Akademskih 15 kosil za vse
Začenjamo v Mehiki. Osem študentov Univerze v Veracruzu je pred nekaj dnevi končalo na urgenci. Oboroženi neznanci so namreč vdrli v študentski dom in jih napadli z mačetami ter bejzbolskimi kiji, pri čemer so nekateri izmed njih utrpeli hujše poškodbe. Tako vzrok za napad kot napadalci sami niso znani, je pa omenjena osmerica študentov znana po svojih aktivističnih prizadevanjih, tako na socialnem kot okoljevarstvenem področju. Do napada je prišlo dva dni pred mehiškimi državnozborskimi volitvami v regiji, ki je za novinarje in aktiviste znana kot najnevarnejša.
V luči prihajajočih izpitov in z njimi povezanega intenzivnega učenja je naslednja novica kot naročena. Harvardska študija, opravljena na vzorcu 4000 britanskih najstnikov, je pokazala, da žrtvovanje spanja in prehranjevanja zavoljo učenja naredi več škode kot koristi. So pa s študijo ugotovili, da obstaja korelacija med uspehom v šoli in zdravim načinom življenja. Neprespane noči, preživete ob knjigah, tako ne bodo pripomogle k boljšemu akademskemu uspehu, saj zgolj spodbujajo občutke stresa. Ta pa ima škodljive učinke tako na zdravje kot uspeh v šoli.
Študentje Univerze v Chicagu pa protestirajo proti napovedanim proračunskim rezom. Prejšnji četrtek se je tako zbralo nekaj več kot 60 študentov in diplomantov, ki so izrazili nestrinjanje z zmanjšanjem financiranja. Proračun univerze bo tako opeharjen za kar 30 milijonov dolarjev. Protestniki so prepričani, da bo univerza izgube kompenzirala z odpuščanjem nepedagoških delavcev, zamrznitvijo zaposlovanja študentov ter predvsem zvišanjem šolnin. Opozorili so tudi na visoke plače vodilnih, eden takšnih je tudi rektor, ki je v letu 2012 zaslužil skoraj polčetrti milijon dolarjev. Študentje tako predlagajo, da univerza zategne pas pri vrhu. Problematično je tudi dejstvo, da se bodo rezi razporedili zelo selektivno. Sprejemna pisarna, ki med drugim skrbi za kotiranje univerze na lestvicah kakovosti, sredstev ne bodo zmanjšala, v čemer protestniki vidijo privilegiranje prestiža v škodo najranljivejših.
Selimo se v Veliko Britanijo. Na Univerzi v Oxfordu je zadnja, izključno moškim namenjena fakulteta končno odprla vrata tudi za ženske. St Benet’s Hall, kot se fakulteta imenuje, je bila ustanovljena leta 1897 kot meniška šola. Trenutno je tam še šest menihov in prav oni so blokirali poskuse, da bi se fakulteta odprla tudi za dekleta. Vera jim namreč prepoveduje življenje z nasprotnim spolom pod isto streho, zato je univerza bila primorana poskrbeti za izgradnjo dodatnih prostorov.
Na Univerzi v Aberystwythu pa bodo imeli študentski referendum o ničemer drugem kot - o biblijah. Tamkajšnja študentska organizacija je namreč z anketo ugotovila, da so, po mnenju več kot polovice študentov, biblije v študentskih sobah nesprejemljive, medtem ko jih zgolj 4 odstotke meni nasprotno. Študentje bodo tako na referendumu odločili, ali si svetega pisma, ki je del standardne opreme sobe v študentskem domu, zares želijo.
Sedaj pa še novice iz domačih logov. Društvu Petka za nasmeh je s 15.000 podpisi uspelo prepričati poslanski skupini Združene levice in Zavezništva Alenke Bratušek, da vložita predlog spremembe zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev. S sprejetjem zakona bi cenzus za upravičenost do osnovnošolskega kosila tako zrastel iz 18 na 36 odstotkov povprečnega mesečnega dohodka na osebo v družini. S tem bi več osnovnošolskim otrok iz socialno ogroženih družin zagotovilo vsaj en topel obrok dnevno. Rok Usenik iz omenjenega društva je pojasnik zakaj so se odločili za tovrstni angažma:
Zaplavajmo še v visokošolske vode. V Študentski organizaciji Slovenije so iz Ministrstva za delo in Ministrstva za izobraževanje prejeli zagotovilo, da sredstva za mobilnost ne bodo ukinjena. Študentje, ki se prihodnje študijsko leto odpravljajo na študijsko izmenjavo ali prakso v tujino, bodo torej dodatka k Erasmus štipendiji deležni še naprej.
Iskrin protestni shod proti ukinitvi dodatka k Erasmus štipendijam je sicer odpovedan. A brez panike. Udeležite se lahko naslednjega, shoda proti privatizaciji, pardon, razprodaji državnega premoženja, ki bo ta četrtek, 8. junija, z začetkom na Kongresnem trgu v Ljubljani ob 17. uri.
Se želite naučiti tujih jezikov in nimate denarja za drage tečaje? Fundacija Študentski tolar razpisuje subvencionirane jezikovne tečaje za socialno ogrožene študente. Prijavite se lahko tako, da izpolnite vlogo, ki je objavljena na spletni strani studentski-tolar.si. V primeru pozitivno razrešene vloge bo cena trideseturnega tečaja v kateremkoli izmed treh poletnih terminov znašala zgolj 30 evrov.
Študentke in študentje Akademije za likovno umetnost in oblikovanje vabijo na zaključno razstavo študentskih del, ki so nastala tekom študijskega leta. Otvoritev bo v petek, 12. junija, ob 15. uri v prostorih fakultete, eksponate pa si bo mogoče ogledati vse do ponedeljka, 15. junija.
International Gathering Ljubljana prireja zaključno diskusijo, ki se prične v petek, 12. junija, ob 19. uri v Tovarni Rog. Na njej bodo reflektirali dosedanje aktivnosti ter razmišljali o prihodnjih. Diskusijo bo spremljala pogostitev, sledil pa bo žur do jutranjih ur.
Dodaj komentar
Komentiraj