Vsak teden drug isti ponedeljek

Oddaja
15. 10. 2018 - 16.30

Metelkova mesto:

 

Klub Tiffany ob 18:00: Tango osnove – tečaj argentinskega tanga

 

Channel Zero ob 21:00: Dub Lab: RollKing Reggae, dub, dancehall, roots ...

 

Glasba izven:

 

Klub Cankarjevega doma ob 19:30: Mladi mladim

Vili Korošec, harmonika
*
Schaka kvintet
Lenart Zih, trobenta
Matej Kravcar, trobenta
Blaž Ogrič, rog
Tine Plahutnik, pozavna
Rok Grubelnik, tuba

Spored:

Johann Sebastian Bach: Partita št. 4 v D-duru, BWV 828
(izbor stavkov)

Lojze Lebič: Nasprotja

György Ligeti: Hungarian Rock

Georg Katzer: La scuola dell'ascolto

 *

Tilen Slakan: Fanfare za trobilni kvintet (krstna izvedba)

Kevin Mckee: Vuelta del Fuego

Samuel Scheidt: Galliard Battaglia

Luka Krof: Tales of King Odin (krstna izvedba)
Enrique Crespo: Suite Americana, izbor stavkov

Vstopnina: 5 EUR

 

Činčin ob 20:00: Jazz Ponedeljek: Ahačevič, Korošec, Stanisavljević

Jaka Ahačevič (saksofon)
Marko Korošec (kontrabas)
Milan Stanisavljević (klaviature)
Borut Rampih (bobni)

Vstopnine ni

 

KOŽ ob 20:00: Koncert Peter Ugrin tria

"Veliko glasbe je narejene za šov, četudi gre za alternativno ali sodobno umetnost. Vse je, vsaj v svojem bistvu, le šov. Vendar me osebno zanima le, ali bo katera od mojih kompozicij prestala preizkus časa in zakaj. Zakaj nekatere stvari ostanejo za vedno in druge le za določeno obdobje?...." (Peter Ugrin). Igrali bodo Peter Ugrin – violina, Marko Čepak Maki – kitara, Ilj Pušnik – kontrabas.

 

Brez vstopnine

 

Maribor:

Narodni dom ob 20:30: Samo Šalamon Bassless Trio & Takt Ars Orchestra

1. del

Samo Šalamon & Howard Levy & Nino Mureškič

Trio bo predstavil novo ploščo Samo Salamon & Howard Levy: Peaks of Light, ki je izšla meseca januarja 2018.

2. del

Samo Šalamon Bassless Trio & Takt Ars Orchestra & Achille Succi, Boštjan Gombač, Howard Levy

Zasedba 34-članskega kitarskega orkestra bo predstavila 5 novih kompozicij ter 2 starejši skladbi, ki sta izšli na zgoščenki Takt Ars Suite (2017). Ne le da bo na odru kar 28 kitaristov, tokrat bo slišati tudi nove soliste (Howard Levy in Boštjan Gombač), hkrati pa bosta dodatno dimenzijo prinesla harmonika (Daniel Marinič) in tolkala (Nino Mureškič). Odri bi se šibili in mediji navdušeno pisali, ko bi le bilo moč tega dinozavra naložiti v avtobus in ga popeljati širom Evrope – tako pa je spričo nemogoče logistike že tretjič na ogled in posluh izključno in samo v Mariboru. Verjemite nam, sveže in glasno bo!

