16. 11. 2018 – 14.00

Za študente zdravstvene nege pa Fakin nič

Audio file

21. septembra se je v Vipavi odvila rektorska konferenca, na kateri so rektorji zdravstvenih fakultet izpostavili težavo, ki jo bodo reševali z novim ministrom za zdravje Samom Fakinom.

Konferenca, ki so se je udeležili rektorji zdravstvenih fakultet v Ljubljani, Mariboru, Kopru in Novi Gorici, je izpostavila problematično in dolgoletno prakso, pri kateri so izobraževalne ustanove primorane kliničnim ustanovam plačevati, da lahko študentje opravijo študentsko prakso.

 

Problem plačevanja študentske prakse se pojavlja predvsem pri študiju medicinskih sester, pri katerem je obvezni del študijskega programa praktično delo. Praktični del usposabljanja poteka v klinični instituciji.

Kakšen je obseg programa, razloži sogovorec, rektor Zdravstvene fakultete v Ljubljani dr. Andrej Starc.

IZJAVA

 

Vendar pa situacija z obrnjenim plačevanjem prakse ni bila vedno tako zapletena, kot je v zadnjem desetletju. Spremembe je prinesla predvsem bolonjska reforma.

Znova Starc.

IZJAVA

 

Študentje naj torej po bolonjski reformi sploh ne bi več potrebovali pripravništva. Zaradi te spremembe se je zgodilo, da je dolžnost plačila prakse padla na pleča fakultet.

 

Starc razloži, da je spremenjen način financiranja pripeljal do nujnega zmanjševanja števila študentov, ki jih fakultete lahko sprejmejo.

IZJAVA

 

Ali je torej zmanjšana količina študentov glavni vzrok za to, da v zdravstvenem sistemu primanjkuje zdravstvenih delavcev?

IZJAVA

Starc še doda:

IZJAVA



Z zdravstvenimi delavci in študenti se bomo še ukvarjali.

 

Bodimo vsi lepo pozdravljeni,



Zala

 

*Naslov se zgolj poigrava s priimkom trenutnega ministra.

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.