Svet je grd!

Oddaja
24. 9. 2019 - 16.30

Metelkova mesto:

 

Bizzarnica pri Mariči ob 20:00: Koncert Delaney Davidson

 

Klub Gromka ob 20:00: Moonlee koncert: SEINE (Hr) + BALANS

>> Dvojna doza čudaške in samosvoje trip-hop lo-fi freak-folk psihadelije.

Mr. Moonlee bo pester septembrski koncertni program dodatno obogatil z nastopom hrvaškega dvojca Seine in domačega dueta balans! Dve samosvoji viziji sodobnih kitarskih muzik, dva aktualna albuma, dve različni poetiki, dva tandema s samosvojo kemijo, toda isto željo po inventivnost in edinstvenosti v morju posnemovalcev zahodnih glasbenih trendov. 
Po majski premieri albuma `22` na praznovanju 50-te obletnice Radia Študent se hrupni hrvaški neukrotljivi power duo SEINE vrača v Ljubljano, da tokrat v celoti predstavi svoj vrhunski aktualni dolgometražec, na katerem še naprej lomi žanrske konvencije na presečišču noise in alternativnega rocka, trip hopa in no wavea in celo kabareja. "Odličen album za vse ljubitelje drugačne, ampak sijajne nove glasbe." (Nacional.hr), ki še posebej udarno zazveni v živi izvedbi. Večer bosta otvorila zaprisežena ljubljanska lo-fijevca balans, nekdanja Klubska maratonca in eno bolj prepoznavnih imen nove slovenske scene, ki v svoji hipnotični in gostobesedni godbi, zaznamovani s poskočnostjo in poetičnostjo post-punka, navdahnjeno spajata hrupen pop, indie psihedelijo, punk in darkwave. Večer za glasbene sladokusce na meji med rockom in kabarejem!

SEINE (Zagreb, Hrvaška)
Po majski premieri albuma `22` na praznovanju 50-te obletnice Radia Študent se hrvaški power duo Seine, eden osrednjih varovancev domače neodvisne založbe Moonlee Records, vrača v Ljubljano, da tokrat v celoti predstavi svoj vrhunski aktualni dolgometražec, ki ga je Nacional.hr označil kot "odličen album za vse ljubitelje drugačne, ampak sijajne nove glasbe". Dvojec Ivan Ščapec – Dimitirj Petrović (ex Vlasta Popić) si je z rednimi turnejami po Evropi in Balkanu prislužil renome ene boljših zasedb nove generacije na področju bivše Jugoslavije. Leta 2017 izdani prvenec `Sno Sna` (Moonlee Records, Vox Project) je bil sprejet kot ena kritiško bolj čislanih izdaj v regiji.

Drugi studijski album `22` še naprej lomi žanrske konvencije na presečišču noise in alternativnega rocka, trip hopa in no wavea in včasih celo kabareja. Zaznamujejo ga privlačne, zadimljene in počasi razgrajajoče se atmosfere, disonance in atonalnost. Album je poln premišljenih aranžmajev in robustnih instrumentalnih podlag. Kitara in bobni še vedno predstavljajo osrednji gradnik, vendar sta fanta svojo zvočno paleto razširila s prebadajočimi elektronskimi teksturami, sampli klasičnih inštrumentov in jahajočimi poliritmijami. Aktualni Seine izraz tako premore tudi svoje funky, čudaške in nekonvencionalne gruve, ki nas zibajo v introspektivni ples, gravitirajoč okoli Ivanovega značilnega androginega glasu. Z inovativnim transžanrskim pristopom, sočnimi besednimi domislicami in 100% avtentično glasbeno ekspresijo je dvojec Seine ustvaril resnično svojstven rock album, ki ga težko primerjamo s čemerkoli doslej – preverite v živo! 

