot dovolj

Vstopnina: 12, 8* EUR

Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta - Zajtrk

Laura Krajnc – glas, violina

Sven Horvat – glas, kitara

Glasbeni žanr Zajtrka je zelo širok, saj se njuni komadi dotikajo etno-folka, jazza, bluesa, okusnega popa, ponekod tudi malo flamenka in stoner rocka.
Besedila so večinoma v slovenščini - teme pa segajo od družbeno kritičnih in satiričnih
do liričnih in humornih. Svoj nastop rada začinita tudi z malce teatra.
Sledil bo Celični jam.

Brez vstopnine

 

Orto bar ob 21:30: Orto Fest 2019 - Bordo (SLO), Fed Horses (SLO)

BORDO in Fed Horses na Ortofestu 2019

Za uvod v večer bo poskrbel Tomaž Štular, ki je kot Bordo v lanskem letu zapisal in izdal album Medzvezdje. Album, ki je premierno izšel na Izštekanih 25 v Kinu Šiška, 4. decembra 2018, ponudi enajst songov, med katerimi so tudi Odplešiva, Predaleč za nas, Osamljen in Bos, Zakaj? in druge. "To ni konceptualni album. Je prerez triletnega ustvarjanja, skupek singlov z družbeno kritičnim nastavkom, ki se združijo v medzvezdje vseh sodelujočih na albumu. Izredno lepo potovanje, ki mu zaenkrat ni videti konca." pravi Tomaž.

Logaški četverec Fed Horses, ki se kali že od leta 2014, se je lani s skladbo Sinner nepremično usidral na radijske valove, saj je bila to druga največkrat predvajana pesem na Valu 202. Pišejo zgodbo alternativnega country melosa, uživajo v odkrivanju novih zvokov, njihovem prepletanju in ustvarjanju nove avtentične glasbe, skozi vplive Velikih ameriških planjav. "S svojevrstnim "johnnycashovskim" rockom bi lahko igrali na Rodeu, elitni pokušini viskijev ali na motorističnem srečanju. Fantje in Dolly Parton, pardon, Urška na vokalih, so pokazali velik potencial, ki ga prinaša njihova tehnična dovršenost in zanimiv pristop h country glasbi, ki je pri nas praktično ni," je zapisal novinar Jaša Lorenčič

Vstopnina: 12 EUR na dan koncerta

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

SNG Drama:

Veliki oder ob 19:30: Ali: Strah ti poje dušo

Emmi: Bogata bova, Ali. In potem si bova skupaj kupila košček neba.
Salem: Zakaj neba?

* Druga uporabljena glasba: Vico Torriani, Du schwarzer Zigeuner, The Love Unlimited Orchestra, Love's Theme, Peter Alexander, Komm und bau dir deinen Traum (Leute im Campingzelt), David Bowie, Heroes, Heintje, Klein sein, das ist schön, David Bowie, Wild Is the Wind; tonski vodja Srečko Bajda/Črt Trkman
Lučni vodja Aleš Vrhovec/Matej Kolmanko

Nemčija, sedemdeseta leta prejšnjega stoletja. Štiridesetletni Maročan El Hedi Ben Salem M’Barek Mohammed Mustafa, ki ga – kot večino delavcev iz njegove države – kličejo Ali, je le eden od mnogih, ki so poskusili najti srečo v zlatih letih ekonomskih migracij. Emmi, šestdesetletna vdova, ki se preživlja kot čistilka. Med njo in Alijem v trenutku vznikne pristno čustvo topline in privlačnosti, vendar naleti njuna zveza na številne predsodke in nerazumevanje okolice: Emmine sosede, sodelavke, njeni odrasli otroci in celo prodajalec v lokalni špeceriji postanejo hladni in celo sovražni, Alijevo poreklo in njegov socialni status "gastarbajterja" izzivata njihovo ozko zamejeno pojmovanje človečnosti, prav tako pa jih vznemirja njegova zveza z dvajset let starejšo Emmi. Rainer Werner Fassbinder v znamenitem filmu Vsi drugi se imenujejo Ali (1974) razkriva večplastnost in pretresljivost ljubezenske zgodbe na družbenem robu in v svoji prepoznavni modernistični estetiki prepušča gledalca soočenju z družbenimi stereotipi, ki so še danes – zlasti ob novem valu migracij, ksenofobije in konservativizma – nevralgične točke družbe in posameznika.

mala drama ob 20:00: Bedenje

 

SiTi Teater ob 20:00: Profesor Kuzman mlajši - monokomedija

Komedija o di(v)jakih in (m)učiteljih!

