18. 3. 2013 – 16.30

Žur? Kakšen žur?

Metelkova mesto:

 

Menza pri koritu ob 17:00: Cirkuške delavnice

Prost vstop.

 

Klub Gromka ob 18:00: okrogla miza - Delo in zaposlovanje migrantov v času krize.

Ekonomska kriza, neoliberalne »reforme trga delovne sile« in vladni varčevalni ukrepi čedalje bolj posegajo v že priborjene delavske pravice. V posebej težkem položaju so delavke in delavci migranti, ki so pogosto prisiljeni delati prek raznih posredniških agencij, težko pridejo do primerne (ali sploh katerekoli) zaposlitve, kadar pa gre podjetju slabo so navadno prvi na seznamu za odpuščanje. O teh in podobnih vprašanjih dela in zaposlovanja migrantov v času krize se bodo pogovarjali: Veronika Bajt (Mirovni inštitut), Majda Džinić Poljak (Zavod RS za zaposlovanje – Info točka za tujce), Goran Lukič (Zveza svobodnih sindikatov Slovenije), Sara Pistotnik (Socialni center Rog) in drugi. Izvedbo okrogle mize je podprla Evropska komisija, program Evropa za državljane, v okviru projekta Migracije v center.

 

Gala hala ob 21:00: THE PINEAPPLE THIEF (VB) @ Gala hala - V Ljubljano v ponedeljek, 18. marca, prihaja angleška skupina The Pineapple Thief, ki spaja vrline indie in progresivne rock glasbe. V okviru evropske turneje bo na odru sosednjega kluba Gala hala predstavljala svoj lanskoletni album „All The Wars“ in prihajajoči nov EP, ki naj bi spomladi tako kot predhodniki izšel pri založbi Kscope (Amplifier, Porcupine Tree, Gazpacho, Anathema, Steven Wilson, Ulver). Skupini se bo na ljubljanskem nastopu pridružil psihadelično ambientalni trio Y (God Bless This Mess).

The Pineapple Thief ustvarjajo od leta 1999, sicer sprva kot projekt pevca in kitarista/multiinstrumentalista Bruca Soorda, ki je do leta 2002 izdal tri samostojne albume, še preden se mu je v živo dokončno pridružila preostala zasedba, ki je takoj ujela frontmanov neusahljivi glasbeni žar in čar. V enaki meri pa je očitno že od začetka čutila tudi njihova zvesta poslušalska in kritiška baza, kar je bila vsekakor dobra popotnica, da ima angleški kvartet do danes že devet izdanih albumov in precej pester nabor EP-jev, kompilacij in live izdaj. Čeprav se je na prvi pogled vseeno zdelo, da The Pineapple Thief ne bodo nič več kot vrli učenci sosedov Radiohead, pa so prihodnje analize razbile ta enodimenzionalen pojem na koščke, ki so razkrili večplastno sliko. Za večino primerjav je pravzaprav kriv Bruceov vokal, ki nezavedno preslikuje čutno dodelane vokalne tone, toda tam, kjer so Radiohead svoj zvok potisnili do meja, ki segajo nad tradicionalno rock formulo, je Bruce s svojo skupino v celoti sprejel surovost čustva, ki se lahko iztisne le iz kitare, basa, klaviatur in bobnov, in seveda 22-članskega epskega orkestra, ki je sodeloval pri zadnjem, lanskem albumu „All The Wars“

 

Channel Zero ob 22:00: DubLab: Dubpsyde Lab - Kolaboracija umirjene dubovske vibre z psihadelično neskončnostjo. Skratka barvit dubbing psihadeličnih zvočnih frekvenc skozi dubovske 
dimenzije v najzahtevnejšem tovrstnem zvočnem laboratoriju. Labjockeys:
SHANTI, DJ GELUKKIG, CUiCH aka HiGHAGAiN.

 

Glasba izven:

 

Kino Šiška, Katedrala ob 20:00: HELLISH ROCK TOUR PART II

Helloween in Gamma Ray si bodo na “HELLISH ROCK PART II” turneji delili oder tudi v Kinu Šiska.

32 EUR na dan koncerta

Pod imenom Hellish Rock Part II sta se združili dve veliki imeni nemške heavy metal scene. Govorimo o Hellloween in Gamma Ray, zasedbama, ki si delita korenine, zgodovino in tudi člane. Svoje moči so Helloween in Gamma Ray združili že pred petimi leti, ko so z zdaj že kultno in legendarno turnejo 'Hellish Rock' skupaj prekrižarili Evropo, Azijo in obe Ameriki. Takrat so žal spustili Slovenijo. Tokrat bo drugače! Marca 2013 se začne „Hellish Rock Tour Part II“ in oba velikana hamburške metal scene bosta 18. marca nastopila v Ljubljani. Čast ogrevanja odra in občinstva na tej turneji je pripadla brazilskim Shadowside, ki v svojem slogu mešajo vplive hard rocka in heavy metala in so znani po svojih energičnih nastopih, ki nikogar ne pustijo hladnega. Tako so odlična družba veteranov, ki so si velik del svojega slovesa pridelali prav na odru.

Helloween kitarist Michael Weikath se prejšnjega druženja z Gamma Ray spominja po prav posebni atmosferi tako na odru kot za njim. Dodaja, da bodo zabavo ponovili in da se že veseli prihajajoče turneje. Vodja Gamma Ray Kai Hansen prejšnjo „Hellish Rock“ turnejo označuje za vrhunec kariere njihovega banda in napoveduje, da bodo ponoreli tudi tokrat.

Ponorite tudi vi! Obeta se namreč heavy metal dogodek leta.

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

MGL:

19:30 Triumf ljubezni

Špartanska princesa Leonida se ob bežnem srečanju zaljubi v postavnega mladeniča Agisa, ki s svojim učiteljem, filozofom Hermokratom, in njegovo sestro Leontine živi odmaknjen od sveta na skritem, navidezno varnem in idiličnem posestvu. Racionalistični Hermokrat zavrača vsa čustva in razglaša ljubezen za iluzijo. Leonida je v želji osvojiti Agisa neustavljiva: za dosego svojega cilja je pripravljena uporabiti vsa sredstva – na posestvo se ji posreči priti z zvijačo: preobleče se v fanta. Tudi s pomočjo laži in goljufij se spretno izvije iz vsake zagate, brez pomislekov podkupuje služinčad in je pravi ženski Don Juan, ki se ne ozira na zlomljena srca. Leontine do konca igre vodi za nos kot moški, drugima dvema pa ob novih lažeh razkrije svoj spol in tako nazadnje doseže, da se vanjo zaljubijo vsi trije. In vse, kar počne, z veliko lepimi besedami in precej manj lepimi dejanji počne v imenu kreposti, maščevanja, politike … in resnične ljubezni!

Kontroverzni Marivaux je eden najpomembnejših francoskih dramatikov 18. stoletja, od nekaterih preziran, od drugih poveličevan. Napisal je številne igre za pariški gledališči Comédie-Française in Comédie Italienne. Čeprav rokokojska komedija Triumf ljubezni v času svojega nastanka ni bila cenjena, pa danes sodi med bolj znana Marivauxova dela in vsebuje vse značilnosti njegove dramatike. Komični prizori se izmenjujejo s sentimentalnimi, naivnim ljubezenskim izpovedim sledijo izlivi hlinjenih čustev. Vse v tako imenovani "marivojščini", visoko privzdignjenem, bravuroznem in izumetničenem jeziku. Marivauxovo gledališče je gledališče ljubezni, o tem ni dvoma.

20:00 Ubij me nežno

V stari vili ob morju živi ekscentrična "teta", prevajalka pogrošnih romanov, ljubiteljica hitrih avtomobilov in modernih plesov. Pridruži se ji nečak David, biolog in znanstvenik, ki s seboj pripelje ženo Julijo – nimfomanko. Kmalu se pojavi še mlada Cita, uslužbenka založbe. Teti naj bi pomagala pri delu. A resnega garanja bomo videli bolj malo. V nastalem ljubezenskem štirikotniku se vrstijo izbruhi nebrzdanih strasti, ki vse udeležene potegnejo v vrtinec bizarnih ljubezni in sovraštva, srhljivih eksotičnih doživetij, skrivnostnih smrti in umorov … Kaj je pogrošni roman in kaj resnica?

Absurdno fantastično komedijo Ubij me nežno je Franček Rudolf napisal za režiserja Boštjana Hladnika.

Z odrsko priredbo se (v okviru širšega cikla Nostalgija) letos že drugič priklanjamo temu velikanu slovenskega filma.

Domiselne in nekonvencionalne situacije spretno lovijo tanke linije med svetom realnosti in pokrajino fantazije, med pojavnostjo simpatičnega kiča in poplavo abotnega neokusa na drugi strani … Snov je še vedno in spet aktualna: izziva, odpira tabuje ter razgalja lažno moralo in navidezni "prav".

 

Šentjakobsko gledališče ob 19:30: Da, gospod Premier, režija Boris Kobal - Abonma ponedeljek beli, komedija

Režija: Boris Kobal

Prevod: Iris Žnidarič

Lektorica: Rudenka Nabergoj

Scenografija: Ana Rahela Klopčič

Kostumografija: Bojan Vister, Boris Kobal

Izbor glasbe: Boris Kobal

Premiera: 5. marec 2013

Igrajo:

Jim Hacker, premier..........Damijan Perne

Bernard Wooley, državni sekretar..........Bojan Vister

Sir Humprey Appelby, vodja kabineta..........Srečko Kermavner

Claire Sutton, posebna politična svetovalka..........Tina Tavčar

Veleposlanik Kumranistana..........Janez Vlaj

Jeremy Burnham, generalni direktor BBC-ja..........Grega Usenik

Simon Chester, napovedovalec BBC-ja..........Marko Skok

Robin Simpson, glas novinarja BBC-ja, snemalec..........Tomaž Cvar

O predstavi:

Večkrat nagrajena svetovna gledališka uspešnica, ki temelji na tudi pri nas predvajani televizijski nanizanki z istim naslovom, končno prihaja na slovenski oder. Stari znanci, novi zapleti. Znova se znajdemo v družbi premierja Velike Britanije in njegovih najožjih sodelavcev. Ob vsakodnevnih težavah (brezposelnost, širitev EU, globalno segrevanje…), ki jih bolj ali manj spretno rešujejo v splošno – in predvsem osebno – korist, in ob nenehnem spletkarjenju se morajo spoprijeti z na videz nerešljivo zadrego: da bi izpeljali več milijard vreden posel z naftno bogato državo Kumranistan, morajo zadostiti nezaslišanim zahtevam njihovega zunanjega ministra. Kako izpeljati umazan posel in ob tem ostati čist? Razplet je presenetljiv …

 

SNG Drama ob 20:00: Ko sem bil mrtev

Odkritje Lubitscheve burleske Ko sem bil mrtev je bil velik dosežek na novo ustanovljene Slovenske kinoteke, s katerim je svoj profesionalni ugled utrdila tudi pred mednarodno filmsko javnostjo. Gre za enega prvih filmov slovitega nemškega režiserja Ernsta Lubitscha (med njegovimi najslavnejšimi filmi je med drugimi Ninočka z Greto Garbo iz leta 1939), ki je veljal za izgubljenega. Samo nekaj zgodovinskih virov je pričalo, da je veliki avtor leta 1916 posnel uspešno komedijo o bonvivanu, v kateri je sam tudi igral glavno vlogo. Leta 1994 pa sta Silvan Furlan in Lilijana Nedič v zapuščini Štefana Štekarja našla dotlej pozabljene filmske kolute, ki so se na Primorskem menda znašli v času soške fronte. Med njimi sta identificirala malo mojstrovino iz obdobja nemega filma. Rekonstruiran film so prvič predstavili naslednjega leta na filmskem festivalu v Pordenonu.

Ko sem bil mrtev je zasnovan na motivu moža, ki napove svojo smrt, potem pa izgine in se ponovno pojavi z lažno identiteto. V burleskni izpeljavi se zgodba seveda zasuče drugače kot v Pirandellovem slovitem romanu Ranjki Matija Pascal. Lubitschev junak je lahkoživ bonvivan, ki se ob večerih rad izmuzne od doma in predaja veselju s šahiranjem v radoživi moški družbi. Bolj kot ženo to moti njegovo taščo, ki mu lepega dne (pravzaprav sredi noči) zaklene vrata, nesrečni mož pa mora prespati na neudobnem stopnišču. Naslednjega dne napove samomor in izgine. Namesto v smrt se odpravi v svobodo samskega življenja. Domnevna vdova žaluje, mož pa se tudi kmalu naveliča postopanja. V svoj nekdanji dom in k ženi, ki jo vendar ljubi, se vrne v vlogi služabnika. A tašča že išče novega ženina za užaloščeno hčer. In ji ga tudi privede na dom. Kaj vse bo napletel lažni služabnik, da bo osmešil snubca, ponovno osvojil ženo in se končno tudi znebil tečne tašče!

 

Foerster bar ob 21:00: Foersterjev stand-up komik meseca 10: nov material in odprt mikrofon

 

Cankarjev dom, Kosovelova dvorana ob 19:00: O sreči - Cikel o pozitivni psihologiji, Dr. Ana Arzenšek

Kaj je sreča in kdaj smo srečni? Kako lahko postanemo bolj srečni? Na to vprašanje poskušajo odgovoriti različne stroke in raziskovalni pristopi, med njimi tudi pozitivna psihologija. Na predavanju se bomo dotikali dejavnikov, ki so, glede na opravljene raziskave, povezani s srečnim življenjem, med njimi so denimo posameznikova starost, spol, starševstvo, religioznost, osebnost, izobrazba in inteligenčni kvocient, vreme, število družbenih vezi, kultura in politična usmeritev.

Dr. Ana Arzenšek je psihologinja, predavateljica in raziskovalka na Fakulteti za management Koper. Je tudi predsednica Strokovnega sveta pri Društvu psihologov Slovenije. Kot izvajalka psihološkega svetovanja se ukvarja predvsem z odsotnostjo sreče pri klientih. Srečna je v naravi, obuta v pohodne čevlje in vedno, ko se počuti svobodno.

 

MMC KIBLA, Ulica kneza Koclja 9, Maribor ob 18. uri: javna tribuna "FINANCIRANJE UMETNOSTI - UMETNOST FINANCIRANJA"

Javna tribuna je namenjena transdisciplinarni obravnavi problemov in perspektiv nevladnih organizacij, delujočih na polju kulture. Usmerjena je v razmislek o pridobivanju finančnih / razvojnih sredstev, deljenje izkušenj s tega področja ter predvsem iskanje primernejših

administrativnih paradigem, ki bi zmanjšale čas namenjen birokratskim vsebinam ter tako povečale kvaliteto produkcije ter nenazadnje konkurenčnosti. Kot "case study" bo obravnavan projekt New Media Cross Border, v katerem, skupaj s slovenskimi in hrvaškimi partnerji, sodeluje KID KIBLA. Skozi omenjeni primer bodo predstavljeni tako produkcijski in administrativni kot tudi založniški, kuratorski ter umetniški pogledi na tovrstno delovanje.

Z vami bodo razpravljali: Dijana Protić, Martina Zelenika, Jasna Kozar, Peter Tomaž Dobrila, Bojan Labovič, Žiga Dobnikar in Dejan Pestotnik.

Tribuni bo sledila predstavitev del rezidenčnih umetnic Dijane Protić in Martine Zelenika.

Več informacij o projektu New Media Cross Border najdete na naslednji povezavi:

http://www.kibla.org/projekti-koprodukcije-in-sodelovanja/aktualni-projekti/nmcb/

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka:

18:00 Večer SFA: Boris Andrej Mlakar: Mala retrospektiva: Drugačnost

Po sledi mavrice, Andrej Mlakar, Slovenija, video, 25'

Bog obvaruj Indijo, Andrej Mlakar, Slovenija, 1997, video, 60'

20:00 Večer SFA: Boris Andrej Mlakar: Mala retrospektiva

Halgato, Andrej Mlakar, Slovenija, 1994, 35mm, 1.66, barvni, 105'

Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu RS.

 

Kinodvor:

20:30 Mea maxima culpa: molk v božji hiši (Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God), Alex Gibney, ZDA, 2012, DigiBeta, 107'

Priznani dokumentarist in oskarjev nagrajenec Alex Gibney (Gonzo: Življenje in delo dr. Hunterja S. Thompsona, Casino Jack in Združene države denarja) z detektivsko vnemo raziskuje občutljivo temo pedofilije v katoliški cerkvi. Mea maxima culpa: molk v božji hiši ni kritika katoliške vere, ampak ostra obsodba institucije, ki je izoblikovala mehanizme sistematičnega prikrivanja teh zločinov.

21:15 Za dežjem posije sonce (Silver Linings Playbook), David O. Russell, ZDA, 2012, DCP, 122'

Mala dvorana:

17:00 Kinobalon: Ernest in Celestina (Ernest et Célestine), Benjamin Renner, Vincent Patar, Stéphane Aubier, Francija, Belgija, Luksemburg, 2012, DCP, 79', 6+, sinhroniziran v slovenščino

Vizualno izvirna pripoved o večnih vrednotah in dobrosrčnosti, za gledalce vseh generacij.

19:00 Festival frankofonskega filma: Velikani (Les géants), Bouli Lanners, Belgija/Francija, 2011, 84'

Dva brata, Seth in Zak, sta sama sebi prepuščana med počitnicami v hiši starega očeta, ki se nahaja v belgiskih Ardennah, potem, ko ju zaradi nejasneja razloga zapusti njuna mama…Nostalgična, grenkosladka, poetična pripoved o odraščanju, o nekih brezskrbnih poletnih počitnicah v goratih in gozdnatih predelih belgijskega podeželja, kjer se znajdejo trije dečki, najboljši prijatelji, prepuščeni zgolj sami sebi in svoji iznajdljivosti.

 

Kino Komuna ob 18:00 in 21:00:

Lincoln (Lincoln), zgodovinska biografska drama, Steven Spielberg, ZDA, Indija, 2012, 150'

 

 

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.