Njihovo morje in ignoranca
Včerajšnja nesreča migrantov, ki so utonili v Sredozemskem morju nedaleč od obale Libije, je znova na noge dvignila evropsko politiko. Ta je pač navajena skočiti le ob velikih nesrečah afriških in bližnjevzhodnih migrantov, ki se sicer v manjši meri dogajajo praktično vsak dan. Nedeljski najmnožičnejši brodolom približno 700 migrantov v Sredozemlju, ki je sledil podobni nesreči z manj žrtvami nekaj dni pred tem, je bila takšna priložnost za dvolično izražanje začudenja ter pozive k skupnim ukrepom in k prekinitvi dosedanje migracijske politike. Evropska unija pri tem že dolgo išče skupni jezik, medtem pa popušča z ukrepi reševanja v Sredozemlju, zato nesreče, kakršnim smo bili priča v minulem tednu, ne čudijo. Novinarja Dela Boštjana Videmška tovrstne reakcije evropskega vrha, ki zaprepaščen na temo migracij sklicuje poseben vrh, ne presenečajo preveč.
izjava
Po zaključku operacije Mare Nostrum je Evropska unija slednjo skušala nadomestiti z operacijo Triton, ki deluje v okviru Agencije za operativno sodelovanje na zunanjih mejah Evropske unije, krajše Frontexa. Toda pri Operaciji Triton sodeluje 29 držav, s precej manjšimi sredstvi in precej bolj omejeno kot Mare Nostrum. Dopisnica RTV Slovenija iz Italije, Mojca Širok.
Na drugi strani je bila Mare Nostrum, čeprav je potekala pod zastavo Evropske unije, praktično italijanska operacija, v kateri so reševalne ladje nadzorovale precej širše območje Sredozemskega morja. Italija je za operacijo, kot smo slišali, namenila trikrat precej več sredstev kot za aktualni Triton namenja Evropska unija, temu primerna pa je bila tudi večja uspešnost.
Znotraj operacije Mare Nostrum je pri reševanju beguncev iz Sredozemskega morja sodelovala tudi slovenska vojaška ladja Triglav. Videmšek, ki je obiskal slovensko posadko na Triglavu, vidi operacijo kot izjemno praktično in učinkovito.
A ker ni naletela na pomoč Evropske unije, predvsem pa zaradi visokih stroškov, je Italija z operacijo oktobra lani zaključila.
Toda čeprav Italija ves čas izpostavlja, da potrebuje pri spopadanju z migracijami več pomoči Evropske unije in da jo ta pušča samo, pa Širok opozarja, da to drži le deloma.
izjava
Zadržana in neiskrena drža Evropske unije pri reševanju migracijske problematike in migrantov v Sredozemlju, ki jo v zadnjih letih, kot smo slišali, zavija v varčevalne zavoje, ne preseneča. V pogledu odnosa do priseljencev je pomenljiv tako imenovani drugi dublinski sporazum, s katerim je Evropska unija priseljensko politiko nesolidarnostno začrtala pred reševalnima operacijama Mare Nostrum oziroma Triton. Videmšek.
Ob zadnjih nesrečah so evropske politike ponovno polna usta skupnih in temeljitejših ukrepov. Omenjajo se različne rešitve: od ponovne vzpostavitve reševalne operacije v Sredozemskem morju, podobni Mare Nostrum, le da bi v njej sodelovalo več držav Unije, pa do finančno in operativno okrepljene operacije Triton.
Mojca Širok, s katero zaključujemo današnji Offsajd, dodaja, da se je treba z migracijami in migranti ukvarjati, preden ti pridejo v Sredozemlje, kajti takrat je za to že prepozno.
Dodaj komentar
Komentiraj