Akademskih 15 za nepozabno fotografijo
Najprej poglejmo dogajanje v tujini, kjer pa nam situacija v visokem šolstvu niti ni tako tuja. V Veliki Britaniji so na včerajšnji dan potekali protesti pedagoških delavcev iz Nacionalne zveze učiteljev, s katerimi so želeli vlado opozoriti na zmanjševanje plač in pokojnin ter večanje obremenitev in števila pedagoških ur. Pretežno osnovnošolski učitelji so za en dan bojkotirali svoje delo. Šole po državi so bile včeraj tako povečini zaprte, da bi pokazali na resnost svojega nehvaležnega položaja.
Z britanskega otočja prihaja tudi novica, da si približno polovica študentov ne more privoščiti odplačevanja študentskih kreditov. Denar si med študijem sposodijo od države, da pokrijejo stroške, ki jih v večji meri predstavljajo šolnine. Te so se v preteklem šolskem letu skoraj potrojile in znašajo 9.000 funtov na leto. Britanski minister za visoko šolstvo tako ocenjuje, da vsaj 45 % študentov, ki se zaposlijo, ne zaslužijo dovolj, da bi odplačali svoje dolgove. Tako bo vlada morala dolgove odpisati, začeli pa so tudi že razmišljati o smiselnosti ter spremembah sistema plačevanja študentskih kreditov.
Dogaja se tudi v Španiji, kjer je v soboto potekal splošni protest proti varčevalnim ukrepom, večanju revščine in brezposelnosti. Včeraj so v Madridu začeli s svojim protestom tudi študenti, ki nasprotujejo nižanju sredstev, namenjenih tamkajšnji univerzi. Prvi dan protesta je minil v znamenju gorečih barikad. Policija pa je zato aretirala 50 študentov, ki so precej strastno izrazili svoje nestrinjanje.
Vrnimo se na domačo grudo. V preteklem tednu je Fakulteta za družbene vede od ministrstva dobila novo nalogo. Gre za ekspertno nalogo izvajanja evalvacije centrov odličnosti in kompetenčnosti. Rezultati raziskave bodo pokazali, koliko se izplača razvijanje obstoječih instrumentov za povezovanje znanosti in gospodarstva. Fakulteta bo za izvajanje programa prejela 19.500 evrov, kar pomeni, da javno naročilo za izbor izvajalca ni potrebno, fakulteta pa ima proste roke pri izbiri kateregakoli izvajalca, brez potrebe, da bi bili ostali seznanjeni s postopkom izbiranja. Evalvacija, ki poteka že od januarja, mora biti zaključena do konca maja.
Pred kratkim je Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije tožil mariborsko univerzo. Ta je kršila zakon, ko visokošolske učiteljice ob habilitaciji ni uvrstila v nov plačilni razred. Sodišče je prejšnji teden zaključilo s sodbo v prid učiteljice in tako univerzi naložilo, da mora plačati izpad sredstev od dneva, ko je bila učiteljica habilitirana, kar znaša več kot 23.000 evrov bruto. Mariborska univerza se je na to že odzvala in pred štirimi dnevi napovedala pritožbo na sodbo Delavnega sodišča v Mariboru.
Na isti Univerzi, kjer morajo še tako malo lastnega denarja namenjati plačevanju tožb, so 25. marca sprejeli akcijski načrt za izboljšanje svojega delovanja. Ta vsebuje konkretne ukrepe v smeri trajnostnega razvoja, družbeno odgovornega načrtovanja vpisa, večjo stopnjo povezanosti ter druge ukrepe. Najbolj sporen je ukrep racionalizacije organizacije univerze z zmanjšanjem števila fakultet, saj je pripeljal do nasprotnih mnenj v senatu. Rektor je prepričan, da je ukrep smotern, saj so se fakultete in število vpisnih mest v zadnjem času precej namnožile. Naj spomnimo, da se je v Mariboru ravno v prejšnjem tednu napovedala gradnja nove ameriške zasebne fakultete, katero bo za slovenski narod častil kuvajtski poslovnež.
Obeta se nam še en zakon, ki bo urejal področje visokega šolstva. Stranka SDS je namreč včeraj vložila v postopek novelo zakona o poklicnem izobraževanju. Ta predvideva sodelovanje z delodajalcem še okrepiti z vajeništvom. Delodajalec bi poskrbel za ustrezno usposobljenost in izobrazbo svojega kadra, tako da bi vsakemu vajencu pripravil osebni izobraževalni načrt in ga tako odlično oblikoval za potrebe nemotenega delovanja svojih podjetij in ustanov. Načrt bi bil po pričakovanjih skladen s kompetencami ter evropskimi standardi znanja.
Na današnji dan, svetovni dan gledališča, se tudi pri nas odvija pravi teater pred Univerzo v Ljubljani z naslovom Prodaja ali predaja diplom. Študentsko društvo Iskra je namreč pripravilo umetniško ploščo, na katerem je narisan rektor ljubljanske univerze, ki vehementno podeljuje diplomo svojim zvestim študentom. Z akcijo želijo opozoriti na slabosti, ki jih prinaša ZviS ter spodbuditi študente in ostale, da se udeležijo protesta, ki bo 16. aprila v Ljubljani. Na kraju dogodka smo eno od organizatork povprašali o namenu te zgovorne akcije:
(izjava se nahaja v posnetku oddaje)
ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK:
Za tiste, ki bi bili radi že med študijem politično aktivni, je ŠOU v Ljubljani razpisal nadomestne volitve v študentski zbor in upravne odbore ŠOVZ na sedmih fakultetah za aktualno študijsko leto. Rok prijave kandidatur pošljite po pošti do 25. aprila. Več informacij najdete na njihovi uradni spletni strani.
Prihodnjo sredo, 2. aprila, se bo ob 17.00 na Filozofski fakulteti v organizaciji Svobodne univerze odvijal posvet o predlogu novega zakona o visokem šolstvu, z naslovom Z glavo proti zakonu.
Prav tako bo v sredo, 2. aprila, potekal že tretji filmski večer v organizaciji kulturološkega študentskega društva Kult.co, ki se enkrat na mesec odvijajo v klubu Gromka na Metelkovi. Tokrat si boste lahko ogledali komični film iz osemdesetih, Balkanski vohun.
Za svežimi novičkami je brskala vajenka Erika.
Dodaj komentar
Komentiraj