Bučna juha prekarnosti
Sindikat Mladi plus je pretekli mesec izvedel opozorilno akcijo, s katero so želeli Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti opomniti na obljubo iz leta 2023, da bodo izdali celostno strategijo za odpravo prekarnosti na slovenskem trgu dela. Marca 2023 je namreč Sindikat skupaj z ministrstvom za delo v Državnem svetu Republike Slovenije pripravil konferenco Stop prekarnosti: Čas je za dostojno delo! Na konferenci so skupaj sprejeli Deklaracijo o prekarnosti. Ministrstvo se je takrat zavezalo, da bo do konca leta 2023 sprejelo dolgoročno strategijo za odpravo prekarnega dela, nato pa začelo z implementacijo predlaganih ukrepov.
Kako se je ministrstvo odzvalo na akcijo, kjer je sindikat s pridruženimi kolektivi ministrstvu simbolno vrnil prodane »bučke«, komentira Mojca Žerak iz sindikata Mladi plus.
Ministrstvo je torej z dvoletno zamudo pripravilo delovno verzijo Strategije za odpravo prekarnosti. V strategiji ministrstvo za začetek odprave prekarne narave študentskega dela predvideva splošno izboljšanje socialnega stanja študentov. To bi zagotovili z izgradnjo novih študentskih domov, z dvigom zneska državnih štipendij in gradnjo neprofitnih javnih menz v bližini študijskih prostorov. Zagotovitev tega sicer ni v pristojnosti Ministrstva za delo. Državni sekretar ministrstva, Dan Juvan, nam je povedal, kako bodo zagotovili, da se ukrepe izvede.
Tudi v sindikatu Mladi plus menijo, da je treba najprej zagotoviti socialno varnost študentk.
Drugi ukrepi na področju študentskega dela, ki so vključeni v strategijo, so omejitev opravljanja študentskega dela za organizacije, torej da bi lahko podjetja zaposlila le nekaj študentov, formalna povezava študentskega dela in študija, prenos pooblastil za posredovanje študentskega dela na Zavod za zaposlovanje, ki bi lahko tako vodil evidenco študentskega dela. Predlagajo tudi, da študentke, ki bi se v absolventnem letu redno zaposlile, s tem ne bi izgubile študentskega statusa in s tem pravic, ki iz študentskega statusa izhajajo. Kot dodatne ukrepe ministrstvo predvideva priznavanje delovnih izkušenj tam, kjer je država delodajalec, obravnavanje pokojninske dobe glede na opravljene ure in ne zaslužek, štetje študentskega dela pri dodatku na delovno dobo in izplačilo malice in prevoza ter dodatke za delo ob praznikih, prostih dnevih in ponoči.
V sindikatu opozarjajo na pomanjkanje časa za uvedbo ukrepov, ki jih strategija predvideva. Eden od ukrepov, ki po mnenju sindikata ni pogojen s predhodnim splošnim izboljšanjem gmotnega stanja študentov, je povečanje nadzora nad kršitvami pri študentskem delu. To inšpekcijo trenutno vodi Inšpektorat Republike slovenije za delo, kamor se lahko študentka obrne s pritožbami, vendar Žerak poudarja, da v zadnjem poročilu o kršitvah tudi Inšpektorat sam priznava, da študentskega dela praktično ne nadzirajo, ker nimajo kapacitet.
Za nadzor nad kršitvami pri študentskem delu so tako odgovorni inšpektorat, Finančna uprava Republike Slovenije in servisi kot posredniki dela. Študentski servisi lahko namreč prekinejo sodelovanje z delodajalci, pri katerih so študentke poročale o kršitvah. Med predlogi strategije je tudi usposobitev Zavoda za zaposlovanje za posredovanje študentskega dela. Predlog komentira Žerak.
Trenutno sta prekinitev sodelovanja in začasna blokada delodajalcev, ki kršijo pravice študentskih delavcev, odvisni od samovolje zasebnih študentskih servisov, saj od njih zakonodaja ne zahteva nobenega nadzora. Zanimalo nas je, ali bi lahko prenos posredovanja študentskega dela na zavod poenotilo nazdor nad kršitvami študentskega dela in sankcioniranjem delodajalcev. Pomen Zavoda za zaposlovanje pri posredovanju študentskega dela komentira Juvan.
Strategija bo do poletja na medresornem usklajevanju, ministrstvo pa načrtuje, da jo bodo na vladi obravnavali do poletja. Ministrstvo bo v tej sestavi prisotno le še do konca letošnjega leta, kar po sprejetju strategije ne dopušča veliko časa za implementiranje ukrepov. Strategija sicer zajema ključne probleme, s katerimi se študentke soočajo na področju prekarizacije študentskega dela, vendar pa nič ne kaže, da se bo polžaj študentk kaj kmalu izboljšal.
Dodaj komentar
Komentiraj