13. 5. 2015 – 14.00

Transspolnih akademskih 15

Audio file

V Afriški državi Burundi se nadaljuje eskalacija nasilja, predvsem med protestniki in represivnimi organi. Povod za proteste je tretja predsedniška kandidatura Pierre Nkurunziza, s čimer ta krši ustavo države. Policisti na protestniško metanje kamnov odgovarja s streli. Ubitih je bilo že več kot ducat ljudi in še mnogo več ranjenih; aretiranih je bilo 105 ljudi, 65 jih je ostalo v priporu. Večina šol in univerz v prestolnici je začasno ustavilo predavanja, da se lahko učenci varno vrnejo domov oziroma, da se udeležijo protesta. Približno 600 študentov protestno kampira pred ambasado ZDA. Vlada je z majem blokirala dostop do socialnih omrežji na vseh mobilnih napravah.

 

V Dhaki v Bangladešu so v nedeljo protestirali proti seriji policijskih spolnih zlorab, ki so se zgodile na Bangladeško novo leto 14. aprila. Kljub več video posnetkom, ki jasno razkrivajo identiteto napadalcev, storilcev še vedno niso aretirali. Kljub temu, da je bilo ob nedeljskem protestu hospitaliziranih 15 študentov in študentk, policija pravi, da protestnikov niso napadli, temveč so jih  zgolj odstranili s ceste, ker so ovirali promet.

 

Po policijskem zatrtju protestov, ki so v začetku leta potekali v Mjanmaru, se z obtožbami na račun nelegalnega oraniziranja ter nasilnega protestiranja sooča 70 študentov, ki jim grozi do 10 let zaporne kazni. Okoli 200 študentskih aktivistov ter sorodnikov zaprtih, ki so se zbrali pred sodiščem, zahteva izpustitev študentov ter obtožuje kvazi civilno vlado nadaljevanja politik vojaške hunte, ki de facto še vedno vlada Mjanmaru.

 

V Iranu se nadaljujejo protesti učiteljev, katerih osnovna plača še vedno ne dosega uradnega nivoja revščine. Na protestih, ki so potekali po celi državi, so poleg dviga plače protestirali še za izpustitev dveh učiteljev, ki sta zaprta zaradi svojega aktivizma. Oblast je preko policije in tajnih služb dan pred protesti po šolah vršila pritisk na učitelje, a vseeno se jih je le v Teheranu zbralo prek 3.000.

 

Iz Indije pa prihaja novica, da je državna agencija za štipendije univerzam po državi naložila, da morajo v svojih obrazcih prepoznati tudi transspolne osebe. Poziv je le izpolnjevanje sodbe ustavnega sodišča iz leta 2014, ki poleg naravnih moškega in ženskega že prepoznava tudi tretji spol. To prakso je sicer lani že uvedla univerza v Delhiju, letošnjega januraja pa ji je sledila še Mumbajska univerza. Državna štipendijska agencija je v obrazložitvi zapisala, da je transspolna skupnost unikatna v indijskem kulturnem in družbenem peljeju ter da bo za izenačitev njihovh pravic ter za končanje šikaniranja potrebno še veliko truda. No, prvi korak je bil definitivno že storjen.



 

Na fakulteti za družbene vede bodo volili novega dekana, naslednika Bojka Bučarja. FDV ne bi bil FDV, če ne bi organizirali soočenja treh pretendentov za prestol, Aleša Črniča, Rada Bohinca ter Jerneja Pikala. Spopadu je bil priča Mirt Komel, sicer docent na omenjeni fakulteti:

 

Izjava

 

O nadaljem dogajanju na FDV-ju bomo še pisali!



 

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

 

Danes poteka na FDV tematsko druženje v organizaciji Sociokluba in Kult.Co. Tokrat poteka v okviru celodnevnega druženja serija dogodkov iz področja neodvidnih medijev. Do 15h je odprta dobrodelna slaščičarna in kavarna v podporo Pod Črto in Tribune, ob 15:30 se odpre razstava (ne)odvisni, ob 16h pa se nadaljuje okrogla miza s naslovom (ne) odvisni mediji? z gosti iz različnih medijiev od Pod črto do Radia študent.

 

Jutri ob 17:30 na Filozofski fakulteti v Ljubljani poteka 4. Iskrin referat z naslovom Šolnine, dohodkovna neenakost in prihodnost univerze. O aktualni tematiki v visokem šolstvu bo predaval Aljoša Slameršak, sicer študent magistrskih študijev klimatskih študij in ekonomike naravnih virov na Wageningen University na Nizozemskem.

 

Jutri ob 19h bo v Kjnižnici Kranj razprava na temo “Kakošno prihodnost imamo mladi?”. O tem bosta razpravljala kolumnist in glasbenik Miha Blažič, bolj znan kot N’toko, ter Zala Turšič, predsednica sindikata mladi plus.

 

Makedonski študentje v Sloveniji pozivajo vse, da pridete izraziti svoje stališče glede nedavnih dogodkov v Makedoniji.

Pozivajo, da se jim nedeljo 17. maja od 13.00 pridružite na solidarnostnem protestu na Kongresnem trgu v Ljubljani.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.