TO-jebeni-REK

Oddaja
29. 10. 2019 - 16.30

Metelkova mesto:

 

Channel Zero ob 21:00: Imperial Black Unit (GER) + Street Sects (USA) Noise / Industrial / Hardcore EBM

Street Sects (Atmosferični Industrial Noise Rock / USA)

Poglejte si katero koli SS umetniško delo albuma in začutili boste, da ste priklopljeni v ne kar kakšno kriminalno novelo, v žanr, za katerega je značilna trdnost realizma, ki se lahko nanaša tudi na duo iz teksaškega Austina. Njuna muzika je opisana kot eskapistična, ampak ko Leo Ashline kriči in vpije trdo resnico čez pulzivne in udrihajoče ritme Shauna Ringsmutha, je čutiti ravno obratno – kot če bi ti nekdo na silo odpiral oči v slogu Clockwork Orange, da bi moral strmeti v ene najbolj grdih in težkih resnic tega sveta.

Na dveh albumih – End Position iz leta 2016 in lanskoletnega The Kicking Mule – je opaziti tudi optimizem. Navkljub grdotam sveta je možno občutiti tudi lepoto.

Žanr, ki s svojimi posebnostmi šokira kot tudi odstira tančice realnosti vsakdana. Industrial noise core je izvrsten za tovrstne izkušnje, koncert pa vas ob pravih občutkih lahko pripelje do končne ekstaze.

Imperial Black Unit (EBM, Industrial Technoid Duo / GER)

IBU je technoidski duo, ki je bil sestavljen iz Lapse of Reason in Templerja v letu 2017. Njun zvok je karakteriziran z zgodnjo EBM / Industrial vajbi z današnjo čutljivostjo. Z antiestablišmentsko držo in z militantno estetiko, ki ju podpirajo težki ritmi, kriki in ostrine sintovja, ustvarjata intenzivno mešanico preteklosti s sedanjostjo.

 

Jalla Jalla ob 22:30: PKPVM / Kazimir Kolar -> Njegov prvenec, kratki roman, Glas noči, ki je izšel leta 2016 pri založbi Litera. je dodbra zaznamoval to leto in opazili so ga bolj in manj vsi, ki se gibljejo v literarnih krogih. Kaj bo prebiral v Jalli Jalli? Ne vemo. In to je tisto, kar nas najbolj dela lepo nervozne. Pusti se presenetiti in pridi k nam v Jallo.

 

Izven:

 

Španski borci ob 19:00 in 20:30: Ictus Cordis Dialogue

Intermedijski & plesni performans

Avdiovizualni plesni performans, ki temelji na srčnem utripu dveh izvajalcev, koreografa / plesalca in glasbenika.

Izvajalca predstavljata zvočni in vizualni inštrument.
V ospredju performativne raziskave in uprizoritve je ustvarjanje novega referenčnega prostora, prepleta znanosti in umetnosti na primeru ritmičnega sovpadanja in sinhronizaciji dveh srčnih utripov.

Januš Aleš Luznar za zaznavanje zvoka srca uporablja posebej prilagojen mikrofon z visoko občutljivostjo, priključen na mešalno mizo in modulacijske efekte, s katerimi srčni utrip manipulira v ritmično in harmonično elektronsko glasbo.

Telo plesalca Gyule Cserepesa je povezano s senzorjem srčnega utripa, ki nadzoruje vizualno podobo performansa. Avdio del predstave se prek zvočne manipulacije odziva na srce glasbenika, srčni utrip plesalca pa vpliva na vizualno vsebino.

Avtorja v uprizoritvi raziskujeta, kako navzočnost in atmosfera glasbe ter gibov plesalca vplivata drug na drugega, v kakšnem jeziku se pogovarjata njuni srci.

Z performansom raziskujeta prostor sinhronizacije in harmonijo sobivanja.

