4. 3. 2013 – 16.30

To bo predstava!!!

Metelkova mesto:

 

Menza pri koritu ob 17:00: Cirkuške delavnice

 

Jalla Jalla ob 21:00: Radio Defonija: rola Zenf

 

Channel Zero ob 22:00: DubLab: Rootical Vibrations vol.6 / Omega Vibes: Roots Daughters meet Bad Gal Forward! - V počastitev ob mednarodnemu dnevu žensk DubLab vabi, da skupaj z nami zaplešete ob različnih zvokih reggae glasbe z Selektorkami!! Dubbing is a Must!

 

Glasba izven:

 

Viteška dvorana Križank ob 19:30: Prisluhnimo v Križankah, klasična glasba

Janez Pincolič, fagot Stanislav Krutilov, klavir

Veronika Brecelj, violina Danijel Brecelj, klavir

Spored:

Camille Saint-Säens: Sonata za fagot in klavir v G-duru, op. 168

Primož Ramovš: Fragmenti za solo fagot

Iztok Kocen: Razhajanja

Claude Debussy: Sonata za violino in klavir v g-molu

Eugène Ysaÿe: Sonata št. 5 v G-duru za violino solo

Maurice Ravel: Tzigane

 

Tovarna Rog ob 22:00: ThrowMeOffTheBridge & NoKingNoCrown &WhiteBoyProblems

V tovarni Rog se obeta mini mednarodni festival treh akustičnih one man bendov iz Francije in iz Nemčije.

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

SNG Drama ob 17:00: Hamlet

Ali je Hamlet našega časa še vedno arhetipski svetlolasi tragični princ in junak, na katerega se zgrnejo vse nesreče gnile Danske, sad individualnih in družbenih anomalij?

Hamlet doživlja globoke emotivne pretrese in se zaveda, da v "gnili" družbi ni prostora za ljubezen in osebno srečo. Njegova rahločutnost ga emotivno in duhovno zlomi. Že na začetku mu je popolnoma jasno, kaj je njegova dolžnost, vendar so vsa njegova dejanja "tihi" krik, in ne preudarno delovanje. Zaradi dejanj, ki niso odločna, pogumna, preudarna, pravočasna …, zgubi življenje in obenem povleče v smrt številne nedolžne ljudi okrog sebe.

Zmeraj bodo častihlepni in pohotni povzpetniki. Problem je v tem, da jih je danes vse več in da v sodobni "gnili Danski" nihče več ne skriva kršitev etičnih kodeksov. Shakespearjeva tragedija načenja vprašanje poguma, odločnosti, aktivnosti in redefiniranja smisla posameznika kot aktivnega in odgovornega soustvarjalca sodobnega duha časa.

 

MGL:

19:30 Komedija z ženskami

"Človek misli zmerom le nase." "Človek je inkarnacija zlobe." S takimi izreki je režiser Thomas Bischoff leta 1998 pospremil svojo leipziško inscenacijo edine komedije izpod peresa Heinerja Müllerja, ob Brechtu verjetno največjega nemškega dramatika 20. stoletja.

Jenny Nägle, marljiva delavka na gradbišču, brigadirka, aktivistka, vzorna in življenjske moči polna oseba, se po končanem delovniku gola kopa v gradbeni jami. To moške člane gradbinske ekipe najprej seveda navduši in vznemiri, kmalu zatem pa se v obratu razvijejo strastne oblike zgražanja, pregona, diskreditiranja …, ki po svojih razsežnostih in besnilu bolj kot na komunistični spominjajo na inkvizicijski kontekst. V odgovor na plaz smešnih predsodkov in izobčenje Jenny Nägle (med drugim) začne nenavadno akcijo: iz prostovoljk sestavljena ženska ekipa se bo lotila opravil, ki so do tedaj veljala za povsem moška: najprej, recimo, montaže žerjava na novem gradbišču.

Komičnih detajlov in anekdot polna predloga seveda zahteva veliko ekipo dobrih igralcev ter suvereno dramaturško in režijsko vodstvo; Ivici Buljanu bo služila kot vrhunski material za nadaljnjo raziskavo in angažirano portretiranje fenomena, ki ga v njegovih predstavah lahko zasledujemo že kar nekaj časa: fenomena "množice proti posamezniku". Natančneje "množice, ki izloči posameznika, ker …"

20:00 Ubij me nežno

V stari vili ob morju živi ekscentrična "teta", prevajalka pogrošnih romanov, ljubiteljica hitrih avtomobilov in modernih plesov. Pridruži se ji nečak David, biolog in znanstvenik, ki s seboj pripelje ženo Julijo – nimfomanko. Kmalu se pojavi še mlada Cita, uslužbenka založbe. Teti naj bi pomagala pri delu. A resnega garanja bomo videli bolj malo. V nastalem ljubezenskem štirikotniku se vrstijo izbruhi nebrzdanih strasti, ki vse udeležene potegnejo v vrtinec bizarnih ljubezni in sovraštva, srhljivih eksotičnih doživetij, skrivnostnih smrti in umorov … Kaj je pogrošni roman in kaj resnica?

