Kako se izvaja izvajalska pristaniška storitev?
Delavska svetovalnica je na tiskovni konferenci opozorila na stanje delavcev pri izvajalcih pristaniških storitev, krajše IPS, v Luki Koper. IPS so podizvajalska podjetja, ki uradno za Luko Koper izvajajo storitvene dejavnosti, v praksi pa posredujejo delovno silo. Poglavitna problematičnost je predvsem v nepojasnjenih stroških, s katero pa so državni organi seznanjeni. Pojasni Goran Lukič iz Delavske svetovalnice:
V vsebini povzetka poročila Finančne uprave Republike Slovenije oziroma FURS, ki ga je obravnavala omenjena komisija za nadzor javnih financ, je zaslediti ugotovitev mnogih nepravilnosti. Med temi je v oči bijoča predvsem veriga podizvajalcev, kjer, citiramo “zadnji v verigi praviloma dviguje nedokumentirano gotovino, ki predstavlja vir za izplačevanje zaposlenih na črno, dodatno plačilo sicer redno zaposlenih, lahko pa tudi za različne provizije”. Kljub pripoznanju nepravilnosti pa je vprašljiva predvsem rešitev dotičnega nadzornega organa, za katerega se zdi, da odgovornost prelaga na Luko Koper.
Kot je bilo že večkrat poročano v medijih, delovni pogoji v podizvajalskih podjetjih niso primerni.
Da obstajajo razlike v plačilih med delavci iz IPS-ov in tistimi, ki so zaposleni v Luki Koper, se strinja tudi Mladen Jovičić iz Sindikata Žerjavistov in član nadzornega sveta Luke Koper.
Iz Luke Koper so nam glede vprašanja o poročilu FURS odgovorili, da z njim niso seznanjeni, glede kršenja delavskih pravic pa so omenili, da lahko od podizvajalcev zahtevajo le podatke o izplačevanju. O pravni odgovornosti Luke Koper kot naročnika v primeru ugotovitve, da gre pri IPS-ih za posredovanje delovne sile, Lukič:
Število teh podizvajalcev sicer ni znano. O shizofrenosti vpašanja, koliko je podizvajalcev, nadaljuje Lukič:
Dosedanja reševanja neprimernega položaja delavcev so šla v smeri prepovedi dela, kar pa je povzročilo, da je breme padlo tudi na delavce. Prav tako se je v preteklosti že zgodilo, da so bili delavci, ki so izgubili delo, zaposleni s strani drugih podizvajalcev, ki pa so plačali še manj.
Rešitev, ki so jo videli v Sindikatu žerjavistov, je bila ustanovitev Zadruge. Zakaj do tega ni prišlo, Jovičić:
Kako se sicer opredeljuje Delavska svetovalnica do aktivnosti sindikata žerjavistov, današnji offsajd zaključi Goran Zrnič iz delavske svetovalnice
Dodaj komentar
Komentiraj