22. 4. 2024 – 16.00

15 študentskih protestov za svobodno Palestino

Audio file
Audio file
13. 4. 2024 – 16.00
Zakaj italijanske študentke zasedajo univerzitetne prostore

Prejšnji torek je na rimski univerzi La Sapienza potekal protest študentk in študentov, s katerim so od vodstva univerze zahtevali opredelitev proti genocidu v Palestini, prekinitev stikov z izraelskimi institucijami ter izstop rektorja iz fundacije Med’Or – delom podjetja Leonardo, ki deluje v izraelski orožarski industriji. Po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa, so nekateri študentke in študentje med protestom skušali vstopiti v prostore univerze, po posredovanju policije pa je prišlo do izgredov, zaradi česar sta bili dve osebi aretirani. Na rimski univerzi so sicer konec marca študentke in študentje z enakimi zahtevami zasedli prostore vodstva univerze, a do uresničitve njihovih zahtev ni prišlo. Kot smo na naši redakciji že poročale, se z zahtevami po bojkotu Izraela na vodstva univerz obračajo tudi študentke in študentje drugih italijanskih mest, na primer Trsta, Neaplja, Barija in Torina. Na Univerzi v Torinu je akademski senat že prekinil sodelovanje z Izraelom, na Univerzi v Bariju pa so študentke in študentje dosegli izstop rektorja iz fundacije Med’Or.

Aretacije študentk in študentov, ki so protestirali v podporo Palestini, so se v prejšnjem tednu zvrstile tudi v New Yorku. Na Univerzi Columbia so študentke in študentje v sklopu protestnih aktivnosti med drugim zasedli tudi del univerzitetnega kampusa, s čimer so zahtevali prekinitev sodelovanja univerze s podjetji in institucijami, ki profitirajo zaradi genocida ali okupacije, ter transparentnost finančnih investicij univerze. Ob posredovanju policije je bilo aretiranih nekaj več kot sto študentk in študentov, nekateri izmed njih pa so bili z univerze tudi suspendirani. 

Zaradi protestnih akcij študentk in študentov je moralo vodstvo univerze prejšnji teden pred predstavniškim domom kongresa odgovarjati na obtožbe o antisemitskih izpadih študentk in študentov ter svojem odzivu nanje. Predsednica odbora za izobraževanje Viginia Foxx je na zaslišanju dejala, da je Univerza Columbia ena največjih kršiteljic, kar se tiče antisemitizma, republikanec Joe Wilson pa je dodal, da je univerza zaradi antisemitizma kaznovala le tri študente, čeprav bi jih po njegovem mnenju morala več. Predsednica univerze je potrdila porast izgredov, a zanikala neodzivnost vodstva. Po njenih besedah je vodstvo univerze v ta namen vzpostavilo kanale za poročanje o izgredih, zaposlilo osebje za preiskovanje pritožb, vzpostavilo delovne skupine za antisemitizem in uvedlo nova pravila glede protestov. 

Zdaj pa na domače teme. Prejšnji četrtek je v Mariboru potekalo odprtje prenovljenega Študentskega doma 1 na Tyrševi ulici. Objekt, ki je bil zgrajen pred točno šestdesetimi leti, predstavlja najstarejši študentski dom v Mariboru. S prenovo so povečali površino sob, zato se je število ležišč z 220 znižalo na 103 ležišča. V okviru prenove so izvedli tudi energetsko prenovo in adaptacijo objekta ter zamenjali vso notranjo opremo. Dodali pa so tudi sobo za gibalno ovirane, ki jim bo dostop omogočen z namestitvijo dvižne ploščadi. Bodočim stanovalkam in stanovalcem so na strehi doma pripravili dodatno presenečenje – tja so namestili ploščad za, citiramo, »kasnejšo umestitev čebelnjaka z apiterapevtsko vsebino«. Konec citata. Za prenovo je bilo skupno namenjenih 5,5 milijonov evrov, investicijo pa sta financirali Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj. 

Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so za letošnje študijsko leto prvič zagotovili sredstva za kadrovske štipendije za študentke in študente socialnega dela. S tem bi radi spodbudili mlade, da se odločijo za ta kadrovsko podhranjen poklic. Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad je razpis za štipendije študentk in študentov socialnega dela na drugi stopnji že objavil. Vlagateljica ali vlagatelj mora biti v letošnjem študijskem letu vpisana v 1. letnik izobraževalnega programa socialna delavka na drugi stopnji, je prvič vpisana v program, za katerega uveljavlja pravico do štipendije, bo na izobraževalnem programu pridobila izobrazbo socialna delavka ter ni v delovnem razmerju. Vrednost razpisa, s katerim želijo zmanjšati vrzel med nizko ponudbo in velikim povpraševanjem po socialnih delavcih na trgu delovne sile, znaša 300 tisoč evrov, mesečna vrednost štipendije pa je 350 evrov. 

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Čez dve uri, torej ob šestih popoldan, bo v avtonomnem študentskem prostoru K17 na Filozofski fakulteti potekalo odprtje študentske fotografske razstave z naslovom Človek v prostoru

Prav tako ob šestih bo v PLAC-u potekal dogodek Kaj delati (po protestu)?, ki ga organizira socialistična organizacija Cedra. Na dogodku bo govora o tem, kako udeleževanje na protisistemskih protestih preobraziti v organiziranje za delavstvo. Predstavili bodo tudi delovanje Cedre, njihov program, strukturo, delo na terenu, dosežke ter težave, s katerimi se srečujejo pri svojem delovanju. 

Že tretji dogodek, ki bo potekal danes ob šestih popoldan, je dogodek z naslovom Seksizem v javnem prostoru, ki se odvija v sklopu Dnevov enakosti spolov. Na dogodku bodo govorke in govorci razpravljali o tem, ali se je stopnja seksizma v javnosti v zadnjih letih povečala ali pa je tega bolj zaznati zaradi večje ozaveščenosti o spolni neenakosti in večje senzibilizacije javnosti. Dogodek bo potekal v Modri sobi na Filozofski fakulteti. 

V sredo bo od dveh popoldan do devetih zvečer v Centru Rog potekala izmenjevalnica oblačil PRINESI & ODNESI, ki jo organizira Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil Naravoslovnotehniške fakultete v Ljubljani. Dogodek poteka v sklopu desetega Tedna modne revolucije, ki v sklopu gibanja Fashion revolution vsako leto spominja in opominja na dogodek zrušitve tovarne v Bangladešu ter s tem smrti več kot tisoč ljudi, ob tem pa poudarja nujnost sprememb v modni in tekstilni industriji. Dogodek je poleg izmenjave rabljenih oblačil namenjen tudi ozaveščanju o pomenu trajnosti v modni industriji. 

Odprte so prijave na 21. edicijo festivala Animateka, ki bo potekal med drugim in osmim decembrom. Kratke animirane filmčke lahko prijavite v glavni tekmovalni program, ki združuje kratke animirane filme iz srednje, južne in vzhodne Evrope, v Slonov tekmovalni program – mednarodni program animiranih filmčkov za otroke, ali v Tekmovalni program Mladi talenti Evrope, ki združuje študentske animirane filme. Posebna pozornost je na mednarodnem programu animiranih VR del, ki je odprt za kratkometražne animirane projekte, narejene z VR. Prijave so odprte do 15. julija, več informacij pa najdete na spletni strani Animateke

 

 

Spremljevalna slika: študentski protest pred rimsko univerzo. Vir slike: instagram profil FCG Roma

Aktualno-politične oznake
Kraj dogajanja

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.