7. 11. 2024 – 7.05

Izmuzljivi ribosomi

Audio file
Vir: prirejeno po Wikipedia/ uporabnik Immcarle105 in Christinelmiller /Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

V današnjem Znanstvenem britOFFu poročamo o raziskavi nizozemskih raziskovalcev, ki razgrinja zanimivo povezavo med sintezo proteinov na ribosomih in izogibanjem rakavih celic imunskemu sistemu. Raziskava je bila objavljena v znanstveni reviji Cell.

Celice imunskega sistema vsak trenutek oprezajo za nevarnostmi, ki pretijo človeku. Podobno kot s patogenom okuženo celico lahko imunske celice prepoznajo tudi rakasto celico. Rakaste celice namreč na svoji površini izpostavijo posebne markerske proteine, ki jih lahko prepoznajo celice imunskega sistema. Te nato takšno rakasto celico uspešno eliminirajo in tako preprečijo rast tumorja. A nekatere rakaste celice so razvile mehanizme, kako se pred imunskim sistemom skriti, ali pa takšen mehanizem celo razvijejo ob imunoterapijah.

Vir: Wikipedia/ uporabnik Immcarle105 /Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International
Audio file
3. 11. 2024 – 12.00
Imunološka frekvenza

Raziskovalci so pokazali, da pri razkrivanju rakastih celic imunskemu sistemu pomembno vlogo igra posebna vrsta ribosomov. Ribosomi so makromolekularni kompleksi, ki so odgovorni za sintezo proteinov v celici na podlagi sporočilne RNK, ki vsebuje ribonukleotidni zapis za izgradnjo proteina. Ob aktivnem delovanju limfocitov T, recimo ko ti prepoznajo rakasto celico, začnejo limfociti v okolico izločati posebne molekule inflamatorne citokine, ki okoliškim celicam sporočijo, naj se pripravijo na nevarnost. Potem ko so raziskovalci več tipov celic izpostavili citokinom, so s proteomsko analizo pokazali, da se v takšnem vzbujenem stanju celic poveča sinteza in sestavljanje prav posebnih ribosomov, in sicer ribosomov s P-steblom. Gre za ribosome, ki se strukturno razlikujejo od običajnih, saj se iz ribosomalnih proteinov izgradi dodaten ohlapen izrastek oziroma steblo. 

V nadaljevanju raziskave so pokazali, da takšni ribosomi v celici omogočajo selektivno sintezo proteinov, ki so pomembni za predstavitev markerskih molekul na površini celice. Z drugimi besedami, ribosomi s P-steblom obdajo celico s plaščom, ki ga lahko prepoznajo citotoksični limfociti T. Celice tako postanejo imunskemu sistemu vidnejše. Nasprotno pa so celice, ki so jim iz genoma odstranili gene, pomembne za izgradnjo P-stebla, delno izgubile zmožnost sinteze markerskih molekul in njihove predstavitve na površini celic, kar vodi v nevidnost pred celicami imunskega sistema.

Raziskovalci so v predstavljeni raziskavi razkrili povsem nov možni mehanizem izogibanja rakastih celic imunskemu sistemu, ki temelji na sintezi proteinov na ribosomih. Poleg temeljnega odkritja, ki razkriva vlogo heterogenosti ribosomov v celicah, študija dodatno odpira možnost razvoja novih tarčnih terapij za zdravljenje rakastih obolenj.

 

Vir: Dopler, A., Alkan, F., Malka, Y., van der Kammen, R., Hoefakker, K., Taranto, D., Kocabay, N., Mimpen, I., Ramirez, C., Malzer, E., Isaeva, O. I., Kerkhoff, M., Gangaev, A., Silva, J., Ramalho, S., Hoekman, L., Altelaar, M., Beijersbergen, R., Akkari, L., … Faller, W. J. (2024). P-stalk ribosomes act as master regulators of cytokine-mediated processes. In Cell. Elsevier BV, DOI – 10.1016/j.cell.2024.09.039,  https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(24)01139-5

Aktualno-politične oznake

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.