Absurdno fantastično komedijo Ubij me nežno je Franček Rudolf napisal za režiserja Boštjana Hladnika.

Z odrsko priredbo se (v okviru širšega cikla Nostalgija) letos že drugič priklanjamo temu velikanu slovenskega filma.

Domiselne in nekonvencionalne situacije spretno lovijo tanke linije med svetom realnosti in pokrajino fantazije, med pojavnostjo simpatičnega kiča in poplavo abotnega neokusa na drugi strani … Snov je še vedno in spet aktualna: izziva, odpira tabuje ter razgalja lažno moralo in navidezni "prav".

 

Foerster bar ob 21:00: Večer stand-up komedije

Večer novega materiala in novih obrazov

nagradni font za zmagovalca v finalu!

tokrat nastopajo:

Marko Nakrič

povezuje Andrej Težak Tešky

 

MAO /Muzej za arhitekturo in oblikovanje ob 18:00: Bosna 1992-1995

18:00 okrogla miza z gosti (v agleškem jeziku)

20:00 otvoritev festivala

Otvoritvena razstava letošnjega festivala, projekt Bosna 1992-1995,

je razstava generacije fotoreporterjev, ki so pokrivali vojno na Balkanu. Leta 2011 je preko 50 fotografov, katerih dela danes videvamo v vseh najpomembnejših svetovnih publikacijah, v spomin na začetek vojne izdalo tudi knjigo fotografij, ki so del pričujoče razstave.

Pred otvoritvijo razstave bo organizirana okrogla miza, ki se je bodo udeležili priznani fotoreporterji Jon Jones, Darko Bandič, Remy Ourdan in drugi, ki so sodelovali pri projektu. Pogovor bo moderiral Ervin Hladnik Milharčič.

 

Trubarjeva hiša literature ob 19:00: Festival Fabula: Urbane legende – po mestih se od ust do ust širijo nenavadne, vendar »resnične« zgodbe, sodobne pripovedke ali urbane legende, ki si jih med seboj pripovedujejo prijatelji, znanci, sodelavci v službah, svojo pot pa najdejo tudi v medije; včasih se jim nasmehnemo, včasih se nad njimi zgrozimo, največkrat pa jih sprejemamo z nejevero; o tem, ali so se zares zgodile, kako so nastale, kaj iz njih odseva in še o marsičem bo v pogovoru z voditeljico Carmen L. Oven spregovoril poznavalec in raziskovalec urbanih legend etnolog dr. Ambrož Kvartič.

 

Stari mestni elektrarni ob 19. uri: Kandidati za novega kulturnega

ministra in organiziranost kulture v Sloveniji

V luči nedavnih dogodkov in namigov, da bo imenovanje kandidata za ministra za ponovno vzpostavljeno kulturno ministrstvo prepuščeno civilni družbi, društvo Asociacija vabi na javno razpravo, na kateri bomo skušali odgovoriti na ključno vprašanje, ki je po našem mnenju temeljni element ponovne vzpostavitve samostojnega ministrstva, pristojnega za kulturo - kako naj bosta tako ministrstvo in celotni kulturni sektor organizirana. Stališče Asociacije je, da menjava ministra pomeni le prvi nujni korak k celoviti, v prihodnost naravnani prenovi kulturnega sistema.

Primernega kandidata želimo poiskati skupaj z ostalimi reprezentativnimi združenji in déležniki s področja kulture, saj bomo samo skupaj lahko prišli do predloga, ki bo zadovoljil želje in interese vseh, ki nas zadeva področje kulturnega resorja.

Imenovanje kandidata mora torej izhajati iz vsebine in koherentne vizije reforme kulturnega sektorja, oblikovanje predloga pa potekati kar se da vključujoče in dialoško - na način torej, katerega nujnost smo v preteklih mesecih vedno znova poudarjali. Zato se nam neusklajeno imenovanje kandidatov posameznih segmentov kulturne scene, ki jih vodijo parcialni interesi ne pa vizija strateško naravnanega vodenja kulturnega sektorja, zdi neprimeren način, ki ga civilna družba ne sme ubrati kot svojo pot. Z zrelimi in premišljenimi koraki lahko utrdimo položaj civilnodružbenih organizacij s področja kulture kot relevantnih sogovornikov pri oblikovaju politik in vsebin s področja kulture.

Predvsem pa želimo opozoriti, da problemi sedanje >kulturne politike< niso nastali z ukinitvijo oz. združitvijo ministrstva, pač pa so prisotni že vrsto let, da tudi prejšnje ministrstvo ni delovalo dobro, da so tudi v prejšnji ureditvi tako nevladne organizacije in samozaposleni kot javni zavodi in drugi subjekti na polju kulture z vidika organizacije, kulturno politične vizije in primerne podpore ustvarjalnim praksam prej ko ne stopicali na mestu.