Ste pripravljeni na najzabavnejše šale na temo šole?   Uroš Kuzman nas v novi monokomediji popelje na ekskurzijo po spominih na piflanje, plonkanje, pisanje in špricanje. Uroš, edini slovenski komik z doktoratom iz matematike, je v tej krohotanja in hihitanja polni blok uri profesor, ki smo si ga vsi vedno želeli: sproščen, duhovit in ga bolj kot golo predavanje zanima to, da iz nas izvleče največ - smeha.   Dolgoletni stand-up komik, izjemno cenjen tako s strani kolegov kot strani občinstva, je širšo prepoznavnost dosegel z nastopi v oddajah Na žaru z Ladom Bizovičarjem, kjer je pošteno popekel Jana Plestenjaka in - na njegovo izrecno željo - tudi samega predsednika Boruta Pahorja. Poznamo ga tudi iz oddaje Ugriznimo znanost na RTV Slovenija in kot člana zabavnega Šaleškega študentskega okteta.
Vstopnina: 15,-30-17 EUR

 

- - -

 

MAO ob 18:00: Finding Architecture

Arhitekturna razstava

Izvor – Krajina – Arhitektura

Predstavnika sodobne avstralske arhitekture Richard Leplastrier in Peter Stutchbury sta med najbolj priznanimi in uglednimi arhitekti na svetu. Richard in Peter nista znana samo po svojih elegantnih in rahločutnih delih, temveč sta visoko cenjena tudi zaradi nenehnega poučevanja, deljenja znanja in mentorstva tako mladim nadobudnim kot tudi že uveljavljenim arhitektom. Svoj pristop do arhitekture in svojo življenjsko filozofijo predajata s poudarkom na povezanosti, odzivnosti, spoštovanju in pravičnosti.

Njuno delo in poučevanje presegata področje arhitekture. Vse, kar počneta, je prepojeno s spoštovanjem tako grajenega kot tudi negrajenega, zaradi česar se nad njima navdušuje na tisoče študentov povsod po svetu, in to ne le študenti arhitekture.

Na razstavi Finding Architecture bo na ogled video, zvočno in slikovno gradivo, ki občinstvo nagovarja še veliko bolj kot tudi prisotni skrbno kurirani trenutki iz Leplastrierjevih in Stutchburyjevih zgrajenih del.
Finding Architecture je poskus razkritja srca, skupnosti in zavezanosti zemlji, ki jih Peter in Richard delita s svetom.

Brez vstopnine

 

Švicarija ob 19:00: Odprtje razstave

Prostorska intervencija Nataše Berk in skupine ustvarjalcev v Švicariji prikazuje njihovo raznovrstno vizualno produkcijo, ki se običajno pojavlja v virtualnem prostoru svetovnega spleta in na družbenih omrežjih. Tokrat pa se seli v fizični prostor. Skupaj raziskujejo fenomenologijo podobe v javnosti in njen vpliv na dojemanje stvarnosti ter na ironičen način obravnavajo normative reklamne industrije, tendencioznost množičnih medijev, voajerizem in družbene konvencije posameznikove pojavnosti. V sklopu razstave so tako predstavljena dela, ki se posvečajo razmisleku o naravi podobe v vsakdanjem življenju. Fotografije, videi, objekti in kolaži odpirajo vprašanja razumevanja vizualne kulture v obdobju, ko je javni prostor nasičen z vsebinami in podobami, ter vprašanja o manipulativnosti podobe in ambivalentnosti njenih pomenov.

Brez vstopnine

 

Galerija Fotografija ob 19:00: Roger Ballen / Igra prikazni

Fotografska razstava

Roger Ballen, ameriški fotograf naturaliziran v Johannesburgu, v Južni Afriki, je v skoraj petdesetih letih svojega (fotografskega) ustvarjanja izoblikoval prepoznaven slog, ki je dobil ime Balleneska (Ballenesque). Elementi Balleneske so se dinamično sestavljali, prehajali in se dokončno izkristalizirali skozi posamezne faze njegovega ustvarjalnega procesa na presečišču med slikarstvom, risbo, instalacijo, gledališčem, performansom in fotografijo.