Vstopnina: 10EUR/7EUR

 

Cankarjev dom, Gallusova dvorana ob 19:30: Modri 4: Hommage a Mozart

Orkester Slovenske filharmonije Dirigent: Olari Elts

Solistka: Eldbjørg Hemsing, violina

Program
Dmitrij Smirnov, Variacije Mozart
Dmitrij Šostakovič, Koncert za violino in orkester št. 1 v a-molu, op. 77
Valentin Silvestrov, The Messenger za godala in klavir
Wolfgang Amadeus Mozart, Simfonija št. 40 v g-molu, K. 550

Vstopnina: 12, 18, 23, 28 EUR

 

Atrij ZRC ob 20:00: Folk Union - Ljudske pevke iz Žižkov v Prekmurju

V goste našega koncertnega cikla prihajajo Ljudske pevke iz Žižkov v Prekmurju, ki skupaj pojejo že osemnajst let. V načinu tradicionalnega dvoglasnega petja nam bodo predstavile pesmi iz svojega okolja, poleg tega pa nam bodo razkrile tudi veščine izdelovanja papirnatih rož ter podobo in vlogo pozvačina.

Ciklus prireditev Folk Union se po devetih letih gostovanja v Kavarni Union seli na novo lokacijo. Od letošnje jeseni dalje bo slovenska ljudska pesem domovala v Atriju ZRC. Ciklus bomo pripravljali v sodelovanju z Glasbenonarodopisnim inštitutom ZRC.

Brez vstopnine

 

Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta – Zhlehtet

Neža Zupanc - flavta
Urška Preis - harfa, efekti
Rok Zalokar - klavir, sint, efekt
Gašper Livk - bas
Rok Zalokar je jazz pianist in skladatelj, aktiven med Ljubljano in Rotterdamom. Je vodja avantgardne pop skupine Kukushai, svojega klavirskega tria ter improvizirane hiphop godbe Million Ear. Med drugim je nastopil tudi na North Sea Jazz Festivalu, enem največjih jazz festivalov v Evropi in prejel nagradi Erasmus Jazz Prize in Jazzon.
Letos premierno predstavlja svojo večjo zasedbo Zhlehtet, ki jo sestavljajo glasbeniki nove generacije Ljubljanske impro scene. Zasedba prepleta akustičen zvok z elektroniko, kompozicijo z improvizacijskimi koncepti in orisuje zvok 21. stoletja. Žanrsko presečišče jazza, ambientalne in komorne glasbe, pa ponuja poslušalcu novo izkušnjo.
Sledil bo Celični jam.
Brez vstopnine

 

Teater, odrske deske, gledališče in drugo:

 

Šentjakobsko gledališče ob 17:00: Besne basni, režija Andrej Jus

Vstopnina: 6,00 Eur

(Od 4 let dalje)

 

PTL ob 17:30: Tanja Zgonc: Poklon

buto / butoh
Avtorstvo, koreografija in izvedba: TANJA ZGONC

Kostumografija: ALAN HRANITELJ

Avtorska glasba: ALDO KUMAR

Oblikovanje svetlobe: ANDREJ HAJDINJAK

Kreativna producentka, asistenca: KATJA SOMRAK

Produkcija: PLESNI TEATER LJUBLJANA

Vstopnina: 12/8 EUR

 

MGL:

Veliki oder ob 19:30: Katarina Morano, Žiga Divjak: Sedem dni

Sedem dni je omnibus usod, s katerimi si delimo ulice, stanovanjske bloke, pisarniške mize, vrste na blagajnah nakupovalnih središč, garderobe na bazenih, stranišča v najljubšem baru, je omnibus usod, s katerimi se zvrstimo za mizami v priljubljenih gostilnah, usod, s katerimi si delimo usodo.
Komaj 27-letni režiser Žiga Divjak je za svojo prvo uprizoritev v institucionalnem gledališču (Človek, ki je gledal svet, SMG) leta 2017 na Borštnikovem srečanju prejel nagrado za najboljšo režijo, leta 2018 pa je bila na omenjenem srečanju uprizoritev 6 v njegovi režiji (koproducenta Maska Ljubljana in SMG) razglašena za najboljšo uprizoritev v celoti. 
Žiga Divjak bo v sezoni 2019/2020 v Mestnem gledališču ljubljanskem režiral prvič. Z dramaturginjo Katarino Morano, ki je njegova stalna sodelavka, napovedujeta predstavo "o sedmih trenutkih, ki sodu počasi izbijajo dno" … 
Ponedeljek je, ura je sedem in čas je, da vstanemo …

mala scena ob 20:00: Laura Wade: Dragi, doma sem!

