Bandića Jabuko spora
Štiri dni pred 50. rojstnim dnevom zagrebškega Glasbenega kluba Jabuka je mestna uprava kolektiv, ki deluje v klubu, obdarila s svojevrstnim darilcem. Namesto čestitk je občina Zagreb na dvorišče kluba poslala varnostno službo in bagre, ki so porušili zunanji oder. Pred nadaljnjim rušenjem terase pa so jih z lastnimi telesi zaustavili aktivni v klubu, ki so tudi poklicali policijo. Kolektiv Jabuka - ali Jabučarji, kot si pravijo - namreč gradbene aktivnosti mestnih oblasti dojema kot nelegalne. Gradbeniki od leta 2016 na sosednjem naslovu namreč gradijo novo športno dvorano Osnovne šole Jabukovac, ta pa je formalnopravno lastnica zemljišča, na katerem stoji tudi klub Jabuka. Dolgoletni župan Zagreba Milan Bandić je že ob začetku prenove osnovne šole pred dvema letoma poskušal Jabučarje spraviti iz kluba, a mu to ni uspelo. Kmalu se je s klubom zapletel v ločena sodna spora, o katerih sodišče še razsoja.
Zgodovino kluba Jabuka, katerega začetki segajo v leto 1968, na kratko povzame Tomi Edvard Šega, ki je v Jabuki večkrat koncertiral kot DJ pod vzdevkom Tomi Fantazma.
Iz pestre zgodovine izhaja tudi pomen Jabuka za burno alternativno dogajanje na klubski sceni nekdanje države, opiše Šega.
V klubu so največji hrvaški rock bendi snemali svoje prve posnetke, razlaga sedanji direktor podjetja, ki upravlja s klubom, Marin Viduka Stiv.
Kljub temu da klub ni več tako radikalen ali nevaren, kot se je izrazil Šega, pa gre v nos mestnim oblastem. Leta 1998 so Jabuko tudi zaprli, potem ko ga je občina tožila zaradi hrupa na ulici. Vendar je sodišče razsodilo, da klub v bistveni meri ne prispeva k uličnemu hrupu, zato je bil leta 2001 ponovno odprt. Viduka povzame takratni spor.
Petnajst let Jabučarji z mestno upravo niso imeli težav, kar je leta 2016 prekinil župan Milan Bandić. Ta trdi, da je lastnica objekta, v katerem deluje Jabuka, občina, ki želi zamenjati vodstvo kluba, ne pa ga tudi porušiti. Viduka komentira županovo stališče:
Jabučarji so tako že leta 2016 na svoje dvorišče prvič dobili bagre in varnostnike, ki so del dvorišča kluba pripojili sosednji šoli. Šolo in Jabuko je do takrat ločila športna dvorana, ki so jo porušili, da bi zgradili novo. Dvorišče kluba pa bi bilo po občinskih načrtih spremenjeno v parkirne prostore. A Jabučarji na določila občini prikrojenega dokumenta, ki bi določil razmerje med občino in klubom, takrat niso pristali, pravi Viduka.
Lastnik parcele je šola, a je lastnina zabeležena kot družbena, klub pa občini plačuje najemnino. Nejasna lastniška in posestna razmerja so pripeljala do sodnega spora, o katerem več pove Viduka.
Sodišče o tem, kdo ima pravico izvajati oblast nad posestjo, še razsoja. Ravno tako pa so sodni postopki še v teku v tožbi, ki jo je Jabuka naslovila na občino zaradi domnevnega motenja posesti. Več Viduka.
Kljub nerazrešenemu vprašanju posestvovanja so včeraj, podobno kot leta 2016, bagri v spremstvu varnostnikov zrušili oder na dvorišču Jabuke. Jabučarji so tudi tokrat vse, ki so se pojavili na njihovem dvorišču, prijavili policiji. Pred rušenjem tende na dvorišču pa so bagre zaustavili s pasivnim uporom, razlaga Viduka.
Viduka pripoveduje, da so odnosi s sosedi v sicer elitni četrti Zagreba odlični, zato jim ne pripisuje krivde za zadnje občinske posege na dvorišču.
Čeprav je Viduka prepričan, da je namen župana Bandića zamenjava kolektiva, ki deluje v klubu, se Šega sprašuje o smiselnosti tovrstnih interesov.
Dodaj komentar
Komentiraj