Brez vstopnine

 

- - -

 

Narodni muzej Slovenije ob 18:00: Eva Menart: Naravoslovne raziskave v muzeju

Predavanje iz cikla Prvi torek v mesecu

Z izsledki naravoslovnih raziskav si v Narodnem muzeju Slovenije že več deset let pomagamo tako konservatorji-restavratorji kot kustosi, saj oboje pogosto zanima materialna sestava muzejskih predmetov in njihove lastnosti. Za konservatorje-restavratorje so te informacije ključne za uspešno konserviranje-restavriranje predmetov in zagotavljanje primernih pogojev hrambe. Izrednega pomena je razvoj neporušnih analiznih metod, s katerimi lahko raziskujemo muzealije, ne da bi jih pri tem poškodovali.

Predavateljica bo predstavila najpomembnejše metode, ki se uporabljajo za raziskovanje različnih tipov predmetov iz različnih materialov s poudarkom na tistih, ki jih pogosto izvajamo v Narodnem muzeju Slovenije. Predstavljeni bodo tudi primeri raziskav na specifičnih muzejskih predmetih in njihovi izsledki.
Dr. Eva Menart je leta 2009 diplomirala iz kemije na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani. Študij je nadaljevala v Angliji na University College London, kjer je leta 2013 doktorirala iz dediščinske znanosti (angl. heritage science). Po doktoratu se je zaposlila na Kemijskem inštitutu v Ljubljani na Odseku za analizno kemijo, od konca leta 2016 pa je zaposlena v Narodnem muzeju Slovenije, kjer se na Oddelku za konserviranje in restavriranje ukvarja z naravoslovnimi raziskavami in preventivnim konserviranjem.
Brez vstopnine

 

Vodnikova domačija ob 18:00: Pop up striparna s Christophom Blainom

Na aprilski pop up striparni, bomo po skajpu gostili nič manj kot Christopha Blaina, izjemnega francoskega striparja, avtorja mojstrovin, kot sta Gus in Pirat Izak, sicer pa moža za grafično podobo zgodnjih let uspešnice Donjon. Blain si je v devetdesetih delil slavni pariški atelje brsteče nove generacije s Sfarjem, Trondheimom in Guibertom, prvi veliki uspeh pa je na prelomu tisočletja doživel s svojimi dnevniki iz mornarice in pozneje še s fikcionalizirano pomorsko prigodo Zmanjševalec hitrosti. Medtem ko so mu peli slavo za izjemno vizualno dinamiko v prequelu Sfarjevega in Trondheimevega Donjona, je sam zrisal in spisal zgodbo o slikarju iz 18. stoletja, ki se zaplete v gusarsko odpravo na južni pol, znano pod imenom Pirat Izak. Po petih delih serije je žanr zamenjal za vestern in obrodil še tri albume Gusa, komično-romantičnega vesterna o treh kavbojskih roparjih, ki se večino časa ukvarjajo s svojimi srčnimi in hlačnimi težavami (in ki so obiskovalcem tega krožka bržčas znan iz zgodbic, ki vam jih Izar običajno bere za lahko noč). Blain uživa ugled enega največjih trenutno dejavnih mojstrov grafične pripovedi ne le v Francije pač pa na svetu, z nedoseženo dinamiko scen, stilizacijo likov in udarnim kadriranjem, zato večernega klepeta z njim res ne smete zamuditi.
Program:
18:00 odprtje striparne za brskanje in druženje
19:00 Izar bere Blaina
19:30 Kratka predstavitev večernega gosta
20:00 Pogovor s Christopheom Blainom
21:00 Obče druženje in veseljačenje striporiscev in stripoljubcev

 

Trubarjeva hiša literature:

18:00 V bližini tišine: izid prvega slovenskega leposlovnega dela v 170-milijonskem Bangladešu (predstavitev knjige)

Bangladeš je revna država, kjer so knjiga, jezik in zgodovina svetinja. Na največji knjižni sejem na svetu, kjer ljudje hlastajo za knjigami, je bila vabljena Dr. Glorjana Veber, strastna raziskovalka poezije, ki je doktorirala iz literature z naslovom Poezija element družbene spremembe, sicer doma in v tujini večkrat nagrajena pesnica. Več kot desetletje je raziskovala bralno kulturo, bralno recepcijo in slovenskega bralca in kupca knjige, svet črke, ki je Glorjano zaznamoval kot deklico. Poznana je predvsem po Inštitutu IRIU, v okviru katerega je izvedla več kot tisoč inovativno-eksperimentalnih projektov imenovanih Literarne situacije. Z novo dvojezično knjigo V bližini tišine, ki je izšla v bengalščini in slovenščini, njenim obiskom bangladeške kulture, ki povsem drugače kot v Sloveniji gleda na pisatelja in bralca, se bomo podajali v zanimiv svet branja, odnosa do branja in prepletanja dveh kultur. Pogovor z diaprojekcijo bo z Glorjano vodila Leila Aleksandra Jelić. Knjiga bo na voljo tudi obiskovalcem dogodka.

