Kdo bo negoval negovalce
Materiala za medijsko pokrivanje sindikalno-delodajalskih sporov zlepa ne zmanjka, današnja epizoda je posvečena dogajanju v Domu upokojencev Kranj. V domu zaposlene danes zastopata dva reprezentativna sindikata, starejši Sindikat zdravstva in socialnega varstva ter pred dvema letoma ustanovljeni Sindikat zdravstva in socialnega skrbstva. Nataša Malnar, predsednica novejšega Sindikata zdravstva in socialnega skrbstva na kratko objasni vzroke za to delitev:
Jedro spora med novejšim sindikatom in upravo pod vodstvom direktorice Zvonke Hočevar tiči v spremembi zakonodaje o kritju potnih stroškov zaposlenih, ki je prišla z uvedbo Zakona o uravnoteženju javnih financ. Pojasni Malnar:
Direktorica doma Zvonka Hočevar je sledeče povzela zgodovino ureditve kritja potnih stroškov in prejšnji dogovor s starim sindikatom:
Malnar poudarja, da se zaradi nastalega spora in razdvojenosti kolektiva nanjo in druge sodelavce vrši pritisk, ona in podpredsednica sindikata Eva Kovačec sta prejeli tudi opozorili pred odpovedjo. Slednje razume kot poskus utišanja tiste sindikalne aktivnosti, ki z upravo ne deluje spravljivo.
Nastala situacija, kot tudi objektivne posledice preobremenjenosti zaposlenih imajo hude posledice za cel kolektiv:
Konkretni razlogi za opozorilo pred odpovedjo, ki ga je Malnar prejela tičijo v njeni konfrontaciji sodelavke iz drugega sindikata. Pojasni:
Hočevar označuje novejši sindikat za robinhoodovski, njihove zahteve pa za pretirane in neutemljene.
Hočevar vztraja, da ne gre za njene osebne odločitve. Kot pravi, je kot javna uslužbenka vezana na zakon.
Malnar se ne zmeni za besede direktorice.
Direktorica sindikat obtožuje samovšečnosti. Kot pravi, jih zanimajo samo primeri, kjer je dom ostal dolžan zaposlenim, obratno pa ne.
Malnar meni, da ne zahtevajo preveč, le tisto kar jim pripada. Meni, da se je preveč sredstev in časa vlagalo v to, da bi zaposleni dobili povrnjene najnižje potne stroške.
Malnar ponuja enega tovrstnih primerov, ki po njenem mnenju kaže na absurdnost takšne politike.
Malnar pravi, da je njen sindikat prepogosto ostal brez besede v svetu.
Hočevar nasprotno pravi, da so na zborih delavcev vedno bili dobrodošli vsi sindikati. Če so se s starim sindikatom še uspešno dogovarjali, pa se z novim nikakor ne morejo uskladiti.
Malnar za konec OFFsajda pojasni načrte za nadaljnje sindikalne dejavnosti.
Dodaj komentar
Komentiraj