Plačilo na napotnico – pravilo ali izjema?
V Gibanju za dostojno delo in socialno družbo, krajše Gibanju, so v ponedeljek objavili novico o nepravilnostih pri izplačevanju zaslužka z naslova študentskega dela s strani Zveze študentskih klubov Slovenije, krajše ŠKIS. Na Gibanje sta se obrnili študentki, ki sta letos opravljali študentsko delo na Škisovi tržnici. Več pove članica Gibanja Hana Radilovič.
Za pojasnilo in odgovor na očitke smo se obrnili na zvezo ŠKIS. Odgovora do zaključka redakcije nismo prejele, o odzivu zveze ŠKIS v drugih medijih pa pove Radilovič.
Kar preseneča, ni, da se tovrstna praksa pojavlja, temveč to, da so si jo le nekaj let po fiasku z izginulim denarjem privoščili v zvezi ŠKIS. Ta spada pod Študentsko organizacijo Slovenije in se posredno financira z dajatvami iz študentskega dela. Praksa je sicer razširjena v številnih panogah, predvsem v dejavnostih gostinstva, promocije in prodaje. Kljub temu da zakonodaja določa, da se začasno in občasno delo dijakov in študentov lahko pri delodajalcu opravlja samo na podlagi napotnice, je v veliko primerih drugače. O svoji izkušnji pove dijakinja, ki je zaradi občutljivosti teme, tako kot ostale sogovorke in sogovorci, želela ostati anonimna.
Podobno izkušnjo z delom v gostinstvu ima tudi študent.
Tovrstnih primerov, ki jih nismo izpostavili, je v praksi še mnogo. Delodajalci omenjeno prakso plačevanja na roke opravičujejo s tem, da bodo tako študentje prejeli več. Radilovič razloži, zakaj je praksa plačevanja na roke problematična.
Na nas se je obrnilo več študentov, ki so opravljali delo na najrazličnejših področjih. Ena izmed študentk je denimo delo opravljala v znanem ljubljanskem centru za inštrukcije. 20 odstotkov plače je dobila preko študentske napotnice, drugih 80 pa na roke. Druga študentka ima podobno izkušnjo s področja promocije oziroma prodaje.
Direktor podjetja TOP TEAM d. o. o Miloš Bulatović nam je zatrdil, da študentje nimajo možnosti plačevanja na roke, ker je to zakonsko prepovedano. V uredništvo pa smo o istem podjetju prejele pričevanje še ene študentke.
Bulatović je v odgovoru na očitke zapisal, da so podjetje, ki se ukvarja z lepo akcijo in da vsak mesec glede na pogodbo vplačajo povprečno 4 tisoč evrov za donacijo društvu za otroke s posebnimi potrebami. Dodal je, da v vsakem primeru, ne glede na število prodanih revij, študentje dobijo 9 evrov, da pa gre pri tem za to, da morajo za zagotovitev dela v prihodnosti prispevati pričakovane rezultate in tako opravičiti urno postavko. Razlago slednjega prepuščamo vam.
Za konec poglejmo še, kaj lahko študentje naredimo, če se srečamo z omenjenimi nepravilnostmi.
Četudi se nekateri študentje z nezakonito prakso plačevanja za opravljeno študentsko delo strinjajo, saj tako zelo verjetno zaslužijo več, za pokojninsko dobo pa jih ne skrbi, to ne upravičuje dejstva, da se ta izvaja. Delodajalci bi morali študentom ponuditi konkretno plačilo za opravljeno delo, ne pa igrati vloge dobrotnika, ki želi na nezakonit način študentom zgolj pomagati.
Nakazila na napotnico si želi Eva.
--
Naknadno pridobljen odgovor Zveze ŠKIS:
"Zveza ŠKIS je delovala transparentno in v skladu z vsemi določbami. Obtožbe za delo na črno so neopravičene saj sta bili študentki za opravljanje dela na Škisovi tržnici 2022 prijavljene preko študentske napotnice in sta prejeli celotno plačilo na ta način. Vodstvo Zveze venomer skrbi, da ne prihaja do nepoštenih dogovarjanj glede izplačil. V kolikor je prišlo do ponudbe plačila na roko, se to nikakor ni zgodilo s pooblastilom Zveze ŠKIS oziroma organizatorja dogodka. Zoper pravilnosti je bila sprožena preiskava."
Vir fotografije: osebni arhiv
Dodaj komentar
Komentiraj