Zasuti torek

Oddaja
16. 10. 2018 - 16.30

Metelkova mesto:

 

A-Infoshop ob 19:00: veganski kuharski večeri
Veganska večerja bo. Meni presenečenja s tovarišijo.

 

Klub Gromka ob 21:00: Kvlt ov Seitan: FAMYNE (UK) + CHAINS (Slo) >> Tretji ritval: Večer obupanih, trpečih duš in težke riffaže.

FAMYNE

Angleški traditional doom band prihaja iz Canterburrya, aktivni pa so od leta 2014. Na svoji prvi evropski turneju nam bodo predstavili svoj dolgometražni, samonasloveljeni prvenec, ki izide tik pred začetkom turneje. Čeprav gre za mlad bend, so Famyne v Veliki Britaniji nabrali precej koncertne kilometrine in čeprav gre za doom bend obljubljajo energičen, true metal nastop. Po slišanem bend obeta ogromno, zato koncerta ne gre zamuditi. Za fane Candlemass, Saint Vitus, Solitude Aeturnus in Pentagram.

CHAINS

Chains je domači hypnotik doom punk duo ki je nastal kot solo projekt leta 2010. Tokrat se bodo prvič predstavili kot band. V Gromki bodo premierno igrali nov material iz prihajoče demo kompilacije ˝Dead Tapes˝ in nekaj čisto novih skladb.

 

Izven:

 

Hostel Celica ob 20:00: Sozvočja sveta – SMET (Tilen Stepišnik & Miha Erič)

Tilen Stepišnik - kitara

Miha Erič - ustna harmonika

Tilen Stepišnik in Miha Erič - glasbena genija in virtuoza, ki poprimeta za številne instrumente in prav nobena zvrst jima ni tuja. Igrata v mnogih zasedbah in sodelujeta s številnimi glasbeniki.
Združila sta moči in ideje ter ustvarila niz avtorskih skladb izdanih na prvencu DOLGA POTA.

Sledil bo Celični jam.

Brez vstopnine

 

Klub CD: Cankarjevi torki

20:00 Brian Marsella Trio: The Stone Series

Dvojni koncert z Samo Šalamon Bassless feat. Howard Levy & Nino Mureškič
Brian Marsella, klavir; Trevor Dunn, bas; Kenny Wollesen, bobni

Program: The Book of Angels
Kurator John Zorn

16 Masadinih skladb, ki jih izvaja dinamični klavirsko trio na čelu z Brianom Marsello, presenetljivim in strastnim pianistom, ki ga poznamo iz zasedb Banquet of the Spirits, Zion80 in The Flail. Tu sta se mu pridružila klasika iz Masadinih ritemskih sekcij Trevor Dunn in Kenny Wollesen. Njihove zmogljivosti so močne, osredotočene in neverjetno različne. Vsaka skladba predstavlja drugačen glasbeni svet, pri čemer se sklicuje na imena, kot so McCoy Tyner, Don Pullen, Erik Satie, Conlon Nancarrow, Horace Silver, Lennie Tristano, Bill Evans, Bach, Bud Powell, RichardTwardzik, Debussy in številni drugi. Popoln užitek!

21:30 Samo Šalamon Bassless feat. Howard Levy & Nino Mureškič

Samo Šalamon, kitara; Howard Levy, ustna harmonika; Nino Mureškič, tolkala
Tokratna različica Bassless Tria Sama Šalamona je še posebej zanimiva, saj bo solist eden najbolj inovativnih ustnih harmonikarjev v zgodovini jazzovske glasbe, Howard Levy. Gre za večkratnega grammyjevega nagrajenca, ustanovnega člana legendarne zasedbe Bela Fleck & The Flecktones ter glasbenika, ki redno sodeluje z velikani glasbe, kot so Paul Simon, Donald Fagen, Bobby McFerrin, Chick Corea, Rabih Abou-Khalil, Paquito D'Rivera, Dolly Parton in drugi. Zasedbi se bo tokrat pridružil priznani slovenski tolkalist Nino Mureškič. Trio bo predstavil novo ploščo Peaks of Light zasedbe Samo Salamon & Howard Levy, ki je izšla januarja 2018.

15, 10* EUR

 

Kranj:

Trainstation SubArt ob 20:00: Hellbastard, Insurgency, Injured List

HELLBASTARD
Kvartet iz Velike Britanije je svojo pot začel daljnega leta 1984, osem let kasneje razpadel, nekateri nekdanji čani pa so se pridružili takrat dokaj novopečeni zasedbi Hellkrusher. V prenovljeni postavi so se ponovno aktivirali leta 2007, od stare garde pa je ostal samo še vokalist/kitarist. Če so Amebix pionirji crust zvoka, so Hellbastard ustanovitelji tako imenovanega crust-punk/hardcore metal žanra. Ime "crust" je bilo skovano iz imena njihovega demo posnetka "Ripper Crust", ki je postal tudi arhetip za to, kako naj bi crust zvenel v bodoče. Sami zase pravijo, da so anti-institucionalizirana represija. Neo-avantgarda, če želite. Semiotični vandalizem v trenutnem ozračju. Brezno eksistencializma, ki so ga oblikovale izkušnje in ga spremenila v "rock skupino", da bi še poglobile razpadajoče raztrgane in razčetverjene krike poraženih. Niti "heavy metal", niti "punk rock", nekje vmes leži urejeno klasificirana oznaka, na katero se sklicuje. Kakorkoli, fantje bodo poskrbeli, da vam bo še par dni po koncertu piskalo v ušesih.

INSURGENCY
Gre za thrash metal trio iz Velike Britanije, ki navdih črpa iz kultnih izvajalcev kot so Slayer, Infernal Majesty, Kreator, Destruction in Sodom. V svojem šestletnem obstoju so izdali zgolj dva EP-eja, kar pomeni, da si še utirajo pot oziroma še iščejo svoj prostor pod soncem. Njihova besedila govorijo pretežno o vojnih konfliktih, ki so prizadeli določene dele sveta. Je pa neizpodbitno dejstvo, da bomo o tem glasbenem kolektivu še slišali, saj resnično obetajo.

INJURED LIST (Nemčija)
Ob poslušanju Injured list pričakujemo še en bend, v katerem pet lepih krhkih dečkov preigrava post punk. Pomota. Injured list sestavlja klena ekipica nekdanjih skvoterjev, dolgoletnih akterjev liepziške punk/diy/ alternativne scene, ki radi igrajo še kaj drugega razen klasičen pank. Vodilna sila benda je v mladosti igral v punk bendu Reich und Schön, ki so se redno pojavljali na naših podzemnih odrih, predvsem pa se nam je priljubil s svojo prijaznostjo in zajebantskim odnosom do sveta, kot je recimo redno kandidiranje/trolanje na lokalnih mestnih volitvah. Kot pravijo sami : " To this very day, Injured list continues their practices of annoyance, bad behaviour, discomforting smells,and tasteless jokes." Ko boste poplesavali na njihov post pankovski rock'n'roll ritem, se vam lahko kmalu zgodi, da se znajdete na injured list!

Vstopnina: 5

 

teater, razstave, predavanja...:

 

Slovenski gledališki inštitut ob 18:00: Milko Šparemblek, pogovor ob 100-letnici baleta

"S plesom se začne vse. Balet je izhod iz labirinta", pogovor s koreografom, plesalcem, režiserjem in pedagogom MILKOM ŠPAREMBLEKOM. SLOGI in DBUS ob obeležju 100-letnice zasnove poklicnega ljubljanskega baletnega ansambla in baleta v Sloveniji.

"S plesom se začne vse. Balet je izhod iz labirinta." Ta Šparemblekova na videz skopa, a globoko pomenljiva misel, je vodilo in hkrati sporočilo njegove sedem desetletij dolge ustvarjalne poti. Na tej poti Milko Šparemblek sledi Mlakarjevemu sporočilu, da se je balet v štiristo letih svoje zgodovine opiral na spoznanje, da je človek psihofizična celota, ki ji ustreza en sam aksiom: lepota je resnica, resnica je lepota, obema pa je enakovreden etos, ki je tretja resnica. Enotnosti te "svete trojice" ostaja zvest tudi Šparemblek in jo dopolnjuje z vedno na novo izumljeno plesno govorico, ki vodi tja, kjer domuje prastaro hrepenenje po preseganju samega sebe, po preseganju minljivosti in končnosti.

Pogovor z Milkom Šparemblekom bo vodil Vojko Vidmar.

Vstop prost.

 

Nova pošta ob 19:30: 6

Dokumentarno gledališče

Vstopnina: 15,50 EUR / 9,50 EUR (dijaki, študentje, upokojenci)

 

Cankarjev dom, Gallusova dvorana ob 19:30: L - E - V: Ljubezen, poglavje 2 (Love chapter 2)

Tehnično perfektni, karizmatični “tour de force”. Podkleten z glasbo, ki komajda dovoli dihati.

Traja 55 minut
Kreacija: Sharon Eyal
Sokreacija: Gai Behar
Glasba: Ori Lichtik
Produkcija: L - E - V
»Ljubezen, poglavje 2 napaja zanosna tehno glasba Orija Lichtika. Začne se z rezkimi udarci tolkal –brutalnim utripom, ki šest plesalcev dozdevno ohranja pri prisilnem življenju. Opotekajoč se po odru, kot bi jim ostali samo drobci spomina na telesno funkcionalnost, njihova stopala rišejo drhteče vzorce po odru, roke šibko stegujejo predse, zibajoč svoj trup kot trstje.« The Guardian

»Predstava, ki jo poganjajo nepopustljivi tehno ritmi didžeja Orija Lichtika, je osvobojena vseh zadržkov, provokativna in navdušujoča, neprimerljivi s katerim koli že videnim plesnim delom. Zastavlja vprašanje: obstaja še kaj bolj nerazložljivega od ljubezni?« The Guardian

Brez baletne obutve, zgolj v črnih nogavicah. Šest plesalcev izraelske skupine L-E-V se v njih počuti odlično. Za to so namreč tehnično vrhunsko usposobljeni. Trije moški in tri ženske v različnih kombinacijah drsijo po odru. Ženska daje ritem, ki vzpostavlja razmerje, moška telesa se ji prilagajajo in ji sledijo. Razmerja se nikoli ne zaključijo v duetu, v točki, proti kateri ves čas težijo, a je nikoli v resnici ne dosežejo.

Hitro postane jasno, da je Ljubezen, poglavje 2 koreografov Sharon Eyal in Gaia Beharja pravzaprav zgodba o samoti, odsotnosti ljubezni, pomanjkanju sreče in pogrešanju intimne skupnosti. In bolj kot iščejo ljubezen, bolj obsedeno, agresivno in strastno se do nje poskušajo prebiti, manj možnosti imajo zanjo, predvsem pa manj upanja.

Partitura didžeja Orija Lichtika se izogne vsaki melodiki in harmoničnim strukturam, gradi na mreženju ritmov, njihovem povezovanju, predvsem pa stopnjevanju in bogatenju s hipnotičnimi elementi hrupa. Koreografija ji predano in (edino) smiselno sledi.

Tehnično perfektni, avtorsko prepoznavni plesalci uro trajajoči »tour de force« zdržijo brez težav. Enako kot bolečina nedosegljivega se razplamteva tudi njihov koreografski besednjak, vpet v metronomsko natančno glasbeno matrico. Ki jo v točki vrhunca, tam, od koder ni več vrnitve, prekine –odrska zavesa. Drugemu poglavju sledi tretje? So se plesalci sploh ustavili?

Odsotnost emocij plesalcev in prevladovanje rezkega kovinskega ozračja, ki ga določa glasba, nas prepričujeta, da ne. Res je, ljubezen pri Sharon Eyal in Gaiu Beharju nima vedno najbolj veselega obraza. Prej je to hladnokrven poker, prej zgolj pot do nje kot ona sama. Res govorimo o ljubezni?

26, 22, 18, 16, 13* EUR

 

SNG Drama:

Veliki oder ob 19:30: Emilia Galotti

 

Gledališče Glej ob 20:00: Gilgalovanje

Vstopnina: 10EUR, 7EUR (študenti, upokojenci, dijaki)

 

Tobačna, 10ka ob 21:00: Stand up show ''No Escape From Balkan''

Prostovoljni prispevki

 

- - -

 

MGLC ob 18:00: Kraški svet Rika Debenjaka in Zorana Mušiča

Po razstavi vodi dr. Nataša Ivanović, umetnostna zgodovinarka.

Vstopnina: 5 EUR, 2.5 EUR

 

Zgodovinski atrij, Mestna hiša ob 18:00: Slovenci, začenjajo se novi časi … (1918-1920)

razstava ob 120. obletnici Zgodovinskega Arhiva Ljubljana

Brez vstopnine

 

MSUM ob 18:00: Marko Pogačnik: Čast živalim in angelom Zemlje

Marko Pogačnik, "Čast živalim in angelom Zemlje"
Zašli smo v nenavaden čas, ko se razsežnosti življenja, ki so do zdaj veljale za ezoterične, kažejo kot vsakdanja resničnost. Tudi živali niso več, kar so bile, in angelov ne velja zgolj pripisati nebu. Avtor ponudi pogled na resničnost, kjer imajo živali prostor tudi znotraj človeka, angeli pa znotraj Zemlje kot njena prvinska ustvarjalna orodja, imenovana zmaji.
Marko Pogačnik je soustanovitelj gibanja OHO in član skupine OHO (1965–1971) ter član poljedelske in umetniške komune Družina v Šempasu (1971–1979). Razvil je litopunkturo – umetnost akupunkture pokrajin in mest, povezano s slikovnim jezikom kozmogramov.

Brez vstopnine

 

- - -

 

Knjigarna FF, Filozofska fakulteta ob 17:00: Besedna postaja: Valentin Kalan, Hypokrisis

Brez vstopnine

 

Galerija Srečišče, Hostel Celica ob 19:00: Ana Pepelnik: tehno

Vabljeni in vabljene na oktobrsko srečanje Pesnic s knjigo

Tehno Ane Pepelnik.

Ana Pepelnik, rojena 1979 v Ljubljani. Njen pesniški prvenec Ena od variant kako ravnati s skrivnostjo je izšel leta 2007, njena druga pesniška zbirka Utrip oranžnih luči na semaforjih pa leta 2009, tretjo in četrto, Celo večnost in Pod vtisom smo brale tudi na Pesnicah. Prevaja poezijo in prozo iz angleščine in v angleščino. Sodeluje pri mednarodnih pesniških spletnih in multimedijskih projektih, kot govorka daje glas pesniško-zvočnim performansom ter špikerira.
Srečanje vodi Barbara Korun.

Brez vstopnine

 

Vodnikova domačija Šiška ob 19:00: Goga na domačiji: Marko Sosič in Ahmed Burić

Na obisk prihaja tržaški pisatelj Marko Sosič, avtor sveže izdanega romana Kruh, prah, ki je izšel letos pri Založbi Goga, v katerem se loteva nezapisanih zgodb, ki so ostale po vojni na Balkanu. Z avtorjem se bo pogovarjal Ahmed Burić, bosanski pesnik in novinar.

Marko Sosič je režiser in pisatelj, rojen v Trstu. Režiral je v v različnih slovenskih in italijanskih gledališčih ter za televizijo. Zaposlen je bil kot umetniški vodja SSG v Trstu in SNG v Novi Gorici, dve leti je bil selektor festivala Borštnikovo srečanje. Napisal je štiri romane in vsi so pristali med finalisti za kresnika.

Brez vstopnine

 

Bežeče prireditve:

 

Kinoteka:

19:00 Retrospektiva: Bergman 100!

Deviški vrelec (Jungfrukällan), Ingmar Bergman, Švedska, 1960, 35mm, 1.37, čb, 89', ap, svp

Pobožna Töre (Max von Sydov) in Märeta (Birgitta Valberg) živita s hčerama Karin (Birgitta Pettersson) in Ingeri (Gunnel Lindblom) na samotnem posestvu. Ker se približuje veliki petek, se hčeri odpravita v vaško cerkev po sveče, a se na poti ločita. Starejša hči Karin nadaljuje pot, a se ne vrne domov. Mati sluti najhujše in to se izkaže za resnično: Karin so posilili in ubili. Njeni morilci se po naključju znajdejo na domu Karinine družine in oče se za hčerino smrt neusmiljeno maščuje. Film, posnet po švedski baladi iz 13. stoletja, preizprašuje vprašanja morale, maščevanja, občutkov krivde in vere.

21:00 Dnevi nemškega filma

Svetloba aka Mademoiselle Paradis (Licht aka Mademoiselle Paradis), Barbara Albert, Avstrija/Nemčija, 2017, DCP, barvni, 97', svp

Režiserka Barbara Albert na platno postavi resnično zgodbo zgodaj oslepele osemnajstletne Marie Theresie Paradis – Resi, ki v dunajski družbi slovi kot klavirski genij. Po številnih neuspelih medicinski posegih se njeni častihlepni starši odločijo, da jo pošljejo na zdravljenje k zdravniku Franzu Antonu Mesmerju, razvpitem zaradi neobičajnih metod. Resi v prepišni hiši Mesmerjev, razpeti med rokokojem in razsvetljenstvom, v krogu najnenavadnejših bolnikov in sobarice Agnes, prvič v življenju začuti, kaj pomeni svoboda. Ko začne po terapevtskih uspehih razpoznavati prve podobe, z grozo ugotovi, da jo zapušča glasbeni talent.

 

Kinodvor:

17:00 Zama, Lucrecia Martel / Argentina, Francija, ZDA, Mehika, Portugalska, Nizozemska, Španija, Brazilija / 2017 / 115'

Zakotna južnoameriška kolonija v poznem osemnajstem stoletju. Don Diego de Zama, uslužbenec španskega dvora, med brezkončnim čakanjem na premestitev v prestižnejši kraj vse bolj podlega strastem in paranoji …

19:15 Hladna vojna (Cold War), Paweł Pawlikowski / Poljska, Francija, Velika Britanija / 2018 / 88'

Hladna vojna, posvečena režiserjevima staršema in navdihnjena z njuno življenjsko zgodbo, je globoko osebna, z glasbo prežeta zgodba o nemogoči ljubezni v nemogočih časih. Film oskarjevca Pawła Pawlikowskega (Ida) je iz Cannesa odnesel nagrado za najboljšo režijo.

21:15 Žaba, Elmir Jukić / Bosna in Hercegovina, Srbija, Hrvaška, Makedonija, Slovenija / 2017 / 78'

Žaba, posneta po veliki gledališki uspešnici in z odlično zasedbo bosanskih igralcev na čelu z Emirjem Hadžihafizbegovićem, govori o dolgotrajnih posledicah vojne travme za intimna življenja ljudi, toda namesto zgodbe o obupu prinaša presunljivo in osvežujoče sporočilo optimizma.

Mala dvorana:

18:15 Codelli, Miha Čelar / Slovenija / 2017 / 85'

Codelli je igrano-dokumentarni film o malo znani afriški avanturi znamenitega slovenskega izumitelja, barona Antona Codellija, znanega tudi po tem, da je leta 1898 v Ljubljano pripeljal prvi avtomobil.

20:15 Bergman: eno leto, eno življenje (Bergman - ett år, ett liv), Jane Magnusson / Švedska / 2018 / 117'

Režiserka Jane Magnusson (Trespassing Bergman) vzame pod drobnogled leto 1957, eno najbolj plodnih v življenju in ustvarjanju Ingmarja Bergmana, ter skozi arhivske posnetke in številne intervjuje z režiserjevimi sodelavci in sopotniki razgali resničnega moža za mitsko podobo filmskega velikana.

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness