27. 11. 2012 – 16.30

Trda dejstva za torek zvečer

Mesto Metelkova:

 

Infoshop ob 19h: veganski kuharski večeri

Večerjo nam bo takrat pripravila ekipa Slovenskega veganskega društva.

Na meniju bo:

Špinačna juha

Špageti z bolonjez omako

Solata

Jabolčni štrudel

Njam njam!

 

Menza pri koritu ob 20:00: Velika zabava izmenjevanja oblačil! Zamenjajte svoje obleke, nakit ali knjige na Veliki zabavi izmenjevanja oblačil. Preuredite omaro - preoblecite sebe. Prost vstop. Organizacija: Zavod Voluntariat / Menza pri koritu.

 

Klub Gromka ob 20:30: Branje LUD-a Literatura: »Naša dejanja nas podijo po svetu« Nove in sveže verze bodo prebrali Gašper Torkar, Glorjana Veber in Tomislav Vrečar, predstavila jih bo moderatorka literarnih večerov Petra Koršič.

 

Jalla Jalla:

20:00 Otvoritev razstave "GrAfIkE" Avtorici: Neda Madjar in Anja Kolenko

22:00 DJ BOBO

 

Glasba Izven:

 

Cankarjev dom:

Linhartova dvorana ob 19:30: Simfonični orkester RTV Slovenija: TIŠINA

Program:

Avtorski večer Duo Silence – Primož Hladnik, Boris Benko

Nemška alternativna glasbena revija je zapisala, da je Duo Silence ob Laibachu najobetavnejši slovenski izvozni artikel. Elektro- in synth-popovski duo sestavljata pevec in pisec besedil Boris Benko ter klaviaturist Primož Hladnik. V svojo glasbo večkrat vpletata tudi izvajalce in tako se bomo na koncertu srečali s pianistom Igorjem Vićentićem, ki je končal študij na akademiji za glasbo v Ljubljani, v razredu Acija Bertonclja, njegovo zanimanje pa je širše, saj je tudi skladatelj in sodeluje pri različnih projektih skupin Laibach in Terrafolk.

Hrvaški dirigent Tomislav Facini je dobitnik druge nagrade in posebnega priznanja na dirigentskem tekmovanju Antonia Pedrottija v Trentu ter sodeluje s številnimi orkestri. Leta 2004 je postal šef dirigent Hrvaškega vojnega orkestra, med letoma 2005 in 2009 pa je umetniško vodil festival Glasbeni večeri v sv. Donatu v Zadru. Je tudi skladatelj in odličen aranžer. Od 1998 je predavatelj na glasbeni akademiji v Zagrebu.

Klub CD ob 20:30: Kayhan Kalhor & Ali Bahrami Fard (Iran)

Iranski umetnik na kemanču Kayhan Kalhor je eden najbolj sublimnih glasbenikov sveta.

Bil bi veliko bolj slaven, če bi bilo njegovo perzijsko godalo bolj priljubljeno glasbilo, poleg tega pa tudi ni pripravljen odstopati od visoke umetniške ravni in intenzivnosti svoje glasbe. Kljub vsemu je eden ključnih ambasadorjev perzijske glasbene kulture. Album I will not stand alone (World Village 2012) je z glasbenega stališča prelomen. Kalhor igra na nov basovski kemanče, ki ga je izdelal Avstralec Peter Biffin. Imenuje ga shah kaman. Na basovskem santurju (oprekelj s kladivcema) ga spremlja Ali Bahrami Fard.

 

Katedrala v Kinu Šiška ob 20:00: FENNESZ & LILLEVAN (AT/DE) RYOICHI KUROKAWA (JP) - dvojni A/V performans v okviru otvoritve festivala SONICA

Po otvoritvi intermedijske razstave v Komuni, bo Katedrala Kina Šiška postala prizorišče dveh osupljivih audio-vizualnih performansov iz samega vrha aktualne svetovne produkcije subtilnega prepleta digitalnih soničnih in vizualnih sfer.