Balans (Ljubljana)
balans je tenkočutni in ekstravagantni AV dvojec iz ljubljanskih mestnih zaklonišč, ki ga sestavljata Kristin Čona in Andrej Pervanje. Kot zaprisežena lo-fijevca v svoji hipnotični in gostobesedni godbi, zaznamovani s poskočnostjo in poetičnostjo post-punka, navdahnjeno spajata hrupen pop, indie psihedelijo, punk in darkwave. Njune energične in slikovite nastope, ki mejijo na kabaret, vselej dopolnjuje domišljena in dodelana kulisa, igra svetlobe in senc. Piko na i predstavljajo njuna hudomušna, dadaistična in ekspresivna besedila o banalnosti milenijskega vsakdana. V svoji muziki, ki temelji na hudomušnih, dadaističnih besedilih o banalnostih vsakdana, se poigravata s psihedeličnim kitarskim ter basovskim minimalizmom in eksplozivnostjo jahajočih ritmičnih matric. Njun tretji dolgometražec `a vam je jasno` je pri založbi ŠOP Records izšel letošnjega maja. Jahajoč nagruvane ritmične matrice nas balans s svojim psihedeličnim minimalizmom zapeljuje v sramežljiv in zasanjan plesni korak.

 

Jalla Jalla ob 22:20: PKPVM - Miha Maurič drugič

=> Po tristo minutah branja, kričanja, šepetanja in prepevanja poezije, se Parjenje kačjih pastirjev vrača v svoje stare dobre gabarite ene avtorice, oz. avtorja. Z nami bo Miha Maurič, tokrat sam s svojimi pesmimi, upajmo, da mu uspe brati 20 minut. Njegove pesmi so namreč zgoščene in precej kratke.

 

Izven:

 

89,3.. in levi studio Radia Študent ob 20:00: Bring on The Vanguards - prerojen novogoriški rock’n’roll swagger

 

Klub CD ob 20:00: Katalena

Vesna Zornik, glavni vokal, spremljevalni vokali
Polona Janežič, klavir, klaviature, psalter, spremljevalni vokali
Boštjan Gombač, klarinet, saksofoni, krilovka, teremin, ukulela, kositrne piščali, fujara, pozavna, spremljevalni vokali
Tibor Mihelič Syed, bas kitara, gimbri, ukulela, Roland HPD 20, kitara, spremljevalni vokali
Boštjan Narat, kitara, bendžo, spremljevalni vokali
Robert Rebolj, bobni, tolkala
Katalena že dolgo ne šteje svojih ljubljanskih koncertov. Tudi nastopov v Cankarjevem domu se je v vseh letih nabralo za konkreten spisek, bo pa septembrski koncert v okviru cikla Cankarjevi torki nekaj posebnega, Katalena namreč pred ljubljansko občinstvo prvič stopa kot polnoletno dekle; še vedno najstnica, ki pa ima volilno pravico in ki lahko v lokalu naroči pivo.
Leta 2018 je izšla plošča Človek ni zver, sedma po vrsti, tej pa je le nekaj mesecev kasneje sledil zvočni zapis katalenske muzike za balet Kekec, ki ga je na oder mariborskega SNG postavil Edward Clug, nekakšen bonus k dosedanjemu ustvarjanju.
Na koncertu 24. septembra v Klubu Cankarjevega doma, ki bo otvoritveni koncert cikla, bodo dekleti in fantje iz skupine Katalena predstavili presek svojega dosedanjega ustvarjanja. Resno, kot se za polnoletno gospo spodobi, in sproščeno, kot pritiče najstnici.

