Poljski kateder
Danes bomo v oddaji Pod katedrom poslušali prevod protestnih zahtev študentov in profesorjev varšavske univerze, ki so prejšnji teden pričeli z zasedbo administrativnih prostorov.
Profesorji in študentje Univerze v Varšavi so začeli zasedbeni protest proti novi reformi šolstva. Prepričani so, da bo imela nova reforma dolgoročne negativne posledice na neodvisnost poljskih univerz in poljske znanosti.
To je pomemben moment za prihodnost poljske akademske sfere. Poljski parlament bo namreč v kratkem pričel razpravo o reformi šolstva, imenovano Akt 2.0, ki jo predlaga minister za znanost in visoko šolstvo, Jaroslav Gowin.Reforma je zaključek procesa, ki že okoli deset let postopoma ruši visokošolske in raziskovalne institucije na Poljskem.
Akt 2.0 bo večini študentov in akademikov odvzel vlogo pri sooblikovanju prihodnosti univerz, na katerih delajo oziroma se šolajo. Hkrati bo povečan politični pritisk na raziskovalne in pedagoške aktivnosti. Avtonomija univerze bo omejena na avtonomijo rektorja, sočasno pa bodo vladajoče politične stranke svoj vpliv še povečale z vpeljavo novega telesa na univerzah: univerzitetnega odbora. Več kot polovica novonastalega telesa bo prihajala od zunaj. Podobna situacija se je na Poljskem že pripetila po letu 1968, ko je primerljiva reforma ukinila kolektivni status univerzitetnih teles in tako ukinila možnost demokratičnega in decentraliziranega upravljanja z univerzo.
Kar je še več, večina lokalnih univerzitetnih središč bo degradiranih tako finančno kot tudi v smislu kvalitete pedagoškega in raziskovalnega procesa, kar bo dostop do univerze in ugodnosti, povezanih z njo, omejilo na privilegij mestnih elit. Implementacija Akta 2.0 bo ustvarila svet, v katerem desettisoče mladih ljudi, ki niso imeli te sreče, da bi se rodili v velikem mestu ali bogati družini, ne bo imelo druge možnosti, kot da študirajo na finančno podhranjenih poklicnih višjih šolah, ki so le slaba zamenjava za univerzitetno izobrazbo.
Ne želimo živeti v razdvojeni državi, v kateri je akademska sfera bojišče za politike, poslovneže in peščico odločevalcev znotraj univerze in kjer je hkrati edina opcija za doseg dobre izobrazbe emigracija. Zato razglašamo Dneve neodvisne univerze - zasedbeno stavko in protestno akcijo na Univerzi v Varšavi, kjer večina od nas študira ali dela. Zahtevamo, da se naših 11 zahtev izpolni ali z zavrnitvijo predlagane reforme ali pa s potrebnimi amandmaji. Naš poziv je namenjen vsem politikom poljskega Državnega zbora - Sejma - in hkrati premierju Mateuszu Morawieckemu.
Želimo, da bi bila naša univerza javna dobrina - da se zagotovi svobodno raziskovanje in dostop do visoke kvalitete visokega šolstva ne glede na kraj bivanja. Nasprotujemo akademski oligarhiji, ki vzpodbuja manipulacije političnih strank in odvisnost od političnih zahtev oblasti.
To je 11 zahtev:
1. Demokratizirajte univerzo.
Želimo več transparentnosti pri volitvah članov akademskih teles, vključno z bolj transparentnimi volitvami za rektorja.
2. Prepovejte univerzitetnim odborom, da za pozicije nominirajo svoje člane.
Predvsem za pozicije, kot je rektor, in ostale najvišje funkcije.
3. Ohranite trenutno strukturno razdelitev po vedah in oddelkih - in to zagotovite v zakonodaji.
4. Univerze naj bodo politično neodvisne.
Prenehajte z napadom na avtonomijo znanstvenega dela in zavarujte svobodo raziskovanja, neodvisno od političnega vpliva in pristranskosti pri dodeljevanju sredstev.
5. Zagotovite transparentnost.
Zagotovite poln dostop do informacij javnega značaja in informacij, povezanih s financami in administracijo.
6. Dvignite financiranje visokega šolstva in znanosti na dva odstotka BDP.
7. Izboljšajte življenjske pogoje.
Želimo dostopnejšo finančno pomoč in štipendije na vseh stopnjah izobrazbe. Izboljšati je treba infrastrukturo, vključno s študentskimi domovi in stanovanjskimi rešitvami za profesorje in ostale zaposlene. Te spremembe naj stremijo k odpravi socialnih in ekonomskih barier in naj izboljšujejo dostopnost šolstva in zaposlitve v znanosti.
8. Izboljšajte delovno zakonodajo z vpeljavo kolektivnih pogodb z možnostjo skupnega protesta in stavke na odločitve ministrstva in sveta rektorjev vseh univerz.
9. Zagotovite objavljanje v poljščini.
Želimo močna zagotovila, da se bodo raziskave na področju družbenih ved izvajale in objavljale v poljskem jeziku.
10. Zaustavite centralizacijo visokega šolstva, kajti trenutne prakse vodijo le k še večji marginalizaciji manjših regionalnih univerz in raziskovalnih centrov.
11. Spremenite člen 124 v petem poglavju.
Zahtevamo, da se končanje pogodbe omeji na situacije, kjer je sodišče določen prekršek pravnomočno obsodilo in je bil hkrati nameren.
Akademija je po našem mnenju javna dobrina. Zato jo bomo branili tako dolgo, kot bo potrebno. Spremembe pri delovanju so neizbežne in vsekakor potrebne, toda; reforme ne smejo biti nikoli izvedene v škodo potenciala znanosti in izobrazbe - kar nedvomno velja za reformo Akt 2.0. Borili se bomo, da postanejo poljske univerze odprti in vključujoči prostori, kjer se lahko znanstveno in pedagoško delo izvaja nemoteno in kjer so delovni pogoji najmanj sprejemljivi. To lahko dosežemo samo skupaj - vsem nam je v interesu, da se borimo za izboljšanje pogojev, v katerih študiramo in izvajamo svoje raziskovalno delo.
Akademski protestni odbor
Tako, to so v javnost poslali študentje in profesorji. V naslednjih dneh bomo v Univerzitetni redakciji Radia Študent še naprej spremljali dogajanje na Poljskem.
Dodaj komentar
Komentiraj