Cena vstopnice: 15 EUR na dan koncerta

FENNESZ & LILLEVAN

Dunajski mag elektroakustičnih ambientalnih zvočnih polj Christian Fennesz in izjemni mojster abstraktnih vizualij Lillevan (ex Rechenzentrum) v skupnem projektu tketa dih jemajočo futuristično dimenzijo A/V pokrajine. Skupni nastop sta v minulih dveh letih izvedla na prestižnih festivalih novomedijskih umetnosti kot sta Ars Electronica (Linz) in Club Transmediale (Berlin).

Fennesz je razvil samosvoj princip digitalnega procesiranja kitarskih zvokov za kreiranje kompleksnih zvočnih pokrajin. Osvabajajoč električno kitaro klišejev je uspel razviti drzen novi glasbeni jezik in velja za enega najbolj referenčnih zvočnih umetnikov sedanjgega časa. Fennesz izdaja dela za založbo Touch. Živi in dela na Dunaju.

Lillevan je ustvarjalec na področju videa, animacije in intermedije. Najbolj se je proslavil kot ustanovni clan vizualno-glasbenega dua Rechenzentrum, ki je pomembno zaznamoval sceno nove elektronske glasbe in video umetnosti med letoma 1997 in 2008.

Vzporedno z angažmajem v Rechenzentrum, je Lillevan sodeloval in nastopal z mnogimi umetniki z najrazličnejših področij – od galerijskih instalacij do opernih hiš, od minimalistične elektronske eksperimentale do klubske plesne glasbe in klasične glasbe. Živi in dela v Berlinu

http://www.lillevan.com/works/fennesz

RYOICHI KUROKAWA (JP)

Japonski umetnik, rojen leta 1978, živi in dela v Berlinu v Nemčiji. Kurokawina dela zajemajo raznolike umetniške forme, medije in pristope, kot so istalacije, zvočne posnetke in koncertna dela, kis e gibljejo v medpolju avdio-vizualnega. Kot skladatelj ustvarja časovne skulpture z uporabo terenskih posnetkov in digitalno ustvarjenih struktur, preko njih pa arhitekturno rekonstruira avdiovizualni fenomen.

Impresivne avdiovizualne kompozicije tega mednarodno priznanega japonskega umetnika preko povsem revolucionarne perspektive ustvarjajo zvočna in vizualna sozvočja ter premeščanja vizualnih in zvočnih materialov Njegovjezik, s katerim postavlja nove mejnike v svetu digitalne umetnosti, njegovi terenski posnetki in njegovi računalniško generirane struktur sobivajo v harmoniji in odpirajo vrata v namišljeni svet, kjer se kompleksnost in preprostost premeščata in združujeta v nenavadnem sožitju.

V zadnjih letih so bila njegova dela predstavljena na mednarodnih festivalih in muzejih ter galerijah, vključno z Tate Modern [Velika Britanija], Beneški bienale [Italija], Transmediale [Nemčija], Todaysart (Nizozemska) in Sonar [Španija]. Leta 2010 je prejel zlato nagrado Nica na festivalu Ars Electronica v sekciji Digital Music & Sound Art. Svoje delo je izdal na DVD-jih / CD- jih pri mednarodnih založbah, kot sta 12 K / Line.

http://www.ryoichikurokawa.com/

 

Hostel Celica ob 22:00: Sozvočja sveta: Preprosto Črni

Pavel Fužir - klaviatura

Jure Kladnik - bas

Nejc Robida - kitara

Luka Venek - bobni

Lucija Fužir - vokal

Simon Brezovnik - trobenta

Sledil bo Celični Etno jam

 

Teater, razstave & predavanja:

 

MGL (Veliki oder) ob 19:30: Komedija z ženskami

"Človek misli zmerom le nase." "Človek je inkarnacija zlobe." S takimi izreki je režiser Thomas Bischoff leta 1998 pospremil svojo leipziško inscenacijo edine komedije izpod peresa Heinerja Müllerja, ob Brechtu verjetno največjega nemškega dramatika 20. stoletja.

Jenny Nägle, marljiva delavka na gradbišču, brigadirka, aktivistka, vzorna in življenjske moči polna oseba, se po končanem delovniku gola kopa v gradbeni jami. To moške člane gradbinske ekipe najprej seveda navduši in vznemiri, kmalu zatem pa se v obratu razvijejo strastne oblike zgražanja, pregona, diskreditiranja …, ki po svojih razsežnostih in besnilu bolj kot na komunistični spominjajo na inkvizicijski kontekst.