Vstopnina: 10 EUR, 8 EUR - študentje

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

SNG Drama:

Veliki oder ob 19:30: Emilia Galotti

mala drama ob 20:00: Nežka se moži

"Začutila sem, da mu ne bi bilo všeč, če bi mu povedala, da sem bila z nekom še pred štirinajstimi dnevi. Občutljiv človek je. Malce konzervativen."
– Vinko Möderndorfer

Že naslov najnovejše igre Vinka Möderndorferja Nežka se moži (2009) kaže, da se je avtor navdihoval pri znamenitem delu Antona Tomaža Linharta Ta veseli dan ali Matiček se ženi. Iz klasičnega Matička so vzeta tudi imena nastopajočih oseb (Matija, Neža, Tonči) in ena najbolj znanih komičnih situacij. Toda moderni Matiček ni mlad grajski služabnik, temveč slavist v zrelih srednjih letih, ki si služi kruh kot srednješolski učitelj slovenščine. Z malce mlajšo Nežo sta sveže zaljubljen par, ki se veseli raznovrstnih vidikov skupnega življenja, od kulinaričnih do posteljnih. Njuno srečo zmoti Nežin bivši, uspešen trgovec z avtomobili, ki se nekega popoldneva, ko je Neža za hip sama doma, pojavi pri njiju in zahteva svojo ljubo nazaj … Duhoviti dialogi, iskriv (ljubkovalni in erotični) besedni zaklad in nepričakovani komični obrati odlikujejo to sodobno ljubezensko travestijo, ki je zmagala na natečaju za najboljšo izvirno slovensko komedijo v okviru celjskega festivala 19. Dnevi komedije (2010).

 

MGL:

mala scena ob 20:00: Gloria

 

Klub Daktari ob 20:00: Guliver 2 - na otoku velikanov Brobdingneg

Mini kabaret ekstremnih marionet

Avtorski projekt Barbare Bulatović
Nastopajo: Barbara Bulatović, Silvia Viviani, Slavko Trivković, Blaž Šef, Klemen Bračko, Eva Jurgec, Danijel Holmšak, Damir Jazbec.
Režija: Ravil Sultanov
Likovna podoba: Barbara Bulatović
Dramaturgija: Klavdija Zupan
Glasba: Jezdeci Prostranih Dimenzij
Gib: Nataša Sultanova
Koprodukcija Društva lutkovnih ustvarjalcev z Zavodom Bufeto,

"Mislim, da je moje čutilo bilo preostro v razmerju do moje malosti."
Jonathan Lemuel Swift

Avtor Jonathan Swift, zagrenjeni satirik in pamfletar vrača udarec! Ogorčen zaradi težav in preglavic, ki si jih je bil nakopal s publikacijo prve knjige " Guliverjeva potovanja v Liliput", se tokrat odloči, da bralcem-gledalcem postreže na drug način.
Guliver prispe na velikanski dvor, kjer ga imajo za eksotično igračo. Prisostvuje razkošnim banketom, salonskim zdraham in vrtnim zabavam. Rad bi se dokazal, pojasnil velikanom, da je pripadnik največje in najmočnejše kraljevine, a zaman. Nikogar to ne zanima.

Kakovostna nova profesionalna produkcija na področju klovnade, lutkarije, giba in glasbe.

Predstava Guliver na otoku velikanov sledi osnovnemu poslanstvu Društva lutkovnih ustvarjalcev in Zavoda Bufeto, ki spodbujata nastajanje kakovostne profesionalne produkcije izhajajoče iz sodobne lutkarije, klovnade in novega cirkusa. S tem se vključujemo v mednarodne trende, ki pogosto posegajo po ustvarjalnih principih lutkovnega,gibalnega in predmetnega gledališča.
V sodelovanju z glasbeniki in gibalci želimo pričarati celotno prigodo na način bunraku animacije. Guliverja-lutko manipulirajo igralci-animatorji, ki se v ekstremnih kostumih vklapljajo v ambientalno scenografijo.

