Študentske volitve na Sapienzi

Audio file
Vir: Instagram

Prejšnji teden so na rimski univerzi La Sapienza potekale študentske volitve. Študentke in študenti so volili svoje predstavnike v senat, upravni odbor univerze, univerzitetni odbor za šport ter v fakultetne zbore posamičnih fakultet. Volitve so potekale vse prej kot mirno, spremljali so jih namreč nasilje in protesti. V današnji oddaji Pod katedrom bomo pregledale sistem študentskih volitev na rimski univerzi, poizvedovale do katerih političnih strank nas peljejo univerzitetne stranke ter opisale dogajanje v času volitev.

 

Volitve so potekale med 19. in 22. novembrom, na njih pa so študentke in študenti za mesta v organih univerze in fakultet kandidirali v sklopu list. Eden izmed najpomembnejših organov univerze je upravni odbor, ki odloča o finančni in kadrovski organizaciji in načrtovanju. V organu poleg rektorice, 5 predstavnikov zaposlenih in dveh zunanjih predstavnikov, delujeta dva študenta. Drugi pomembnejši organ univerze je akademski senat, ki je pristojen za usmerjanje, usklajevanje in vrednotenje kurikularne in raziskovalne dejavnosti univerze. Od skupno 35 članov z glasovalno pravico zasedajo študenti 6 mest, ostala mesta pa pripadajo predstavnikom različnih področij univerze. Poleg upravnega odbora in akademskega senata na ravni univerze deluje tudi univerzitetni odbor za šport. Ta nadzira usmeritve upravljanja športnih objektov in razvojne programe športne dejavnosti. V njem zasedata predstavnika študentov dve mesti od osmih. Študentke in študenti so volili tudi predstavnike v zbore enajstih fakultet. Število teh se v fakultetnih zborih razlikuje, od sedemnajstih na pravni fakulteti do šestinsedemdesetih na fakulteti za medicino in zobozdravstvo. 

 

Na rimski univerzi študentke in študentje neposredno volijo predstavnice v organe univerze in fakultete. Pri nas študentke nimajo neposrednega vpliva na izbiro predstavništva v senatu univerze ali senatu fakultete, ker te volijo in imenujejo študentski svetniki na fakultetah. Pri nas tudi pogosto pride do fenomena, ko se funkcije različnih mest na ravni fakultet in univerze - ter celo študentskih organizacij - nakopičijo v rokah peščice funkcionarjev. Na Sapienzi posamezniki za določena mesta kandidirajo v sklopu list, izvoljeni pa so lahko tudi s preferenčnim glasom – posledično se funkcije ne zbirajo v rokah ene osebe. 

 

Za mesta v organih univerze in fakultet se je potegovalo sedem list. Največ mest v različnih univerzitetnih in fakultetnih organih sta si priborili listi Sapienza Futura in Liberiamo Sapienza. Omenjeni listi si bosta v novem mandatu med drugim delili vse študentske položaje na ravni univerze. Sapienza Futura je naslednica liste Sapienza in Movimiento, ki je prepričljivo zmagala prejšnje volitve. Po poročanju več rimskih medijev je lista močno povezana z univerzitetnimi uslužbenci in trenutno rektorico Antonello Polimeni.

 

So pa v italijanskem študentskem organiziranju tudi liste, ki sežejo dlje od naveze z univerziteto. Več list, ki so letos kandidirale, deluje na ravni celotne države, nekatere med njimi pa sestavljajo podmladki političnih strank. Medtem ko je v Sloveniji članom izvršnih odborov političnih strank in njihovim podmladkom prepovedano zasedanje mest v organih, kot sta študentski svet in senat, so v Italiji nekatere študentske liste bolj odkrito povezane s podmladki strank. Več list, ki so kandidirale na letošnjih volitvah, deluje tudi izven meja univerze Sapienza, med drugim tudi združena lista Azione Universitaria - Studenti per le Libertà.

 

Gre namreč za dve listi, ki predstavljata uradni univerzitetni podmladek političnih strank, ki sodelujejo v vladi Georgie Meloni. Lista Studenti per le Libertà je povezana s podmladkom desne politične stranke Forza Italia, ki jo je na parket italijanske politike umestil lani preminul bivši italijanski premier Silvio BerlusconiAzione Universitaria pa je lista podmladka stranke Fratelli d’Italia, ki ji predseduje italijanska premierka Giorgia Meloni. Ta kljub malo osvojenim mestom na Sapienzi na nekaterih drugih univerzah v zadnjih letih osvaja boljše rezultate ter s tem postaja vedno večja prezenca v študentski politiki. Na volitvah je nastopala tudi rimska frakcija mladinske komunistične stranke Fronte della Gioventù Comunista. Ta na ravni celotne Italije deluje od leta 2012, od leta 2021 pa je pridružena italijanski stranki Fronte Comunista.

