Kaj pa digitalni detox
Center pomoči pri prekomerni uporabi interneta Logout je v sodelovanju z Mladinskim klimatskim zdraviliščem Rakitna, krajše MKZ Rakitna, aprila lani zagnal program Digitalni detox. Program je namenjen mladostnicam, starim od 13 do 19 let, ki kažejo znake digitalne zasvojenosti. Traja tri tedne, po potrebi in želji udeleženk se ga lahko tudi nekoliko podaljša. Mladostnice so med programom nastanjene v MKZ Rakitna, kjer imajo vsak dan različne delavnice in terapije, od jutra do večera.
Logout je bil kot prvi specializirani center pomoči pri prekomerni rabi interneta in s tem povezanem vedênju ustanovljen leta 2011. Zagotavljajo različne podporne skupine, ljudi informirajo na predavanjih, jih izobražujejo in ozaveščajo o uravnoteženi in zdravi uporabi digitalnih medijev ter zaslonske tehnologije, s tem pa pomagajo mladostnicam da vzpostavijo zdrav odnos z zasloni. Poleg programa Digitalni detox med drugim ponujajo tudi programe Logout & restart – digitalna zasvojenost, pri katerem nudijo individualno in skupinsko psihološko svetovanje, Logout & speak out – spletno nasilje, pri katerem nudijo pomoč žrtvam spletnega nasilja in preventivno pomagajo posameznikom in družini, da bi jih informirali ob pojavu zaskrbljenosti glede vedênja na spletu.
Digitalni detox je sicer prvi in edini takšen program, ki se trenutno izvaja v Sloveniji. O programu smo se pogovarjale z Borisom Velerjem in Janezom Arhom, sodelavcema centra Logout. Veler za začetek predstavi, kako je tak program, ki naslavlja znake digitalne zasvojenosti, nastal.
Sodelovanje z MKZ Rakitna omogoča mladostnicam, da v prostorih zdravilišča tri tedne preživijo stran od zaslonov. Zdravilišče je javni zdravstveni zavod, ki izvaja različne programe za otroke in mladostnice. Poleg programa Digitalni detox izpeljujejo tudi programe, kot so Šola zdravega odraščanja, Program reintegracije in rehabilitacije mladostnikov in Šola lulanja, ponujajo pa tudi ambulantno dejavnost. V MKZ Rakitna imajo poleg skupinskih terapij in ostalih dejavnosti na voljo terapijo s konji, kompleks pa ima poleg konjev še druge živali, najnovejša pridobitev je alpaka.
Program je za mladostnice dostopen samo preko javnozdravstvenih ustanov, mladostnico lahko k Logoutu oziroma na program Digitalni detox na primer napoti osebna zdravnica. Arh nam je povedal, kako poteka vključevanje mladostnic v program, kako pridejo v stik s programom ter kako je vanj vključeno javno zdravstvo.
Znaki digitalne zasvojenosti, ki jih na svoji spletni strani navaja Logout in so povod za vključitev v program Digitalni detox, med drugim vključujejo spremenjeno rutino spanja ali težave s spanjem, upad zanimanja za druge aktivnosti, izostajanje od pouka, kognitivne težave, na primer upad koncentracije ali težave z učenjem. Starši lahko zasvojenost pri svoji mladostnici prepoznajo tudi po znakih, kot so namenjanje večine prostega časa digitalnim vsebinam, vedno manj časa, namenjenega druženju v živo, ter zanikanje težav in odtegnitveni simptomi, ko otrok nima dostopa do zaslona.
Sogovorca z Logouta sta večkrat poudarila pomembnost aktivnega vključevanja staršev v zdravljenje mladostnic. To med drugim omogoča bolj celostno obravnavo problema in več možnosti za uspeh.
Arh bolj konkretno pojasni način sodelovanja s starši, ki ga prakticirajo na programu Digitalni detox in na drugih programih centra Logout.
Starši so torej vključeni s sestanki, ki potekajo v centru Logout in so namenjeni specifično njim. Svoje otroke na Rakitni lahko medtem obiskujejo ob petkih. Najprej poteka terapevtska skupina za starše, ki so potem z otroki prisotni na skupnih sestankih. Namen postopka je, da se otroci s starši tudi znotraj programa čim bolj povežejo in da proces zdravljenja prenesejo v življenje po vrnitvi domov.
Delo z mladostnicami poteka tudi po končanem tritedenskem bivanju v MKZ Rakitna. Sestanki, ki se izvajajo z mladostnicami, po potrebi pa tudi njihovimi starši, trajajo, dokler program ni uspešno zaključen. Nadaljnje kontinuirano tedensko delo traja do enega leta po zaključku bivanja na Rakitni.
Arh za konec povzame, kako takšen program mladostnicam omogoči ponovno izgradnjo zdrave rutine in navad.
Od zaslonov se je odvajala vajenka Manica, mentorirala jo je Vika.
Dodaj komentar
Komentiraj