Predvolilnih 15

Audio file
Vir: Arhiv univerzitetne redakcije

Novo študijsko leto je že v polnem teku, prav tako pa volilne kampanje za volitve v študentski zbor Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, krajše ŠOU, in upravne odbore študentskih organizacij visokošolskih zavodov. Te bodo na fakultetah potekale v sredo, 9. oktobra, od devetih zjutraj do šestih popoldne. 

Pri nekaterih kandidaturah za poslanska mesta v Študentskem zboru ŠOU je prišlo do zapletov. Volilna komisija ŠOU, ki skrbi za izvedbo volitev in za spoštovanje volilnih pravilnikov, je na 5. izredni seji, ki je potekala 30. septembra, zavrnila kandidaturo Tristana Arka, kandidata za poslanca na Akademiji za glasbo. Na seji so sklenili, da njegova kandidatura ni bila ustrezno dopolnjena, saj je potrdilu o vpisu manjkal uradni žig fakultete. Še več, ocenili so, da obstaja dvom o veljavnosti potrdila in sum na storitev kaznivega dejanja. Kandidat nam je sicer zatrdil, da potrdila ni ponaredil, ampak so mu takšno izdali na akademiji. Da ima veljaven status študenta, je volilni komisiji po naših informacijah potrdil tudi prodekan akademije. 

Volilna komisija ŠOU se je v zadnjem tednu že večkrat sestala na izrednih sejah, kjer je večino časa obravnavala prijave kršitev pravil volilne kampanje. Zaenkrat je podala opozorilo in poziv k spoštovanju pravilnika listam Bovčka, Naš NTF, TaktZdruženi NTF in Modri glasbeniki. Kandidata z liste Takt so obdolžili, da je na Akademiji za glasbo izvajal volilno kampanjo, čeprav je komisija zaradi domnevne neveljavnosti njegovega potrdila o vpisu presodila, da kandidat nima statusa študenta na akademiji. 

Na današnji 8. izredni seji je volilna komisija obravnavala še dve prijavi kršitev, ki jih pri svoji kampanji izvaja lista Bovčka z Biotehniške fakultete. Lista je pred tem prejela eno in edino opozorilo, ob naslednji kršitvi pa naj bi bila po 14. členu pravilnika o volilni kampanji sankcionirana z globo. Ta člen je bil v pravilnik dodan naknadno, ko ga je izglasoval študentski zbor na 2. redni seji, ki je potekala lani februarja. Zaradi izvajanja nagradne igre med kampanjo, kar pravilnik prepoveduje, je predsednik volilne komisije Gorazd Levičnik na glasovanje dal sklep, da se Bovčki poda 400 evrov globe. Po pravilniku je to minimalen znesek, ki je predviden za manjše kršitve. Člani komisije so razpravljali o tem, da je ta kazen za prekršek liste morda nesorazmerna, in ugotavljali, da sami sploh nimajo pristojnosti za podajanje sankcij za kršenje člena pravilnika, ki jim ga je naložil študentski zbor. Tudi glede novo prijavljenih kršitev pri listi Modri glasbeniki je Levičnik dvakrat, za dve ločeni prijavi, na glasovanje dal sklep za izdajo 400 evrov globe, proti pa so obakrat glasovali trije od šestih članov komisije.

Sejo volilne komisije je prišlo poslušat tudi nekaj zainteresiranih študentk in študentov. Ko so nekateri prestavili stole, da bi sedeli bližje komisiji in bolje slišali njene člane, je Levičnik prekinil sejo in povedal, da je ne bodo nadaljevali, dokler osebe, ki so prisedle bližje, ne zapustijo seje, saj da volilna komisija v takih pogojih ne more delati. Ko so se moteče osebe umaknile, se je seja nadaljevala. 

Obveščene smo bile tudi o nadlegovanju študentk in študentov, ki kandidirajo v ŠOU. V listi Modul, ki kandidira na Fakulteti za arhitekturo, so povedali, da so kandidati doživljali neformalne pozive za odstop od kandidature. Situacijo opiše Filip Slakan Jakovljević, ki na listi kandidira za poslanca v študentskem zboru. 

Slakan Jakovljević

Nadlegovanje v času izvajanja volilne kampanje so na stojnicah doživeli tudi v listi Tenzor, ki kandidira na Fakulteti za matematiko in fiziko. Več povesta kandidata za poslanca, Timen Bobnar in Aleksej Luka Golobič.

Tenzor

O nadlegovanju med kampanjo so poročali tudi iz kandidatne liste Socialno delovni, kjer za poslanca Fakultete za socialno delo kandidira Luka Maretić. O izkušnji med kampanjo pove:

Maretić

Sedaj pa na druge novice. V javni obravnavi je Novela zakona o zdravstveni dejavnosti, ki med drugim predvideva priključitev Zdravstvenega doma za študente Univerze v Ljubljani, krajše ZDŠ, k Zdravstvenemu domu Ljubljana. Študentski zdravstveni dom je bil do sedaj državni in s tem predstavljal eno od izjem. Sedmi člen novele zakona pa prav te izjeme ukinja in določa, da primarno zdravstveno oskrbo, kamor spada tudi delo študentskega zdravstvenega doma, zagotavlja občina oziroma mesto.