Brez vstopnine

 

- - -

 

Galerija Instituta "Jožef Stefan" ob 18:00: Andrej Pavlič - razstava

Obsežen in kljub raznolikosti prepoznaven likovni opus Andreja Pavliča ima pečat osebne intimne umetnosti. Za svoje palimpsestne slike, skulptoslike in mozaične akvarele z drobnimi akvarelno izslikanimi figurami zavestno črpa iz slikarske tradicije, vendar njegove podobe izbranih likov na platnu doživljajo preobrazbo. Ali Pavlič, ki ga vse od začetka spremljajo podobe iz svetovne zakladnice zgodovine umetnosti, išče pri umetnikih, ki so živeli desetletja, stoletja, tisočletja pred njim, odgovore na vprašanja, s katerimi so se že oni spopadali, in se ob tem sprašuje, ali je še kaj mikavnejše od dialoga s preteklostjo? Prepletanje preteklosti, sedanjosti in prihodnosti ostaja med najpomembnejšimi členi Pavličeve umetnosti.

Brez vstopnine

 

Kino Šiška, Kamera ob 19:00: Max Grau: LOVE & WORK [FLOATING]

Na prvi samostojni razstavi v Sloveniji se berlinski umetnik Max Grau predstavlja z naborom novih in starih del ter fragmentov, sopostavljenih v instalacijo, ki je bila zasnovana posebej za razstavni prostor Kina Šiška. Prosto lebdeča postavitev fotografij, risb, e-mailov, dnevniških zapisov, ljubezenskih pisem prijateljem in drugim umetnikom gledalca vključi v nehierarhičen prostor asociacij. Grau ustvarja na preseku vizualnih umetnosti in literature, pri čemer njegova pogosta besedilna praksa raziskuje teme politik prijateljstva, sodobnih načinov komuniciranja in emocionalnih tekstur vsakdanjega življenja.

Max Grau (1988) je študiral umetnost v Saarbrücknu, Berlinu in Los Angelesu. V svojem delu uporablja raznolike medije, kot so video, besedilo, e-pošta, performans, fotografija, risba, zvok in tiskovine. Od leta 2016 sodeluje v izobraževalnem projektu *foundationClass v berlinski Kunsthochschule Weissensee, ki begunskim umetnikom in študentom umetnosti pomaga pri vstopu v nemški umetnostni izobraževalni sistem. S svojimi deli se je v mednarodnem prostoru predstavil v galeriji La Croix v Los Angelesu, Kunstmuseum Wolfsburg, galeriji Lily Robert v Parizu, s strani umetnikov vodenem prostoru Pet Projects v Perthu in v centru Digital Art v Tajpeju. Februarja 2018 je pri založbi Hammann von Mier & Ruine izšla njegova prva knjiga ›You See I’ve Always Wanted Things To Be Beautiful‹.

vstop prost

 

- - -

 

KOŽ ob 18:00: Mag. Tatjana Rozman: Cankar in njegov čas

Predavanje

Predavanje je namenjeno predvsem predstavitvi obdobja ustvarjanja Ivana Cankarja, ne toliko njegovemu živjenju ali delu. Pri orisu čsovnega okvira Cankarjevega ustvarjanja so vsa dela zelo vsekakor pomembna in prav v temah, ki jih je odpiral, se zrcali izjemno turbulentno obdobje, v katerem se poraja nek popolnoma drugačen svet, ki navdaja tako z upanjem kot s strahom.

Cankar je zavezan predvsem slovenskemu prostoru, njegova pozornost je osredotočena na vprašanja, ob katerih se jasno in dokončno oblikuje slovenska identiteta. Hkrati pa se njegova intelektualna širina odziva tudi na izzive širšega prostora. Dunaj je v tem času tudi mesto ustvarjanja izjemno prodornih osebnosti. Veliki sodobniki njegovega časa so Sigmund Freud, Gustav Mahler, Klimt in drugi. Duh svetovljanstva pa se sooča tudi z grožnjo velikih konfliktov, ki jih prinaša imperializem in jih Cankar zelo dobro razume.

Takratno dogajanje je usodno za svet, Evropo, kot tudi za Slovence. Moč njegove literature odločno presega dileme takratnega prostora in časa, ki je zaznamoval njegova dela in ga postavlja ob bok drugim velikim osebnostim še ne tako zelo oddaljene zgodovine.

Brez vstopnine

 

Info center ŠKUC ob 18:00: Delavnica: Upodobitve bojevnic v medijih in sodobni umetnosti

Galerija ŠKUC med festivalom Mesto žensk gosti razstavo »Kdo se boji ideologije?« umetnice Marwe Arsanios. Med razstavljenimi deli je tudi video »Ste že kdaj ubili medveda ali Postajati Jamila«, v katerem se umetnica pokloni Jamili Bouhired, alžirski borki za osvoboditev izpod francoske kolonialne oblasti v petdesetih letih 20. stoletja.
Na delavnici si bomo ogledale* omenjeni video in se vprašale, kdo je Jamila Bouhired. Ste zanjo že slišale? Če niste, zakaj menite, da v šoli in medijih o njej ni govora? Kako mediji v Sloveniji prikazujejo borke osvobodilnih gibanj, npr. partizanke iz časa NOB ali članice sodobnih kurdskih ženskih obrambnih enot YPJ? Kako Jamilo Bouhired prikaže Marwa Arsanios? In zakaj njeno delo odstopa od običajnih dokumentarcev?
Odgovore na ta vprašanja bomo vključile v fanzin (s spenjačem in fotokopirnim strojem izdelano publikacijo), zato na delavnico prinesite fotografije ali risbe vam znanih bork.
Delavnico vodi Tea Hvala.
Delavnica je brezplačna. Število prijav je omejeno, zato je obvezna predprijava na e-mail info.center@skuc.org.

 

Knjižnica Jožeta Mazovca (bralnica) ob 19:00: Pogovorni večer s Severo Gjurin

Ob spremljavi na kitaro bo Severa Gjurin zapela tudi nekaj svojih pesmi. Pogovor bo vodila Mateja Hana Hočevar.

Brez vstopnine

 

KOŽ ob 19:30: Nova frekvenca: Peter Ugrin

Pogovorni večer

Gostili bomo violinista Petra Ugrina, ki bo v pogovoru z Nino Novak, univ. dipl. muzikologinjo, kritičarko in ustanoviteljico portala Jazzetna, spregovoril o želji po dovršenosti in konceptualnosti albumov, glasbeni zapuščini svojega očeta, želji po tem, da nastopa le še na velikih, dostojnih odrih, povratku v Slovenijo in združevanju klasične glasbe z jazzovsko. Pogovoru sledi koncert.

Brez vstopnine

 

Bežeče sličice!!!

 

Balassijev inštitut Ljubljana ob 19:00: Filmski klub – Mefisto (István Szabó)

Mefisto, klasika slovitega Istvána Szaba je priredba istoimenskega romana Klausa Manna iz leta 1936 in tudi prvi madžarski film, ki je prejel tujejezičnega oskarja. A pomembneje, film je presunljiva karakterna in obenem družbena študija v času velikih prelomov: častihlepni in preračunljivi protagonist Hendrik Höfgen je radikalno zavezan svoji igralski karieri v času nacistične Nemčije. Da bi se povzpel po družbeni lestvici, prišel na čelo nemškega teatra, odigral Hamleta in Mephista ter postal največji nemški igralec vseh časov, je pripravljen nekritično sklepati kompromise z režimom tretjega rajha. Zaslepljen od ambicij, ne prepozna, da je v resnici sklenil pogodbo s hudičem in ironično v resničnem življenju pristal v vlogi Fausta.
István Szabó je že pred Mefistom s svojimi deli mednarodno javnost opozoril na vse bolj izrazito inovativnost in kvaliteto madžarskega filma, s tem pa tlakoval pot vse pogostejšim mednarodnim koprodukcijam, ki so zaznamovale način produkcije v prihodnjih letih.
Film bomo predvajali v madžarskem jeziku z angleškimi podnapisi.

 

Društvo slovenskih režiserjev, Miklošičeva cesta 26, ob 20:00: Večer DSR: Nicola Lubitsch v Ljubljani

V ponedeljek, 15. 10., ob 20.00 DSR v sodelovanju s Slovensko kinoteko pripravlja prav poseben večer - na obisk v Kinoteko prihaja Nicola Lubitsch, edinka Ernsta Lubitscha, enega največjih avtorjev klasičnega Hollywooda, ki ima v zgodovini Slovenske kinoteke posebno mesto. Ko sem bil mrtev (Als ich tot war, 1916) je veljal za enega od številnih izgubljenih nemih filmov, dokler niso v 90. letih našli edine filmske kopije prav v Sloveniji in jo restavrirali v Slovenski kinoteki. Odtlej je Lubitscheva zgodnja komedija del stalnega repertoarja v dvorani Kinoteke.
Glasbena spremljava v živo: Andrej Goričar (klavir), Jože Kregar (saksofon, klarinet).
Projekciji sledi pogovor z Nicolo Lubitsch, režiserjevo hčerko, ki ga bo vodila Ivana Novak.
Brezplačne vstopnice.

 

Kinoteka: Dnevi nemškega filma

18:00 Najboljše, kar lahko narediš s svojim življenjem (The Best Thing You Can Do with Your Life), Zita Erffa, Nemčija/Mehika, 2018, DCP, barvni, 93’, svp 

V nadvse osebnem dokumentarcu mlada režiserka Zita Erffa pripoveduje zgodbo o tem, kako je njen brat po šoli vstopil v red Kristusove legije, ki jo je ustanovil zloglasni Marcial Maciel, in izginil iz njenega življenja. Družina je lahko brata obiskala zgolj enkrat na leto, trikrat so si lahko telefonirali, njegovi nadrejeni pa so brali celo pisma, naslovljena nanj. Zita jih sovraži. Že od mladih nog se ji legionarji zdijo čudni, skoraj sektaški. Sprašuje se, kako si je brat lahko prav njih izbral za svojo novo družino? Šele po osmih letih se odloči za obisk samostana v Connecticutu. Nenadoma je okrog nje 80 moških v nenavadnih oblekah. Režiserka skozi kamero začne opazovati njihovo življenje, kako molijo, jedo, molijo, poslušajo in znova molijo. Nato pa, končno, najde svojega brata.

Kinodvor:

20:30 Hladna vojna (Cold War), Paweł Pawlikowski / Poljska, Francija, Velika Britanija / 2018 / 88'

Hladna vojna, posvečena režiserjevima staršema in navdihnjena z njuno življenjsko zgodbo, je globoko osebna, z glasbo prežeta zgodba o nemogoči ljubezni v nemogočih časih. Film oskarjevca Pawła Pawlikowskega (Ida) je iz Cannesa odnesel nagrado za najboljšo režijo.

18:30 Žaba, Elmir Jukić / Bosna in Hercegovina, Srbija, Hrvaška, Makedonija, Slovenija / 2017 / 78'

Žaba, posneta po veliki gledališki uspešnici in z odlično zasedbo bosanskih igralcev na čelu z Emirjem Hadžihafizbegovićem, govori o dolgotrajnih posledicah vojne travme za intimna življenja ljudi, toda namesto zgodbe o obupu prinaša presunljivo in osvežujoče sporočilo optimizma.

Mala dvorana:

18:00 Pero Lovšin - Ti Lahko, Jani Sever / Slovenija / 2018 / 80'

21:00 Bergman: eno leto, eno življenje (Bergman - ett år, ett liv), Jane Magnusson / Švedska / 2018 / 117'

Režiserka Jane Magnusson (Trespassing Bergman) vzame pod drobnogled leto 1957, eno najbolj plodnih v življenju in ustvarjanju Ingmarja Bergmana, ter skozi arhivske posnetke in številne intervjuje z režiserjevimi sodelavci in sopotniki razgali resničnega moža za mitsko podobo filmskega velikana.

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.