V odgovor na plaz smešnih predsodkov in izobčenje Jenny Nägle (med drugim) začne nenavadno akcijo: iz prostovoljk sestavljena ženska ekipa se bo lotila opravil, ki so do tedaj veljala za povsem moška: najprej, recimo, montaže žerjava na novem gradbišču.

 

SNG Opera in balet ob 19:30: Giselle - baletna predstava

Priznani britanski koreograf David Dawson predstavlja klasični balet Giselle v novi preobleki in tako vdihne svežino klasični romantični zgodbi o ljubezni, ki traja onkraj smrti.

Za Dawsona so Giselle, Albrecht in drugi liki ljudje, ki jih krasi njihova mladost, saj živijo življenja, primerljiva z življenji plesalcev, ki jih upodabljajo. Predstavo odlikuje sožitje minulih in sedanjih plesnih tehnik, pa tudi glasbena predelava predelavi Adamove izvirne partiture, pod katero se je podpisal David Coleman.

Koreografija, zamisel in odrska postavitev: David Dawson

Glasba: Adolphe Adam, v priredbi Davida Colemana

Dirigent: Marko Gašperšič

 

SNG Drama Ljubljana ob 20:00: Ponorela lokomotiva

Stanisław Ignacy Witkiewicz je eden najkompleksnejših avtorjev poljske in svetovne avantgarde. Danes sodi med klasike 20. stoletja. Ponorela lokomotiva (1923) na nevsakdanji in izjemno duhovit način povzema njegova umetniška in filozofska iskanja.

Strojevodja in kurjač, ki ju žene nenavadna in skrivnostna strast, skleneta, da bosta z nezaslišano hitrostjo pognala svojo parno lokomotivo čez vse razumne omejitve, postaje in signale. Rada bi doživela vznemirljivi vrhunec hitrosti in zanosa in videla, kako je na drugi strani. Izkaže pa se, da nista navadna železničarja, temveč razvpita zločinca, ki sta se izmaknila roki pravice. Njun nevarni eksperiment pokvarijo potniki, ki bi radi ustavili drveči vlak. Tako se nori poskus izkusiti katastrofo metafizičnih dimenzij sprevrže v "navadno" železniško nesrečo.

 

Cankarjev dom, Štihova dvorana ob neznani uri: Tin Vodopivec – REPLIKA

Tin Vodopivec se vrača v Štihovo dvorano Cankarjevega doma s svojim novim celovečernim šovom stand-up komedije REPLIKA.

 

Center sonoričnih umetnosti Vodnikova domačija ob 18:00: Zvočni kino: Muldimedijska instalacija Mateja Ocepka

Odprtje s performansom

Ni vstopnine.

 

Aksioma projektni prostor ob 19:00: Maja Smrekar: Crustacea deleatur

Raziskovanje fenomena tujerodnih vrst v projektu na primeru degradacije biotske pestrosti v območju termalne mrtvice Topla pri Čatežu na Dolenjskem, kjer se je naselilo več tropskih vrst flore in favne, parafrazira sopostavitev ekologije kot znanstvene vede in Ekologije kot ene od ideologij trenutnega duha časa. Zaradi, s strani globalizacije, vse hitreje spreminjajočih se mehanizmov naravnega izbora, ki vzpostavljajo nove odnose v ekosistemih, pogosto prihaja do vedenjskih in genetskih sprememb tako tujerodnih kot domorodnih vrst. S tem se modificirajo potenciali njihovih ekoloških niš, ki posledično, med vsemi vrstami, dologoročno najbolj ogrožajo človeško vrsto.

Postavitev instalacije predstavlja raziskovanje možnosti genetskega ali ekološkega "switch-a" na podlagi katerega bi tujerodne vrste v mrtvici Topla lahko migrirale v bližnje okolje. "Bariera" v umetno vzpostavljenem ekosistemu ločuje bivanjsko okolje potočnega raka Jelševca (Astacus astacus) kot predstavnika avtohtone in alohtono (tujerodno) vrsto rakov - Avstralskega rdečeškarjevca (Cherax quadricarinatus). Okolje obema vrstama nudi možnost medsebojnega soočenja, do katerega v naravi še ni prišlo.