Univerza v Ljubljani, natančneje rektor Gregor Majdič, je na Ministrstvo za zdravje naslovil odprto pismo, v katerem izraža nasprotovanje omenjeni priključitvi ZDŠ k Zdravstvenemu domu Ljubljana. V odprtem pismu je rektor poudaril pomembnost ZDŠ zaradi nudenja zdravniške pomoči vsem študentkam in študentom na Univerzi v Ljubljani, sistematskih pregledov in cepljenj, ki jih opravljajo v zdravstvenem domu. Majdič med drugim omenja tudi tuje študente, ki bi brez ZDŠ težje dostopali do zdravstvene oskrbe. Na Univerzi v Ljubljani se zavzemajo, da bi ZDŠ prešel pod njihovo okrilje, kar je po rektorjevih besedah tudi stalna praksa po Evropi. Priključitvi nasprotuje tudi Študentska organizacija Slovenije, ki je v svoji javni objavi opozorila, da bi tako zaradi pomanjkanja družinskih zdravnikov veliko študentov ostalo brez dostopa do osebnega zdravnika. Podobne argumente in ostro nasprotovanje pripojitvi ZDŠ k Zdravstvenemu domu Ljubljana so v svojem javnem odzivu izrazili na Študentski organizaciji Univerze v Ljubljani. Tam omenjajo podoben poskus pripojitve iz leta 2017, ki pa se ni zgodil. ŠOU je takrat zbrala 10.000 podpisov študentk proti pripojitvi.

Študentski dom Ljubljana, krajše ŠDL, je 1. oktobra objavil prednostno listo za sprejem v študentski dom. Na listo, objavljeno na prvi dan študija, je uvrščenih slabih 1900 študentov in študentk, dobrih 450 prošenj pa še čaka na obdelavo. Prva prednostna lista je bila sicer objavljena 16. septembra. Na univerzitetno redakcijo sta se obrnila brucka in bruc, ki se kljub izpolnjevanju vseh pogojev za bivanje in pravočasni oddaji prošnje za sprejem v študentski dom na prednostno listo nista uvrstila. Iz ŠDL so nam sporočili, da so na prvo prednostno listo bili uvrščeni vsi, ki so vlogo za sprejem oddali do 16. avgusta, v skladu z njihovo evidenco pa so bile vse te vloge pravočasno obravnavane. Ob tem so dodali, da pisarna za študentske domove razreši prošnje, oddane po 16. avgustu, v najkrajšem možnem času oziroma najkasneje v dveh mesecih od vložitve vloge. Študentke in študente, za katere v navedenem roku niso mogli ugotoviti izpolnjevanja splošnih pogojev in meril, pa pisarna za študentske domove uvršča na listo po izdaji odločbe o dodelitvi pravice do subvencioniranega bivanja. 

Bruc, ki se je na nas obrnil, je sicer po nenehnem teženju njegovih staršev in še naknadnem posredovanju potrdila o vpisu – kar naj bi sicer v ŠDL prejeli prek evidence eVŠ – bil naknadno uvrščen na drugo prednostno listo. Druga brucka pa kljub izpolnjevanju pogojev na prednostno listo še ni bila uvrščena. V ŠDL so sicer letos dobili slabih 9500 prošenj za sprejem in podaljšanje bivanja. V kadrovsko ekipo, ki razrešuje prošnje, pa so letos poleg treh redno zaposlenih vključili še pet dodatnih sodelavcev. 

 

Študentski obvestilnik

Ob 18.00 bo na Fakulteti za matematiko in fiziko potekalo predvolilno soočenje liste Mafija in liste Tenzor. Potekalo bo v učilnici 2.02 v matematični stavbi. Študenti in študentke fakultete, ki še niste odločeni, koga boste volili, imate sedaj priložnost, da kandidatom zastavite še dodatna vprašanja.

V sredo, 16. oktobra, bo v Zdravstvenem domu za študente v Ljubljani potekal že 19. cepilni dan proti okužbi s humanim papiloma virusom. Brezplačno cepljenje je namenjeno vsem študentom in študentkam, ki so mlajši od 26 let in še niso bili cepljeni, pa tudi tistim, ki so že prejeli katerega iz odmerkov in želijo opraviti cepljenje še z drugim oziroma tretjim odmerkom. Cepilni dan bo potekal od sedmih zjutraj do sedmih zvečer, študenti pa se morate do 15. oktobra predhodno naročiti. To lahko storite na aplikaciji doZdravnika ali s skeniranjem QR-kode, ki je skupaj z drugimi navodili dostopna na spletni strani Zdravstvenega doma za študente

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.