Kofirajd
Brazilska raziskovalna skupina je v svojem članku, objavljenem v reviji Scientific Reports, raziskovala vpliv kofeina na atletsko zmogljivost kolesarjev. Kofein ali trimetilksantin je naravni alkaloid in eden izmed najpogosteje uživanih dodatkov tako pri splošni populaciji kot pri športnikih zaradi pričakovanega stimulativnega učinka. Najdemo ga v kavi, čaju in kakavu, vendar njegova prekomerna uporaba pred fizičnim naporom lahko privede do negativnih posledic za zdravje.
Šlo je za randomizirano dvojno slepo in navzkrižno študijo, kontrolirano s placebom. V njej je sodelovalo 14 rekreativnih kolesarjev. Vsak od njih na teden prevozi do 300 kilometrov, nima bolezni ali poškodb in uživa kofein v zmernih količinah. Eksperiment je potekal tako, da so kolesarji pred začetkom treninga na ergometru zaužili kapsulo s kofeinom ali placebo kapsulo z magnezijevim silikatom. Stanje kofeina v krvi so preverjali pred vnosom kapsule in eno uro po zaužitju. Po drugem odvzetju krvi so kolesarji pričeli s treningom, na katerem so prevozili 16 kilometrov.
Raziskava je trajala pet dni, od tega so nekateri kolesarji štiri dni na teden prejemali placebo, peti dan so prejeli placebo ali kofein, drugi kolesarji pa so vseh pet dni prejemali kapsule s kofeinom. Med treningom so jim merili srčni utrip in porabo kisika oziroma maksimalno izhodno moč. Prav tako so ves teden spremljali njihov vnos hrane in vode. Po končanem treningu so udeležence vprašali, katero kapsulo mislijo, da so zaužili, kar jim je pomagalo pri nadaljnji interpretaciji rezultatov.
Udeleženci raziskave so na kilogram svoje teže zaužili šest miligramov kofeina. Pri 60-kilogramskem kolesarju to pomeni 360 miligramov kofeina. Za lažjo predstavo lahko omenimo, da 100 mililitrov kave vsebuje približno 40 miligramov kofeina. Kolesarjem so za doslednejše rezultate v obdobju meritev prepovedali uživanje kofeina oziroma kofeinskih izdelkov v kakršni koli obliki.
Raziskovalci in raziskovalke so dognali, da akuten in zmeren vnos kofeina uravnava porabo energije, poveča aerobno vzdržljivost, presnovo maščob ter kontraktilnost mišic. Kardioprotektivne učinke kofeina so tako opazili pri zdravih posameznikih brez srčno-žilnih bolezni.
S kavo v bidonu bo začela biciklirati Jana.
Dodaj komentar
Komentiraj