Kako torej to urediti? Kako organizirati področje kulture in kulturne politike: prek samostojnega ministrstva kot prej ali na kak drug način? Kako spodbujati ustvarjalnost, da se bodo ustvarjalci končno počutili bolje v slovenskem sistemu? Kako poskrbeti za večjo vlogo kulture in njeno boljšo

podobo v javnosti? Kako osvežiti, prenoviti, pohitriti javni sektor? Kako končno dati večjo vlogo nevladnim organizacijam v kulturi, ki vemo, da so sedaj povsem podhranjene, tako v primerjavi z drugimi evropskimi državami, kot glede na njihovo siceršnjo prepoznavnost v mednarodnem merilu? Kako poskrbeti za samozaposlene, da bodo imeli boljše ekonomske in družbene pogoje za ustvarjanje? Ali in kako reformirati sistem pridobivanja sredstev za kulturo? Kako reševati probleme posameznih področij v kulturi: uprizoritvene umetnosti, likovne umetnosti, glasba, intermedijske umetnosti, film, knjiga, dediščina, mediji, knjižnice, in druga področja? Kako sestaviti novi nacionalni program za kulturo, kaj mu manjka, kako mu končno dati bolj drzno in sodobno kulturno-politično vizijo? Kako urediti zakonodajna vprašanja v kulturi?

To je zgolj nekaj vprašanj, ki so pereča in žgoča, hkrati pa ključna za bodoči razvoj področja kulture. In končno je kot kaže napočil čas, da nanje damo nove in boljše odgovore. To je verjetno glavna naloga sedanjega trenutka in nove perspektive v kulturi, ter izziv pred novo čelno osebo

kulturne politike v državi.

Društvo Asociacija

 

Kino Šiška, Kamera ob 20:00: RAZ DVA STRIP

"Če sem se kje uštel, me, prosim, popravite." David Krančan, razstava stripov.

vstopnine ni

Prva samostojna razstava avtorja po desetih letih! Razstavljeni stripi na zanimiv, lahko bi rekli celo zabaven, način obravnavajo resno, vendar prožno stripovsko formo. Avtor nevsiljivo razgalja strukture pripovedi v slikah, gramatiko stripovskega jezika in součinkovanje prostora ter časa v stripu.

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

19:00 15. FDF/Retrospektiva: Frederick Wiseman, Socialna podpora (Welfare), Frederick Wiseman, ZDA, 1975, 16mm, čb, 167', bp

Zavod za socialno delo v New Yorku. Zaposleni delavci se vsakodnevno soočajo z nepregledno množico državljanov, ki iz takšnih ali drugačnih razlogov iščejo socialno pomoč. Wiseman v slabih treh urah razkrije vso kompleksnost socialne službe, ki se ukvarja z nastanitvijo oziroma najemnino, prehrano, nezaposlenostjo, ločitvenimi postopki, zdravstvenimi in psihološkimi težavami, zapuščenimi ali zlorabljenimi otroki, upokojenci. Vsi želijo pomoč, toda včasih so zakoni in pravilniki spisani tako, da se posamični primeri znajdejo v nerešljivem klobčiču pravnih ali logističnih absurdov. Pred kamero se izmenja vojska nesrečnih in obupanih ljudi, toda Wiseman se je odločil – zavestno ali ne – nemalokrat izpostaviti male prevarante, ki skušajo na vsak način pretentati sistem in sogovornika. To je tanka in zelo občutljiva meja med pravico, dolžnostjo in nujo, ko so ljudje prignani do točke, ko kradejo, pa ne zato, ker bi to hoteli, temveč ker morajo.

 

Kinodvor:

18:45 Resničnost (Reality), Matteo Garrone, Italija / Francija, 2012, 35 mm, 116'

Satirična fellinijevska pravljica o fantazmagoričnih učinkih resničnostne televizije na običajnega človeka, umeščena v postberlusconijevsko Italijo, je režiserju Gomore Matteu Garroneju prinesla drugo nagrado žirije v Cannesu.

21:00 15. FDF: Več kot med (More Than Honey), Markus Imhoof, Švica/Nemčija/Avstrija, 2012, 90'

Uvodni napisi pravijo, da bi na svetu tretjina hrane izginilo, če bi nenadoma pomrle vse čebele, ki oplajajo rastline. Iz te iztočnice se Imhoof odpravi najprej v Švico, kasneje pa še v Kalifornijo, kjer analizira stanje svari v modernem čebelarstvu, ki s tistim izpred petdesetih let nima ničesar več skupnega.

 

Kino Komuna:

18:00 Pijevo življenje (Life of Pi), pustolovska drama, Ang Lee, ZDA, 2012, 127'

20:30 Nesrečniki (Les Miserables), glasbena drama, Tom Hooper, Velika Britanija, 2012, 157'

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.