Vstopnina: 15 EUR

 

Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta – Chris Eckman & The Frictions

Chris Eckman, glas, kitara

Luka Šalehar, bobni

Tomi Popit, bas

Bernard Kogovšek, kitara

The Frictions je ameriško slovenski rock & roll kombo, ki je nastal leta 2006. Igra rock glasbo, destilirano do osnovnega bistva. Brez umetnih dodatkov, brez neželenih preusmeritev. Glasba je ustvarjena iz preproste vere, da so hrupne, hipnotične pesmi, ki jih igrajo štiri osebe v prostoru, več kot dovolj. Ob sledenju lastni glasbeni poti zvok sestava The Frictions odzvanja rockerske ikone preteklosti, kot so Television, Neil Young & Crazy Horse in The Dream Syndicate. Glasba za pijane noči in opuščene avtoceste. Torch, bendov drugi, v živo posneti album, je izšel aprila 2019. Vizija The Frictions z neponarejeno iskrenostjo sedaj vključuje postpankovsko tkivo (ki prikliče bend Wire) in nekaj abstraktnih inštrumentalnih skladb. Veliko je drugačnega in veliko znanega.  

Sledil bo Celični jam.

Brez vstopnine

 

Teater, odrske deske, gledališče in drugo:

 

25. Mednarodni festival sodobnih umetnosti – Mesto žensk //

Predfestivalski dogodek:
19:00 Galerija Alkatraz: Živele! 25 let filma in videa
Performans Ana Čigon (SI) in odprtje razstave

 

SONICA 2019:

MSUM ob 20:00: Otvoritev festivala in razstave

Program otvoritve:

Otvoritev skupinske razstave:
Antifonično dejanje
Umetniki: CHAINES, Hannah Catherine Jones aka Foxy Moron, Jörg Piringer, patten, Ross Manning
Razstavo je kurirala Sally Golding.

Otvoritvena projekcija:
Allora & Calzadilla: The Great Silence
(Portoriko, 2016, 17 min)

Otvoritveni koncert:
Umdhlebi: solze zadnjega ledenika

Vstop je prost.
 

 

PTL ob 19:00 in 20:30: Jan Rozman: Predmetenje, performans

V performansu Predmetenje se Jan Rozman sooči s stvarmi – s predmeti, ki ga obkrožajo, pa tudi z občutki in idejami, ki jih ti predmeti sprožajo. Predmetenje je visceralni odziv na svet stvari v katerem živimo. Gledališki oder postane prostor stika med živo in neživo materijo; okolje, v katerem stvari lahko vzpostavljajo odnose, komunicirajo in soobstajajo – ter ob tem morda razkrijejo tudi svojo drugo plat.

Koncept in izvedba: Jan Rozman
Dramaturgija: Julia Keren Turbahn
Oblikovanje svetlobe: Urška Vohar
Kostum: Kiss the Future
Svetovalec za scenografijo: Dan Adlešič
Odrska asistenca: Dan Pikalo
Grafično oblikovanje: Matija Medved
Vstopnina: 8 eur / 6 eur (dijaki, študenti, upokojenci)

 

SNG Drama:

Veliki oder ob 19:30: Saloma

 

MGL:

mala scena ob 20:00: Laura Wade: Dragi, doma sem!, komedija

Režiserka Nina Šorak se bo z ekipo posvečala predvsem vprašanju feminizma. Leto 2018 je bilo namreč leto gibanja #jaztudi, ki je polariziralo javno mnenje, poleg tega pa se beseda feministka v splošnem pogovornem diskurzu – paradoksalno – še vedno prepogosto uporablja slabšalno in kot oznaka za nekaj radikalnega. Vprašanje, kako izbrati tisto obliko feminizma, ki bi žensko v današnjem svetu določila kot resnično, pristno, dovolj feministko, se zato zdi skoraj nemogoča naloga. Individualno definicijo feminizma, kakršno je na primer našla Judy, je v kapitalizmu Zahodne Evrope težko podati, mogoče celo nevarno.
Besedilo ene najpogosteje uprizarjanih in nagrajenih britanskih dramatičark svoje generacije Laure Wade (1977), ki ga je navdihnila fetišizacija domačnosti in raznih nostalgičnih vsebin popkulture, kot so kuharske oddaje in tekmovanja v peki, je bilo krstno uprizorjeno junija 2018 v britanskem Nacionalnem gledališču v Londonu.
Uprizoritev je prejela zelo laskave ocene, avtorica pa aprila 2019 nagrado Laurence Olivier za najboljšo komedijo.