Komedija

Režiserka Nina Šorak se bo z ekipo posvečala predvsem vprašanju feminizma. Leto 2018 je bilo namreč leto gibanja #jaztudi, ki je polariziralo javno mnenje, poleg tega pa se beseda feministka v splošnem pogovornem diskurzu – paradoksalno – še vedno prepogosto uporablja slabšalno in kot oznaka za nekaj radikalnega. Vprašanje, kako izbrati tisto obliko feminizma, ki bi žensko v današnjem svetu določila kot resnično, pristno, dovolj feministko, se zato zdi skoraj nemogoča naloga. Individualno definicijo feminizma, kakršno je na primer našla Judy, je v kapitalizmu Zahodne Evrope težko podati, mogoče celo nevarno.
Besedilo ene najpogosteje uprizarjanih in nagrajenih britanskih dramatičark svoje generacije Laure Wade (1977), ki ga je navdihnila fetišizacija domačnosti in raznih nostalgičnih vsebin popkulture, kot so kuharske oddaje in tekmovanja v peki, je bilo krstno uprizorjeno junija 2018 v britanskem Nacionalnem gledališču v Londonu.

 

Slovensko mladinsko gledališče ob 19:30: Nasprotje stvari

Boris Nikitin raziskuje meje med resničnostjo in fikcijo, dokumentom in njegovim ponaredkom, in te kategorije najraje požene v zrak. Poigrava se z retoriko in propagandističnimi sredstvi. Najprej se s fašistoidnim diskurzom na odru poistovetiš, v naslednjem trenutku te že spreletava srh, da si mu nasedel, potem se vprašaš, kako se je to zgodilo. Kakšna resničnost je pravzaprav reprezentirana na odru? Kategorije so zabrisane, vse je postavljeno pod vprašaj.

Režija: Boris Nikitin
Igrajo: Primož Bezjak, Janja Majzelj, Ivan Peternelj, Blaž Šef, Stane Tomazin

Vstopnina: 15,50 EUR / 9,50 EUR (dijaki, študentje, upokojenci)

 

10ka, klub smeha ob 21:00: 10kina Jesenska Komedija - Improleptika

Prostovoljni prispevki

 

- - - -

 

KAPSULA ob 18:00: Moja zgodba - Tajda Novšak

nov ciklus javnih pogovorov in predstavitev

Tajda Novšak bo spregovorila o magistrski nalogi, ki se ukvarja s temo ograjenih prostorov (preprekami, omejitvami, kletkami), tako fizičnimi kot psihološkimi. To je hkrati tudi tema njenega umetniškega ustvarjanja.

Z veseljem napovedujemo nov programski ciklus Moja zgodba, ki je namenjen javni predstavi ustvarjanja, raziskovanja in dela, ki ga kreativni posamezniki želijo neformalno deliti s svojimi kolegi in širšo javnostjo.
Lahko gre za misel, umetniško prakso, delo, raziskovalno delo.
Obliko predstavitve puščamo odprto, vsak si jo lahko oblikuje sam.
Ponujamo prostor za dialog, izmenjavo idej in misli, učenje in povezovanje.
Prvi seriji štirih dogodkov v oktobru in novembru, sledi nadaljevanje v prvi polovici leta 2020.

Brez vstopnine

 

Trubarjeva hiša literature ob 19:00: Vključujemo in aktiviramo! (literarni dogodek)

V letu 2019 so se udeleženke in udeleženci Terapevtske skupnosti Sostro – Zavod Pelikan – Karitas pod mentorstvom pesnice Miljane Cunta v sodelovanju z ilustratorko Meto Wraber in strokovno sodelavko Ano Bevk Umiatowski učili, brali in ustvarjali. Delavnice so potekale v sklopu projekta Vključujemo in aktiviramo!, ki ga izvaja Javna agencija za knjigo RS ob podpori evropskih sredstev od leta 2016. Košček bogatega ustvarjanja, ki se je porodilo v plodnem dialogu z literarnimi klasiki in uglednimi gosti, želijo predstaviti javnosti, kajti besede, ki zrastejo iz najbolj gluhih tišin, še toliko bolj odločno iščejo svoj odmev v drugem.

Na sklepni prireditvi bo nastopila igralka ansambla SNG Drama Saša Mihelčič, na ogled pa bo tudi razstava del, ki so nastali v okviru modula ilustriranja. Druženje bo zaokrožila majhna pogostitev. Dogodek organizirata: Javna agencija za knjigo RS in TS Sostro – Zavod Pelikan – Karitas.

