Malo daljša siesta
V ponedeljek okoli 11.30 po srednjeevropskem času je Pirenejski polotok ostal odrezan od preostalega sveta. V Španiji in na Portugalskem je namreč, iz še danes neznanega razloga, prišlo do izpada elektrike po celotni državi, prav tako je elektrike zmanjkalo na jugu Francije. Vir izpada je po poročanju portugalskega elektroenergetskega omrežja REN ter trditvah portugalskega predsednika vlade Luisa Montenegra v Španiji. Elektrika se je v državi vrnila šele naslednje jutro. Kako je potekal izpad v španskem delu Baskije, pojasni Javi, ki trenutno živi v Bilbau.
Ena prvih teorij, zakaj je prišlo do izpada elektrike, ki jo je začel širiti ravno REN, je bilo ekstremno temperaturno nihanje v notranjosti Španije, kar naj bi povzročilo abnormalna nihanja na visokonapetostnih vodih. Druga teorija je, da naj bi bil izpad električne energije posledica kibernetskega napada. Teorijo je ovrgel predsednik Evropskega sveta Antonio Costa. Zadnja od teorij je krivdo pripisovala obnovljivim virom energije, saj naj bi ti ustvarili tako veliko nihanje v proizvodnji električne energije, da je prišlo do kolapsa omrežja. Zaradi teh neutemeljenih teorij je španski predsednik Pedro Sanchez zvečer pojasnil, da je vzrok v močnem tehničnem nihanju v evropskem elektroenergetskem sistemu, a da ni zanesljivih informacij, kaj je to nihanje povzročilo. Podobne težave s komunikacijo so imeli tudi na Portugalskem. Odziv portugalskih oblasti pojasni Patricia Calca, politologinja iz Lizbone.
Izpad električne energije je posebej prizadel večja mesta, kjer je več gostinskih obratov, tovarn in drugih vozlišč. Ohromljen je bil javni potniški promet, prav tako niso delovali bankomati, telefonska omrežja, semaforji, povrh vsega pa so zaradi izpada elektrike odpovedali tudi tekme na teniškem turnirju Madrid Open. Situacijo v Lizboni opiše Calca.
V Baskiji so električno energijo zaradi bližine Francije dobili pred preostalimi deli Španije. Kako je teh nekaj ur potekalo življenje brez elektrike, pove Javi.
Sogovorec nadaljuje, da so na njegovem delovnem mestu delo prekinili. Ponekod, kjer so imeli generatorje, pa so delo nadaljevali po ustaljenem urniku.
Medtem ko so v Španiji v nekaterih delih države po hitrem postopku obnavljali električno energijo, je na Portugalskem, ki je bila od držav z delujočim električnim omrežjem popolnoma izolirana, vladalo nekoliko več zmede. Calca za to krivi slabo komunikacijo med oblastmi in prebivalci.
Prav tako je Portugalska z električno energijo oskrbela in s tem zavarovala samó strateško pomembne lokacije in infrastrukturo. Če bi bil izpad elektrike povezan z agresijo, bi bili civilisti nezavarovani.
A k sreči se je elektrika brez večjih pretresov na celoten polotok vrnila že naslednji dan. Javi pravi, da je imel kratkotrajen izpad na večino ljudi precej blagodejen učinek, a da bi bila situacija najbrž drugačna, če elektrike ne bi bilo teden ali več dni.
V duhu prvega maja tako lahko rečemo: ne samo pravica do odklopa, zahtevamo popoln odklop!
Dodaj komentar
Komentiraj