Kofeinski gozd
Znanstvena revija Ecological Solutions and Evidence je pretekli mesec objavila vzpodbudne rezultate raziskave, v kateri so znanstveniki in znanstvenice želeli preveriti uporabnost kavne pulpe pri pospeševanju obnove tropskega deževnega gozda na degradiranih in zapuščenih kmetijskih zemljiščih.
Kavna pulpa je stranski produkt predelave kave. Sestavljajo jo predvsem koščki sočne ovojnice, ki pri plodu kavovca obdaja kavno zrno. Pri proizvodnji enega kilograma praženega kavnega zrnja v grobem nastane 3,5 kilograma kavne pulpe. Večina obratov za predelavo kave omenjeni stranski produkt obravnava kot odpadek, čeprav bi lahko ta material, bogat z organskimi hranili, uporabili kot koristen kompost.
Prav to je v omenjeni študiji storila skupina raziskovalcev iz Združenih držav Amerike. Svoj poskus so izvedli na Kostariki, kjer so od lokalnega proizvajalca kave prejeli 350 kubičnih metrov kavne pulpe. To so enakomerno raztrosili po eni polovici zapuščenega pašnika, na drugo polovico pašnika pa kavnega potrosa niso nanesli. Ob popisovanju rastlinskih vrst in spremljanju njihove pokrovnosti ter analize kemizma tal so nato dve leti spremljali spreminjanje obeh ploskev.
Z vidika obnove gozda so raziskovalci in raziskovalke v kratkih dveh letih prišli do presenetljivih rezultatov. Na ploskvi, ki jo je prekrivala kavna pulpa, se je močno povečal delež vseh glavnih hranil v tleh, 80 % ploskve pa je prekril pionirski gozd, sestavljen iz štirih drevesnih vrst, medtem ko so tla na delu pašnika brez kavne pulpe ostala revna s hranili. Poleg tega so na tej ploskvi še vedno prevladovale tujerodne vrste trav. Drevesa, ki so vsa pripadala le eni vrsti, pa so se pojavljala le posamično in dosegla skupno pokrovnost dvajsetih odstotkov površine ploskve.
Z nanosom kavne pulpe je raziskovalcem in raziskovalkam uspelo drastično pospešiti obnovo gozda, kar morda niti ni tako presenetljivo ob upoštevanju dejstva, da je plast kavne pulpe v predstavljenem poskusu služila kot organsko gnojilo in zastirka, ki je zadušila travnato vegetacijo. Morda je nekoliko bolj presenetljivo, da predstavljena rešitev za pospešeno obnovo tropskega gozda sloni na stranskem produktu intenzivnega monokulturnega kmetijstva, torej panoge, ki je v veliki meri kriva za uničenje tropskih gozdov.
Kot navajajo avtorji raziskave, pa je kljub dobrim rezultatom in inovativni rešitvi pred tovrstno uporabo kavne pulpe treba odgovoriti na številna vprašanja. Poglavitna med njimi naslavljajo posledice ogromnih količine herbicidov in pesticidov, uporabljenih pri proizvodnji kave.
Tropski gozd je jutranji kavi dodal Gregor.
Dodaj komentar
Komentiraj