Slavljenje socialdemokracije
Stranka Socialni demokrati je minuli teden s festivalom Levstikova in v soboto s slavnostno akademijo obeležila 120 let strankarske organiziranosti socialne demokracije na Slovenskem. Pot današnjega SD-ja je po njihovi interpretaciji leta 1896 začrtal ustanovni shod Jugoslovanske socialdemokratske stranke, ki je bil v svojem bistvu namenjen širšemu južnoslovanskemu delavstvu. Že pred tem so se pod okriljem avstrijske socialdemokratske stranke oblikovala razna sindikalna in kulturna društva, namenjena samoorganiziranju delavcev. Po ustanovitvi stranke se je pokazala tudi radikalnost njenih stališč. Vodilni so prisotnost svojih poslancev v parlamentu razumeli ne zgolj kot sredstvo strankinega opolnomočenja v meščanskem sistemu, temveč tudi kot stopnjo na poti k proletarski državi.
Takrat edina delavska stranka in glasnica socialističnih idej je s svojim delovanjem postala najprej nezanemarljiv, kasneje pa eden izmed najpomembnejših faktorjev pri oblikovanju delavske politike in socialističnega boja. A ta politika se je v naslednjih 120-ih letih krepko spremenila. Kje v delovanju svoje stranke vidi kontinuiteto s preteklostjo delavskega organiziranja na Slovenskem, nam pojasni predsednik stranke Socialni demokrati, Dejan Židan:
Socialni demokrati so sicer med drugim nasledniki Komunistične partije. Mnenje o poti socialdemokracije je z nami delila Sonja Lokar, dolgoletna članica Socialnih demokratov:
Svoje razumevanje trenutne politične situacije in možnost socialdemokratske politike v njej nam je predstavil tudi Igor Lukšič, profesor na Fakulteti za družbene vede, sicer pa bivši predsednik Socialnih demokratov:
Sodobna socialdemokracija v svojem delovanju stremi k brzdanju negativnih učinkov kapitalizma. O kapitalizmu kot sistemu in načinih njegovega brzdanja spregovori predsednik Židan:
Kako pa na nadaljevanje socialdemokratske tradicije gledajo mladi? Novoizvoljeni predsednik podmladka socialnih demokratov Mladi forum, Žiga Štajnbaher, predstavi svoj pogled na kapitalizem in mehanizme za njegovo omejevanje:
Kaj pa o kompromisih z zahtevami kapitala kot članica stranke SD meni Lokar?
Glavni teren boja socialne demokracije v Sloveniji je parlament, kjer pa se je pojavil levi konkurent - Združena levica. Komentira Dejan Židan.
Svoje mnenje o vse glasnejših zagovornikih socialistične politične usmeritve deli tudi Sonja Lokar.
Lokar je kritična tudi do notranje demokracije v stranki SD.
Pred koncem nekaj besed o konfliktu med kapitalom in delom ter prihodnosti socialdemokracije pove Igor Lukšič:
Najbolj jasno sliko o prihodnosti socialdemokracije na Slovenskem pa najbrž lahko poda Žiga Štajnbaher, ki bo strankin podmladek vodil naslednji dve leti. Za konec smo ga poprosili, da se opredeli do nekaj ključnih oziroma spornih vprašanj.
Offsajd sta pripravila Jaša in vajenka Sara.
Dodaj komentar
Komentiraj