T.i. "genetski rezervoar" je zasnovan kot prototip za bivalno-raziskovalno mobilno enoto, ki metaforizira človeka kot na, od vseh, najbolj invazivno vrsto.

Projekt je izveden v sodelovanju z Oddelkom za sladkovodne in kopenske ekosisteme Nacionalnega inštituta za biologijo v Ljubljani.

Svetovanje o tujerodnih vrstah in sodelovanje pri infrastrukturi živih sistemov: dr. Al Vrezec

Konceptualna zasnova arhitekture: Maja Smrekar in Andrej Strehovec, u.d.i.a.

Avtor arhitekture: Andrej Strehovec, u.d.i.a.

Koncept, načrtovanje in izvedba infrastrukture: Marko Žavbi, dipl. lab. biomed.

Antropološko-sociološka raziskava: Neža Mrevlje

Izdelava mobilne enote: DORVAL d.o.o.

Zahvala sodelavcem NIB: Tina Jaklič, Andrej Kapla, Špela Ambrožič

Umetniški vodja: Janez Janša

Izvršna producentka: Marcela Okretič

Asistentka produkcije: Sonja Grdina

Odnosi z javnostjo: Mojca Zupanič

Tehnični vodja: Valter Udovičić

 

Knjigarna FF ob 17:00: Vabljeni na pogovor o Joyceu, Dublinu in Dublinčanih s prevajalko Tino Mahkota in prof. dr. Urošem Mozetičem.

 

Ljubljana, Rimska 8 (Ljudmila, 2. nadstropje) od 18. do 20. ure: Vaje iz trdih dejstev

Hranite morda predmet, ki ste ga vi ali kdo od vaših prinesli z nekega dogodka?

Sprva niti niste vedeli zakaj, vendar ščasoma ugotavljate, da je za vas pomemben in ga ne morete zavreči.

Vabljeni na druge Vaje iz trdih dejstev

Nič ne de, če se niste prijavili ali predmeta nimate. Tokrat bomo klepetali s starinarjem Jako Prijateljem, lastnikom starinarnice Carniola Antiqua in zbirateljem mnogih trdih dejstev. Razmišljali bomo o razliki med sentimentalno in tržno vrednostjo predmetov. Napovedali so se tudi lastniki

zanimivih predmetov, tako da bomo načela hitro preverili v praksi.

 

Galerija Srečišče, Hostel Celica ob 19:00: Pesniki o pesnicah: Lidija Dimkovska

Lidija Dimkovska (1971) pesnica in pisateljica makedonskega rodu, živi kot svobodna umetnica

v Ljubljani. Objavila je pet pesniških zbirk ter roman Skrita kamera. Njena dela so prevedena v številne tuje jezike, prejela je vrsto domačih in tujih nagrad, med njimi prestižno nemško nagrado Hubert Burda.

Pogovor bo povezovala Barbara Korun.

Toplo vabljeni.

 

Trubarjeva hiša literature ob 19. uri: Okrogla miza: Kliči me po imenu

Torek, 27. november,. Okrogla miza: Kliči me po imenu – pogovor ob izidu izbora iz krajše proze slovenskih avtoric, ki je izšla pri Študentski založbi; urednica izbora dr. Silvija Borovnik s Filozofske fakultete Univerze v Mariboru bo skupaj z avtoricami Vesno Vuk Godina, Cvetko Bevc in Veroniko Simoniti, katerih zgodbe so vključene v izbor, skušala osvetliti ustvarjalnost slovenskih avtoric na področju kratke proze in njihovo vlogo v slovenski literaturi nekoč in danes.

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka: 28. festival lezbičnega in gejevskega filma

18:00 Umreti pokončno (Morir de pie), Jacaranda Correa, Mehika, 2011, video, barvni, 74', ap, svp

Irina Layevska je bila v 80-ih še sin mehiških komunističnih staršev, zelo podoben Che Guevari in tudi sam vodja solidarnostne kampanje za kubansko revolucijo. Že od nekdaj so ga pestile zdravstvene težave, zaradi katerih je med drugim tudi na vozičku. Po poroki z Nelido pa začne odkrivati svoj ženski jaz in se odloči za operativno spremembo spola. Zgodba o pogumu in ljubezni onkraj spolnih dihotomij.

