RTV Slovenija v prostem teku
Dan po tem, ko je predsednik le nekaj časa popolne oziroma v celoti popolnjene štiričlanske uprave Radiotelevizije Slovenija Zvezdan Martić odstopil, saj da je po včerajšnji izredni seji sveta RTVS tudi njemu jasno, da med večino svetnikov, tudi po zaslugi svojega na sejah prenesenega, v živo izpričanega odnosa do njih, nima več zaupanja in podpore, se je oglasila tudi za področje medijev pristojna ministrica za kulturo Asta Vrečko in oznanila, da so težave nacionalke dolgotrajne in da se kakopak niso začele z mandatom te vlade, a da je na organih vodenja in upravljanja, da zagotovijo nemoteno delovanje javnega zavoda, in celo, da bo vprašanje zadostnega financiranja ministrstvo reševalo tudi z novelo zakona o RTVS. Ni pa kakopak povedala, ne kdaj in kako točno to bo ne kako bo zdaj z osrednjo javno medijsko hišo, ko je tako rekoč brez polovice, pravzaprav pa kar treh četrtin z med tem mandatom uveljavljenimi zakonskimi spremembami nove štiričlanske uprave.
Zvezdan Martič, ki je na RTV Slovenija sicer redno zaposlen za nedoločen čas in ki se bo po primopredaji z vršilcem dolžnosti predsednika uprave, ki ga sedaj zaradi vsaj delno normalnega funkcioniranja nacionalnega medija mora imenovati svet zavoda, vrnil na neko vsaj primerljivo plačano mesto, je sicer v odstopni izjavi razmere na RTV kot še vedno izredno težke označil prav zaradi nezadostnega financiranja s strani ustanovitelja. Torej države Republike Slovenije in v njenem imenu vlade oziroma tudi za medije ter še posebej področij definiranja in izvajanja javnega interesa na področju medijev pristojnega ministrstva, ki ga prvič v vladi vodi aktualna koordinatorica stranke Levica, vsaj v idealnem smislu koalicije in vlade Roberta Goloba nujni korektor, da se pod njo prav vsega in vsaj preveč ne liberalizira, da ne rečem privatizira.
Kljub temu, da mu ni uspelo poiskati za sicer izbirčni svet RTVS, ki mu predseduje Goran Forbici iz CNVOS, primernega, pravzaprav pa dovolj dobrega kandidata ali kandidatke, ki po zadnji zavrnitvi in večinskemu mnenju svetnikov ne bi smel prihajati iz vrst redno zaposlenih na RTV, za po odstopu Simona Karduma manjkajočega člana oziroma članico po novem torej štiričlanske uprave RTVS, ki jo je očitno vodil, kot da gre še naprej za nekdaj samo za enega človeka predvideno funkcijo generalnega direktorja, pa Zvezdan Martić z vrhovnega položaja RTV generala odhaja z visoko dvignjeno glavo. Glede na zapisano v njegovi odstopni izjavi je namreč v zadnjih devetih mesecih, pa čeprav v nepopolni upravi, z njene strani imenovanim direktorjem, vodjem in vsem ostalim na RTV-ju uspelo vzpostaviti stanje, ki je bistveno boljše kot ob odhodu prejšnjega vodstva, čeprav je to nekaj, kar bi se po naravi stvari moralo samo po sebi zgoditi, saj bi res težko bilo še slabše, kot je bilo pod prejšnjim in zadnjim generalnim direktorjem.
Ne glede na to, karkoli že da to glede na nezadostnost javnega financiranja iz začetka včerajšnje odstopne izjave predsednika uprave RTV Slovenija Zvezdana Martića pomeni, v njej piše, da je RTV likvidna, in da se programsko poslovni načrt realizira v celoti, kakor je tudi sicer bil glede na nezadostnost taistega financiranja okrnjeno zastavljen. Da bodo svetniki vedeli, je dosegati solidne ali celo dobre rezultate v tako zahtevnih razmerah težko in zahteva mnoge nepriljubljene poteze in ukrepe, po drugi strani pa tudi odrekanje od mnogih zaposlenih sodelavk in sodelavcev. Zato da je razumljivo, da prihaja do nezadovoljstva, tudi frustracij, in razumljivo po Zvezdanu Martiću tudi je, da se le-te nekam usmerjajo, pa čeprav v temu namenjeno generalno vodstvo oziroma že od decembra lani formalno samo še tričlansko namesto štiričlansko upravo.
Da so v javni medijski hiši, za katero se sicer prav tako po njegovih besedah pred svetniki težko najde kompetentnega kandidata ali kandidatko, da bi popolnil manjkajoče mesto v štiričlanski upravi, razmere pravzaprav idealne, ne glede na kadrovski primanjkljaj in daljšo bolniško odsotnost po odstopu Zvezdana Martiča pravzaprav spet, in vsaj do imenovanja vršilca dolžnosti predsednika enočlanski upravi nacionalke, nekdanji očitno generalni predsednik uprave podkrepi še z navedki, da je vzpostavljen socialni dialog, zaključena stavka novinarskih sindikatov, in da se ugled RTV-ja v javnosti celo dviga. Toda tako to gre. Mogoče pa je bil odstop predsednika uprave Zvezdana Martića pravzaprav res potreben, da je tudi ministrica za kulturo in koordinatorica Levice Asta Vrečko morala dan kasneje priznati, da je financiranje RTV Slovenija jasno določeno z zakonom, kar po njenem tudi preprečuje politično vpletanje v program preko financiranja, da ni odvisno od vsakokratne politike. Pozabila pa je na to, da je RTV Slovenija od politike še kako odvisna, ko je potrebno ta zakon enkrat v nedoločenem roku tudi dejansko spremeniti in za začetek vsaj rtv prispevek kot edini vir stabilnega financiranja vsako leto inflacijsko uskladiti.
ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem za RTV Slovenija kot medijsko hišo brez tako predsednika in večine članov uprave kot zadostnega financiranja v prostem teku v zobeh poskrbel Tomaž Z.
Dodaj komentar
Komentiraj