Porošenko v vrtincu interesov
Na dan ukrajinske samostojnosti v prestolnici Kijevu poteka vsakoletna proslava. Predsednik Petro Porošenko bo najprej prisostvoval svečanemu dvigu zastave, nato pa se bo sešel z ukrajinskimi vojaki na frontni črti. V današnjem Offsajdu, tretjem v sklopu, posvečenem Ukrajini, se bomo posvetili ukrajinski notranji politiki in Porošenkovim poskusom centralizacije moči.
Petro Porošenko je leta 2014 nasledil Viktorja Janukoviča, ki so ga z mesta predsednika odnesli majdanski protesti. Njegovo politično in poslovno ozadje osvetli Konstantin Zadiraka, iz Centra za socialne in delavske raziskave:
Parlamentarno-predsedniški sistem v Ukrajini predsedniku daje veliko večjo moč kot na primer v Sloveniji. Razloži Zadiraka:
S kompleksnostjo Zadiraka misli različne nasprotujoče si interese, razloži:
Poroshenkov blok Solidarnost torej mora...:
Domača oligarhija ima nekoliko manjšo moč kot v času Janukoviča, vendar še vedno v veliki meri obvladuje politično sfero. To se je izkazalo lani v konfliktu z oligarhom Ihorjem Kolomoiskim glede uprave državnega podjetja Ukrtransnafta:
Evropski poslanec Ivo Vajgl pa meni, da se moč domače oligarhije v času Porošenka ni bistveno spremenila.
Februarja letos je Porošenko zahteval odstop premierja Arsenija Jatseniuka, a je njegova vlada prestala nezaupnico, in sicer prav s podporo glasov poslancev iz Porošenkove stranke Blok Petra Porošenka. Kmalu nato je Jatseniuk sam ponudil odstop. Politična dogovarjanja v ozadju opiše Zadiraka:
Aprila letos je bila tako sestavljena nova vlada s premierjem Groismanom na čelu. Čeprav je novi premier lojalen Poršenku, Zadiraka meni, da je Porošenkova oblast še vedno močno odvisna od različnih interesnih skupin:
Zadiraka za konec opiše še razlike med dvema koalicijskima strankama, Blokom Petra Porošenka in Ljudsko Fronto, ter kako se obema obeta v prihodnosti:
Dodaj komentar
Komentiraj