 

Pritličje ob 20:00: Monstruma

Ob koncu letošnjega oktobra se pričenja nova, druga sezona umetniškega zina Mostruma. Vse in vsi, ki pišete poezijo, prozo, dramatiko in kar je še podobnega, ste vabljeni, da do vključno 15.10.2019 v word dokumentu pošljete do deset pesmi ali pa največ do dve A4 strani proze na elektronski naslov: zine.monstruma@gmail.com. Žirija v sestavi Monstruma uredništva, Nežka Struc in Dejan Koban bosta skupaj z gostujočim urednikom, Sergejem Harlamovim izbrala literarne prispevke za novo številko zina, ki bo izšel v torek, 29.10.2019, ko bo v Pritličju, od 20.00 dalje potekala tudi predstavitev nove Monstrume.

Brez vstopnine

 

Bežeče sličice!!!

 

Kinoteka:

18:00 100 let Franceta Štiglica

Veselo gostivanje, France Štiglic, Slovenija (Jugoslavija), 1984, 35mm, 1.66, barvni, 97'

Pickova banda, ki jo sestavljajo povratnik iz Amerike Tompa, stric Štefek, stric Marko in mladi Miško, potuje po prekmurski ravnici in igra na različnih zabavah ter ob različnih priložnostih. Miškova mati in drugo sorodstvo, pa tudi vaški kaplan in sosedje, želijo, da bi se Miško izšolal za duhovnika in se tako dvignil nad revščino, ki jih obdaja. Miško pa si želi postati profesor ali celo pisatelj. Humorna pripoved o prekmurskih muzikantih.

20:00 Retrospektiva: Jean Renoir/Kino-uho

Na krilih charlestona + Zakotje

Na krilih charlestona, Jean Renoir, Francija, 1927, 35mm, 1.33, čb, 24' (18fps), svp
Piše se leto 2028. Afriški raziskovalec se poda na sever, v barbarsko Evropo, kjer odkrije divjo belko, ki živi v ruševinah Pariza. Film, v katerem spoznamo Renoirjevo zgodnjo ljubezen do posebnih efektov in fantastike, je satira o modernem kolonialističnem valu v Franciji, naklonjenem vsemu, kar je prišlo iz Afrike.
Zakotje, Jean Renoir, Francija, 1929, DCP, 1.33, čb, 105', nemi, svp
Renoirjev zadnji nemi film je nastal kot komemoracija ob stoletnici kolonizacije Alžirije in scenarij je primerno kolonialen: nedolžen mlad Francoz prispe v Alžirijo in tam se mora dokazati pred premožnim stricem in dekletom, v katerega se zaljubi. “Ker mu je preprostost scenarija nudila precejšnjo svobodo, je Renoir izkoristil priložnost in posnel pustolovski film v slogu ameriških, v katerih je užival v mladosti. Zakotje se začne kot komedija, pride do vrhunca kot mogočna pustolovščina, ki se prevesi v sentimentalen zaključek.” Jacques Rivette
Glasbena spremljava v živo: Andrej Goričar (klavir).

 

Kinodvor:

18:15 Božja milost (Grâce à Dieu), François Ozon / Francija, Belgija / 2018 / 137'

Po resničnem sodnem primeru posneta drama sledi trem moškim, ki združijo moči, da bi razkrinkali cerkveno svetohlinstvo in se osvobodili bremena dolgo zamolčane resnice. Velika nagrada žirije na letošnjem Berlinalu.

21:00 Deževen dan v New Yorku (A Rainy Day in New York), Woody Allen / ZDA / 2019 / 92'

Ljubezenska pustolovščina Woodyja Allena, ki se odigra na romantičnem ozadju deževnega New Yorka.

Mala dvorana ob 20:00: Pritisk (Push), Fredrik Gertten / Švedska / 2019 / 92'

Pronicljiv uvid v mehanizem globalne stanovanjske krize odgovarja na vprašanje, zakaj si kar naenkrat ne moremo več privoščiti življenja v lastnem mestu, kdo našim skupnostim krade dušo in kaj lahko storimo, da si mesto priborimo nazaj.

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness