15 samoorganiziranih študentskih menz
Prejšnji četrtek je študentsko društvo Iskra v študentskem naselju Rožna dolina pred domom ena izvedlo 23. samoorganizirano študentsko menzo. Na menzi so delili brezplačen veganski golaž, po menzi pa je potekala tudi skupščina o študentski prehrani. Več o projektu menz pove ena od organizatork.
Za izvedbo menze so se organizatorke zmenile z upravo Študentskega doma Ljubljana, ki je menzo potrdila, vseeno pa so naletele na nekaj težav.
Organizatorka je dodala, da se je kasneje izkazalo, da so bili na vezi s predsednikom Študentskega sveta stanovalcev, Primožem Hrovatom. Kontaktirale smo tudi predsednika Študentskega sveta stanovalcev, ki uradne izjave ni želel podati. Po neuradnih informacijah jih je skrbelo, da bo dogodek politične narave in da je nasprotovanje menzi prišlo do predsednika preko predstavnika doma I, ki so ga kontaktirali stanovalci. Organizatorke menze so nam povedale tudi, da je kljub uspešno izvedeni menzi in skupščini, ki ji je sledila, nekaj stanovalcev študentskega doma izrazilo nasprotovanje s hrupom in predvajanjem nacistične pesmi Erika.
Poslanska skupina Slovenske demokratske stranke, krajše SDS, je pred dvema tednoma v državni zbor vložila predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o osnovni šoli, s katerim bi v osnovne šole uvedli obvezni predmet računalništvo in informatika. Ta se je v šolah do sedaj izvajal kot izbirni predmet, česar v stranki ne prepoznavajo kot zadostno podlago za kompetence, ki jih od njih zahteva večno opevani trg dela in njegov podaljšek, konkurenčno gospodarstvo. Med drugim v noveli navajajo, da naj bi učenci z uvedbo obveznega predmeta pridobili tudi zmožnost komunikacije v mednarodnem okolju, znanje o vplivu tehnologije na globalizacijo, nenazadnje pa bi se s tem učili postati odgovorni potrošniki. Kot pozitivno posledico navajajo tudi manjšanje razlik med otroki iz različnih socialnih okolij, ob tem pa v javno dostopnih dokumentih ne navajajo, kako bi zgolj golo znanje brez ustrezne infrastrukture na tovrstne razlike imelo dejanske vplive.
Avstralski senat je konec prejšnjega meseca potrdil zakon, ki bo prepovedal uporabo družbenih omrežij mlajšim od šestnajst let. Veljati bo začel predvidoma novembra naslednje leto, namen prepovedi pa je predvsem zaščita psihičnega zdravja mladih, ki naj bi se zaradi uporabe družbenih omrežij izjemno slabšalo. Platforme bodo dolžne izvajati prepoved dostopa mladoletnikom, v primeru kršitev pa jih čaka globa do petdeset milijonov avstralskih dolarjev. Podjetja za identifikacijo ne bodo smela zahtevati osebnih dokumentov, izdanih s strani državnih organov, kot so potni listi ali vozniška dovoljenja. Podpora zakonu je deljena. Zagovorniki trdijo, da bo prepoved obvarovala otrokovo psihično zdravje ter jih zaščitila pred potencialnimi predatorji. Po drugi strani pa nasprotniki zakona menijo, da bodo otroci s tem prikrajšani pozitivnih plati socialnih omrežij ter tudi, da jih bo to zgolj poslalo na odročnejše, še manj nadzorovane dele interneta. Veliko vprašanj glede izvedbe zakona sicer še zmeraj ostaja odprtih, kot na primer, katere platforme ga bodo dolžne upoštevati in kako bo preverjanje starosti potekalo v praksi.
ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK
V sredo ob šestih bo v Pritličju potekal pogovor z izraelsko-ameriškim antropologom in aktivistom Jeffom Halperjem o prihodnosti Palestine v Izraelu. Halper je med drugim soustanovitelj izraelskega odbora, ki se bori proti uničevanju palestinskih domov, predavatelj na raznih univerzah in avtor več knjig, kot je na primer War Against the People: Israel, the Palestinians and Global Pacification. Vstop na dogodek, ki ga bo vodila Kristina Božič, je prost, potekal pa bo v angleščini.
V četrtek ob 16.30 bo na Fakulteti za družbene vede potekal FEJS-t kviz, ki ga organizira Društvo študentov novinarstva, krajše FEJS. Na kvizu lahko pričakujete tematike iz sklopov literarne legende, glasba in film, novinarstvo, pokukajmo v otroštvo, mitološki labirint in seveda splošno. Za udeležbo je potrebna prijava ekipe, povezava je dostopna na Facebook profilu društva, prijave pa potekajo do zapolnitve mest.
Ta petek ob desetih bo v Akademski čitalnici Aleša Debeljaka na Fakulteti za družbene vede potekala predstavitev monografije Alpenecho: Slovenska narodnozabavna glasba v sodobnih kulturnih, političnih in medijskih kontekstih. Knjigo bosta predstavila urednika Natalija Majsova in Peter Stanković. Knjiga žanr glasbe analizira skozi različne dejavnike, ki vplivajo na naše razumevanje pomena slovenske narodnozabavne glasbe v sodobnem svetu.
V četrtek in petek bo v prostorih Filozofske fakultete Univerze v Mariboru potekal 12. Simpozij mladih slavistov, ki ga organizirajo Študentska sekcija Zveze društev Slavistično društvo Slovenije, Slavistično društvo Maribor, Študentska sekcija Slavističnega društva Maribor ter Oddelek za slovanske jezike in književnosti Filozofske fakultete Univerze v Mariboru. Prispevki na letošnjo temo Upor in njegovi odmevi v slovanskih jezikih in literaturah bodo zajemali področja jezikoslovja, literarne vede, jezikovne in literarne didaktike ter vizualne in uprizoritvene umetnosti. Več informacij o dogodku si lahko preberete na spletni strani Zveze društev Slavistično društvo Slovenije.
Univerza v Ljubljani in Zveza prijateljev mladine ponovno organizirata dobrodelno akcijo Srčna UL, v kateri zbirata sredstva za pomoč študentom v finančnih stiskah. Za pomoč lahko zaprosijo študenti z veljavnim statusom v letu 2024/25. Projekt lahko pomaga pri financiranju študijskega materiala, študiju namenjene računalniške opreme in bivalnih stroškov. Dvanajstega decembra bo na Akademiji za glasbo potekal tudi tradicionalni dobrodelni koncert Srčne UL, kjer bodo vsa zbrana sredstva v celoti namenjena dobrodelni akciji. Rok za prijavo na razpis je sedmi februar naslednje leto, podrobnejše informacije o razpisu pa lahko najdete na spletni strani Univerze v Ljubljani.
Novičke in dogodke sta pisali vajenki Jana in Klea, mentorirali sta ju Nika G in Vika.
Dodaj komentar
Komentiraj