20:00 Ga. Stvar (Ms Thing), Karen X. Tulchinsky, Kanada, 2010, video, barvni, 7'

Čustveno nestanovitna urbana lezbijka vedno išče ljubezen in vedno na povsem napačnih krajih, dokler je iznenada ne odkrije v nenavadnem paketu, čigar vsebina revolucionizira lezbično intimo po vsem svetu.

Margarita, Dominique Cardona, Laurie Colbert, Kanada, 2012, video, barvni, 90', svp

Japijevski par Ben and Gail je nenadoma na robu bankrota. V njuno varčevalno shemo sodi tudi odpoved dela Margariti, mehiški varuški in dotlej nepogrešljivi deklici za vse, ki ji zaradi neurejenega statusa v Kanadi grozi izgon v Mehiko. Reši jo lahko le še poroka, ki pa ji njena svobodomiselna kanadska partnerka nikoli ni bila naklonjena. A nenadoma je Margarita tarča večkratnih poročnih ponudb, s katerimi jo poskušajo rešiti pred deportacijo.

22:00 Prehodi (Transitions), Genady Gavleshov, Kanada, 2012, video, barvni, 12'

Dokumentarni portret človeka, ki je našel pogum in svoje življenje dvakrat radikalno spremenil. Da bi zaživel svoj pravi jaz, je prehodil pot od poročenega duhovnika do gejevskega ateista, slednjič pa je podprl tudi preobrazbo lastnega transspolnega sina.

Brez besed (Wu Yan), Simon Chung, Hong Kong/Kitajska, 2012, video, barvni, 92', ap, svp

Na rečni obali na jugu Kitajske policisti najdejo golega Zahodnjaka, ki ne govori in bržkone tudi ničesar ne razume. Policisti ga predajo zdravnikom v splošni bolnici, ki ga nameravajo poslati v umobolnico, vendar ga pred zloveščo hospitalizacijo reši bolničar Jiang in ga skrije v svojem stanovanju. Po naključju odkrije ključ do Zahodnjakove skrivnostne preteklosti, zaradi katere je izgubil dar govora. Napeta in pretresljiva zgodba prepriča, da ljubezen preglasi vse besede.

 

Kinodvor:

16:45 Začetniki (Beginners), Mike Mills, ZDA, 2010, 35 mm, 105'

Začetniki so duhovita, igriva in odkritosrčna komična drama o ljubezni in izgubi, o začetkih in o koncih ter o tem, kako zelo smešno je lahko življenje tudi v najbolj resnih trenutkih. Film se ponaša s številnimi nagradami, med katerimi velja omeniti predvsem oskarja in nagrado BAFTA za Christopherja Plummerja v vlogi veselega vdovca.

19:00 Začetniki (Beginners), Mike Mills, ZDA, 2010, 35 mm, 105'

21:00 Mlada noč (Příliš mladá noc), Olmo Omerzu, Češka/Slovenija, 2012, DCP, 65'

Celovečerni prvenec Olma Omerzuja je svojo mednarodno pot začel v sekciji Forum na letošnjem Berlinalu. Alegorična pripoved, ki jo je revija Film Comment uvrstila med 10 najboljših filmov festivala, raziskuje svet med otroštvom in odraslostjo, ljubeznijo in poželenjem, normo in tabujem.

Mala dvorana ob 19:45 in 21:15:

Jaz sem Janez Janša, Janez Janša, Slovenija, 2012, DCP, 68'

Dokumentarec o imenih in preimenovanjih se osredotoča na neobičajno spremembo imena treh umetnikov, ki so leta 2007 uradno postali Janezi Janše. Film, ki je v slovenski javnosti povzročil razburjenje, še preden ga je kdorkoli videl, vas bo pripravil do tega, da boste spet poguglali svoje ime.

 

Kino Komuna:

17:30 Nahrani me z besedami (Feed Me With Your Words), drama, Slovenija, 2012, 88'

19:30 Nahrani me z besedami (Feed Me With Your Words), drama, Slovenija, 2012, 88'

21:30 Misija Argo (Argo), triler, ZDA, 2012, 120'

 

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.