Degustacija alternativnih letalskih goriv
Skupina znanstvenikov z oddelka za strojništvo z Univerze v Sheffieldu je z uporabo genetskega algoritma razvila orodje za predvidevanje izpustov pri uporabi alternativnih letalskih goriv.
Povod za razvoj orodja je obstoječa nepraktičnost ocenjevanja učinkov goriva na zmogljivost motorja in izpuste plinov širom celotne flote letal z različnimi motorji. Običajno uporabljena simulacija izpustov s pomočjo računalniške dinamike tekočin bi bila v tem primeru težko izvedljiva. Oblike in natančno delovanje izgorevalnih komor motorjev so namreč ljubosumno varovane skrivnosti podjetij.
Zaradi tega je raziskovalna skupina z uporabo genetskega algoritma optimizirala program na osnovi metode, ki se imenuje simulacija kemičnih reaktorjev. Za preverjanje ustreznosti rešitev simulacije so bili uporabljeni javno dostopni podatki o izpustih plinov iz letalskih motorjev. Tako so raziskovalci razvili orodje, s katerim se da predvideti izpuste ogljikovega monoksida, dušikovih oksidov in neizgorenih ogljikovodikov na različnih vrstah motorjev.
Rezultate simulacije so raziskovalci primerjali z empiričnimi meritvami na pomožnem letalskem motorju Artouste Mk113, ki skrbi za generacijo elektrike. Meritve so pokazale, da algoritem dokaj dobro napove sestavo izpustov. Na podlagi empiričnih meritev so algoritem dodatno optimizirali za obravnavani motor in simulirali izpuste pri mešanicah s tremi različnimi alternativnimi gorivi. Raziskovalni skupini je tako uspelo narediti metodo, s katero se da precej hitro oceniti izpuste pri uporabi alternativnih letalskih goriv brez natančnega preizkušanja motorja.
In še kratek pregled novic iz nizke zemeljske orbite. Včeraj je Mednarodno vesoljsko postajo oskrbelo avtomatizirano rusko vesoljsko plovilo Progress. Ta polet je bil prvi za novo različico Progress-MS, ki vsebuje v celoti digitalne sisteme in izboljšan sistem za priklop na vesoljsko postajo.
V ponedeljek sta po vsemirju zunaj Mednarodne vesoljske postaje lebdela astronavta Scott Kelly in Tim Kopra. V dobre tri ure trajajočem posegu sta popravila železniški voziček, ki omogoča robotski roki vesoljske postaje Canadarm 2, da deluje v celotnem prostoru okoli postaje.
Pri vrnitvi na Zemljo še omenimo, da je v torek zjutraj zasebnemu podjetju SpaceX končno uspelo navpično pristati s prvo stopnjo rakete Falcon 9, ne da bi naredili razčefuk. Nekateri to označujejo za zgodovinsko prelomnico, ki bo zelo pocenila vožnjo v vesolje, direktor Francoske vesoljske agencije pa je podvig označil zgolj za tehnološki dosežek.
Koktejle iz letalskega goriva je pripravljal Jaka.
Dodaj komentar
Komentiraj