 

Gledališče Glej ob 20:00: Psiho

Vstopnina: 10 evrov, 7 evrov za študente, dijake in upokojence

 

Slovensko mladinsko gledališče ob 20:30: Nasprotje stvari

Boris Nikitin raziskuje meje med resničnostjo in fikcijo, dokumentom in njegovim ponaredkom, in te kategorije najraje požene v zrak. Poigrava se z retoriko in propagandističnimi sredstvi. Najprej se s fašistoidnim diskurzom na odru poistovetiš, v naslednjem trenutku te že spreletava srh, da si mu nasedel, potem se vprašaš, kako se je to zgodilo. Kakšna resničnost je pravzaprav reprezentirana na odru? Kategorije so zabrisane, vse je postavljeno pod vprašaj.

Režija: Boris Nikitin
Igrajo: Primož Bezjak, Janja Majzelj, Ivan Peternelj, Blaž Šef, Stane Tomazin

Vstopnina: 15,50 EUR / 9,50 EUR (dijaki, študentje, upokojenci)

 

10ka, klub smeha ob 21:00: Poletna 10ka v Tobačni #30 - Septembrski Bluz

Prostovoljni prispevki

 

Maribor:

Intimni oder, Glavni trg 22 ob 20:00: Satirikonijada

Satirikonijada nas pelje skozi najnižje plasti družbe; skozi resničnost, ki je kaotična, iluzorična in razpršena; resničnost, v kateri največ veljajo denar, videz in moč.

Avtorski projekt je nastal po motivih Petronijevega Satirikona, v katerem mladi protagonist Enklopij išče svoje mesto v burkaški resničnosti Neronovega Rima, v katerem se ne znajde. Predstava s komičnimi elementi je nekakšen iniciacijski karneval za vse Enklopije tega sveta, praznovanje za vse manj iznajdljive, zabava za manj priljubljene, na kateri igralci, performerji in umetniki po motivih Satirikona uprizarjajo miljeje satirikonske resničnosti, ki jim nikdar niso zmogli pripadati.

Satirikonijada je magistrska uprizoritev Tjaše Črnigoj v okviru drugostopenjskega magistrskega programa Gledališka in radijska režija na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo.

Vstopnina: 7 EUR / 5 EUR

 

- - - -

 

Hostel Celica ob 19:00: Anita Indihar Dimic in Natalija Juhart: V svetu um

Razstava grafik

Razstava dveh avtoric Anite Indihar Dimic in Natalije Juhart, ki zaključujeta magisterij grafike na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani pri profesorju Branku Suhyju, nas popelje v svet umetniške grafike. Avtorici v grafikah razkrivata vsaka svojo izrazito osebno noto.

Brez vstopnine

 

Cirkulacija² od 19:00: Boštjan Čadež: Gospod Procesor, razumete življenje

Performans

Strojno učenje je področje računalniške znanosti, ki uporablja statistične tehnike, da bi računalnikom dala možnost "učenja" skozi podatke, ne da bi jih za to eksplicitno programirali. Nove izboljšave v strojnem učenju, kot je možnost ustvarjanja in urjenja nevronskih mrež za opravljanje določenih nalog, so razprave o strojnem učenju in umetni inteligenci (AI) ponovno postavile v ospredje ter vzbudile skrbi, da bodo prinesle konec dela. Hkrati so zagovornike akceleracionističnega mišljenja pripravile do tega, da "zahtevajo popolno avtomatizacijo". Poleg tega so razprave o umetni inteligenci neizogibno oživile strahove povezane s Tehnološko singularnostjo, hipotezo, da bo nastanek umetne superinteligence (ASI) "nenadoma povzročil tehnološko rast, ki bo pobegnila izpod nadzora in vodila do neizmernih sprememb v človeški civilizaciji". Superinteligenca bi bila končni rezultat razvoja Umetne splošne inteligence (AGI), stroja, ki bi bil sposoben samozavedanja ter bi lahko uspešno opravil katerokoli intelektualno nalogo.

Brez vstopnine

 

- - - -

 

KOŽ ob 18:00: Življenje mest: Trst

Serijo 'Življenje mest' začenjamo s pogovorom o Trstu. Ksenija Horvat se bo pogovarjala z v Trstu rojenim zgodovinarjem in publicistom Borisom Gombačem, tudi avtorjem knjige Trst-Trieste - dve imeni, ena identiteta. Pogovarjala se bosta o življenju mesta na robu večih kultur, o spreminjajočih se identitetah mesta, o Trstu kot kulturnem in gospodarskem vozlišču severnega Jadrana in o tem, ali se lahko Slovenci iz Slovenije v Trstu še vedno počutimo, kot je pred več kot sto leti zapisal Ivan Cankar: "kot da pridemo domov".

Brez vstopnine

 

Ustvarjalni center Švicarija ob 18:00: Sandra Bašić Hrvatin: Kolaps Gutenbergove galaksije, predavanje
V sklopu celoletnega programa Švicarije, ki zasleduje moto skupnost, umetnost in narava in se v letu 2019 osredotoča na analizo stanja neodvisnega novinarstva ter na vprašanje pravice javnosti do obveščenosti, bo medijska strokovnjakinja Sandra Bašić Hrvatin pripravila predavanje z naslovom Kolaps Gutenbergove galaksije, ki se posveča zgodovini množičnih medijev. Množični mediji so se skozi čas spreminjali in prilagajali družbenim okoliščinam. Temu so podvrženi tudi danes, ko se spopadajo z vedno novimi tehnološkimi, strukturnimi in vsebinskimi izzivi. Klasični mediji se umikajo sodobnim platformam, s tem pa se spreminjajo tudi pogoji delovanja novinarjev.

Brez vstopnine

 

Cankarjev dom ob 19:00: Prof. dr. Svetlana Slapšak: Ali so antični Grki gledali televizijo?

Antropološka analiza komuniciranja na simpoziju ali branje slik z vaz in naracija.
Sledovi takšnega manipuliranja s podobami – tudi gibanja – v tekstih. Opis umetniškega dela kot žanr. S terminom miturgija sem povezala pripovedne prakse z miti in ustno književnostjo; umetnost pripovedovanja je zahtevala obvladovanje verbalnih tehnik, ki so na eni strani omogočale dobro komuniciranje in zabavo, na drugi so ves čas preverjale znanje, na tretji pa so negovale žanr podrobnega opisa, ki je bil osnova estetike. Simpozijska zabava je pomenila merila pripovedovanja, enako kot retorika v javnosti oz. demokratičnih praksah. Te veščine so ostale pomembne tudi po zatonu atenske demokracije, predstavljale so osnovo sodnega govora in izobraževanja.

Vstopnina: 8 EUR

 

Trubarjeva hiša literature ob 19:00: Znanstveniki in mistiki razkrivajo zavest (pogovor)

Pogovor s prof. dr. Igorjem Kononenkom in Viktorijo Kos.

Lepo vabljeni na pogovor o zavesti, ki je danes priljubljena tema znanstvenikov, filozofov, psihologov, iskalcev resnice, veliki modreci pa o njej govorijo že od nekdaj. Zavest je naša resnična narava, vendar vemo zelo malo o njej. Znanstveniki skušajo s svojimi metodami ugotoviti, kako se zavest pojavlja pri ljudeh, ki so imeli obsmrtna doživetja, pri telepatiji, kaj je mogoče odkriti s Kirlianovo kamero, kaj se s človekom dogaja, ko meditira ipd. Te eksperimente je opravljal tudi dr. Kononenko na Inštitutu Jožef Štefan.

Modreci, mistiki pa o njej govorijo iz lastnega izkustva. Pravijo, da ko se v nas prebudi zavest – duhovno počelo, si ne pridobimo le znanja o sebi, ampak tudi o svetu, višjih svetovih in o vsem, kar na njih obstaja. Zavesten človek je najsrečnejši, najinteligentnejši, najmočnejši, najbolj spokojen, ne pozna žalosti in strahu. Kdo si ne želi biti takšen? Cilj človeškega življenja je, pridobiti si vse te lastnosti. Kaj je potrebno storiti, da bi nam to uspelo? O tem govorijo modreci, mistični spisi različnih tradicij. Njihovo znanje in izkušnje so nam v veliko pomoč in spodbudo.

Dr. Igor Kononenko je redni profesor na Ljubljanski Univerzi, ki poučuje umetno inteligenco, raziskuje pa vez med znanostjo in duhovno modrostjo. Napisal več strokovnih člankov in organiziral konference o o tej temi. Viktorija Kos je študirala zahodno in indijsko filozofijo in religije, je predavateljica in avtorica dveh knjig: Razcvet zavesti in Skrivno védenje Rumija in Kabirja.

 

Bežeče sličice!!!

 

Kinoteka:

18:00 Večer SFA

V spomin Janezu Megliču

Janez Meglič (1941–2019) je uveljavljeno ime v krogih filmskih amaterjev, ki so delovali od začetka šestdesetih let pod okriljem Kinokluba Ljubljana. Kasneje je s kamero dokumentiral vrsto slovenskih umetnikov in enkratnih krajevnih običajev. Imel je izrazit občutek za ohranjanje slovenske filmske dediščine na področju ljubiteljskega filma.
Program:
Srečanja, Janez Meglič, Slovenija, 1968, 16mm, čb, 14'
Parnas, Janez Meglič, Slovenija, 1965, 16mm, čb, 15'
Na konicah prstov, Henrik Neubauer, Janez Meglič, Slovenija, 1968, 16mm, čb, 6'
Pentaptih, Janez Meglič, Slovenija, 2017, digitalni format, barvni, 17'
Pirniček in deklica Veneris, Janez Meglič, Slovenija, 2019, digitalni format, 15'

21:00 D-day: dan za dokumentarec

Moj narobe svet, Petra Seliškar, Slovenija/Hrvaška/Makedonija, 2016, DCP, čb/barvni, 74, ap

Satirične pesmi Franeta Milčinskega - Ježka iz petdesetih in šestdesetih let se danes zdijo aktualne kot še nikoli. V filmu Moj narobe svet jih vsak v svojem enkratnem slogu interpretirajo glasbeniki, kot so Tomaž Pengov, Josipa Lisac, Kimmo Pohjonen in Hugo Race. Glasba, ki jo je producirala rock ikona Chris Eckman (The Walkabouts), se prepleta z arhivskimi posnetki Ježkovih nastopov.

 

Kinodvor:

17:00 Obraz (Twarz), Małgorzata Szumowska / Poljska / 2018 / 91'

Za člane Kluba Kinodvor vstop prost.

Małgorzata Szumowska (Telo) se v pronicljivi, humorni satiri, ki ji je prinesla veliko nagrado žirije na lanskem Berlinalu, loti predsodkov in provincialnosti katoliškega poljskega podeželja.

Zadnji teden vsak dan

19:00 Bolečina in slava (Dolor y gloria), Pedro Almodóvar / Španija / 2019 / 113'

Najnovejši film španskega mojstra Pedra Almodóvarja je duhovita, čutna in ganljiva avtobiografska oda filmski ustvarjalnosti, ki je Antoniu Banderasu prinesla nagrado za najboljšega igralca na letošnjem Cannesu.

21:15 Zaton (Napszállta), László Nemes / Madžarska, Francija / 2018 / 142'

László Nemes nasledi z oskarjem nagrajeni prvenec Savlov sin z enigmatično zgodovinsko dramo o rojstvu 20. stoletja, a hkrati o civilizaciji na predvečer njenega zatona.

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness