Abby Martin
Združene države Amerike so v zadnjih dveh mesecih močno povečale politični in ekonomski pritisk na z nafto bogato Venezuelo. Prevladujoči medijski diskurz izpostavlja, da venezuelska vlada močno krši človekove pravice, ter da je s svojimi zgrešenimi ekonomskimi odločitvami kriva za nastalo humanitarno krizo v državi.
V današnjem intervjuju ne bomo poskušali razkrinkati polresnic in laži o situaciji v Venezueli, ki jih proizvajajo in/ali širijo množični mediji, ne glede na to da je naša sogovornica - neodvisna novinarka Abby Martin - za to nadvse primerna. Kogar zanima slednje, predlagamo, naj se obrne na portal venezuelanalysis.com in druge progresivne neodvisne medije. S tem se ukvarja tudi Martin v oddaji The Empire Files, v kateri pokriva teme vojne in neenakosti skozi prizmo ameriškega imperializma. Gre za raziskovalno novinarsko oddajo, ki jo financira medijska mreža Telesur.
Martin je tudi članica upravnega odbora Media Freedom Foundation, po naše Fundacija za svobodo medijev. Ta je najbolj znana po Projektu Cenzurirano, ki kritično proučuje medije in zagovarja njihovo svobodo, nasprotuje cenzuri in jo razkriva, promovira neodvisno raziskovalno novinarstvo, medijsko pismenost in kritično mišljenje. V okviru projekta vsako leto izdajo publikacijo sedmih najbolj popačenih ali prezrtih novic. Upamo si trditi, da bo poročanje množičnih medijev o situaciji v Venezueli in njihovo nekritično povzemanje PR-poročil ameriške vlade dobilo svoje mesto v letošnji publikaciji Projekta Cenzurirano.
Pri pritiskih ZDA glede humanitarne pomoči hitro naletimo na protislovnost ameriške zunanje politike. Ameriški svetovalec za državno varnost John Bolton je odkrito priznal, kako koristno bi bilo za ameriška podjetja vlaganje v venezuelski naftni sektor. Kljub temu pa večinski mediji še vedno povzemajo narativ, ki ga ustvarja krvoločna elita ZDA, zato se obračamo neposredno k medijem in njihovi vlogi v konfliktu med ZDA in Venezuelo.
Poleg lažnih informacij v klasičnih medijih, pa je cenzura zadela tudi socialne medije. Google je že pred časom prilagodil iskalne algoritme, da med rezultati nižje uvrščajo medije, ki se odklanjajo od sredine političnega spektra bodisi na levo bodisi na desno, o čemer smo na Radiu Študent poročali. Mikroblogerska platforma twitter pa je pred kratkim blokirala več kot 2000 računov, ki naj bi bili pro-venezuelsko usmerjeni.
Dodaj komentar
Komentiraj