 

Kot rečeno je med volitvami prišlo do več protestov in do nasilja med študenti. Več plakatov večinoma levičarskih list na univerzitetnem območju je bilo tudi porisanih s svastikami. Škoda, da se italijanski politiki ne ukvarjajo s prepovedjo nacistične in fašistične simbolike tako kot naši. Med volitvami je prišlo do več konfliktov med antifašističnimi levimi kolektivi in listo Azione Universitaria. Dva večja incidenta sta se zgodila pred pravno fakulteto, v času pred zapiranjem volišč pa pred ekonomsko, kjer je protest kolektivov proti tam zbranim članom Azione Universitaria zaustavila policija. 

 

Na incidente so se odzvali predstavniki in simpatizerji obeh udeleženih skupin. Predstavnica enega izmed levičarskih kolektivov, liste Cambiare Rotta, je desne liste tudi obtožlia skvadrizma in pridobivanja glasov z ustrahovanjem študentov. Na drugi strani je predsednik rimskega mladinskega krila stranke Fratelli d’ItaliaFrancesco Todde dejal, da je bila njihova mladina iz Azione Universitaria žrtev nizkotnega napada levičarskih kolektivov – ti so jih po njegovih besedah namreč verbalno in fizično provocirali. Na videih, ki so zaokrožili po Instagramu, je zaznati je veliko izrečenih kletvic in prerivanja z ene in druge strani, a videti je tudi mladeniča iz Azione Universitaria, ki ima v rokah pas. Elementi fašizma se tako v klasični italijanski maniri zamaskirajo s sovraštvom do levih kolektivov. Italija vse od Mussolinija ni izvedla defašisizacije države, vsak tak poskus pa se je preusmeril v antikomunistične floskule in potrebo po ohranjanju tradicije. Odličen primer tega je primer italijanskih občin, kjer je Mussolini še vedno častni občan. Obstoj skrajno desnih univerzitetnih strank tako ni presenetljiv. 

   

Kako pa se je na nasilje odzvala univerza? Zaradi pomanjkanja uradne izjave smo za komentar glede poteka volitev in nasilja tekom volitev prosile univerzo, ki pa nam izjave ni želela dati. Prav tako glede nasilja, o katerem je poročalo več medijev, ni zaslediti odziva rektorice univerze Antonelle Polimeni. V listi Cambiare Rotta so rektorico zaradi molka obtožili kolaboracionizma.

 

Volitev se je udeležilo nekaj več kot enaintrideset tisoč študentk in študentov, kar predstavlja dobrih 25 odstotkov študentstva. Na volitvah je — kot že prej omenjeno – slavila lista Sapienza Futura, ki je zasedla štiri od šestih sedežev v akademskem senatu in po eno mesto v upravnem odboru ter univerzitetnem odboru za šport. Preostalo mesto v upravnem odboru in odboru za šport je osvojila združena lista Liberiamo Sapienza, ki je zasedla tudi preostali dve mesti v akademskem senatu. Tudi na fakultetah sta si omenjeni listi razdelili večino sedežev. Tako je Sapienza Futura slavila na sedmih izmed enajstih fakultet. Kako pa je šlo listama, ki sta tekom volitev beležili več incidentov? Lista Cambiare rotta je dosegla skoraj 900 več glasov kot pred dvema letoma, lista Azione Universitaria pa okoli 300 manj. Kaže, da se podpora desničarskim univerzitetnim strankam niža bolj počasi kot podpora levim. A kot že omenjeno, je na volitvah nastopalo več levih kolektivov, zato je Cambiare rotta lahko pobrala nekaj glasov od drugih.   

 

Vse kaže, da so tudi po Evropi hrami študentske demokracije polni spletk, prevar, rebrandingov in konfliktov. Kar se tiče univerze Sapienza, so konfliktni del vzeli resno, vendar verjetno ob pogledu na odkrite fašiste težko storiš kaj drugega. Univerza je ob zaostrovanju pogojev demokratičnega odločanja ostala tiho. Kljub zaskrbljujočemu naraščanju moči skrajnih desničarjev pa so, vsaj na Sapienzi, vseeno nesporni zmagovalci tisti, ki so v dobrih odnosih z vodstvom. Odkrito fašistična stranka je tako neuspelo izvedla pohod na rimsko univerzo. 

 

Italijanske študentske volitve so spremljale Karin, Vika in vajenec Matevž.

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.