20:00 Shizofrenija in vprašanje ženskega pogleda v ruskem kulturnem okolju - Anja Banko (predavanje)

Spolne vloge se v ruskem kulturnem okolju oblikujejo podobno kot na Zahodu, na temeljih binarne delitve, a zaradi specifičnega družbeno-zgodovinskega konteksta je ta delitev v sodobni ruski kulturni zavesti ostala bolj zavezana tradicionalnim postavkam. Odnos do ženske, njena podoba kot tudi njena lastna zavest se za zahodni pogled, preko izkušnje drugega vala feminizma, ki prinese emancipacijo ženske tako v javni kot intimni sferi, kažejo kot konservativne. Drugi val feminizma je v sovjetskem kulturnem prostoru izostal oz. prišel z (veliko) zamudo, predvsem zaradi specifične družbene ideologije in situacije v času pozne odjuge in zgodnje stagnacije (1960–1970). Uradni patriarhalni diskurz oblasti o enakosti spolov je ostajal na ravni praznega označevalca.

 

Bežeče sličice!!!

 

Kinoteka:

19:00 Večer SFA: Med vodami

Vode odtekajo ponoči, Ernest Adamič, Slovenija (Jugoslavija), 1960, 35mm, barvni, 10'
Lepotica Šara, Sava Popović, Slovenija (Jugoslavija), 1964, 35mm, barvni, 12', shp
Vode nam bodo pokorne, Ernest Adamič, Slovenija (Jugoslavija), 1949, 35mm, čb, 29'
Malo potepanje, Ernest Adamič, Slovenija (Jugoslavija), 1964, 35mm, barvni, 10'
Lena reka, Vito Lemež, Slovenija (Jugoslavija), 1962, 35mm, barvni, 9'
21:00 Retrospektiva: Andrej Zdravič – BALET REKE

Riverglass – V steklu reke (Balet reke v štirih letnih časih), Andrej Zdravič, ZDA/Slovenija, 1997, HD (posneto na Hi8 video format), barvni, zvočni, 41', bd

Skozi gibljivo stekleno lečo kristalne reke Soče zaznamo, morda prvič, čudežni podvodni svet ... Film je plod nenehne fascinacije nad terapevtsko močjo gibanja v naravi z njenimi univerzalnimi zakonitostmi življenja in velikim potencialom za novo, drugačno zvrst narativnega filma. Posvečen moji materi. (AZ)

 

Kinodvor:

17:00 Utøya, 22. julija (Utøya 22. juli), Erik Poppe / Norveška / 2018 / 92'

Prvi igrani film o terorističnem napadu v Oslu in na mladinskem poletnem taboru na otoku Utøya, ki je zahteval sedeminsedemdeset življenj. Film, posnet v realnem času, spremlja osemnajstletno dekle in njene prijatelje, medtem ko se borijo za življenje.

19:00 Tovor (Teret), Ognjen Glavonić / Srbija, Iran, Francija, Hrvaška, Katar / 2018 / 98'

Svojevrsten film ceste, ki prekine dvajsetletni molk o enem najgrozovitejših zločinov srbske vojske na Kosovu ter prikaže moralno in družbeno breme vojne, ki ga je neka generacija tiho odložila na ramena svojih otrok.

21:00 Ne bom več luzerka, Urša Menart / Slovenija / 2018 / 88'

Ko se devetindvajsetletna diplomantka umetnostne zgodovine brez denarja, dela in družbe znajde na kavču svojih staršev, ugotovi, da bo odrasti težje, kot je pričakovala.

Mala dvorana:

18:15 Nori dnevi (Dani ludila), Damian Nenadić / Hrvaška, Slovenija / 2018 / 72'

Dokumentarec nas popelje v običajno skriti svet duševno drugačnih posameznikov, ki jih je družba izločila in spremenila v paciente v procesu farmakološkega zdravljenja.

20:00 Putinove priče (Svideteli Putina), Vitalij Manskij / Latvija, Švica, Češka / 2018 / 105'

Manskij, ukrajinski režiser, ki zadnja leta živi v prostovoljnem izgnanstvu v Latviji, je imel ob političnem vzponu Vladimirja Putina kot dokumentarist ruske državne televizije prost dostop do novega vladarja ruskega imperija.

 

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness