Ponovni poskus pogajanj
Tudi ta teden so se nadaljevala pogajanja med sindikati in delodajalci, tako v javnem kot zasebnem sektorju. Vlada z novo pogajalko Lilijano Kozlovič na čelu je po februarskem začetku stavk začela nov krog pogajanj s sindikati javnega sektorja. V zasebnem sektorju pa je po odpovedi podjetniške kolektivne pogodbe napovedana stavka v Gorenju. Medtem se je rok pogajanj pred stavko med Sindikatom delavcev rudarstva in energetike in Premogovnikom Velenje, ki od januarskega začetka pogajanj niso prinesla uspeha, podaljšal.
V javnem sektorju so se ta teden odvila prva srečanja nove vladne skupine s Sindikatom za zdravstveno nego, Sindikatom za socialno varstvo, Konfederacijo sindikatov Slovenije Pergam in Sindikatom za vzgojo in izobraževanje.
Po odstopu ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja je prejšnji teden mesto vodje vladne pogajalske skupine zasedla generalna sekretarka vlade Lilijana Kozlovič. Ta je več slovenskim medijem zatrdila, da so se na vladi približali zahtevam sindikatov javnega sektorja. Ministrica za finance Mateja Vraničar Erman pa je povedala, da so finančni okvir za pogajanje s sindikati na vladi sprejeli soglasno. Obseg tega finančnega okvira ni znan.
Predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Jakob Počivavšek je ocenil prvo srečanje z vladno pogajalsko skupino, potem ko je ta zamenjala vodjo.
Generalni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Branimir Štrukelj pogajanja in spremembe, ki jih je prinesla zamenjava vladnega pogajalca sredi pogajanj, prav tako pozdravlja.
Tako Počivavšek kot Štrukelj zaradi dogovora z vlado, da se podrobnosti pogajanj pred njihovim zaključkom ne bo razkrilo, nista želela razkriti podrobnosti novega vladnega predloga. Branimir Štrukelj pa vseeno komentira vladno stališče, ki ga je neprijetno presenetilo.
Zahteve Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture tako ostajajo enake. Zahtevajo predvsem zvišanje plač delavcev v vzgoji in izobraževanju za dva do tri plačne razrede, ustrezno ovrednotenje razredniškega dela in povišanje regresa za delavce z najnižjimi plačami.
Branimir Štrukelj komentira nov vladni predlog in izrazi skepso v uspeh pogajanj pred 14. marcem. Za takrat je namreč napovedana nova stavka izobraževalnega sektorja.
Branimir Štrukelj opiše potek stavke, napovedane za 14. marec, ki jo ocenjuje za zelo verjetno in razloži, zakaj bodo stavkali v več krajih.
Drugi krog pogajanj se bo nadaljeval v drugem tednu.
Sindikat kovinske in elektroindustrije Slovenije pa napoveduje stavko v velenjskem Gorenju. Opozorilna stavka bo potekala 14. marca. Šlo bo za dvourno prekinitev dela v vseh izmenah. Odločitev o stavki je sprožila odpoved podjetniške kolektivne pogodbe. Uprava Gorenja je namreč konec januarja med večinoma uspešnimi pogajanji o prenovi kolektivne pogodbe to pogodbo enostransko prekinila.
Žan Zeba iz Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije pojasnjuje, kako je uprava Gorenja preklicala kolektivno pogodbo in predstavi napoved stavke kot logičen odziv.
Denis Oštir, direktor korporativnega komuniciranja v Gorenju, predstavi dosedanji potek pogajanj med upravo in sindikatom.
Glavna točka nestrinjanja med upravo in sindikatom v pogajanjih o prenovitvi kolektivne pogodbe je predvsem dolžina dopusta. Žan Zeba pojasni, v katerih točkah pogajanja o kolektivni pogodbi se uprava in sindikat nista strinjala ter predstavi njune predloge.
Denis Oštir predstavi, kaj bi predlog uprave glede zmanjšanja števila dni dopusta pomenil v praksi.
Kljub pripravljenosti uprave pogajanja trenutno ne potekajo. Sindikat je namreč odpoved kolektivne pogodbe sprejel kot grožnjo, zato se ni pripravljen pogajati, dokler uprava te odpovedi ne prekliče. Več Žan Zeba.
Denis Oštir pa predstavi, zakaj se je uprava odločila odpovedati podjetniško kolektivno pogodbo sredi pogajanj, v katerih sta se obe strani strinjali glede večine vprašanj.
Žan Zeba predstavi želje uprave po pogajanjih in pogoj sindikata za nadaljevanje pogajanj.
Določila iz podjetniške kolektivne pogodbe, ki jo je uprava prekinila, kljub temu veljajo do 1. avgusta 2019. Po preteku tega roka pa začne veljati panožna kolektivna pogodba.
Dodaj komentar
Komentiraj